OFFICIEEL GEDEELTE. N#. 572. Donderdag ZO Maart. A°. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dhn Bürq 80 Cts. Franco per post door ge- heel Nederland 45 Cts. Naar Amuritta qq aadero landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. JACHT en VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de blanco ver zoekschriften ter bekoming van Jacht- en Visch- akten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der Visscherij van af heden ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, 29 Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 29 Maart 1893. - Eene Ovatie. 't Was een eenvoudig man"„een zeer eenvoudig man" Bescheiden en stil zijn levens weg gaandeenz zoo luidde eene toespraak welke we ons her inneren bij zekere gelegenheid te hebben gehoord van een spreker, toen hij schetste het leven van een vriend. Die zelfde woorden drongen zich onwillekeurig aan ons op, toen wij Maandagavond in de P. W. B. te Oudeschild eene plechtigheid bij woonden, eenig in de geschiedenis van het dorp Oudeschild, eenig ook in de geschiedenis van ons, eilandbewoners. 't Was het 25-jarig huwelijksfeest van den heer W. Mets Tz. en diens Echtgenoote, hetwelk aanleiding gaf tot die plechtigheid; eene plechtigheid, zoo goed voorbereid, zoo degelijk, zoo treffend ten uitvoer gebracht. Behooren feesten, als: huwelijken, huwelijks herdenkingen, enz., tot die feesten, welke slechts in huiselijken kring worden gevierd en herdacht, het bleek al spoedig dat voor ditmaal van die gewoonte zou worden afge weken; voor de vele vrienden van het echtpaar Mets bleek het eene behoefte om, afgescheiden van de huiselijke feestviering en zonder verstoring daarvan, het zilveren echt paar een bewijs van vriendschap en waardeering te geven; en toen dit plan eenmaal was gevormd, werd ook krachtig naar goeden uitslag gestreefd. 't Was de avond van Maandag 27 Maart waarop aan het echtpaar Mets de voorgenomen huldebetuiging zou worden gebracht. Het gebouw der P. W. B. was voor deze gelegenheid daartoe ingerichteenvoudig doch netjes met groen en op andere wijze versierd, maakte het lokaal een prettigen indrukde zitplaatsen waren met zorg geregeld, en zoo verbeidde te ongeveer 8 uur ruim een honderd tal personen, daar aanwezig, met gespannen verwachting 't geen geschieden zou. Te 8 uur werd de heer Mets met diens Echtgenoote en familiebetrekkingen door den heer Muller het lokaal binnengeleid en ont vangen door de daar aanwezigen, onder de liefelijke toonen van orgel en pianino. Toen het feestvierend paar was gezeten werd door een gemengd koor van Dames en Heeren hun een welkom toegezongen, voor deze gelegenheid daartoe vervaardigd en inge studeerd. Daarna werd het feestpaar toegesproken door den heer Muller, H. d. S. te Oudeschild, als Voorz. van de Commissie dezer feestbetooning. In een flink uitgesproken, kernachtig woord schetste spr. de aanleiding tot deze feestbe tooning en deed hij uitkomen waarom van het huiselijk feest van het echtpaar Mets, een dorpsfeest, een vriendenfeest was gemaakt. Na eene revue over het leven van den heer Mets van af zijne kindschheid tot op het huidige oogenblik, gaf hij in gevoelvolle woorden weer wat zeker allen bezielde: waardeering van diens leven, streven en werken. In dichtmaat releveerde spr. ten slotte het ge sprokene, waarna hij het echtpaar het geschenk, aan hen door zoovele vrienden toegedacht, aanbood, n. 1. een fraai huisorgel met toebe- hooren waarop een plaat met inscriptie was aangebracht, vermeldende dat dit een geschenk was aan den heer Mets en Echtgenoote van hunne vrienden. Bij dit geschenk was nog gevoegd een keurig servies. Luide bijvalsbetuigingen van de aanwezigen beaamden de woorden van den spreker. Ternauwernood was er eenige stilte gekomen, of aan het geschenk werden welluidende toonen ontlokt, tot begeleiding van een lied, dat dooreen dochter van het feestvierend echtpaar de ouders werd toegezongen, en waarvan ieder couplet door een „hulde" van het koor werd aangevuld. Overweldigend was de indruk hetwelk" een en ander op de aanwezigen, doch zeker niet het minst op het echtpaar teweeg bracht. Hierna werd het feestpaar nog toegesproken door den E.A. heer Burgemeester, bij deze gele genheid aanwezigdoor den heer Kroon, onder wijzer te Oudeschild, die het feestpaar een album overhandigde, waarin, bij de liederen dien avond gezongen, de namen van alle deel nemers aan deze feestbetooning vermeld waren; zoomede door den Eerw. heer Wouterlood, ook bij het feest tegenwoordig. Dat de heer Mets, getroffen door zulke bewijzen van vriendschap en waardeering, moeielijk woorden kon vinden om de dank van hem en zijne Echtgenoote den aanwezigen over te brengen, ligt voor de hand; met eenige dichtregelen besloot hij zijn woord van dank. Ten slotte werd door het koor een meer opwekkend lied gezongen, waarna de Voorz. der commissie te kennen gaf dat de ovatie was afgeloopen. De aanwezigen vertrokken daarop, na afscheid van den heer Mets en diens familie te hebben genomende ovatie was afgeloopen doch de herinnering er aan blijve, niet slechts voor het echtpaar Mets, doch voor alle aanwezigen eene weldadige herinnering, eene herinnering welke moge aansporen tot navolging van een leven, als thans werd geëerd. Aan de biljartwedstrijd Zaterdagavond in het café „Parkzicht" gehouden, werd door 8 liefhebbers deelgenomen. De prijzen: een Wekkerklok en een Sigaren koker werden gewonnen door de H.H. Jb. Rijk en D. G-. Bakker. van 't Ned. Zaterdag j.l. De Afdeeling „Texel" Onderwijzers-genootschap hield eene, niet zeer druk bezochte, vergadering in „Hotel Den Burg." De Notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De Rekening over 1892 werd in orde bevonden als Rekening opnemers fungeerden de heeren S. de Boer en P. Bouma. Besloten werd om bij volgende vergaderingen de Onderwijzers (niet leden) bij advertentie in de Texelsche Courant uit te noodigen. De heer J. Daalder bracht als Afgevaardigde verslag uit van de handelingen der Gewestelijke Vergadering, gehouden te Amsterdam. Tot Afgevaardigden naar de Gew. Verg., te houden te Enkhuizen op Zaterdag vóór Pink steren, werden benoemd de heeren H. Groene- wold en J. de Jongh. De heer S. de Boer leidde in: „Voorstellen tot vereenvoudiging van onze Spelling en Verbuiging", waarover in de volgende vergadering debat zal plaats hebben. De heer C. A. de Braai sprak over „Her vorming van de opleiding der onderwijzers," een onderwerp door het Hoofdbestuur van 't N. O. G. aan de orde gesteld. Na een kort debat werd besloten de denkbeelden van 't Hoofdbestuur goed te keuren. De heer P. Haremaker gaf als bijdrage een stukje van Hugo Seipgens, getiteld„Vrouw Stol," waarna de vergadering gesloten werd. Men schrijft van Terschelling aan het „Handelsblad Nu de mooie dagen weder aankomen, wordt hier opnieuw veel gesproken over het wrak der „Lutine." Niettegenstaande de teleur stelling, welke men in de laatste jaren moest ondervinden bij de pogingen om het wrak met zijne waarde men spreekt van milli- oenen bloot te zuigen, pogingen die volkomen mislukten, geeft de heer W. H. Meulen sedert 1867 de wachter der „Lutine" den moed nog niet op. Hij heeft zijn plan om dat wrak te bewer ken door een model van een door hem gevonden zandduiker verduidelijkt en eene photographie van dat model met eene beschryving voor belangstellenden verkrygbaar gesteld. Zijne uitvinding komt hier op neer, dat een helm duiker in het kunstmatig vloeibaar gemaakte zand duikt, alsof er geen zand, alleen maar water op de „Lutine" lag. Een paar prachtige dieren waren in de vorige week op de Zwolsche markt aanwezig, een os en eene koe, beiden voor 't Paaschfeest bestemd. De dieren werden geschat te wegen elk plus minus 1000 K.G. De koe is 21 Maart jl. te Rotterdam met een eersten prijs bekroond. Hoe weinig werk er dit jaar, in verge lijking met andere jaren, loskomt in de lage venen van Friesland, kan hieruit biyken, dat een vervener, die in het vorige jaar 152 arbei ders in het werk had, er nu slechts 7 heeft aangenomen. TEXELSCHE COURAHT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1