Buitenland. Wjj vestigen de aandacht van onze lezers op achterstaande advertentie, betreffende de verschillende voorstellingen welke door den Russischen hofjager Chodaschewitz met zijne gedresseerde Siberische beeren in het lokaal de Vergulde Kikkert zullen worden gegeven. In tal van plaatsen in Nederland trad ge noemde heer met zijne ruige viervoeters op, en wist steeds de aanwezigen met genoegen bezig te houden. Het laatst was hij werkzaam te Helderen ook de recensiën van daar zijn van dien aard, dat een bezoek aan de voorstelling wel kan worden aanbevolen. Het programma der feesten te Hoorn ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Jan Pietersz. Coen luidt als volgtMaandag 29 Meisoirée musicale met prachtige tableaux vivantsallen voorstellende episodes uit het leven van Jan Pz. Coen. - Dinsdag 30 Mei, half één, plechtige onthulling van het standbeeld. Dr. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal de feestrede houden. Muziek van het 7de regiment infanterie. 2 uur, harddraverij voor paarden van zessen klaar, aangespannen voor 2 wielige rijtuigen, om prijzen van f 250, f 100 en f50. 2 tot 5 uur, matinée musicale in het Park. 7 tot 9 uur, muziek op de Roodensteen. 9 tot 10 uur, prachtige geïllumineerde gondel vaart. 10 uur, schitterend vuurwerk en tot slot réunie en tuinverlichting in het Park. Te Leer (Oost-Friesland) kostte in de laatste dagen der droogte een emmer water 15 cents. Volgens een correspondentie in de Tele graaf uit den Haag wordt in parlementaire kringen niet langer getwijfeld aan de behande ling der kieswet. Het is zeer goed mogelijk, dat dit jaar in een lange zomervergadering zoowel de bedrijfsbelasting als de kiesrecht' uitbreiding haar beslag krijgt. Het schijnt, aldus vervolgt de correspondent, dat de kansen van kiesrechthervorming in den laatsten tijd zeer zijn gerezen Meer en meer begint men te vertrouwen, dat bij de eindstemming slechts een minder heid zich zal durven verklaren tegen het uit breiden van de kiesbevoegdheid tot de uiterste grondwettige grens, zooals de minister Tak dat heeft voorgesteld. Ten einde zooveel mogelyk zekerheid te hebben, dat het uit Friesland in België in te voeren vee gezond is, hebben de Belgische kooplieden, die de wekelijksche veemarkt te Leeuwarden bezoeken, de boeren of kooplieden, die daar vee brengen, verzocht een certificaat mede te nemen van den betrokken burgemees ter, vermeldende: 1. de plaats van herkomst van het vee2. dat sedert ten minste 45 dagen onder het vee aldaar geen besmettelijke ziekte is geconstateerd3. dat het vee zich ten minste gedurende de laatste 15 dagen aldaar heeft bevonden en niet van een markt komt. Bij een turfverkooper te Kloosterveen, nabij Norgervaart, onder de gemeente Assen, heeft een kat een paar lammeren doodgebeten. Reeds vroeger, toen ook lammeren waren dood- gevonden, had men vermoeden op de kat, maar nu zag de eigenaar het feit, dat de kat, op een lam zittend, dat dier doodbeet. In Drente worden thans de biggen op den leeftijd van 8 A 10 weken voor f 16 tot f 20 verkocht. Geen wonder is het daarom, dat men zich overal sterk op de fokkerij toelegt. De colporteur Cramer is te Amsterdam gearresteerd en in preventieve hechtenis gesteld, wegens het verspreiden van een geschrift getiteld „Het bezoek van twee dure poppen aan de hoofdstad." Als een bewijs van de groote concurrentie welke onze Noordzeevisschers wordt aan gedaan, kan dienen, dat Zaterdag jl. niet minder dan 12 Engelsche stoombooten in de nabijheid van het Friesche gat hunne netten hadden uitgeworpen. Nacht en dag wordt door hen gevischt met netten, waarvan de mazen slechts eene geringe opening hebben. De kleine visch wordt later weer over boord geworpen, zoodat de zee hier aan de kust vele rottende vischlijken bevat, knorhaan en schol', die mede oorzaak zullen zijn, dat de visch onze kusten gaat verlaten. (Telegr.) Een dame in den Haag, die onlangs verhuisde, verkocht zooals het meer gebruikelijk is, aan de nieuwe bewoonster een en ander, ter waarde van ongeveer f 40. Eenige malen stuurde zij iemand om het geld, maar deze werd door de juffrouw weg gezonden met de boodschap, dat de dame zelf moest komen. Deze gaf hieraan eindelijk gehoor. De juffrouw was niet ongenegen te betalen, en vroeg of mevrouw een bankje kon wisselen. Daar dit niet het geval was, ging ze naar boven om 't geld te halen de dame zou inmiddels bij de deur wachten en nam de quitantie mee. Het wachten duurde vrij lang maar eindelijk kwam de juffrouw van boven en zei: „Hé, waar wacht u nog op? U heeft immers het geld en wij hebben de quitantie Hiermede kon de bedrogene heengaan, ondanks alle protest. Zij heeft de hulp der politie ingeroepen. Hersensziekte onder runderen, met doode" lijken afloop, is op drie boerderijen te Dedems- vaart voorgekomen. Naar men wil, is deze ziekte toe te schrijven aan te snelle groei van het gras, waarvan zij aten. Het vleesch is voor de consumptie ongeschikt verklaard Ruim 50 gezinnen te Haarlemmermeer en omstreken vertrekken naar Amerika. Volgens „De Tijd" worden er pogingen aangewend om te Amsterdam een aantal geldschieters bijeen te krijgen, om, met het oog op den naderenden winter, een fabriek op te richten ter vervaardiging van zoodanige militaire en particuliere benoodigdheden, die uitsluitend den handenarbeid vragen, terwijl het gebruik van machines zich tot het strikt noodzakelijke zou bepalen. In Amsterdam zegt „De Tjjd", waar de werkloosheid reeds zulk een grooten omvang had gekregen, juichen wij dat denkbeeld ten zeerste toe, inzonderheid, omdat zulks volkomen strookt met de wenschen dezer dagen door den „Ned. R. K. Volksbond" uitgedrukt. De namen van hen, die daartoe het initiatief namen, worden zorgvuldig verzwegen in af wachting van het welslagen. De gemeenteraad van Beemster heeft op verzoek van het bestuur der Noordhollandsche tramwegmaatschappij besloten, de vroeger ver leende subsidie van f 500 per jaar, gedurende 20 jaren, te verhoogen tot f 700 per jaar, ten behoeve van den aan te leggen tramlijn Pur- merend Alkmaar. Terwijl men in ons land van alles beproefd heeft om Sequah te bemoeilijken, is in Engeland een zeer eenvoudig middel aange wend. Wij gelooven niet dat juist met het oog op Sequah de bepaling is ingevoerd, maar het gevolg ervan was toch, dat aan zijn rondreizen een einde werd gemaakt. Men heeft de vergunning tot dea verkoop van aan accijns onderworpen artikelen beperkt tot daarvoor aangewezen gebouwen en van dat oogenblik af hield het reizen in een open-rijtuig met de daaraan verbonden vertooningen voor de agenten op. Dit werkt zoo nadeelig op de agenten van de Sequah-maatschappij, dat deze haar kapitaal tot de helft heeft verminderd. Waarschijnlijk zullen nu de agenten in landen buiten Engeland de schade trachten in te halen. („Arnb. Ct.") Te 's-Gravenhage is door eenige mannen uit het volk een vergadering gehouden, ten einde te bespreken op welke wijze hun denkbeeldeen blijvend aandenken aan wijlen den KoniDg te stichten, zou kunnen worden verwezenlijkt. Uit de mededeeling van het comité bleek, dat beoogd wordt een standbeeld op te richten, dat getuigenis moest afleggen van de liefde en vereering, welke de natie voor den Koning had. Twee slechte pendules. Het volgende feit wordt door een der bladen meegedeeld Een handelaar in uurwerken tegenstander natuurlek van den achturigen arbeidsdag plaatste eene pendule in zjjne uitstalkast met 't opschrift Socialstische pendule; loopt slechts 8 uren per dag 1 Zjjn knecht, die 'n normalen arbeidsdag moest maken van ruim twee maal acht uren, plaatste er n ander uurwerk naast, insgelijks voorzien van 'n papiertje, doch met de woorden Kapitalistische pendule/ loopt in 't geheel niet! De Volkscourant voor Appingadam, waarin we dit ontleenen, ziet hierin „een scherpe waarheid opge sloten." „Van de socialistische pendule, zegt het blad, is de veer te kort. Van de kapitalistische pendule daarentegen is blijkbaar de veer gebroken." Het blad weet raad. Het heeft eene nieuwe veer in de maak. „De nieuwe veer," zegt de Volkscourant „is de Christelijke Democratie, die zicb verzetten zal, zoowel tegen de onbarmhartige zelfzucht der kapitalisten als tegen het revolutionnair geweld der socialisten. „De Christelijke Democratie, die zoowel den trotschen aristocraat als den wreveligen proletariër het „uit éénen bloed" toeroept, opdat de aristocraat zijn weerzinwekkenden trots aflegge en de arme proletariër zijne menschelfjke waardigheid zich bewust worde en zi) te zamen met de Christelijke democraten mogen bekennen, dat wjj allen in zoo menig opzicht dikwijls verkeerd hebben gedaan." En daarna zegt het blad „Dan eerst zullen wfl in het nederig besef onzer zwakheid en schuld met ernst en liefde bezield worde om veel weer goed te maken." Misschien ware het wel zoo practisch, indien de Volkscourant ons en anderen eens duidelijk wilde maken hoe die nieuwe veer er uit zal zien, anders gezegd, welke hervormingen naar hare meening zullen kunnen ingevoerd worden, zegtde Boodschapper, Daar komt het toch ten slotte op aan. Bij den landbouwer J. Dobbe, te Stompwijk, Veenweg, is deze week een broed kuikentjes uitgekomen. Daaronder was er één, dat vier pootjes heeft en tot heden goed gezond is gebleven. Het loopt als een hondje. Te Laren is (iets wat vóór dezen zeker wel nooit in Nederland voorkwam) in het vrije veld onder een blad verborgeneen struisvogelei gevonden. Het zou afkomstig zijn van den struis, het eigendom van den heer Blauw te 's Graveland, welke vogel onlangs op diens buitenverblijf ontsnapte. Te Breda is een postduif teruggekeerd, die ruim een jaar geleden bij een wedvlucht achterbleef. Dit is een hoogst zeldzaam feit, daar achterblijvende duiven van een wedvlucht, óf gedood zijn, öf, bij gevangenhouding spoedig aan hun nieuw hok gewennen. Voor-Indië schijnt steeds het land van de ontroostbare weduwen te blijven. Vele vrouwen zijn er nog altjjd op gestele om haar mannen in den dood te volgen en zich vrijwillig te laten verbranden. De overheid mos onophoudelijk tusschen beide komen om te ver hinderen, dat de weduwen in het geheim den brandstapel beklimmen en zich opofferen. Onlangs moest men met geweld verhinderen, dat een jong en aardig weeuwtje van een grijsaard, die haar grootvader had kunnen zijn, met een glimlach op het gelaat zich levend liet verbranden. Een weduwe van een inlandsch ambtenaar te Calcutta, een stad dus, waar de Europeesche denkbeelden heerschende zijn verzocht om de vergunning zich te laten verbranden. Het verzoek werd natuurlijk geweigerd. De getrouwe echtgenoote sprong toen van het dak van een huis naar beneden en werd verpletterd. Zoo sterk is in Indië de macht der huwelijks trouw. bc er Een ingenieur uit Lübeck deelt het volgende ier medeover de schipbreuk van het Engelsche V£ stoomschip „Coanza", aan de kust van Liberia en over de gruwelijke behandeling, welke opvarenden van de negers hadden te lijden. Op 22 Januari gingen wij, zoo vertelt de ingenieur, van Hamburg naar Rotterdam, waa wij een lading jenever innamen. Van Rotterdam voeren wq over Sierra Leone, kaap Mount, Monrovia naar Grand Bassam. Op 17 Februari des avonds te 7 uur, stoomdeaj^ wij met volle kracht op de Bajahrotsen, zoods wij in reddingsbooten het schip moesten verlaten Tot den volgenden dag dreven wij op zee rond De ramp was aan de kust bemerkt, en weldr °e werden honderden met negers bemande bootje; zichtbaar. Zjj overvielen ons en roofden s deel van onze goederen. Toen wij de kust hadden bereikt bood va ij1!) ;e lie

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2