N#. 578. Donderdag 20 April. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en aidcra landen met verhooging der porto's. Advertentiën v66r 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewfisnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tbxïl. TEXEL, 19 April 1893. Ofschoon volgens besluit van den Gemeente raad iederen Maandag na 15 Maart gelegenheid zal zijn tot het markten van Vee, wordt daarvan vóór 24 April doorgaande weinig gebruik gemaakt; zoo ook weder dit jaar; iederen Maandag werden de marktattributen naar het marktterrein gebracht doch 't was al moeite te vergeefs, het vee liet steeds op zich wachten't markvertier was dan ook tot nog toe dit jaar van geen beteekenis. Bij de Herv. Gemeente te Oosterend is beroepen Ds. C. Plaatsman, pred. te "Wateringen. Oudeschild, 18 April. De Zalm schijnt ook al niet duur te zijn. Een garnalenvisscher, die er Zaterdag 1.1. een in zijn net vond van ruim 30 pond, verkocht de prachtige visch Zondagmorgen te Nieuwediep. De zalm mocht slechts f 7.50 opbrengen. Aangezien er wegens den Zondag geen afslag werd gehouden, had ook dit zeker wel invloed op den prijs. Oosterend, 18 April. In eene vergadering van de Afdeeling Oosterend op Texel van de Vereeniging ter bevordering van de Nederl. Visscherij, op j. 1. Zaterdag gehouden, werden tot Afgevaardigden naar de Algemeen e Ver gadering, in de maand Mei te Amsterdam te houden, benoemd de heeren C. Mossel en J. K. Brouwer. Aan de Afgev. werd opgedragen te bespreken het wenschelijke van opruiming of betonning van voor de visscherij hinderlijke wrakken, inzonderheid het wrak de „Pollux", wat van de visschers vele offers aan netten enz. vraagt. De aandacht wordt gevestigd op de gelegenheid tot plaatsing van jongens op de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. De vooruitzichten, welke daar aan jongens van 137. tot 16 jaar geboden worden, zijn waarlijk goed te noemen. Op de gemeente-secretariën worden volledige inlichtingen verschaft. Als een bewijs van groote productiviteit van eene koe kan zeer zeker het volgende dienen. De heer R. de Vries, rentmeester op den huize „Mensinga", heeft van af den 24sten Dec. 1892 tot heden, dus nog geen 4 maanden, voor 200 gulden melk getrokken van ééne koe. Ongeveer 3500 liter melk heeft het edele dier gegeven. Te Amsterdam zijn Zaterdag- en Zondag avond weer ongeregeldheden met socialisten voorgekomen, waarbij de politie er op insloeg Bn enkele personen verwondde. Dat er ter wille o. a. van de weilanden naar regen wordt verlangd, zal ieder wel begrijpen. Maar hoe groot de behoefte aan veevoeder thans in Grasmaand is, kan men eenigszins afmeten, naar het feit, dat dezer dagen op de verpachting van weiland op het eiland Rozenburg een boer uit een Westlandsch dorp verscheenmet zijn vee bij zich. Hij had 't alvast meegebracht over de Maas, met het besluit om het land tot eiken prijs te pachten. En dit, terwijl de veeprijzen ongekend laag zijn. In de toelichting der aanvraag van ongeveer 6 ton voor de toepassing der scheep- vaartregeling in Atjeh schrijft de Minister van Koloniën het volgende.* „Wil men dat de arbeid der in Atjeh te plaatsen ambtenaren vruchtbaar zij, dan dient men te trachten de beste elementen uit het korps naar Atjeh te lokken en hen niet met dwang daarheen te zenden. Bg de vele schaduwzijden, die de dienst in Atjeh met zich brengt, zooals het gevaar waaraan men zich blootstelt en het opgesloten zijn binnen een versterking of binnen een nauwe omheinde ruimte, kan men alleen goede werkkrachten naar Atjeh trekken, wanneer daartegenover voordeelen staan, die andere gewesten niet opleveren. Er bestaat dan ook meer kans dat men de goede ambtenaren in Atjeh houdt. Dit zijn de redenen waarom aan alle ambtenaren van het binnenlandsch bestuur in het gouver nement van Atjeh en onderhoorigheden, uitgezonderd alleen de resident, wiens bezoldiging afzonderlijk geregeld wordt, eenemaandelyksche toelage van f 100 is toegedacht. Naar men verneemt is de instructie geopend in zake de aanvaring opdenAmstel, waarbij vier personen het leven verloren. Tot dusver zijn geene verdere bijzonderheden aan het licht gekomen dan dat beide partijen in den koers onzeker waren. Green vergunning. Uit Exloërmond (een der Drentsche veenkoloniën) schrijft men: Twee maréchaussees, niet gekleed in uniform, treden een tapperij zonder vergunning binnen. Een verver aan den gevel bezig met zijn werk zaamheden, roept het zoontje van den kastelein en zeg tegen hem „Ga dadelijk naar uw vader en zegt tegen hem, dat hij die beide personen geen sterken drank moet verkoopen, daar het maréchaussees zijn." Dat gelukte bijtijds. De kastelein komt in de gelagkamer en zegt „Morgen, heeren." Goeden morgen. Mogen we een bitter van u hebben „As je blieft heeren 1" De kastelein toeft nog al even, doch eindelijk komt hg terug met een tweekans kruik met bitter jenever, zet die midden op tafel en zegt: „As je blieft heeren, hier is de bestelde bitter." „We hebben slechts een glaasje besteld," zeggen de heeren. „'t Kan wel mogelijk zjjn, dat u dat bedoeld hebt, doch ge weet het nog beter dan ik, dat ik zonder vergunning geen glas jenever verkoo pen mag. Hadt u zulks niet geweten, dan liet ik u vrij, doch nu behoort deze kruik met inhoud onder betaling aan u en buiten mijn woning kunt gij het vrij opdrinken, doch hier niet. Zyt ge onwillig tot betaling dan zal ik den officier er mede in kennis stellen." De diamantslijpers te Amsterdam worden door een groot gevaar bedreigd. Te Antwerpen wordt eene voor eenige jaren uitgevonden machine toegepast, waardoor de arbeid van het snijden aanzienlijk wordt verminderd, zoo dat een man het werk van vijf doen kan. Men vreest nu dat de Amsterdamsche patroons niet meer zullen kunnen concurreeren met de Antwerpsche en een belangrijke tak van nijver heid te Amsterdam zal verdwijnen. Uit Schermerhorn schrijft men: De heer W. L., tuinder alhier, heeft, zoolang hij het vak uitoefent, geen jaar gekend, waarin hij zoo spoedig bruikbare groenten van den kouden grond verkreeg als nu. Het gelukte hem o. a. in het begin van deze maand den verbruikers radijs, op den vrijen grond gekweekt, te kunnen aanbieden, eene bijzonderheid, die zich ouden van dagen hier niet weten te her inneren. Een zelfde weligheid vertoonen de weiden. Jammer, dat de droogte zoolang aan houdt. Bij een milde regen zou hier het vee reeds vóór Meimaand de stallen kunnen verlaten. In de Friesche gemeente Opsterland is door 't onvoorzichtig spelen van kinderen met lucifers, een bosch van Jhr. Lijcklama ten deele afgebrand. Eene nieuwe wijze van brief bestelling werd naar men zegt te Smilde in practijk gebracht en wel bij notaris Yeenhoven. Men bezorgde hem in den nacht een klein episteltje aan een steen gebonden, niet in zijne brieven bus, maar door een spiegelruit. De afzender had vergeten het briefje te teekenen, doch de politie zal wel trachten hem op te sporen. Over de vagebonden komt in het „Venloosch Weekblad" het volgende voor Geen lastiger, gevaarlijker en nutteloozer volk dan de landloopers en bedelaars van professie. En wat doen de Regeeringen, om dat niets dan kwaaddoend ras het handwerk te lichten of onschadelijk te maken Zoo goed als niets. Indien de maatregelen tegen dat soort „teerders- op-den-boer" wat strenger werden toegepast, zy zouden spoedig verminderen, en met hen de diefstallen en de ongebondenheden. Want dat slag van volk, volleerd in al wat niet deugt, weet overal propaganda te maken. Sedert Januari 1892 is in België de wet op de bedelarij gewijzigd en wordt ze strenger toege past. Het gevolg daarvan is dat verleden jaar 2000 vagebonden minder zjjn aangehouden dan in 1891. Waarom bezigt men niet de strengste maatregelen tegen dat liederlijk ontuig Indien de heeren van de Eerste en de Tweede Kamer zooveel last hadden van luiaards en dieven als het platteland, er zouden spoedig afdoende wetten gemaakt en maatregelen tegen deze uiterst gevaarlijke parasieten genomen worden, en het genus schuimloopers zou spoedig verdwynen. Een koe van den landbouwer H. O. v. d. Schoot te Oldeberkoop heeft een kalf ter wereld gebracht met eene zeer extra-ordinaire physionomie. De onderkaak van 't beestje is gevormd als bij zijne natuurgenooten, doch de bovenkaak is niet in de gewone richting, maar loodrecht naar beneden gegroeid, 't Was natuurlgk noodzakelijk, dat deze zich in tweeën splitste, om de onderkaak door te laten. Zoodoende zijn de neusgaten onder aan den kop verzeild geraakt, terwijl de tong in 't midden van den kop, even beneden de oogen, te voorschijn komt. Het beestje, thans in bezit van K. Cuperus, is overigens gezond en dartel en drinkt mgt smaak zijn keteltje melk. Ct.) >6 TEZELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1