Buitenland. Marktberichten. Donderdag 18 Mei '93, PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Te 's-Gravenhage is aan het Paleis het officieels bericht ontvangen van het overlijden van Zijne Doorluchtige Hoogheid den regee renden Vorst van Waldeck en Pyrmont; de Koninklijke Paleizen zijn op Hooger last gesloten. Naar men meldt bestaat er bij de Spoorwegmaatschappijen, met name bij de Hollandsche, zeer ernstige bezwaren tegen de volstrekte opheffing van alle goederenvervoer en wat daarmede in verband staat op Zon en Christelijke feestdagen. (A. H.) Binnenkort zal, naar aan de „N. R. Ct." geschreven wordt, eene belangrijke quaestieaan het oordeel der Regeering onderworpen worden. Het schijnt nl. eene twijfelachtige zaak te zijn, of de directeuren der rijksnormaallessen bij af treding wegens ouderdom, of om andere redenen met eervol ontslag, aanspraken op pensioen kunnen doen gelden. De tegenwoordige districts schoolopziener te Heerenveen, die voorheen aan het ministerie werkzaam was, is van meening, dat die aanspraak wel degelijk bestaat (gelijk o. a. blijkt uit een door dien ambtenaar uitge geven werkje). Weldra zal nu een directeur van een onzer rijksnormaallessen wegens ouder dom eervol ontslag met pensioen aanvragen, zoodat de vraag weldra beslist zal worden. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal de staatscommissie voor het Zuiderzeevraagstuk 16 en 17 dezer, een bezoek brengen aan verschillende havens langs de Zuiderzee, in verband met een onderzoek naar de belangen der scheepvaart en der visscherij. Een brand, zooals men te Veenendaal in geen jaren zag, woedde daar in het begin dezer week. Aangewakkerd door een feilen wind, gingen in korten tijd de grutterij en het huis van den heer A. van de Lustgraaf verloren, evenals een zevental aangebouwde woningen. Van de inboedels werd weinig gered. De oorzaak is niet bekend. Bijna alles was in verschillende maatschappijen verzekerd. Te Tilburg heeft het in den nacht van Zaterdag op Zondag zóó gevroren, dat vele akkers met aardappelen totaal afgevroren zijn. Uit den Oosthoek van Groningen, bij de Eems en den Dollard, zijn meer dan 100 per sonen vertrokken als landverhuizers naar Amerika. Velen gaan op aanbeveling van reeds daar aanwezige vrienden of bekenden. Men meldt uit Maastricht Onze stad begint langzamerhand weder met tweecentime-stukken overstroomd te worden. Deze Belgische munt, waarvan wij eenige jaren verschoond zijn gebleven, neemt zoo danig de overhand, dat het te vreezen is, dat zij spoedig onze centen zal verdrongen hebben. Een verscherpt toezicht op de uitgave zou daarom zeer gewenscht en in het belang der neringdoenden zijn. Maandagmorgen, is men in de Drentsche en Friesche hoogevenen met het hei- of veen branden begonnen. Daar de wind oostelijk was, was geheel Friesland in den scherpen kwaadriekenden rook gehuld. De zon kon met hare heldere stralen ten laatste ook niet goed meer door den geweldigen damp heendringen en ging als een vuurbol bloedrood onder. Verder wordt uit andere plaatsen gemeld dat de zon er eensklaps geheel roodgeel van kleur werd, zoodat alle door de zon belichte voorwerpen een zonderling aanzien kregen; het „verschijnsel" duurde aldaar slechts eenige minuten. Te Vierlingsbeek slaapt een dienstmeisje reeds eenige dagen en nachten onafgebroken door, zonder dat het mogelijk is, ook door aanwending van alle middelen der kunst, haar uit den slaap wakker te krijgen. Een woning gestolen. In het Friesche dorp Terwispel heeft de lieve schooljeugd een woning, die onlangs nog f210 aan vertimmering had gekost, geheel afgebroken, waarna alles spoorloos verdween. Volgens mededeeling van den rijksveldwachter Van Diest schijnen de in nabijheid wonende dorpsgenooten van de afbraak te hebben geprofiteerd. Tegen een bakker H. B,, die van het gesloopte een vloer in zijn woning heeft doen leggen, rezen zulke zware vermoedens, dat de officier van justitie tegen hem een vervolging instelde en dientengevolge in de laatstgehouden terecht zitting van de rechtbank te Heerenveen zijn veroordeeling vorderde tot 3 maanden ge vangenisstraf. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, volgens bij den consul-generaal te Parijs ont vangen mededeeling, tengevolge van de lang durige droogte, in Frankrijk groote behoefte bestaat aan belangrijke hoeveelheden hooi. Gegadigden kunnen zich, onder prijsopgave voor franco levering in eene Fransche haven of aan een Fransch spoorwegstation, wenden tot den heer Sainte Claire Deville, directeur de l'Office Général des Agriculteurs Rue du Havre 12, Parijs. (St .Ct.) In het begin dezer week werd ongeveer op de grens van Apeldoorn op drie verschil lende plaatsen brand waargenomen, welke zich in de richting van Hoog-Buurloo bewoog. Tegen den avond was de brand nog niet gebluscht. Men schat de verbrande oppervlakte op onge veer 12 h 1400 bunder, waarvan veel aan het kroondomein toebehoort. Men schrijft uit Halsteren de volgende zeldzaamheid De vier broeders en vier zusters Moerbeek, die te zamen 600 jaren tellen, waren Woensdag bij den oudsten dier broeders, Jan, vereenigd, om diens 60-jarige echtvereeniging te vieren met zijne echtgenoote Cornelia Rooseboom. Te IJlst had een zieke van een dokter een drankje gekregen. Toen dit opgebruikt moest zijn, ging de dokter weer een bezoek brengen en vroeg, hoe 't ging. Geen gunstig antwoord volgde. Maar de dok ter, naar 't fleschje kijkende, zeide„jelui hebt ook te weinig medicijnen gegeven't drankje moest op wezen, hoe is dat?" Verwonderd antwoordde men hem „Wel, dokter er staat„alle twee uur een lepel" en twee uur is 't maar twee maal per dag, 's och tends en 's middags. De toestand te Huil wordt gaandeweg onhoud baar. De wethouder Symonds, president van het comité voor het loodswezen, verklaarde aan den correspondent van „Daily News," dat het verkeer in de haven op onrustbarende wijze vermindert. Als het geschil tusschen de reeders en dokwerkers niet spoedig bijgelegd wordt, zeide hij, is het te vreezen, dat het groot ste deel van den handel voor Huil voorgoed zal verloren zijn. Juist nu begint het ijs in de Newa en de Oostzee te verdwijnen, en nadert de tijd voor de jaarlijksche vernieuwing van den handel op de Oostzee. De kaden lig gen reeds vol met goed uit de Engelsche fabrieks steden, dat op verzending wacht. De legerwet in Duitschland is door den Rijksdag verworpen, waarop de ontbinding van den Rijksdag is gevolgd. Buiten Duitschland oordeelt men zeer verschil lend over de crisis. In de beide hoofdsteden van het drievoudig verbond, te Weenen en te Rome, gevoelt men een zeer begrijpelijk leedwezen. Een krachtig Duitschland, dat als een fort temidden van Europa, steeds in staat was naar alle zijden zijn vuurmonden op de rustverstoorders te richten, was voorzeker de beste waarborg voor den vrede. Het schijnt, klaagt de N. fr. Presse, dat die groote nationale idee vergeten is. De Franschen zien in de verwerping der Duitsche legervoorstellen eene historische gebeurtenis. De Temps prijst het Centrum voor zijn kloeke houding en de Figaro hoopt dat de nieuw te benoemen Rijksdag zich even vijandig tegenover eene verhooging der uitgaven voor het leger zal betoonen. Ook deze houding is gemakkelijk te verklaren uit het feit dat de Franschen in den eerstén tijd niet bij machte zijn, Duitschland in zijn nieuwe krijgstoerustingen bij te houden. Nog zij, alleen om de volledigheid,medegedeeld dat een Fransch kamerlid van oordeel is dat hoe ook de verkie zingen in Duitschland uitvallen, de vrede in gevaar is; want verkrijgt de Keizer een meer derheid, dan wil het Duitsche volk hem een sterker aanvallende en verdedigende macht geven. Weigert men hem daarentegen die vermeerdering dan zal hy z(jn goed geoefend leger tegen zyn tegenstanders oost of west ten strijde voeren. Deze grooto wijsheid is door de tusschenkomst van den correspondent der Daily Teleg. wereld kundig gemaakt. Twee jonge meisje uit Rogowo, bij Posen kwamen deze week op den zonderlingen inva ieder een half kilogram krijt op te eten, tei einde haar teint te verbeteren. Een half uui later waren beiden dood. Het waren zusters dochters van een schoenmakersbaas. Te Antwerpen is het pakhuis „Afrika", aan de Schelde, door brand vernield. In het pakhuis lagen een 1000-tal balen katoen ongeveer 9000 zakken beetwortelsuiker en 500( kistjes broodsuiker. De brand werd te halfdrie ontdekt. Hoewe d6 brandweer alle krachten inspande, kon zij lie pakhuis niet behouden; zij bepaalde zich dus tot het beschermen der nevengebouwen. Eers 4 uren later was men den brand meester. De oorzaak is onbekend; reeds eenige dagen wen er in het pakhuis niet gewerkt. Heel de eene afdeeling is met den inboede leeggebrand. De regen, die de laatste dagen in Frankrijl is gevallen en waarnaar zoo reikhalzend wen uitgezien, is helaas gepaard gegaan met eene verlaging van temperatuur, welke op hare beurl weer groote schade heeft berokkend aan dei landbouw. Op vele plaatsen is de oogst, die door de langdurige droogte zoozeer geleden had, geheel te gronde gegaan door de nachtvorsten, Te St.-Etienne b. v. vroor het zoo hard, dat des morgens de vijvers met eene laag ijs bedek waren, tengevolge waarvan de tarwe en de wijn stokken bevroren zpn. Op de tentoonstelling te Chicago is een machine, waaruit, als er aan de eene zijde rogge en tarwe wordt ingeworpen, aan den anderei kant warm brood met boter en kaas uitkomt. Schagen, 10 Mei. AangevoerdS paarden f 40 a 90 10 Stieren f 50 a f 150 103 Gelde koeien f 80 a f 230 70 Kalf koeien f 110 5 230; 30 Vaarzen f 60 a f 140; 76 Nuchteri Kalveren f 4 a 1683 Schapen f 8 a f 14 179 Lammeren f 4 h f 10; 5 Bokken en Geitel f 0,75 a f 7 gld.32 Varkens f 16 a f 22 Biggen f 10 a f 14; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per KG. f0,85a0,95i Kaas per kilogram 20 a 30 ct. Kipeieren pert 100 250 a 290 ct. Eendeieren per 100 f 3,10 a f 3,25| Leiden, 12 Mei. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 122 a f 290 12 Stieren f 56 a f 210Veulens stut af— 480 kalfkoeien f 105 a f 255 Melkkoeien f 105 a f 255219 Varekoeien f 8(j a 190210 Vette koeien f 122 a f 2905É Vette kalveren f 40 a f 81, 197 Magere kali veren f 3,50 a f 9Graskalveren f a f -1 270 Vette Schapen f 19 a f 81.—; 958 Schapei (weide) f 14, a f 20,— - Paarden f a f 1108 Magere Lammeren f 4 a f 7.50 Vetfc jarige 165 Magere Varkens f 17 a f 41! Vette Varkens a. 409 Biggen f8.— a f 17. Zondag 14 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uurDs. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barend! DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds 6 uur Ds. Kuperus. |j hopen onze geliefde Ouders, R. DAALDER en C. KUIPER hunne 50 jarige Echtvereeniging te herdenkeD. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Koog op Texel.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2