N°. 588, Donderdag 25 Mei. A0. 1893. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 anr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGffiVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tbxil. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg» 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. KOSTELOOZE INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat op Vrijdag 26 Mei 1893 des namiddags 37, uur in deP.-W. Bewaarschool te Oudeschild en Zaterdag 27 Mei 1893, des namiddags 3 uur in de Algemeene Bewaarschool aan den Burg gelegenheid bestaat tot kosteloose inenting en herinenting van de ingezetenen die zich hiertoe aldaar aanmelden. Texel, 23 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. A. Langeveld, loco Secretaris. TEXEL, 24 Mei 1893. De Matinée, door de Harmoniekapel van den Burg, op den eersten Pinksterdag in de tuin van de „Vergulde Kikkert" gegeven, was niet zoo druk bezocht als wel verwacht en gewenscht was. Dit was wel wat bevreemdendde toegang toch was voor kunstlievende leden met hunne dames geheel vrij en aangezien de Harmoniekapel een goed aantal kunstlievende leden telt, was de verwachting van een ruime opkomst alleszins gewettigd. Wellicht dat het hier ongewone van eene dergelijke ontspanning eenigen heett terug gehouden; wij kunnen echter verzekeren dat het genoegen om op eene heerlijken namid dag gezellig onder het lommer van 't geboomte te zitten luisteren naar de toonen der muziek, geenszins is te versmaden, te minder nog als men zich daarbij de weelde van een kop thee of een glas bier kan veroorloven, en die weelde is waarlijk voor een enkele keer niet zoo groot. De kapel had in de eerste afdeeling van het programma niet haar gelukkigste debuut, een defect aan een der zwaarste instrumenten, was aan de goede uitvoering der verschillende nummers niet zeer bevorderlijk. Na de pauze viel er meerdere eenheid op te merken; jammer maar dat het tweede gedeelte van het programma met gezwinde pas moest worden afgewerkt om letterlijk „voor de bui binnen te kunnen zijn." Wij willen wenschen dat de Harmoniekapel het niet bij deze eerste proeve zal laten doch ons eene herhaling daarvan zal geven en de kunstlievende alsdan door eene goede opkomst van hunne belangstelling en ingenomenheid zullen doen blijken. Naar verwacht werd, was de aanvoer van lammeren op de Dinsdag gehouden markt nog al van beteekenis. Niet onwaarschijnlijk was die groote aanvoer de oorzaak dat op het laatst van de markt de prijzen iets minder werden en dat niet alles werd verkocht. Bij den aanvang van de markt werden, in aanmerking genomen de ongunstige berichten, goede prijzen besteedde eerst verkochten bedongen reeds f7; de hoogst besteedde prijs was f 8, de laagste f 5, mogelijk ook 25 cts. mindergemiddeld werd voor f 5.50 a f 6,75 verkocht. Aangevoerd werden 4070 lammeren, welke voor 't grootste deel werden verhandeldenkele partijtjes gingen onverkocht weder naar 't land. Verder waren nog aangevoerd 11 Koeien, 3 nucht. Kalveren, 29 Schapen, 22 Schrammen, 6 Varkens en 43 Biggen. In Koeien was weinig vraag, varkens en biggen waren duur. Niettegenstaande de groote bedrijvigheid ging alles ordelijk en geregeld dat sommigen met hunne rijtuigen wat lang moesten wachten eer zij konden lossen, was niet te vermijden. Behalve verkoopers en koopers werd de markt door tal van nieuwsgierigen bezocht, waaronder zelfs vele dames, die het marktterrein zeer aardig stoffeerden. Eenig is dan ook zulk een markt met keurig vee en een marktterrein zoo heerlijk belommerd als het onze. Jammer maar dat flinke markten zoo weinig ons deel zijn. Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift„De aanwijzing van de toegepaste wetsartikelen in het strafvonnis" de heer W. Bok, geboren te den Burg op Texel. Oosterend, 23 Mei. De afdeeling „Oosterend" van de „Vereeniging tot Bevordering van de Ned. Visscherij" hield j.l. Zaterdag eene vergadering in het lokaal van den heer C. Duinker. De heer C. Mossel, een der afgevaardigden ter algemeene vergadering, gehouden te Am sterdam, las het verslag der handelingen van deze vergadering, zooals het voorkomt in het weekblad „De Visscherij", voor. Hierna werden nog eenige mededeelingen gedaan omtrent visites bij regeeringspersonen afgelegd. Uit een en ander bleek, dat de kansen tot verkrijging eener haven bij de Oostkaap meer en meer toenemenmet hoopvolle verwachting ziet men de vergadering der leden van de Prov. Staten te gemoet. Eene circulaire van het Bestuur der Prins Hendrik-stichting, met het verzoek om eene bijdrage voor de bouwplannen tot uitbreiding dier stichting, werd voorgelezenwaarop besloten werd, dat namens de afdeeling giften voor dit doel van de burgers gevraagd zullen worden. De tentoonstelling van de Holl. Maatsch. van Landbouw zal dit jaar te Amster dam worden gehouden van Donderdag 14 tot Woensdag 20 Sept. In het programma voor die tentoonstelling vinden wij het volgende vermeld, omtrent de afdeeling Wolvee. Springram, geboren in 1892, van Lincoln ras. Ie prijs G. M. 2e prijs Z. M. Springram, geboren in 1892, van zuiver Texelsch ras. Ie pr. V. Z. M. en f 10. 2e pr. Z. M. Springram, geboren in 1892, van zuiver Texelsch ras, gefokt en tot op den dag voor de verzending naar de tentoonstelling gehouden op het eiland Texel. Ie prijs V. Z. M. enflO. 2e prijs Z. M. Twee melkgevende Ooien, onverschillig van welk ras, geboren in 1890, 1891 of 1892. Ie prijs V. Z. M. 2e prijs Z. M. Twee melkgevende Ooien, van zuiver Tex. ras, geboren in 1890, 1891 of 1892. Ie prijs V. Z. M. 2e prijs Z. M. Twee melkgevende Ooien, van inlandsch ras, geboren in 1890,1891 of 1892. Ie pr. V. Z. M. 2e pr. Z. M. Een Ramlam en twee Ooilammeren, van volbloed Texelsch ras, geboren in 1893. Ie pr. Y. Z. M. 2e pr. Z. M. Ramlam, onverschillig van welk ras, geboren in 1893 in Nederland. Ie pr. Z. M. 2e pr. B. M. Zes Ooilammeren, onverschillig van welk ras, geboren in 1893 in Nederland. Ie prijs V. Z.M. 2e prijs Z. M. 3e prijs B. M. Het aantal landverhuizers, dat te Rotter dam in de laatste dagen aankomt voor Amerika, is zóó groot, dat in het nieuw gebouwde hotel van de N. A. S.-Mij. aan de Wilhelminakade plaats te kort komt om hen te herbergen. Ten einde daarin te voorzien, is een houten gebouw in gebruik genomen, tegenover dat hotel geplaatst, en waarin des nachts een 300 personen onder dak gebracht kunnen worden. In de Kamerzitting heeft de heer Roëll nog eens aangetoond, hoe nadeelig de patentwet werkt, welke in den laatsten t^jd van enkele zijden in bescherming is genomen. Hij deed daarbij vooral uitkomen, dat de fiscus door het vorderen van een patent voor schier elk bedrijf, onverschillig of er al dan niet winst gemaakt wordt, de vrijheid van den arbeid belemmert. Hy herinnerde o. a., dat Gogel, die het patent in het begin dezer eeuw had helpen invoeren, over „zijn eigen geestelijk kind" in 1820 schreef„Wandrochtelyk voort brengsel van het belastingvak I Jongelieden worden afgeschrikt om eenig bedrijf te begin nen; anderen, welke bij hunne gewone zaken eenig klein nev6nbedryf uitoefenden, moeten zulks opgeven, of wel nalaten een dergeiyk aan te nemen." De heer Roëll verhaalde een voorbeeld daar van uit zijn eigen ervaring, en wel aldus „Ik ken te dezer stede een boekhandelaar, niet een van de grootste, die op een goeden dag zeer verschrikt by my kwam. Ik vroeg hem wat er gebeurd was. Hy zeide ik wensch er wat by te verdienen en daarom heb ik een schildery in myn winkelkast te koop gehangen, van een niet groot meester. Welhaast ver scheen toen by my de man van de belasting die mij heeft toegevoegdonthoudt uw dag, gij moogt wel boeken verkoopen en platen, die daarbij behooren, maar geen schilderijen; want het patent valt wel onder no. 87 van art. 14, maar niet onder no. 86 der wet." De heer Roëll merkte dan ook terecht op, dat, wanneer de patentbelasting zal verdwenen zijn, zooals nu is voorgesteld het Neder- landsche volk eerst recht tot het besef zal komen, welke boeien en welk keurslijf het door die belas ting te dragen heeft gehad, ten opzichte van de vrijheid van arbeid. Als een bewijs, dat het met de voor uitzichten van het landbouwbedrijf ook in het zuiden van Europa treurig gesteld is, kan dienen, dat de Amsterdam uit Milaan aanvragen ingekomen zijn voor de levering van groote hoeveelheden hooi. TEXELSCHE C0URA1IT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1