N\ 579. Zondag 23 April. A#. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andoro landen met verhooging der porto's. Advertentiên vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Pr{js der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. SLUITING DER KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den Raad der gemeente TEXEL maakt bekend, dat de lijsten der perso nen, bevoegd tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn gesloten, en ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl een exemplaar van de lijsten is aangeplakt. Texel, 19 April 1893. De Voorzitter van den Gemeenteraad voornoemd, Strick van Linschoten. Personeele belasting en Patentrecht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL; Gelet hebbende op eene kennisgeving van den Heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland omtrent de beschrijving voor de personeele belasting en voor het patentrecht voor het dienstjaar 1893/94; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: 1". dat met de uitreiking van de beschrijvings biljetten voor de personeele belasting en de uitgifte der gedrukte verklaringen van aangifte voor het patentrecht op den 5" Mei a. s. een aanvang zal worden gemaakt en met het weder ophalen der biljetten den 198° dier maand, en 2°. dat ingevolge art. 29 2 der wet op de personeele belasting zijn benoemd tot tegenschat- ters, gedurende voornoemd dienstjaar, de Heeren J. G. Moojen, gemeentebode en K. H. Plavier, timmerman. Texel, 20 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. STREM 91 ING PASSAGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennis van belanghebbenden „dat, tengevolge van herstellingen aan de brug, „gelegen over de dijksloot in den polder het „Noorden, bij de overtoom van den 3" dwars- „weg, de passage aldaar van den 24 tot en met den 29 dezer zal zjjn gesloten. Texel, den 20 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 22 April 1893. De thermometer wijst voortdurend zomer warmte, reeds meer dan vier weken genieten we het heerlijkste voorjaarsweder. Voor den stedeling, voor den reiziger en voor menig ander is het dan ook weertje bij uitnemendheidmen gevoelt zich als het ware midden in den zomer. Maar voor het bouw- en boerenbedrijf begint het er langzamerhand treurig uittezien; wanneer de warmte toch in deze mate blijft aanhouden wordt het bedenkelijk. De wind blijft maar steeds in het Oosten enkele dagen zoekt hij het Westen op, maar hij schijnt zich in het Oosten wonderwel thuis te gevoelen. Een regentje van beteekenis zou thans zeker welgevallig zijD, zoowel voor bouw- en weilanden als voor de regenwater bakken, waarvan velen de bodem reeds laten zien. Oosterend, 21 April. Heeft men alhier reeds sedert eenige jaren den vreemdelingen kunnen aanwijzen vier kerken en twee scholen; thans spreekt men ook over „onze fabrieken". Twee inrichtingen toch voor kaasfabricatie zijn hier geopend en thans in volle werking; 's morgens en 's avonds ziet men tal van melkboeren zich spoeden naar „de fabriek", terwijl men bij dag uit kindermonden verneemt: „de fabrieken rooken", waarbij dan gewezen wordt op „dampende fabrieks-schoorsteenen". De tijd nadert, dat men Oosterend als „'t liefste plekje op deez' aard" gaat beschouwen. Slechts twee dingen ontbreken nog n.l. eene haven en een stembureau. Te Nieuwediep is in het marine hospitaal aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden de 1ste luit. der mariniers F. K. F. Ter Haar. De vergiftiging moet zijn veroorzaakt door een puistje aan de wang, hetwelk bij het scheren bij ongeluk werd doorgesneden. De overledene, die zoowel bij meerderen als minderen in hoog aanzien stond, bereikte den leeftijd van 32 jaar. Rbl De tuinman Bloemink te Twelloo heeft Donderdag reeds de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aan de Koningin aange boden. In de Streek nabij Enkhuizen ziet men reeds enkele koeien in het land. 't Gewas is volstrekt niet achterlijk maar 't is zichtbaar dat een milde regen zeer ten goede zou komen en daarnaar wordt dan ook algemeen met verlangen uitgezien. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Crt. meldt Politiek nieuws ontbreekt ten eenenmale, althans positief nieuws. Het uitblijven van de memorie van antwoord over de kieswet toch is geen eigenlijk nieuws, al wordt er over geprutteldNaar ik hoor kunnen de ontevredenen daarmee voorloopig nog voortgaan, want de heer Tak zal niet voor einde Mei met zijn gewijzigd ontwerp komen. Dan zit de Kamer stellig, na een paar weken in het failietrecht verdiept te zijn geweest, midden in de bedrijfs belasting. En zoodra deze is afgedaan komt 't Pinkster-reces. Ik wordt dus steeds meer versterkt in mijn overtuiging, dat er van de publieke behandeling der kieswetvoordracht dezen zomer niets meer komen zal. Dinsdagnacht werd aan een der politie- bureau's te Rotterdam, nachtverblijf verleend aan een man, diens vrouw en kind. Alras bleek het den wachthebbenden politiechef, dat de man in het „Algemeen Politieblad" gesigna leerd stond als veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, welke straf hij nog te onder gaan heeft. De man, die lont rook en liever zijne straf niet ondergaat, bedacht 's ochtends eene list om buiten het politie-bureau te komen. Hij vroeg namelijk aan een wachthebbenden agent verlof, om voor een paar centen kaas voor zijn kind te mogen gaan koopen, hetwelk hem gereedelijk werd toegestaan. De man vertrok en moet nog terugkomen. Hoewel naar hem gezocht werd, ontdekte men hem nergens. Op de te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 586 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f 50 tot f 700, de veulens van f 100 tot f 270. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden. 1°. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de cadettenschool te Alkmaar. 2°. Voor dit examen worden opengesteld: a. 25 plaatsen voor jongelieden met bestem ming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 25 plaatsen voor jongelieden, met be stemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch Indie. 3°. Ouders of voogden, wier zónen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, behooren de kennisgeving daarvan (ingericht op de wijze als bij het model is aangegeven), in dier voege in te zenden, dat zij vóór 1 Juni 1893 aan het departement van oorlog ontvangen wordt. Door de „Maasb." wordt gemeld dat te Rotterdam eene geheime bijeenkomst moet zijn gehouden van socialistische leiders. In die vergadering moeten zeer gewichtige be sluiten genomen zijn. De inhoud dezer besluiten wordt door daartoe aangewezen personen persoonlijk overgebracht naar de hoofden der soc.-dem. partij in de verschillende plaatsen des lands. Dit persoonlijk overbrengen geschiedt omdat de socialisten vreezen, dat het brieven- geheim ten hunnen opzichte wordt geschonden. De inspecteur van het geneeskundig staats-toezicht, dr. Ali Cohen, spreekt in zijn advies aan den Raad van Groningen de meening uit, dat er geen termen aanwezig zijn om met het oog op choleragevaar de kermis dit jaar niet te laten doorgaan. De smid L. B., te Spaarndam, ging met de Paaschdagen uit die gemeente en verborg zijn kapitaaltje in den kelder zijner woning in een gegraven gat, waaroverheen zand ge strooid werd. Dit alles werd onder de kelder tegels verborgen. Zaterdag 11. kwam hij tot de ontdekking, dat de zeven bankbiljetten, ter gezamenlijke waarde van duizend gulden, ver dwenen waren. Een onderzoek leidde tot niets. Zondag werd door den subsituut-officier van justitie een onderzoek te Spaarnwoude ingesteld, ten gevolge waarvan J. S., smidsknecht te Spaarn woude, gevankelijk in een rijtuig naar Haarlem werd overgebracht, terwijl tevens de zeven bankbiljetten gevonden en in beslag genomen werden. TEXELSCHE COURANT. wil hm irniwin nu— ui iiw.aawt iir»wnriameA.|gijuwwat^waBSE

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1