OFFICIEEL BEOEELTE. N\ 590. Donderdag 1 Juni. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nedhbland 46 Cts. Naar Asdibika en ariërs landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Openbare Kennisgeving. De BURGEMEESTER van TEXEL, als daartoe ,e noodige aanschrijving ontvangen hebbende, oept bjj deze op, onderstaande miliciens, behoo- ende tot de lichting en het corps achter hunne ïamen vermeld om ieder, op de daarnevens estelde tijden en plaatsen aanwezig te zijn, oorzien van hun kleeding, uitrusting, zakboekje verlofpas by hun vertrek met groot verlof nedegenomen, teneinde in werkelyken dienst te vorden gesteld. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste drie gulden. Texel, 30 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. ve Brouwer, Jan Smit, Willem Platvoet, Teunis Verberne, Jacobus Huisman, Arie Kalis, Jacob Boon, Jacob Lienen van, Jan Namen der miliciens. 1890 1891 1890 Lichting. Torpedisten. Regt. Vest. Art. Pantserfortart. Torpedisten. Korps. Helder. HeUevoetsluis. Bestemming. 6 Juni 1893. 8 idem. 8 idem. 8 idem. 8 idem. 8 idem. 6 Juli 1893. 18 idem. Moet des namid dags vóór 4 ure by het Korps aanwezig zijn op den Texel, 29 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. NARKT-POLIT1E. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert ilanghebbenden aan het navolgende vervat in i Verordening van Politie voor deze gemeente, idende Art. 8. Het is verboden tot mest geschikte stoffen, die zich op markt plaatsen, pleinen, straten, wandelplaatsen of wegen binnen de kom der dorpen bevinden, weg te voeren, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders; Axt. 65. Het is verboden stroo, ruigte of andere stoffen, ilke tot strooisel gediend hebben, uit de hokken de markt te verwyderen, tenzy met toestem- ng van den marktmeester. TEXEL, 31 Mei 1893. Was de aanvoer van lammeren op de markt van Maandag grooter dan op de voorgaande marktdagen, de handel was daarentegen zoo mogelijk nog slechter. Had het voor den oppervlakkigen beschouwer aanvankelijk den schijn, door het reeds spoedig verkoopen, dat de markt iets vlugger was, die illusie verdween even spoedig, toen men vernam de besteede prijzen. Voor een zeer enkel partijtje werd f 7,50 en f7,00 bedongen, doch overigens werden lage prijzen besteed gemiddeld werd van f 4,00 tot 16,50 besteed, niet zeldzaam werd voor f 3,50, f 3,00, ja men beweert zelfs voor f 2,50 verkocht. Gewaagd is het niet, te gissen, dat gemiddeld de verkochte lammeren geen f 5 hebben opgebracht. Veel vee werd weder onverkocht weggevoerd, 't Is waarlijk een treurige toestand. Aangevoerd werden 4237 lammeren, 20 Schapen, 22 Koeien, 2 nucht. Kalveren, 1 Paard, 23 Schrammen en 32 Biggen. In rundvee ging weinig om, de prijzen waren laag; schrammen en biggen waren prijshoudend. Nadat in den loop der tijden het tooneel in „de Vergulde Kikkert" is gebruikt als de plaats van waar de menschelijke geest getuige gaf van vaardigheid in welsprekendheid, zang, muziek, gymnastiek, ja wat niet al meer, werd voor eenige dagen die plaats aangewezen als het terrein waar de mensch bewijzen zou geven van zijne heerschappij ook over het wild gedierte. Bij annonces in onze courant en door mild uitgestrooide affiches werd in de vorige week den volke verkondigd dat de beroemde Rus sische hof-jager Chr. Chodaschewitz met zijne goedgedresseerde Beren eenige voorstellingen zoude geven. Zaterdagmiddag had de eerste voorstelling plaats, hoofdzakelijk voor schoolkinderen, die een en al opgetogen waren over de logge bruintjes en over de kunststukjes welke dezen vertoonden. De voorstelling liep geheel naar wenschaf. Evenzoo was het met de Zondagmiddag voorstelling; doch die welke 's avonds werd gegeven, had een tragisch einde. Nadat achtervolgens ook toen verschillende toeren naar wensch waren afgeloopen kwam het laatste nummer der voorstelling, nl.dat een dame en een heer uit het gezelschap zich op het tooneel begeven bij de dieren, waarvan de heer de hand in de muil van den beer steekt en de dame zich door den beer laat kussen. Bij iedere voorstelling was ook dit nummer zonder eenige hinder afgewerkt, doch voor deze keer gelukte dat minder goed; de passage met den heer gaf ook thans geen moeite, doch toen het nummer met de dame zou worden ten uitvoer gebracht zag men eensklaps de dame, de dierentemmer en de beer over elkander op den grond terecht komen; door welk toeval dit plaats had zal moeielijk zijn uit te maken, zulke dingen gebeuren wel zoo vlug dat ze niet gemakkelijk zijn te onderscheiden. Spoedig waren allen echter weder overeind. Volgens sommigen werd bij de manoeuvre de aandacht van de beer af geleid door een in de nabijheid staand glas bier, (een lekkernij voor het dier)volgens anderen gaf de vrees welke de dame betoonde, aan leiding tot het ongeval. Hoe het zijdit nummer liep niet af zooals het behoorde, de dame op het tooneel bekwam eenige verwonding aan het aangezicht, volgens sommigen door de klauw van de beer, volgens anderen door diens tanden, en in de zaal heerschte groote ontstel tenis. Kwaadheid van het dier schijnt evenwel niet de oorzaak te zijn geweest. Het gevolg van dit ongeval was evenwel dat de zaal moest worden ontruimd en het toegezegde bal niet plaats had, tot schade van den kastelein, die voor zijn gebroken glaswerk wel eenige schadeloosstelling had mogen hebben. De beren zijn wellicht reeds vertrokken, en daarmede de steen des aanstoots, voor hen, die met zulke vertooningen niet gediend zijn. Aan de Amsterdamsche Universiteit deed heden de Heer Herman Bakels, geboren op Texel, met gunstig gevolg het tweede candidaats-examen in de Theologie. Oudeschild, 31 Mei. Naar wij vernemen zal a. s. Zondag, 4 Juni, 's avonds te 7 V» uur, in de bewaarschool te Oudeschild, een vocaal- en instrumentaal concert gegeven worden, met welwillende medewerking van eenige dames en heeren uit Amsterdam, den Burg en Oude schild. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Door de directie der Nederl. Amerikaan- sche Stoomvaart-Maatschappij is bepaald, dat op vijf harer stoomschepen de passageprijs voor derde klasse passagiers van Amsterdam of Rotterdam naar New-York zal bedragen f84, op de overige stoomschepen f 78 per persoon. Donderdag werd te Schagen op de markt een ram dol. Het dier holde langs de Bagijnenlaan en stoof door een troep spelende kinderen, waarvan hij er enkelen stiet en omverwierp met het treurige gevolg, dat het 5-jarig zoontje van den hr. Koot voor dood werd opgenomen. De geneesheer constateerde schedelbreukhet bewustzijn keerde eerst 's avonds terug. De kwetsuren der andere kleinen bepaalden zich tot een gat in 't hoofd, een buil of een schram. De reinigingsdienst te Groningen heeft in 1892 gekost ruim f 89.000En toch was dat geen schadepost, want het opgezamelde vuil werd verkocht en bracht meer dan f 95.000 op, zoodat de gemeente-ontvanger er nog meer dan f 6000 van overhield. TEXELSCHE COURAM1. tf ti tf P o tl It II U II II II II II II

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1