Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Als uitvloesel van de vergadering, den 11 den Maart in „Deligentia" te 's-Gravenhage gehouden, heeft het centraal comité tot bevor dering van de aansluiting van Nederland bij de Midden-Europeesclie tijdregeling aan den minister van W. H. en N. een adres gericht, waarin wordt aangedrongen het alsuog daarheen te willen leiden, dat: bij den aanvang van den zomerdienst regeling de Midden-Europeesche tijd worde aangenomen, waarna, meent adressant, ook het burgerlijk leven zal volgen en ons volk hygië nische, commercieele en andere «economische voordeelen zullen ten deel vallen. Omtrent het door de Regeering ingediende wetsontwerp tot regeling van de dienst bij de militie, wordt het volgende gezegd Bij het ingediende wetsontwerp zijn zooveel mogelijk de bestaande bepalingen van de militiewet gevolgd en de thans geldende beginselen gehand haafd van den werkelijken dienst en de dienst- bestemming der militie. Het beginsel van de persoonlijke vervulling van den militieplicht is in dit ontwerp neergelegd. Met het bestaande stelsel van vrijstellingen wordt gebroken, zooveel mogelijk iedereen, die tot dienst geschikt is, moet dienen. Vrijstelling wordt verleend voor den geheelen of voor den nog onvervulden diensttijd aan den bedienaar van den godsdienst, den geestelijkeen den zendeling-leeraar, en telkens voor één jaar aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die aan eene binnen het Rijk gevestigde erkende inrichting van onderwijs, tot bedienaar van den godsdienst, ot tot zendeling- leeraar wordt opgeleid, en aan den R. C. orde broeders, die tot eene binnen het rijk gevestigde klooster-inrichting behooren. Het vervullen van den werkelijken dienst in vredestijd zal zoo weinig bezwarend mogelijk worden gemaakt en daarbij zal worden gelet op de maatschappelijke belangen en den toestand van het gezin, waarvan zij deel uitmaken. Men schrfjft uit Leeuwarden In de „Duitsche Landwirtschaftliche Presse" van 1 April j.l. komt eene zeer belangrijke studie voor van Alphons Baron Engelhardt Schnellen- stein Lautzen ("Rusland; over het vee in verschil lende landen, waarin aan het Nederlandsche, en vooral het Friesche vee eene eerste plaats wordt toegekend. Hij geeft daarin o. a. eene beschrijving van de familie „Gerben", toebehoorend9 aan den heer K. N. Kuperus te Marssum, bij Leeuwarden. De stammoeder „Gerben" behaalde in 1881 den len prijs op de landbouwtentoonstelling te Mechelen in België en in het volgend jaar op de Congrestentoonstelling te Leeuwarden. Haar zoon, de stier „Gerben", stond aan de spits der „verzameling" van Friesch stamboekvee op de tentoonstelling in Hannover in 1882 en verwierf den len prijs van 400 M., terwyi aan die verza meling bovendien als eereprijs van Z. M. Keizer Wilhelm I een zilveren koffieservies werd toege kend, door de tolbeambten aan de grenzen op f 1000 geschat. In de laatste dagen hebben op onderscheidene plaatsen in ons land ernstige bosch- en heide branden gewoed, mede als een gevolg van de aanhoudende droogte. Te Haaren, bij Oisterwjjk, werden verscheidene bunders heide en akkermaalshout door brand vernield. Op Wolfhezen is een halve bunder prachtig in groei staande zes-jarige dennen afgebrand, door onachtzaamheid van wandelaars, die, niet tegenstaande de droogte, brandende lucifers of sigaren onnadenkend van zich hebben geworpen. Door toevallig aanwezige hulp is eene grootere ramp voorkomen. Ook in een dennenbosch van baron Van Brakel, te Arnhem, richtte een boschbrand groote schade aan. Op Tweeden Paaschdag ontstond er brand in een dennenbosch aan den Amersfoortschen berg. Ruim een hectare bosch werd vernield. De oorzaak wordt aan moedwil of baldadigheid toegeschreven. Een halve compagnie infanterie, bijgestaan door eenige burgers, bluschte den brand. Onder Lippenhuizen eindelijk woedde een felle heidebrand. Het vuur begon bij het Koningsdiep en breidde zich snel over eene groote oppervlakte uit. Verscheidene bunders zijn vernield. Ook bij de halt Oudeschool ontstond door wegwaaiende vonken uit een locomotief een begin van heide en boschbrand, die nog met aarde kon worden gebluscht. Een roekelooze daad van een kwajongen had Maandagavond tijdens de voorstelling in het Gebouw van kunsten en wetenschappen te 's-Hage noodlottige gevolgen kunnen hebben. Zooals gewoonlijk op den Zondagavond was 't weer erg rumoerig op den derden rang. In den loop van den avond kwam uit dien hoek plotseling het geroep van brandy Dit valsche alarm gaf aanleiding tot een paniek onder de toehoorders, waarvan velen hun plaats verlieten en trachtten de zaal te ontvluchten. Zoowel in de zaal als op de galerijen ontstond hierdoor gedrang. Enkele vrouwen vielen flauw. Stoelen en banken werden omvergeworpen en vergrootten nog meer de opstopping van men- schen, daar in de gangpaden de toegangen versperd geraakten. Het is niet gelukt den dader van het snoodo bedrijf in handen te krijgen. Verscheidene bezoekers keerden na het incident niet meer in de zaal terug. Een proces om 8 centen. Een manufacturier te Amsterdam, die reeds 15 jaren van denzelfden fabrikant zijn goederen betrok, kreeg eenigen tijd geleden met zijn leverancier verschil over een bedrag van 8 centen. De kooper beweerde, dat er 8 cent te veel stond op de rekening; de verkooper hield vol, dat dit onbe- teekenende bedrag hem wel degelijk competeerde. Geen der partijen gaf toe en de beide mannen, die reeds jaren lang tot wederzijdsche tevredenheid zaken hadden gedaan, besloten het „hooger op te zoeken." De kantonrechter heeft, na de zaak van alle kanten bekeken te hebben, haar beslist ten gunste van den fabrikant en den winkelier veroordeeld tot betalen der 8 centen, benevens de kosten van het geding ten bedrage van f 16,25. De in het ongelijk gestelde beklaagt zich nu, aan wien het maar hooren wil, over ons duur recht, 't is een schande, enz. 't Komt ons echter voor, dat dit bedrag eerder als een straf is te beschouwen voor hem, die den kantonrechter voor een dergelijke nietigheid durft lastig te vallen. Een ding echter is jammer, dat den fabrikant niet hetzelfde lot heeft getroffen als den winkelier. Voor de meid Een predikant in een onzer groote steden ontving deze week een brief, waarop deze titel in de Latijnsche initialen gedrukt stond V. D. M. (Verbi Divini Minister, bedienaar des godde- lijken woords.) Toevallig nam de predikant, uitgaande, zelf den brief aan en wilde hem dadelijk openen, doch de besteller, dit ziende, merkte op vrij beslisten toon aan: „neem me niet kwalijk, dominé, u vergist u, de brief is voor de meid, zie maar, daar staat immers V. D. M. Ter gelegenheid van den a. s. verjaardag van H. M. de Koningin zullen aan de verschil lende regimenten infanterie nieuwe vaandels worden uitgereikt. Te oordeelen naar een onderzoek aan het proefstation in Posen, wordt tegenwoordig in Duitschland veel raapkoekenmeel voor een lagen prijs in den handel gebracht, dat grootendeels uit onkruidzaad, inzonderheid krode of herikzaad, geslagen is. Het schijnt opzettelijk fijn gemalen te zijn, om het bedrog niet zoo licht te kunnen ontdekken. Dergelijke koeken bevatten veel van de vergiftige mosterdolie, en om op een eenvoudige wijze te ontdekken, of zij daarvan veel bevatten, raadt Landw. Thierzucht aan, een zekere hoeveel heid fijn gestooten koek of meel met koud water te overgieten, 1 uur te laten staan, dan te roeren en na te gaan, of zich de scherpe prikkelende reuk van mosterdolie ontwikkeld. Men is in Colifornië bezig eenen boom om te hakken, die tot een zeer eigenaardig doel be stemd is. Er zullen daaruit namelijk 8 spoorwegwaggons worden vervaardigd en elke waggon zal uit een massief uitgehold stuk hout bestaan. Gereed, zullen zy naar de wereldtentoonstelling te Chicago worden gezonden. De boom is 100 voet in omtrek, op 33 voet in diameter, en bevat, buiten top en voet, 4000 voet massief en solide hout. De langste man ter wereld, of althans een van de langsten, de Chinees Chang, die al sinds jaren in Engeland vertoeft en te Bournemouth woont, is door den keizer van China, die de „groote" mannen van zijn land weet te eeren, gedocoreerd met den „Blauwen Knoop." Chang is niet minder dan 2.74 meter lang. Hij heeft een zoon van 14 jaren, die hem nu al tot aan den schouder reikt. De Times schrijft: De vrees dat in deze lente de cholera zich weder zou vertoonen, is bewaarheid. Gedurende de twee laatste weken zijn er 70 sterfgevallen voorgekomen in de Fransche kustplaats Lorient. De Fransche over heid heeft ouder gewoonte getracht het bestaan der ziekte geheim te houden, doch ditmaal te vergeefs. De epidemie schijnt zich uit te breiden. Op zyn minst 500 gevallen moeten er te Lorient zijn geweest, welke stad trouwens reeds geble ken is door den erbarmelijken staat van den gezondheidsdienst een vruchtbaar centrum voor typhus te zijn. De Times spreekt de vrees uit dat de cholera zich zal voortplanten langs de zeeoevers tot de Oostzee, en spoort aan tot ver dubbelde waakzaamheid; (IV. B. Crt.) De immigratie in Amerika is weder krachtig begonnen. Zes duizend landverhuizers kwamen te New-York Vrjjdag en Zaterdag aan. De tegen woordige inspectie der landverhuizers is minder gestreng. De agenten verwachten eene talrijke immigratie. Zooals bekend is wordt in Rusland door de postbeambten zeer streng nagegaan of er brieven verzonden worden, die geld inhouden en welker geldswaarde niet aangegeven is, een strengheid die zich uitmuntend verklaren laat door de omstandig heid dat de postbeambte die zulk een brief ontdekt, de helft van de niet aangegeven geldswaarde krijgt. Nog dezer dagen deed het Warschausche bankiers huis W. in dit opzicht een minder prettige ervaring op met 'n door dat huis naar Kalisch gezonden brief. Den postbeambte aldaar kwam de brief verdacht voor en hij verlangde dat deze, in tegenwoordigheid van den geadresseerde, zou worden geopend. Deze weigerde echter, waarom de brief naar de post te Warschau werd teruggezonden. Daar nu had, in bijzijn van een vertegenwoordiger van het ban kiershuis W., de ambtelijke opening van den brief plaats; hij hield 10,000 roebel in, welk geld in beslag genomen werd. De helft, 5000 roebel, werd toegewezen aan den postbeambte te Kalisch, die den brief had opgespoord. Wat men in een roman veeleer dan in het werkelijk leven verwacht, is de vorige week in Köpenick, bij Berlijn, werkelijk voorgekomen. Voor den ambtenaar van den burgerlijken stand verscheen een paar om de huwelijksakte te onderteekenen. De bruigom had het „ja" uitge sproken, maar toen de ambtenaar zich tot de bruid richtte met de vraag: „En u verklaart dus met den heer N. N. in het huwelijk te treden?" kreeg hij tot antwoord een duidelijk: Neen Groote ontsteltenis bij bruidegom en getuigen, maar niets baattede jonge dame bleef by haar neenen de stoet moest onverrichter zake huiswaarts keeren. De crinoline schijnt, ondanks alle verzet, toch weer in de mode te komen. Te Nizza wordt zy al door elegante dames gedragen. Nu de commissie, die zich tot taak gesteld had het Zilveren jubiló van den heer W. Mets Tz. en echtgenoote tot een dorpsfeest te wflden, aan 't eind harer taak staat, kan zy den drang des harten niet weerstaan, nog even een terugblik te werpen op den feestavond en wat daarmee in betrekking staat. 't Was een schoon feest, dat we den 27sten Maart jl. in de bewaarschool te O udeschild mochten vieren, gelijk het reeds op zich zelf schoon mag heeten hulde te brengen aan waardige karakters.- En toch zou de feestviering in de bewaarschool minder treffend geweest zyn, indien de zang daaraan had ontbroken. En welk een zang. In het verslag der redactie dezer courant werd met het volste recht gezegd, dat de indruk er van overweldigend was. De Eerwaarde heer P. Wouterlood heeft gedurende de zes woken van voorbereiding voor het feest eene inspannende taak gehad, maar ZjjnEerwaarde heeft ook groot succes gehad van zyn werk, dat met zooveel liefde en toewyding ook van zangeressen en zangers werd volbracht. De hulde onzen vriend Mets en zyne Echtgenoote gebracht, bereikte in den zang haar glanspunt En daarnevens de muziek I De heer Rey en de jongeheer Graat hebben door hun degeiyk spel en keurige begeleiding van den zang den feestavond in hooge mate luister bygezet. Onzen vriendeiyken dank aan ben voor de moeiten, welke zy zich hebben getroost. Wy hopen, dat wy en anderen nog meermalen van hunne bekwaamheid op orgel en pianino en van hunne vriendeiyke welwillendheid mogen profiteeren. Maar ook een woord van dank worde hier openiyk gebracht aan de zangeressen en zangers, die zich in zeer korti n tyd zoo uitnemend oefenden, dat de Eerwaarde heer Wouterlood, die voor den zang hooge eischen stelt, voldaan was. Hun vriendschappeiyke omgang en de prettige toon, die op de repetities heerschten, bfijven in aangename herinnering. Ten slotteDank aan allen, die met de Commissie voor de feestviering hebben medegewerkt, om het goede en edele te eeren. Namens de Commissie, J. K. G, MULLER. Schagen, 6 April. Aangevoerd2 paarden f90 a 175 2 Stieren f55 a f120 51 Gelde- koeien f 80 a f 250 46 Kalfkoeien f120 a 200; 9 Vaarzen f60 a 100 6 Graskalveren f 60 a f 240 Nuchtere Kalveren f 4 a 15.50 22 Schapen f 18 a f 26, 3 Bokk. en Geit f 0,30 a f 8 gld.22 Varkens f 16 a f 18 Biggen f9 af 12 Kippen a ct. Eenden a ct Boter per KG. f 0,95 a 1,05 Kaas per kilogram 0,20 a 0,30 ct. Kipeieren per 100 250 a 275 ct.: Eendeieren per 100 f3,25 a f 3,50. Leiden, 7 April. Ter markt werden heden aangevoerdOssen 190 stuks f 122 a f 263 5 Stieren f 68 a f 240 Veulens stuks a f 321 kalfkoeien f 110 a f 260 Melkkoeien f 110 a f 260280 Varekoeien f 85 a 190; 190 Vette koeien f 115 a f300 21 Vette kalveren f 36 a f 90, 330 Magere kal veren f 2,50 a f 9 GrasKaiveren f af 62 Vette Schapen f 15 a f 27.—910 Schapen (weide) f 11, a f 21, Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige 175 Magere Varkens f 17 a f 47 Vette Varkens a. 477 Biggen f8.— a f 14. Londen, 6 April. Ter veemarkt zyn aangevoerd 200 Runderen, 4000 Schapen en lammeren 30 kalveren, Varkens. Men noteert Runderen 0,41 0,65 Schapen en lammeren O.BÖ1/, a 0,82'/, kalveren 0,65 a 0,90 varkens f a trnacrnxsmmam glWgWglgMWglM KaBtOB—BWWM III ■II1WW

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2