Buitenland. Ingezonden Stukken. De bosch- en heidebranden op de Veluwe beginnen tengevolge der droogte weder veel vuldig te worden Zaterdag ontstond een groote boschbrand in de richting van Uchelen. Zondag verbrandde ongeveer 3 heetare dennenbosch achter Berkhergen. Gelukkig kon men den brand spoedig beteugelen. De Kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-generaal, waarin eenige be zwaren worden uiteengezet, tegen de voorgenomen bedrijfsbelasting. De kamer acht de patentwet beter dan de voorgestelde belasting, temeer daar het nooit in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen, uitsluitend de inkomsten uit arbeid te belasten. De bestaande patentwet bevat bepalingen die het bedrijf belemmeren, maar dat is nog geen reden tot het invoeren eener inkomstenbelasting, wel tot het verbeteren of afschaffen van het patent. De Haarlemsche kamer zou het liefst zien dat de personeels belasting werd uitgebreid tot een algemeene verteringsbelasting; die vormt met de vermogens- en de successiebelasting een afgerond geheel. Daarnaast zegt de kamer, is geen plaats voor een belasting op het inkomen uit arbeid verkregen. Op die gronden, die in het adres breedvoerig zijn ontwikkeld, geeft de Haarlemsche kamer aan de Staten-generaal in overweging de personeels belastiDg om te werken tot een verteringsbelasting en de patentwet in te richten naar de tegen woordige behoeften, en de verdere behandeling der bedrijfsbelasting, die dan overbodig zal zijn geworden, te laten rusten. Doordat de prijzen der aardappelen in den laatsten tijd zoo buitengewoon goedkoop waren, werden deze in Maas en Waal ook veelvuldig als veevoeder gebruikt. Nu heeft men bemerkt, dat de boter van koeien, welke veel aardappels hadden gebruikt, niet smakelijk was, en dat er een aardappelen- smaak aan was. Daaruit zou blijken, dat aardappelen als voeder voor melkvee niet geschikt zijn. Te Hollum (Ameland) is dezer dagen door een vierjarig knaapje de ouderlijke woning in brand gestoken. Door oudere makkers had hij, volgens een oud daar heerschend gebruik, Dinsdag na Paschen vuurtjes zien aanleggen in de duinen en in navolging daarvan in den vroegen morgen in de slaapkamer een vuurtje gemaakt. Huisraad en vee werden gered. De moeder echter, die even te voren was bevallen, schrikte zoo hevig, dat zij niet buiten gevaar verkeert. Den 13 Mei hoopt de horlogemaker Kossen te Koedijk bij Alkmaar zijn 101 den verjaardag te vieren. De man is nooit ziek geweest en bezit op het oogenblik nog ten volle alle ver standelijke vermogens. Ook heeft hij nog geen enkel zijner tanden of kiezen verloren. Op 92- jarigen leeftijd oefende hij nog zonder bril zijn vak uit, maar klaagde toch twee jaren geleden, dat het lezen van de courant zonder bril niet goed meer ging. Driemaal is hij getrouwd ge weest, waarbij hij dertien kinderen heeft groot gebracht. Door eenige ingezetenen van Leeuwarden is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, houdende verzoek, eene wet in het leven te roepen, waarbij de arbeidstijd in het bakkersvak ook voor volwassen mannelijke werklieden worde beperkt tot hoogstens 12 uur, desnoods met eene verhooging van 2 a 3 uur voor den Zaterdag. Tevens wordt verzocht, de Zondagrust bij die werklieden in te voeren door wettelijke bepalingen. De minister van financiën heeft, bij reso lutie van 4 April, een instructie vastgesteld voor de uitvoering der wet, houdende bepaüngen omtrent den accijns op het zout. Daarin werd o. a. opgemerkt, dat, behoudens altijd de bijzondere bepalingen omtrent het terrein van toezicht, onder het nieuwe stelsel van heffing, het vervoer van zout niet door document gedekt behoeft te zijn en dat ook voor de uitslagen uit de zoutziederijen en uit de bergplaatsen van zout onder crediet geen documenten vereischt worden, behalve alleen in die gevallen, waar afschrijving op de rekening noodig is, zooals bij uitvoer naar het buitenland en bjj aflevering aan vrijdomgenietenden. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. verzekert, dat men in Friesland weldra een kras voorbeeld zal stellen voor alle open bare onderwijzers, door ontslag te geven aan een hunner, een lid van de Volkspartij, die zich wel openlijk tegen alle onwettige mid delen heeft verklaard, maar die anderzijds scherpe afkeuring moet hebben uitgesproken over de vonnissen, inzake opruiing en over de Leeuwarder circulaire. „Men zij toch rechtvaardig en voorzichtig, vervolgt de correspondent. Men herinnere zich wat voorgevallen is onder het vorige Ministerie. Een liberaal docent kreeg een wenk, om zijn politieke lezingen tegen de anti-revolutionairen te staken. Wat gij niet wilt dat u geschiedt doe dat ook aan een ander niet." In de Nutsspaarbank te Hoogwoud N-.H. werd zestien jaar geleden door zekere Jacoba Best, een ouderloos meisje, eene som van vijftig gulden ingelegd, door tusschenkomst van den toen fungeerenden, maar sedert overleden commissaris dier spaarbank Dr. J. C. van Zelm. Door gedurige bijvoeging van den intrest is die som thans tot ruim f 88 geklom men, maar vreemd genoeg nooit geheel of gedeeltelijk teruggevraagd, en het tegenwoordig bestuur weet de eigenares of hare erfgenamen niet meer te vinden. Terwijl een werkman onder Laag Keppel, bij den Ouden IJsel, bezig was eenig landwerk te verrichten, werd zijne opmerkzaamheid plotseling naar het water getrokken, waar een vreeselijke schrik onder de eenden heerschte, terwijl ze nog kort te voren vroolijk in het heldere water speelden. Eene der eenden scheen het geducht kwaad te hebben en trachtte zich al klapwiekend en schreeuwend op te heffen, waarin zij klaarblijkelijk verhinderd werd. Hij spoedde zich naar de plaats des onheils, en zag, dat een der pooten van den vogel vastgeklemd zat in den grooten bek van een kolossalen snoek, 't Gelukte hem den roover te bemachtigen en na veel moeite de eend te verlossen. De snoek woog twaalf pond. Een W-klacht der Zutph. Ct. Wegen, waarlangs wandelaars wandelen, wielrijders wielerden, wagenraderen wentelden, waren wezenlijk woelig. Weder was warm. Wervelwinden warrelden wilde wolken westzuidwestwaarts, waardoor wandeldreven weerzin wekten, waarover wel gemoede wandelaars werkelijk wanhopend werden. Waar waren waterwagens? Wie weet waar Waterwagens waren warempel wenschelijk, want weinige welgezinden waren weltevreden, wanneer warrelwinden wegstoven. Waterwagens waren willens wetens werk loos. Water wagendirecteur was wonderlijk wreed Wij willen wedden, weinigen wisten waarom. Om torren te verdrijven wordt aan de Bakkerscourant als probaat middel genoemd de geur van sinaasappelen. Men werpt de schillen onder den oven en de torren gaan dood of marcheeren af. Daar ook niet-bakkers wel eens last hebben van die ongenoode gasten, is het wellicht nuttig dit middel meer algemeen bekend te maken. De vrouw van een werkman bij Stockport, Lancashire, Engeland, beviel Zondagochtend van vier kinderen, twee jongens en twee meisjes. Een kind bleek dood te zfin, maar de drie anderen zouden allen kans hebben om in het leven te blijven. Te Berlijn bestaat een school voor letter- zetsters, die een groot aantal leerlingen telt en een zeer goeden naam heeft. Vooral de aanvra gen van meisjes uit den beschaafden stand zijn vaak zoo talrfik, dat niet alle jonge dames terstond geplaatst kunnen worden. De anarchistische aanslag te Parijs. Francis, Bricou en Marie Delange, de drie medeplichtigen van Meunier, die den aanslag op het restaurant-Very pleegde, zullen den llen en den 12en April voor de jury der Seine verschijnen, Zy worden beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord op Very en Hamonod, een klant van het restaurant, van medeplichtigheid aan de poging tot moord op Lhérot, op de vrouw en de dochter van Very en anderen, van mede plichtigheid aan het geheel of gedeeltelijk vernielen door middel van ontplofbare stoffen, van het restaurant Very. Op i6der dezer misdaden staat de doodstraf. VreeselijkEen geneesheer in Ohio in Amerika heeft aan het Parlement te Washington een verzoekschrift gericht, waarin hij een strenge wet eischt, die paal en perk zal stellen aan een slechte en schadelijke gewoonte. Deze gewoonte is het kussen. Volgens hem is het een ongezond en onrein gebruik, dat steeds de gezondheid bedreigt. En wat zegt de wetenschap er van De Revue Scientifique, die het verzoekschrift op ernstigen toon bespreekt, verklaart, dat zij het met den strengen dokter uit Ohio volkomen j eens is, en wel is waar daartegen geen we verlangt, doch aanraadt een gewoonte af ti wennen, die voor een groot deel het overbrengen; van besmettelijke ziekten in de hand werkt. In Amerika heeft men in de voorheen aan Barnum toebehoorende menagerie interessante proeven genomen, in hoeverre de spreekwoorde lijke vrees van leeuwen, olifanten en andere groote dieren voor een muis op waarheid berust. Allereerst wierp men een muis in de door twee leeuwen bewoonde kooi; de koningen der dieren deinsden verschrikt voor het kleine knaagdier achteruit en beproefden luid brullend uit de kooi te ontkomen. Langen tijd later eerst kwamen zij zoover tot bedaren, dat zij de muis eens beroken en verder geen notitie van haar namen. Denzelfden angst legde aanvankelijk de konings tijger aan den dag, die zich echter later gemoedelijk in den neus liet bijten. Op de olifanten maakte de verschijning van den muis een verschillende indruk. De ongetemden| rukten aan hun ketting en stooten luide klaag toonen van vrees uit, terwijl een op kunststukjes) afgerichte olifant de beide voor hem geplaatst muizen met philosophische kalmte dood trapte Geheel anders gedroegen zich de hynena's e: de wolven, die de zaak van den practischem kant opvatten en de hun voorgezette ratten 6en voudig verslonden. Reeds tien dagen lang verwoest een groot' brand, die een oppervlakte van 25 vierkant Eng. mijlen beslaat de provincie van Nort-Platt (staat Nebraska). Vele dorpen zijn geheel uitge brand. Het vuur is veroorzaakt door een von uit een locomotief. De schade is niet te berekenen. Er bestaat te Parijs eene vereeniging, di de geneeskunde vrjjelijk wil uitgeoefend zien.] Geen examen en geen diploma. Deze vereenigin heeft tot al de candidaten voor den Parysche: gemeenteraad men weet, tegen den 16 dezer zfin de verkiezingen uitgeschreven eene circu laire gericht, waarin zij hen uitnoodigt op hur programma „opheffing der monopoliën" te plaatser en te beloven dat zy, gekozen wordende, inden Raad werkzaam zullen zijn tot het kenbaar maken van den wensch, dat een ieder in Frankryk toege laten worde tot vrye uitoefening der geneeskunde „Wij staan een grootsch denkbeeld voor", wordt in de circulaire onder anderen gezegd „het onbe twistbare recht voor een ieder om de zorg voor zijne gezondheid op te dragen aan wien hy wil." I e „Lieve klepper, houd de wacht Ik ga slapen, goeden nacht I" (van Alphen) Wanneer iemand 't niet tot de hooge waardigheid van minister heeft kunnen brengen, doch fjverig en getrouw de taak vervult, die hem werd toevertrouwt of opgedragen, heeft zulk een man m. i. evenvee recht op waardeering. Dit mag ook het geval worden geacht ter opzichte van onzen trouwen medeburger, S. Smit die den 18en April a. s. veertig jaren, de moeieiykt en ondankbare taak van nachtwacht zal hebber vervuld. Dit feit nu, is voorzeker waardig in uw blad t( woorden vermeld en zal naar wy hopen medewerker om den jubilaris 't bewfis te leveren, dat zijne getrouwe diensten door zyne medeburgers op hoogei prijs worden gesteld. Wanneer Smit de ronde deed in het nachtelijk duister, dan kon men zich met de regelen van vadei van Alphen in den mond, veilig ter ruste leggen. Moge het aan vader Smit gegeven zyn nog minstem tien jaren voor onze rust en veiligheid te waken, met denzelfden yver en dezelfde toewijding, waar mede hy zich tot heden van zyne weinig benydens- waardige taak kweet. Biyke het hem daarby steeds, dat zyne medeburgeri zyne trouwe diensten met een erkenteiyk gemoi weten te waardeeren. M.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2