Buitenland. De feestelijke inwijding van de Prinses Wilhelmina Bewaarschool te Oudeschild, had hedenmorgen te half elf plaats. Met het bestuur en de onderwijzeres waren tot dit doel in het lokaal te samen gekomen de aanstaande scholie ren en hunne moeders, zoomede andere belang stellenden, waaronder ook enkelen van denBurg. De eere-Yoorz. Jhr. Strick van Linschoten, sprak een woord tot inwijding der school; - na hem voerden nog het woord de heeren Muller, Wouterlood en Mets. De toespraken werden voorafgegaan en afge wisseld door verschillende zangnummers, door eenige meisjes uitgevoerd. Zoowel deze als de aanstaande scholieren werden onthaald op krentebrood, koek en chocolade, terwijl aan het einde van de feestelijkheid aan de kleinen een keurige prent werd uitgereikt. Zoowel van het schoolgebouw als van vele woningen wapperde voor deze gelegenheid de driekleur als een bewijs van veler ingenomen heid met de totstandkoming en inwijding van deze nuttige instelling. Tot deze vermelding moeten wij ons voor dit nummer bepalen. Meer dan 40 boeren in Friesland hebben plan naar Amerika te verhuizen. XJit hun midden is een commissie benoemd, die der waarts zal vertrekken tot het doen van onderzoek. Is dit gunstig, dan zullen aldaar landerijen worden aangekocht en volgt de gezamenlijke verhuizing. Sommige boeren hebben het voornemen hunne arbeiders, wier werkkracht en vertrouwbaarheid zij kennen, mede te nemen. Al deze boeren zijn vee-boeren. Toen hy thuis gekomen was, moest hij natuur lijk een verhoor ondergaan en wat antwoordde hij„Och vrouw, ik weet, dat Maandag de accijns op de klare verhoogd wordt en nu dacht ik, ik zal nu maar om de goedkoopte wat meer nemen." (Echo.) MerkwaardigOp het erf van den heer A., te Doesburg, is volgens de „Zutph. Crt." een zeldzaam natuurwonder te aanschouwen. Daar bevindt zich eene heg van hagedoorn, die zonder oculatie van jaar tot jaar meer en meer in een appelboom verandert en zure appelen voortbrengt ter grootte van een pootaardappel. Ook nu weer prijkt het vreemdsoortig gewas met tal van appelbloesems en er zijn takken, die, behalve dat ze appelblad en bloesems dragen, ook nog doornen en doornblad ver- toonen. Werd dezer dagen op de Bredasche markt een mud aardappelen voor 4 eieren verkocht, op den Terheydschen weg nabij die stad betaalde men deze week eenen scharen slijper voor het slijpen eener schaar eveneens met een mud aardappelen. Men schrijft van Schagen aan de Zijper Ct. Door het Bestuur der Harddraverij-Vereeniging „West-Friesland" is Vrijdag 14 April besloten de gewone jaarlijksche harddraverijen te Schagen te doen plaats hebben op Zaterdag 29 Julia. s. Een bizondere dag voor dit volksfeest 1 Men schrijft aan het „U. D." „Zooals men weet, is het houden van vee markten, tengevolge van het heerschen van besmettelijke veeziekten, in sommige plaatsen tijdelijk verboden. „De kooplieden, die gewoonlijk de markt te Amsterdam bezoeken, hebben op eenvoudige practische wijze het hierdoor ontstaande ongerief uit den weg geruimd, door het huren van groote stallen, die thans prijken met het opschrift: „koeien te koop". Overbodig is het zeker te vermelden, dat vooral in dezen tijd de handel levendig is. Hadden de Hilversum- sche veehouders hieraan gedacht, dan zouden zij misschien hun verzoekschrift wel achterwege hebben gelaten. „Groote stallen komen ook daar genoeg voor, en een bord is spoedig geschilderd." Het zal intusschen de vraag zijn, of het geoorloofd is op deze wijze een wettelijk voorschrift te ontduiken, en zeer zeker is het de vraag, of het in het belang van den vee stapel en de veehouders is, op die wijze eenen maatregel, genomen ter voorkoming van de verspreiding van eene besmettelijke ziekte, werkeloos te maken. Dat de handel met het buitenland hierdoor nadeel zal ondervinden, is aan geen twijfel onderhevig. Een slachtoffer van de accijnsafschaffing. Aan een der politiebureelen te Amsterdam werd Zaterdagavond een heer binnengebracht in erg kennelijken staat. Gewoonlijk treffen de politiebeambten in zulke machteloozen, meestal luitjes, die ze wel eens meer gezien hebben, maar ditmaal was het een nieuwe klant. Ook kwam daar spoedig navraag of vader ook een ongeluk gekregen had „Neen," was het antwoord, „vader kwam met een uurtje thuis 1" TT Algemeene verwondering. Vader was nog nooit Duiten zijn boekje gegaan, wat zou dan toch nu wel de reden zijn ditmaal Men schrijft aan de „Amst. Het publiek mag er wel de noodige aandacht aan schenken, dat met 1 Mei de zeepaccijns van 10 cent per kilo vervalt en de zoutaccijns van 9 cent op 3 cent per kilo verminderd wordt. Een ieder eische, dat door den winkelier hem dan ook de zeep voor 5 cent minder en het zout voor 3 cent minder per oud pond geleverd worde dan tot nu toe. Er is geen reden om dat voordeeltje geheel of gedeeltelijk aan den winkelier te laten behouden. Hoezeer de winkeliers niet uit afschaffing of verlaging, maar zelfs uit verhooging van den accijns een voordeeltje weten te halen, bleek ons dezer dagen uit een advertentie, waarbi 52 handelaars in gedistilleerd in eene provin ciale hoofdstad het publiek kennis gaven, dat zij met 1 Mei hun waar met 5 cent per liter in prf]s verhoogden, wegens de verhooging van den accijns daarop. Als men nu weet dat die verhooging f 3 per H. L. bedraagt, d. i. slechts 3 cents per liter, en dat dit betreft gedistilleerd van 50 percent, terwyi de gewoonlijk verkochte vry wat slapper is, dan ziet men dat de slyters dier waren be proeven om uit de verhooging van den accijns voor zich een voordeeltje van minstens 3 cent per liter te bemachtigen 1 akte voorafgaande, voor den aankoop derzelfde zaken de sub. a genoemde rechten zijn geheven of verschuldigd geworden de registratierechten van 0,34' pet. tot 0,25 pet. de hypotheekrechten 0,75 0,15 zoodat in dit geval de gezamenlyke rechten verminderen 1,095 0,40 II. De rechten van registratie, voor zoover die 3 ten honderd bedragen wegens overdracht van roerend goed, zijn verminderd tot op 2 ten honderd. Staats Ct. Voor het kantongerecht te Middelburg werd behandeld de zaak tegen den heer B. Quist, lid van den gemeenteraad te Goes, beklaagd van onbevoegd uitoefenen der (homoeopatische) geneeskunde. Ten huize van De N. te Seroos- kerke had beklaagde volgens het proces-verbaal in een Schwabe's huisdokter een bladzijde aangestreept, die ten bate eener ziekte moest worden geraadpleegd. Dit achtte het O. M. verboden uitoefening der geneeskunde en pischte tegen beklaagde eene geldboete van f 100 subsidiair 14 dagen hechtenis. De Z. De firma Nijgh Van Ditmar kondigt de uitgave aan van een nieuw tijdschrift, waarmede zij naar haar ooi'deel in een behoefte voorziet; iets wat tegenwoordig van weinig nieuwe tijdschriften kan worden gezegd. Het blad is getiteld „Kindermode", en zal elke week verschijnen en bezit in elk nommer knippatronen. Voor hen die tot hiertoe te j vergeefs uitzagen naar een modeblad, speciaal I voor de kinderkleeding, voor meisjes en jongens van de geboorte tot aan den vijftien- of zestien jarigen leeftijd, is nu weder voldoende gezorgd. Voor eenige dagen deed in verschillende bladen het bericht de ronde, en ook wij namen het over, dat men, om de plaag van torren in woonhuizen kwijt te raken, schillen van sinaas appelen moest leggen voor de gateD, waar die insecten uitkomen. Een bewoner van de Solo straat te Amsterdam die veel last heeft van de zwarte torren, heeft genoemd middel toegepast, maar vruchteloos, want in plaats dat de diertjes er door verdreven werden, aten zij de schillen op. (Arnh. Crt.) De ministers van financiën en van justitie vestigen de aandacht van de daarby belangheb benden op de belangrijke vermindering, die de kosten der akten van overdracht van onroerend of roerend goed ondergaan door het in werking treden op 1 Mei e.k. van de wet van den 27 September 1892 (Staatsblad no. 224.) I. De rechten van registratie van 4 ten honderd voor overdracht van onroerend goed zfjn ver minderd tot op 2 ten honderd. Het recht van overschryving, thans 75 cent van de 100 gulden bedragende, is verminderd tot op 15 centen van de 100 gulden. De opcenten op de rechten en boeten van registratie en hypotheek zyn afgeschaft. Dientengevolge wordt voor alle akten, houdende overdracht van onroerende goederen, welke na den 30en April 1893 ter registratie worden aangeboden, de belasting verminderd als volgt: a. in gewone gevallen de registratierechten van 5,25 pet. tot 2 pet. de hypotheekrechten 0,75 0|15 zoodat de gezamenlyke rechten verminderen van 6,00 2,16 b. als binnen het jaar, aan de registratie der De omtrek der Haven en Oude Vest te Leiden werd vrijdagavond in rep en roer gebracht door de vervolging van een paar stroopers, in een schuitje gezeten. Dezen waren van Koudekerk gevaren en werden aangewezen als de daders van een kippendiefstal, zoodat de rijksveldwach ters en twee gemeente-veldwachters van buiten hen volgden. Te Leiden aangekomen, gingen de stroopers aan de Haven eene tapperfi binnen, doch op de nadering der veldwachters sprongen zy in het schuitje en roeiden naar de Oude Vest, Toen werd er algemeen jacht op hen gemaakt, waarbij zich nog enkele Leidsche politie-agenten en een brugwachter voegden. Laatstgenoemde sprong met een politie-agent in een schippersjol, maar zy konden de stroopers niet inhalen, die weder terug naar de Haven voeren, gevolgd door de jol en de politie langs den wal. Dat daarbij eene groote menschenmassa op de been was, behoeft geen betoog. Het slot der vervolging was, dat de stroopers het nog wisten te ontkomen en dat, toen zij later aan het Utrechtsche Veer werden opgemerkt, de kippen verdwenen waren. Tot spijt van de landbouwers en vee houders begint zich te Loosdrecht wild van edelen huize, maar bij hen van laag aanzien te vertoonen. Vlak achter de woning van eenige ingezete nen hebben zich in de kom der gemeente herten vertoond. Deze wildsoort kwam jaren achtereen, zelfs in den omtrek van uren in 't ronde, niet voor. - Uit Rusland komt de tijding van een aanslag op den Czaar en wel langs twee wegen. Vooreerst verneemt de „Standard" het vol gende uit Petersbnrg: By de reis van den Czaar naar het Zuiden verzamelden niet ver van Charkow zich eenige duizenden boeren om aan den Czaar een verzoekschrift tegen sommige locale misbruiken te overhandigen. Zy legde zich op de rails en weigerden op te staan, voor dat de Keizerlijke trein was aangekomen. Er ontstond een strfid, waarin 15 soldaten wer den gedood, terwijl 42 boeren of door de kogels der soldaten omkwamen of door den Keizerlyken trein werden verpletterd. Volgens het te Charkow verschynend amb- teiyk blad werd op een morgen ten 5 uur doorl optische signalen en het lossen van schoten j- door de langs den spoorweg opgestelde soldaten j de trein tot staan gebracht, nadat ontdekt was^ dat een rail was opgebroken, Na een opont houd van acht minuten kon de reis worden o voortgezet. Te Rathenow aan de Havel zou Zondag de c Amerikaansche luchtreiziger Wilson met den z Montgolfière-ballon „Columbus" opstijgen. De e ballon was gevuld, reeds had Wilson de trapeze g welke aan den ballon hing, gegrepen, zfin hel- a pers staken de laatste spiritusvlam aan, om dei hitte in het benedendeel van den ballon te d verhoogen; daar klonk het bevel „los" en de - ballon schoot in de hoogte. b Onmiddeliyk daarop steeg een angstkreet uit het publiek op, de ballon was in brand geraakt Wilson, die zich thans boven de Havel bevond, maakte van dit gunstige oogenblik gebruik, hy sneed y lings de touwen der trapeze door

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2