OFFICIEEL BEDEELTE. N\ 585. Zondag 14 Mei. A°. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en auösra landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prys der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letterB en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Tïxbl. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter openbare kennis, dat is inge komen een verzoekschrift van C. KUIJPER Cz., om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein, in het perceel te den Burg. wijk B no. 292. Texel, 12 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 13 Mei 1893. Maandag a.s. zal hier de eerste van de jaarlijksche vier groote lammerenmarkten worden gehouden. Het tijdstip van die markt valt dit jaar zoo^ vroeg als slechts eenigszins mogelijk is en 't is uit dien hoofde dat sommigen meenen dat op dezen eersten marktdag nog geen grooten aanvoer is te verwachten. Anderen daarentegen beweren, dat veel van het jonge vee op den dag waarop het zal worden afgescheept voor de Leidsche markt, alsdan reeds een voldoenden leeftijd zal hebben bereikt, en het verschil van een paar dagen vroeger of later markthouden niet van zoo irooten invloed kan wezen; daarenboven, met alle respect voor de nauwgezetheid van velen, een 'eheim toch is het niet, dat, vooral bij goede J(j jjprijzen en vluggen handel, niet ieder zoo lei JorsRientiöua is omtrent de vereischte leeftijd ge ran het jonge vee. iri t Komt ons voor dat meer de onzekerheid kalken prijs zai ziyn te bedingen, dan de vroege di latum, voor menig veehouder een punt van di >verweging is en hem doet weifelen om reeds ige >p de eerste markt zijne lammeren ten verkoop ian te bieden. En zulks is te denken. De voortdurend ingunstige berichten omtrent den veehandel, ook die in wolvee, doet met schroom uitzien laar den dag, die voor velen zal beslissen enfóver de floanciëele aangelegenheden; hooge erwachting wordt er niet gekoesterd want 'en rijkmakerij is de fokkerij al sinds lange [iet; - zij de uitslag zoo al niet geheel levredigend toch ook niet al te ontmoedigend. Oudeschild, 12 Mei. Alle garnalenkokerijen pn heropend, omdat de visschers dit verlang en, Men werkt thans langs coöperatieven •eg. Wanneer er winst behaald wordt deelen de isschers er inblijkt het daarentegen dat er wies geleden wordt, dan draagt men samen schade. 't Is nu maar te hopen dat het werk althans 'g eenige weken mag voortduren. Oosterend, 13 Mei. Bij de Chr. Ger. emeente alhier is men begonnen met het jzamelen van gelden tot stichting van een leuw kerkgebouw. Het thans in gebruik zijnde gebouw biedt dikwijls geene voldoende ruimte aan voor de velen, die van hier en elders aldaar ter kerke gaan. Op het eiland Schiermonnikoog zal in de maand Juli a. s. eene belangrijke veiling worden gehouden van landerijen enz., toebe- hoorende aan den eigenaar van dit eiland, mr. J. E. Banck, te 's-Gravenhage, als: vijf boerderijen, waaronder een kooiplaats, losse landen, tuinen, grondpachten, duinen, stranden, schorren en "aanwassen. Het hoofdbestuur van de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw heeft aan den Minister van Financiën het verzoek gericht de afschaffing van den vleeschaccijns te bevor deren, daar deze belasting nadeelig werkt op den landbouw. 't Volgende curieuse verhaal wordt uit Helmond aan de Limb. Koerier geschreven, 't Zou, naar aan het blad wordt verzekerd, dezer dagen op een der naburige dorpen zjjn voorgekomen. Boer Dries v. d. M. was voor een paar jaren sedert geruimen tyd lid van den gemeenteraad en zelfs wethouder. Door ziekte, sterfgevallen en tegenspoed van allerlei aard raakt hfl deeriyk op 't achterschip, ja wordt een man die erg sukkelen en tobben moet om de oude knecht te blijven. Zfjn collega's in den raad zien ook, dat hy 't hard te verantwoorden heeft en dat zyn jasje erg kaal is, als hy met hen aan de groene tafel zit. Zfjn sjofele kleeding doet hen den neus optrekken en men laat hem vaak een eind ver alleen zitten. Dit verdriet den tobber niet, die met hart en ziel voor zijn gezin uit is, maar de belangen der gemeente evenmin uit het oog verliest. Dit bewijzen zjjn bondige redevoeringen, die ter snede zjjn en zfln collega's vaak met bewondering vervullen, Toch moet hij vallen, want hy is arm geworden. De zes jaar zf)n om en v. d. M. krijgt door de kuiperijen zfjner ambtgenooten de nederlaag; hij komt niet eens in herstemming, 't Valt den man hard, dat hij uitgeworpen wordt, maar zijn boerderij, die erg belast is in den laatsten tijd, neemt zjjn geheel ik in beslag Daar sterft plotseling een ongehuwde broer en laat den armen tobber zijn geheel vermogen na. Dries lost de hypotheek af en wordt weer een gezeten man. Een afgeleefd raadslid bedankt en door de edele! bemoeiingen der raadsleden komt Dries weer op 't kussen. Op den bepaalden dag is hy ter zitting, maar vraagt na de installatie het woord. „Hier is Dries, juist gelijk hy vroeger was, hij is niet wijzer geworden; toen moest hy er uit, nu er weer in. Zit het hem hier en meteen neemt hy iets uit den zak, dat hy op tafel plaatst, opent en dat biykt een geldbuil te zyn „spreekt!" zegt hy tot den buidel,„want het schynt by de heeren, dat het verstand in 't geld zit. Zyt gij stom, geldbuil, spreekt gy dan raadsleden, waarom zit ik nu weer hier en moest ik voor een paar jaar schuiven ik ben niets wyzer, enkel wat ouder en zwakker geworden. Maar dit zeg ik u, ik ben weer door uw toedoen gekozen, maar ik bedank met zulke lieden om te gaan en te werken; schryf maar een nieuwe verkiezing uit ik groet u I" Dries nam stok en buidel, verwijderde zich en liet de raadsheeren verbluft zitten. Tegen de helft van September dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leer lingen aan de Rijkskweekscholen voor vroed vrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Die leerlingen genieten van het Rijk huis vesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli e.k. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den Geneeskundigen Raad van den dienstkring, waarin zij hare woonplaats hebben. Gedurende het jaar 1892 zijn uit de pro vincie Friesland als landbouwers naar Noord- Amerika vertrokken 1284 personen, een getal dat in de laatste tien jaren slechts werd over troffen in 1889, toen het 1973 bedroeg. Men zal zich herinneren het op 8 Oct. jl. te Hilversum plaats gehad hebbende ongeluk, waar by A. Tilburgs in eene put van 40 voet diep bedolven werd door instorting en daaruit met eigen levensgevaar gered werd door C. van Reenen. Deze heldendaad werd door de hooge regeering beloond met het schenken aan C. van Reenen van den zilveren reddingsmedaille. Thans he6ft zich te Arnhem een comité uit verschillende werklieden-vereenigingen gevormd, met het doel pogingen in het werk te stellen om aan deze daad van moed en zelfopoffering eene biyvende herinnering te verbinden, en van de hooge regeering alsnog te verkrijgen, dat C. van Reenen benoemd worde tot broeder van den Nederlandschen Leeuw. Tevens doet het comité een beroep op alle werklieden in Nederland om stoffelyken en zede lijken steun, teneinde dezen held van de sympathie der Nederlandsche werklieden een tastbaar biyk te geven. Zy wil trachten deze daad te ver eeuwigen, b.v. door het doen vervaardigen van een portret in olieverf en dit aan het ryksmuseum ten geschenke aan te bieden, of wel zoodanig stoffelijk blijk aan Van Reenen zei ven te schenken. In een adres aan de koningin-regentes wordt voor Van Reenen de benoeming tot broeder van den Nederlandschen Leeuw gevraagd en in een adres aan de Tweede Kamer de toekenning van „een nationaal stoffelijk huldeblyk." Een curieus geval. Twee jaren geleden verloor de dochter van T., wonende in de Groenesteeg te Leiden, een zilveren horloge. Zij plaatste toen eene advertentie in één van de daar ter stede verschijnende bladen evenwel zonder den gewenschten uitslag, want: zij vernam niets van haar verloren uurwerk. Verleden Maandagavond echter werd er ten haren huize gebeld en meldde zich een persoon aan, die in het bezit van het bewuste horloge was, en dit haar overhandigde. Hij had, naar hij zei, het uurwerk van een heer te Amster dam gekregen, die het twee jaar geleden ge vonden en toen wel de advertentie gelezen had, maar nog geene gelegenheid had gehad het horloge aan de eigenares te overhandigen. Daarom had hy nu de brenger er mede be last Het kan wonderlijk toegaan in de wereld, maar ging alles nog maar zoo als dit Egoïstische liefde. Een man, wonende Lindengracht te Amsterdam, heeft aan de politie kennis gegeven, dat zijne vrouw in de Goudsbloemstraat door eenige personen om den hals is gevallen, waarna het haar bleek, dat haar gouden medaillon met een eindje ketting was ontvreemd. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1