Buitelannd. Een visscher te moddergat (Fr.) heeft bij het visschen ten Noorden van Schiermonnikoog het lijk van een manspersoon in een zijner netten gevonden. Uit de kleederdracht valt op te maken, dat het waarschijnlijk eenEngelsch- man zal zijn. In de nabijheid zijn dan ook een honderdtal Engelsche schepen aan het visschen. Men meldt uit 's Hertogenbosch: De aardappelen, die voor enkele weken geleden f 0.80 a f 0.90 den Hectoliter gol den, worden thans tot veel hooger prijs gretig van de hand gezet. Voor de goede soorten, lange Wolkammers b. v., betaalt men f 2 a f 2.50. Men verwacht nog hooger prijzen. Een man, die veel had feestgevierd in de Pinksterdagen, kwam Dinsdag avond op de Slaakkade te Rotterdam om zijn woning weer op te zoeken. Na een eindje voortge- kuierd te zijn, merkte hij, dat zijn huis eigenlijk aan de overzijde van het water lag en dat hij uit verstrooidheid den verkeerden kant genomen had. Geduld om den gebruike- lijken weg te gaan over land had hij echter niet en zoo sprong hij dan maar in de Slaak- vaart. Terstond waren er honderden op de been om den drenkeling, „die zich van het leven had willen berooven," te zien redder. De „drenkeling" zwom echter kalm over krabbelde op den wal en ging leuk zijn woning binnen. Een kermiswagen verbrand. Degoederen- trein van Maastricht naar Yenloo van 24 dezer vervoerde onder meer een waggon waarop een kermiswagen was geladen. Deze reizende wonig geraakte door welke oorzaak is nog onbekend gedurende den rit in brand en stond bij aankomst te station Swalmen in lichterlaaie. Niet alleen brandde het vehikel in korten tijd geheel af, doch werd ook de spoorwegwaggon vrij ernstig beschadigd. In onze provincie, schrijft de Sneeker Courant, is thans een heele beweging op touw gezet om de greidboeren te bewegen niet meer gebruik te maken van de Duitsche grasmaaiers, die jaarlijks bij honderden de provincie binnenstroomen, om na eenige weken arbeid met een niet onbeduidende geldsom naar hun vaderland terug te keerenmaar om voor het grasmaaien arbeiders uit de provincie zelve aan het werk te zetteD, daar de meesten hunner het maaien goed verstaan. Daardoor zullen duizenden guldens maailoon binnen de provincie blijven en alzoo worden medegewerkt, om de heerschende werkloosheid van de veldarbeiders in Friesland te beperken. Te Roelof-Arendsveen is het den bloemen- kweekers gebleken, dat zij een geduchten vijand hebben in de waterrot, welke een onwelkom bezoek brengt in de bloemenbedden en zich verwijdert met de bollen. De duurste en fijnste schijnen daarbij nog geprefereerd te worden. Ter bestrijding van die knagers hebben eenige verstandige tuinders besloten de wallen hunner bloemvelden langs den waterkant te voorzien van ijzeren vlechtwerk met mazen, welke geen rot doorlaten. Tot dat einde is voor proef reeds eene bestelling gedaan van 1800 meter vlechtwerk, dat tot het waterpeil in den grond wordt gelaten en boven ongeveer met den beganen grond gelijk komt. De onkosten van dezen practischen maatregel worden in ruime mate vergoed door het voorkomen van eventueele schade, welke door die lastige gasten wordt toegebracht. De aanrandingen in de O.-Z.-Armsteeg te Amsterdam houden maar niet op. Een 24-jarig man heeft aangifte gedaan dat hem is ontstolen een gouden horlogekettingtwee werklieden, die in licht beschonken toestand verkeerden, werd een zilveren horloge en ring ontvreemd, terwijl een glazenwasscher aangifte heeft gedaan dat hij in dezelfde steeg aangerand ishij mist een zilveren horloge met gouden ketting. Een Engelsche ondernemer heeft aan het Rijk en het gemeentebestuur te 's Hage een plan ingediend tot het aanleggen van een wandelpier in zee, te Scheveningen, ter hoogte voor het Kurhaus. Dit wandelhoofd zou zich bij een breedte van 20 M. over een lengte van 465 M. in zee uitstrekken. In het midden van de pier is een rondpoint ontworpen voor het plaatsen van muziektempels en ook ligt het in het plan langs beide zijden van de pier electrische wagentjes te laten loopen voor hen, die niet te voet de wandeling wenschen te doen. De kommen aan beide zijden zijn bestemd voor haventjes, waar stoom- en pleizierbooten een veilige ligplaats zouden verkrijgen. Een werkman, die zich in den nacht van Zondag en Maandag in de Nieuwe Plantage ;e Kralingen in het gras te slapen had gelegd, rwam bij zijn ontwaken tot de ervaring, dat men zijn pantalon had uitgetrokken en mede genomen. In een der zakken bevond zich zijne portemonnaie met geld. Die heeft wel vast geslapen. Yreemd boven eigen. Eigenaardig is het dat, terwijl de zucht tot landverhuizing van hier naar Amerika toeneemt, ook de toevloed van vreemde werklieden naar hier hoe langs zoo sterker wordt. Terwijl men in tal van hollandsche gezinnen bijna niet weet wat men met de jongens aan moet vangen, zitten in Amsterdam de kantoren vol Duitschers. Terwijl in alle beroepen 's winters werke loosheid heerscht, komen naar Patrimonium meedeelt, ieder jaar buitenlandsche werklieden over de grenzen, waar zij wel de schoonmaak helpen bespoedigen, doch geenszins er toe bijdragen de nationale welvaart teverhoogen. Yoeg hierbij dat jaarlijks een groot aantal familiën hare kleederen uit het buitenland ontbieden en men vraagt onwillekeurig zich afwaarom trekt men toch aldus vreemd boven eigen? De tweede koloniale mogendheid der wereld, die in den Indischen archipel alleen over 30,000,000 menschen gebiedt, over een koloniaal leger van 18,000 man en eene talrijke vloot beschikt en bovendien in het bezit is van alle middelen om een kryg te voeren worstelt nu reeds 20 jaren met een kleinen roofstaat die niet eens een millioen menschen telt en die ten hoogste 4 tot 5000 gewapende mannen in het veld kan brengen zonder ook maar het geringste gevolg van alle offers aan menschenlevens en groote sommen gelds. Want men staat heden nog juist op dezelfde plaats als voor 20 jaren. Aldus begint de Vossische Zeiting, het beste Duitsche blad, een voor Nederland beschamend hoofdartikel over den Atjeh-oorlog. De redenen voor dien treurigen toestand, zegt de Foss. Ztg., liggen voor de hand. De tegenwoordige gouverneur van Atjeh is de elfde. In de genoemde 20 jaren regeerden 5 gouverneurs-generaal en wat het ergste is, wisselde de portefeuille van koloniën in Den Haag 13 maal. Als men daarbij bedenkt dat bijna elke personeelverandering voor Atjeh tevens eene verandering van politiek beteekende, dan behoeft men voor dezen tegenspoed geen andere oorzaken te zoeken. In een bespreking van hetgeen in sociaal democratische vergaderingen zooal verkondigd wordt, brengt de Amst. Ct. het volgende in herinnering „Zoo deelde Domela Nieuwenhuis aan zijn gehoor in het Volkspark eens mede, neen, verklaarde hij, wat zeggen wij? toonde hij aan, dat Jules Ferry, de toenmalige Fransche Minister, oorlog had gemaakt met Tonkin, om de gelegenheid te hebben, Fransche regimenten te zenden naar een door cholera besmet land, met het doel, wanneer zij „goed besmet" waren, ze terug te doen komen in Frankrijk en ze in garnizoen te leggen in steden met eene talrijke arbeidersbevolking, als Lyon en Marseille, waar dan weldra evenzeer de cholera zou uitbreken en het doel het houden eener groote opruiming onder de ar beiders bereikt zou worden." Zou er iemand ter wereld zijn die dit geloofde, wij zeggen niet behalve Domela Nieuwenhuis, want die gelooft het zeker ook niet. Maar waarom vertelt hij het dan? In een der bladen kondigde een huisvader aldus de geboorte van een jeugdig wereld burger aan „Heden morgen om halftwaalf schonk mijn vrouw mij een kop kfoffie en om halfeen een flinken zoon." De werkstaking te Huil heet geëindigd hoewel er, volgens een telegram, nog altijd onge regeldheden in de dokken plaats hebben en deze opnieuw door dragonders worden bewaakt en de politiemacht welke van elders was ontboden nog genoodzaakt is te Huil te blijven. Het valt dan ook zeer moeielijk om uit te maken wat de dok werkers met hun tegenstand eigeniyk hebben gewonnen. Volgens de Standard zullen de zaken blyven zoo als zij vroeger waren. De reeders hebben het recht niet prys gegeven dat zij als werklieden kunnen aannemen wie zij willen, onverschillig of zy al dan niet leden der dok- werkersvereeniging zyn. Aan de werklieden is beloofd dat geen onderscheid zou worden gemaakt tusschen vrye werklieden of unionisten, maar deze belofte was werkelijk de moeite eener werkstaking niet waard. Nu is er wel toegezegd dat de losse werklieden spoedig zullen wegge zonden worden, maar het blijft de vraag of de reeders zich zoo ondankbaar zullen gedragen tegenover de mannen op wie zy in de moeielyk- heden, welke nu achter den rug liggen, konden rekenen. - Aan boord van het stoomschip „Roanake", op weg naar Nieuw-York, brak op eenigen afstand vóór die haven brand uit. Eene vaart op leven en dood naar de haven begon, toen het vuur ontdekt werd, daar het spoedig onmogelijk bleek den brand te blusschen met de aan boord aanwezige hulpmiddelen. Gelukkig bleven de passagiers kalm te midden van het gevaar, maar de vlammen sloegen uit, toen de boot aan het dok kwam, waar onmiddeliyk de brandweer I by de hand was, die met groote moeite de vlammen E meester werd. Toen een trein, hoofdzakeiyk met varkens geladen, maar tevens bestaande uit twee wagens met personen, een berg op elf mijlen afstand van Tralee afreed, verloor de machinist by het over- F gaan van de rivier het bestuur over net remtoestel l en de locomotief ging over de brug heen, zeven wagens met varkens met zich meesleepende. f Zy vielen van eene hoogte van veertig voet in de rivier. Het overschot van dien trein derail leerde en is erg gehavend. De machinist en 2 stokers zyn gedood; elf reizigers zyn ernstig gewond. - Door de overstroomingen in Amerika, zyn enkele spoorwegen zoodanig beschadigd, dat de lynen gedurende enkele dagen niet zyn te beryden. Dit veroorzaakt groot verlies aan de onderne mingen en aan den handel. Op den tweeden Pinksterdag heeft in het elfde stads-district te Weenen een uitgebreide brand gewoed. Een geheel huizenblok is in eenige uren in de asch gelegd en vele arme menschen, wier goed niet verzekerd was, hebben alles ver loren wat zy bezaten. De brand, welke in den ochtend begon, kon eerst te halfvier 's namiddags als geëindigd beschouwd worden. Toen waren B 18 huizen geheel of gedeelteiyk uitgebrand en vele familiën zonder dak en have. - De langdurige droogte heeft in Frankryk groote schade aan den landbouw berokkend. Biykens het medegedeelde op de laatste vergadering der „Société Nationale d'Agriculture," is deze schade op niet minder dan 800 millioen franken te schatten. De groote vraag is nu, hoe de oogst van de rogge, de haver en de andere graangewassen zal uitvallen, en gelukkig is het antwoord daarop geruststellend. De rogge zal alleen wat kort van stroo zyn, daar zy te vroeg in de aren is geschoten overigens heeft het graan, evenals de beetwortelen, weinig geleden. Door een grondverschuiving by Vardalen (Noor wegen) z(jn 40 aan het kanaal gelegen boerderyec verwoest en ongeveer 100 menschen omgekomen. De schade wordt op een millioen kronen begroot Koningin Victoria van Engeland vierde in deze week haar 74sten verjaardag. Op 20 Juni a. s. zal H. M. 56 jaar geregeerd hebben. Deze regeeringsduur werd slechts door twee Britsche Monarchen nog overtroffen; door Henry III,die ruim 56 jaar, en door Georg IH, die by na 60 jaar g op den troon zat. Koningin Victoria is, na deur Koning van Denemarken, het oudste regeerende hoofd in Europa. In de vorige week brak te Bordeaux een brand uit, waardoor minstens voor een millioen gulden schade is aangericht. In de reusachtige stapelplaatsen voor roode wijnL gelegen in de allée de Boutant en toebehoorenden aan het huis Eschenaur en Co., waren de gewoel ronden gedaan, zonder dat iets verdachts walr ontdekt. Tegen negen uren echter stag men uil - D( Dl

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2