N°. 589. Zondag 28 Mei. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dhn Bübq 80 Cts. Franco per post door go- heel Nbdkbland 45 Cts. Naar Akbbika en arriero landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cte. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBtoo op Texel. TEXEL, 27 Mei 1893. De tweede groote verzending van lammeren naar de Leidsche markt, veroorzaakte Donder dagmorgen aan de haven veel beweging. Vervoerd werden dien dag met 4 veebooten en 6 tjalkschepen 6700 lammeren, benevens 10 Kalveren. Naar ons werd medegedeeld geraakte een der rijtuigen, waarmede de lammeren naar de haven worden vervoerd, ter hoogte van de Broekers, in het water; het onheil schijnt echter geen noodlottige gevolgen te hebben gehad. De alhier voor korten tijd geleden opge richte kaasfabriek mag zich reeds in eene groote deelneming verheugen iederen morgen en avond ziet men vele veehouders de melk van hunne koeien daarheen brengen. In de kaasmakerij ziet alles er flink en netjes uitmoge het blijken dat dit bedrijf voor de ondernemers geen schadepost zal zijn en de leveranciers van melk voordeelig doen door op deze wijze de melk van de hand te zetten. - Het zoontje van den heer VI. in de Waalderstraat alhier, geraakte gisteren bekneld tusschen een rijtuig en de muur van een huis of een hekje met het ongelukkig gevolg dat hij nog al geducht werd gewond, naar men zegt is de arm gebroken. Dit onheil moest zich volgenderwijze hebben toegedragen In de inrij nevens het huis van den heer K. stond een driewieldekar, waarvoor twee paarden gespannen van een der paarden was de staart vastgeraakt in het ijzerwerk van het voorwiel, hetwelk het genoemde knaapje schijnt te hebben willen verhelpen bij die gelegenheid schijnen de paarden voor uit te zijn gegaan, met het gevolg dat de knaap bekneld geraakte. De echtgenoote van den heer K., welke zich terzelfde plaatse bevond, kwam er met den schrik af. - De Beren waarmede in „de Vergulde likkert" eenige voorstellingen zullen worden gegeven, arriveerden hier Vrijdagdat velen j ?an het aankomend geslacht de bruintjes neenden te moeten verwelkomen, spreekt vel vanzelf; als ze 't nu daar maar niet bij 1 aten, doch ook de te houden vertooningen 5aan zien, zal dit de ondernemer zeker veel ;enoegen doen. Oudeschild, 26 Mei. Sedert eenige dagen s men hier nabij de haven aangevangen met 'e geepvisscherij. De uitkomst valt ook al 'iet mede, doordien de vangst tot heden lecht is. I - Op den len Juni a. s. zal de heer K. G. Muller, 25 jaren werkzaam zijn als oofd der openbare school alhier. - Gevolg van veronachtzaming der wet. 'enigen tijd geleden, toen onder de koeien *n den veehouder H. Van Egmond, te RjjnS' burg, het mond- en klauwzeer uitbrak, liep het vee van De Haan op een stuk land, gren zende aan het besmette, doch daarvan door een sloot gescheiden. Dadelijk werd het land en het vee van De Haan besmet verklaard (ofschoon er geene ziekte was) en een bord geplaatst: „Besmettelijke veeziekte, mond-en klauwzeer." Door de groote droogte echter was het stuk land zeer spoedig afgeweid en moesten de koeien op ander land overgebracht worden. De Haan verzuimde echter dit aan te vragen, en toen nu de koeien verweid waren, werd er dadelijk proces-verbaal opgemaakt, en zal het vee deze week worden onteigend. Den geheelen dag loopt een wachter om op te passen, dat het niet wordt verkocht. Van Kampen is Dinsdagmorgen per spoor verzonden een steur, welke de zeldzame zwaarte van 300 ponden had. De visch werd gevangen op den IJssel, bij Hattem. Uit Hillegom schrijft men Den eersten Pinksterdag te 4 V» uur des namiddags brak over deze streek een hevig onweer los met geweldigen regen, maar nog geweldiger hagelslag. Sedert 1844 had men een zoo geweldig weer niet beleefd. De bui, die uit het Zuid-Oosten kwam opzetten, gaf eerst een vloed van regen, maar tegen de bui in kwam er uit noordelijke richting een J grijzen wolk, die den hagel gaf. Het hagelde j bijna over de geheele gemeente zoo sterk, dat j men angstig werd in huis. Deze hagel ver- i oorzaakte echter geen belangrijke schade voor j het grootste gedeelte der gemeente. Maar I anders was het op Oosteinde, het noordelijkste gedeelte der gemeente, tegen de provinciale scheiding, waar op eene breedte van 500 meter alles werd vernield. Het was geen hagel, stukken ijs, kogelvormig, alle rond afgepunt, en met welke hoeveelheid! Toen het donker werd, was de grond geheel en al bedekt, en zelfs den volgenden morgen lagen er nog groote bergen ijs, waar de hagel te zamen gedreven was. Het kruid van de hyacinthen heeft veel geleden en het lof van de tulpen is niet alleen vernield, maar geheel en al weggedreven, zoodat ze nu met een kalen bloemstengel staan. De wolkbreuk was scherp begrensd wat In het centrum lag, is vernield, en even daar buiten bleef veel behouden, zoodat op de eene plaats alles vernield en 40 meter daarbuiten het gewas weinig of niets geleden heeft. Alle boonen in dit centrum zijn totaal vernield en men is druk bezig andere te leggen. ScheveningenHoek-van-Holland De heer Cornelis Blok, in Den Haag, heeft een plan ontworpen en in model gebracht van een spoorweg waarlangs de Scheveningsche visschersvaartuigen van en naar den Hoek-van- Holland worden vervoerd. Daar is gelegenheid voor een haven, waarin 25 schepen kunnen liggen, welke de ontwerper door stoomkracht op lange, 6 meter breede ijzeren wagens wil doen trekken, elk met 12 assen en 24 wielen en op 4 rails loopende. Zes van zulke met de schepen beladen wagens worden dan door een locomotief langs het strand en terug ver* voerd. Te Scheveningen komen havens voor 180 vaartuigen. De kosten zijn op 8 ton gouds geraamd en de spoorlijn, die tot IJmuiden kan worden ver- lengd, kan ook dienst doen voor de kustver- dediging. Thans betalen de Scheveningsche reederijen ongeveer f 30,000 's jaars voor het ophalen en aflaten der vloot. Te Leeuwarden is in den mastkoker van een turfschip, liggende aan den Nieuwenweg aldaar, door den schipper het lyk van zekeren A., gegageerd Oost-Indisch militair, gevonden; de ongelukkige stond op het hoofd en heeft een vreeselijken dood ondergaan. Het lijk is door de politie naar het Stads ziekenhuis overgebracht om geschouwd te worden. Naar de wijze, waarop hij op die voor hem vreemde en moeielijk bereikbare plaats is gekomen, wordt een onderzoek ingesteld. Nieuwe flesschentrekkerskunstjes Nieuw is het systeem, waarby „het pakje" een ondergeschikte rol speelt. Onlangs ontving iemand te Amsterdam een boodschap of hij eens even wilde aanloopen by de heeren Blikman en Sartorius. Daar hy deze firma wel kent, begaf hy zich vry spoedig naar het opgegeven adres op weg, om totzy n niet geringe verbazing te hooren, dat hy dien dag minstens de 30ste bezoeker was, die voor gek kwam. Toen meneer goed en wel zyn huis had verlaten en misschien een 20 minuten weg was, werd er gebeld en over handigde een jongen „het pakje" met de boodschap, dat meneer dit by de firma Blikman en Sartorius besteld had en mevrouw tevens verzocht, het bedrag even te willen voldoen. In dit geval evenwel vingen de flesschentrekkers bot, want mevrouw had voor eens en altyd de gewoonte aangenomen, geen rekeningen te voldoen, tenzij haar echtgenoot thuis was. De jongen moest straks maar eens terug komen, wat natuuriyk niet geschied is. Of de echtgenooten der andere 29 heeren, die óók een vergeefsche wandeling maakten, er evengoed zyn afgekomen, weten wy niet. Tusschen Ulvenhout en Ginneken heeft men van het zoogenaamd Uivenhoutsche bosch 10 hectare moeten verbranden, om zoodoende bevrijd te worden van de millioenen rupsen, die aldaar gevonden werden. Toen in het najaar de cholera slechts in betrekkelijk weinig streken woedde en elders met goed gevolg werd geweerd, heette het, dat dit maar een tijdelijk behaald voordeel op den vijand wasin het voorjaar, dan zou de ziekte met dubbele kracht optreden. Het voorjaar ging voorbij, slechts hier en daar openbaarde zich de cholera, maar ver spreidde zich niet. Thans verklaart prof. Virchow, dat naar het oordeel van Berlijnsche geneesheeren dit jaar eene cholera-epidemie, althans in Duitschland, niet waarschijnlijk is. Wij zyn niet bevoegd om te beoordeelen, of nu deze heeren gelijk hebben, zegt de „Arnh. Ct.", maar constateeren alleen, dat zy, die ten vorigen jare de verheffing van de cholera aankondigden, tot hiertoe ongeiyk hadden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1