Buitenland. Marktberichten. OuDESOHiiiD, 21 April. Het sluisje door den dijk, aan den Oostkant van dit dorp, hetwelk dient om water in en uit de Schildsloot te laten, behoeft belangrijke herstelling. Bij een onderzoek door den Waterstaat ingesteld is gebleken, dat het water buiten den muur om eene opening had gemaakt, waardoor bij stormvloeden lichtelijk gevaar zou kunnen ontstaan. Aan de waakzaamheid der beambten bij den Waterstaat zal 't nu te danken zijn, dat een dergelijk onheil kan worden afgewend. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens mededeeling van Harer Majesteits gezant te Berlijn, door den Pruisischen minis ter van landbouw is voorgeschreven dat paarden, herkauwende dieren en varkens in Pruisen slechts zullen worden toegelaten na geneeskundige keuring door een Pruisisch ambtenaar, voor zooveel de invoer van ge noemde dieren namelijk niet verboden is. Talrijke Belgische arbeiders loopen weder de boerderijen in IJ- en Haarlemmermeer polders af om werk te vinden en bieden hunne diensten aan tegen t 0,50 per dag. Eenige kinderen uit Steenbergen waren kreukelen gaan rapen op de slikken. Het zeewater, dat intusschen onopgemerkt begon te wassen en waarvan de vloed snel toenam, werd te laat door de kinderen bemerkt, want terwijl zij zich haastten naar huis te gaan, kon een twaalfjarig meisje niet meer bijtijds uit de voeten komen en verdronk. Toen de eb intrad, heeft men het lijk gevonden. Door den Bond van Nederlandsche onderwijzers is het volgende geamendeerde voorstel aangenomen Het hoofdbestuur wordt opgedragen zich tot de Regeering te wenden met het verzoek om van overheidswege voeding, kleeding en schoei sel te verkrijgen voor die schoolgaande kinderen, wier ouders geacht worden dit noodig te hebben. Over het voorstel werden uitgebracht 1086 stemmen. Vóór 714, tegen 398, blanco 34 stemmen. De algemeene vergadering meent, dat zonder genoemde kindervoeding eene wet op den leerplicht alle zedelijke gronden mist. Onder hen, die te Amsterdam op audiëntie gingen bij H. M. de Koningin-Regentes, behoorde de heer W. C. J. Pastoors, voorzitter van den Ned. Roomsch kath. Volksbond. Hij vestigde de aandacht van H. M. op de heer- schende malaise, en in 't bijzonder op den achter uitgang van den werkmansstand en van de geheele kleine burgerij. Hij herinnerde tevens, volgens een bericht aan de „Amst. (N. v. N.)" de Koningin-Regentes aan de meening, door den Minister Tak het voorgaand jaar geuit, dat na de regeling der kieswet de pensioenregeling der werklieden het eerst aan de orde moet komen. De heer Pastoors drukte tegen over H. M. de hoop uit, dat de Regeering, mocht eenmaal de kieswet afgehandeld zijn, aan de sociale nooden en in de eerste plaats aan eene pensioenwet voor werklieden mocht denken. „Zoudt u mij ook eens een brief willen schrij ven vroeg H. M. op deze mededeeling, en toen de heer Pastoors antwoordde: „Wel zeker, mevrouw", liet H. M. er op volgen „Ik stel ten zeerste belang in dergeiyke zaken, als waarvoor u optreedt." De centrale raad van den Ned. R. K. Volksbond zal zeer waarschijnlijk een adres aan de Koningin- Regentes opstellen, waarin de wenschen van den Volksbond, de verbetering van de positie der werklieden betreffende, worden uigedrukt. In de vergadering van de afd. Alfen Oudshoorn—Aarlanderveen der Holl. Maat schappij van Landbouw, werd het voorstel van het bestuur, nl. om te verkrijgen dat tuberculose (parelziekte) wordt opgenomen als besmettelijke ziekte onder het rundvee, aangenomen. Men schrijft het volgende aan de „Ass. Ct In den varkenshandel heerscht thans weer veel leven, zoodat de vrees van sommigen, dat de varkensfokkerij dit jaar niet voortdurend zoovele voordeelen zou opleveren als in het eerste kwartaal van dit jaar het geval was, tot nu toe niet gegrond blijkt. Dat reeds belangrijke voor deelen zijn behaalt, blijkt hieruit, dat op de jongste jaarmarkt te Borger eene toom biggen, uit 8 stuks bestaande, voor f 80 verkocht werd en dat biggen van drie weken oud tegen f 6 a f 7 van do hand werdeD gedaan. Ook het vetmesten levert weer ruime voordeelen opte Grollo werd een varken verkocht voor f 109. De tegenspoed in de fokkerij bij de geboorten, welke voor enkele weken in vele dorpen voorkwam, neemt gelukkig af en men gelooft thans algemeen, dat deze niet aan het fokken met volbloed inlandsch ras, maar meer aan vroegere kreupelheid of ongeschiktheid der motten moet worden toegeschreven. Bijzonder vroeg in den tijd vertoonen zich dit jaar de meikevers, zegt de Nijm. Ct." Op 't jonge groen van heggen en boomen worden ze door de jongens reeds bij dozijnen gevangen. Niet onwaarschijnlijk is 't, dat we dit jaar eene meikeverplaag zullen hebben, gelijk verleden jaar eene rupseuplaag. In de Rijnprovincie tenminste zijn in den afgeloopen herfst bij 't omploegen van den grond bijzonder veel engerlingen (meikeverlarven) waarge nomen. Daar zijn dan ook reeds door vele landbouwvereenigingen aan de bevoegde macht aanvragen gericht, om de kinderen in den meikevertijd vrij te stellen van 't bezoeken der schooi, ten einde met man en macht de gevreesde verdelgers van bladeren en knoppen te kunnen vangen. Tijdens het bezoek der Koninginnen aan „Artis" te Amsterdam is een aap uit de kooi ontsnapt. Het beest wipte den dierentuin uit en de straat op, waar zijn verschijning een welkome afwisseling bracht aan de dichte menigte, die geduldig wachtte op de terugkomst der hooge bezoeksters. Opgejaagd door de vele nieuwsgierigen, kroop de vluchteling in een der boomen der Plantage Kerklaan en keek toen met philosophische kalmte van zijn hoog standpunt naar beneden. Spoedig kwamen echter eenige oppassers uit „Artis" een eind maken aan zijn vrije leven. Een net werd onder den boom gehouden en toen schudde men er aan, als aan een appelboom. De zwerveling, niet tegen al die zwaaiingen bestand, werd duizelig en viel in het net. En de oppasser, die blijkbaar met onzen aap goed bevriend was, nam hem onder den arm en kuierde met hem terug naar „Artis". Dat was het eind van zijn kortstondige vrijheid. Door een der bladen wordt de volgende komische regimentsorden gesignaleerd: Van heden af is het houden van honden beneden den graad van sergeantmajoor in de kazerne verboden. De bekende weervoorspeller Dr. Rud. Falb heeft, in een gesprek met den Weener berichtgever van Daily Telegraph, bevestigd wat velen vreezen, en een zeer natten zomer voorspeld na deze vroege, zonnige lente. Hij voorspeld een buitengewoon droge Meimaand, een minder droge Juni en zware regens in Juli, Augustus en September het ergst in' laatstge noemde maand, welke buitengewoon nat zal zjjn. Dr. Falb voegde er bij, dat zijne voorzeggingen nu nog maar gissingen zijn maar dat zijne weertheorie in dezen zomer een proef doorstaan zal, waardoor zij, naar hij hoopt, geschikt zal blijken voor betrouwbare weervoorspellingen. In België is de toestand merkelijk verbeterd sinds de Kamer een voorstel heeft aangenomen tot uitbreiding van het kiesrecht. Het thans aangenomen voorstel van het lid Nyssens, verleent kiesrecht aan alle burgers, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt, terwyi zy die een diploma middelbaar onderwijs bezitten en de eigenaars van een bezitting ter waarde van 2000 francs 2 stemmen mogen uitbrengen. Aan huisvaders, die den leeftijd van 35 jaren hebben bereikt, wordt nog een extra-stem toegestaan. Nadat de aanneming van dit voorstel bekend is geworden, werd door de werkstakers het werk weder hervatwel zijn niet allen met den uitslag ingenomen doch het meerendeel stelt er zich voor hands mede tevreden. Een beroemd Engelsch paard, de hengst Kendal, is door den eigenaar, den heer John Gibbins, voor 20.000 pd. st., dat is f240.000 aan het Oostenrijksch gouvernement verkocht. De cycloon, die in het westen der Yereenigde Staten woedde, vernielde zoovele telegraafpalen en draden, dat nauwkeurige bijzonderheden niet bekend zijn. Men weet echter reeds, dat de palissadeering langs den Chicago-, Milwaukee- en St. Paulspoorweg omvergeworpen en de steden Akron en Westfield in Iowa verwoest werden. Van daar legde de cycloon een afstand van 200 mijlen in anderhalf uur tijds af, verwoestte steden en dorpen in Kansas en Missouri, terwyi uit Indiana melding gemaakt wordt van een belangrijke schade en eenige ongelukken. In enkele plaatsen, voornamelyk te Centralia, werd de cycloon vergezeld van wolkbreukenin genoemde plaats staat het water drie voethoog in de straten. In den gemeenteraad van Marseille is het voorstel gedaan om ter gelegenheid van den len Mei 10.000 fr. onder de armen teverdeelen. Dit voorstel zou zeker aangenomen zijn, maar een der leden van den Raad, een werkman, heeft de zaak bedorven. By de beraadslaging zeide hij namelijk, dat de eerste Mei niet als een feestdag mag beschouwd worden, daarentegen wel als de voorlooper van eene revolutionaire manifestatie. De Raad verwierp toen het voorstel. De Fransche douanen op de grens van Frankryk en Zwitserland, aan het meer van Genève, ontwaarden met verbazing hot overgroot aantal sterfgevallen van Fransche burgers, in Zwitsersche grensplaatsjes woonachtig, die door de bloedverwanten naar Frankrijk werden terug gebracht, om in den dierbaren vaderlandschen grond te worden begraven. Langzaam en plechtig naderde steeds zoo'n treurige stoet, met iemand als geestelijke vermomd aan het hoofd, gevolgd door iemand, die een kruis droeg; daarop kwam een wagen, waarop zich de doodkist met het lijk bevond; de treurende bloedverwanten vormden het slot van den indruk- wekkenden optocht. De douaan, die op post stond, maakte steeds, uit ontzag voor den dood, het militair saluut bij het passeeren van zoo'n diep betreurde doode. Dezer dagen ontwaarde de quasi-geestelyke, die weder aan de spits van een lijkstoet marcheerde, dat niet één douaan op wacht stond, maar dat een geheele afdeeling grenswachters was opgesteld. Zonder een woord te zeggen, gooide hij zijn geestelijk gewaad uit en zette het op een loopen de drager van het kruis wierp dit op den grond en maakte evenzeer beenen. Ten slotte gingen al de treurende bloedverwanten aan den haaien de toegesnelde grenswachters vonden den „doode" eenzaam en verlaten, midden op den weg. De doodkist was volgepropt mettabak. Sedert dat tijdstip is de sterfte onder de Franschen in de Zwitsersche grensgemeenten, zeer sterk afgenomen. Mamuret-ull-Aziz, een dorp in Amenië, ia plotseling ingestort, waarschijniyk nog tengevolge van de jongste aardbevingen. Tot nu toe heeft men 40 dooden en 8 gekwetsten gevonden. Het matigheidsgenootschap te Yokohama had zich na de groote aardbeving in Japan door zijn hulpbetoon onderscheiden, en van de Japansche regeering uit erkentelijkheid daarvoor eenen staatsie-wijnbeker gekregen. Het matigheidsgenootschap heeft het vreemde geschenk verontwaardigd teruggezonden, maar het nu weder teruggekregen. De onthouders weten niet wat zy met het voorwerp waarin meer menschen verdrinken dan in de zee zullen doen. Naar aanleiding der opmerking, dat bacteriën in bevrozen vleesch, in ys dat tot omhulsel van eetwaren dient enz., kunnen worden ingevoerd, vroeg dezer dagen de Engelsche vice minister van Buitenlandsche Zaken het advies van den geleerde sir Richard Quain. Wat is er tegen ijs, waarin bacteriën zyn, te doen? Het lakonieke antwoord luiddeKook altijd uw ys voordat gij het gebruikt. Schagen, 20 April. Aangevoerd: 5 paarden f 40 a 150 2 Stieren f 70 a f 130 170 Gelde- koeien f 80 a f 240 95 Kalfkoeien f 60 a 13040 Vaarzen f 40 a f 7025 Graskalveren f 4 a f 15130 Nuchtere Kalveren f a Schapen f a f 2 Bokken en Geiten f 1,50 a f 7 gld.20 Varkens f 17 a f 22: Biggen f 9 a f 14Kippen 40 a 90 ct. Eenden a ct. Boter per KG. f 0,85 a 0,95. Kaas per kilogram 20 a 35 ct. Kipeieren per 100 250. a 280 ct. Eendeieren per 100 f 3,10 a f 3,25 Leiden, 21 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 125 a f 268; 16 Stieren f 65 a f 225Veulens stuks af— 952 kalfkoeien f 115 a f 260; Melkkoeien f 115 a f 260317 Varekoeien f 86 a 190244 Vette koeien f 125 a f 26833 Vette kalveren f 86 a f 75, 329 Magere kal veren f 2,50 a f 9- Graskalveren f a f -

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2