OFFICIEEL CEDEELTE. N°. 591. Zondag 4 A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, ParkstraatBübg op Tbxel. MAR RT-POL I TIE. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert belanghebbenden aan het navolgende vervat in de Verordening van Politie voor deze gemeente, luidende Art. 8. Het is verboden tot mest geschikte stoffen, die zich op markt plaatsen, pleinen, straten, wandelplaatsen of wegen binnen de kom der dorpen bevinden, weg te voeren, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders; Art. 55. Het is verboden stroo, ruigte of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben, uit de hokken op de markt te verwijderen, tenzy met toestem ming van den marktmeester. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste drie gulden Texel, 30 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. PATENTRECHT. De BURGEMEESTER van Texel maakt lekend, dat door hem heden is afgekondigd en tan den Heer Rijksontvanger ter invordering is ïitgereikt, het 4e kwartaalsch kohier van het latentrecht, voor het dienstjaar 1892/93, en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den by de wet lepaalden voet te voldoen. Texel, 31 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 3 Juni 1893. De derde verzending van lammeren naar ltde Leidsche markt, gaf Donderdagmorgen aan pe haven weder veel vertier. Met vier veebooten en vijf tjalkschepen erden dien morgen 5900 lammeren, 5 koeien ),Jn 2 paarden verscheept. Het ongeval bij de vertooning met de leren op Zondagavond jl., heeft, zooals te lenken is, aanleiding gegeven tot mededeeling an dat geval door verschillende bladen Jmmigen van die mededeelingen zijn niet rij van overdrijving, hetgeen voor de door den ierentemmer te geven vertooningen elders, oor dezen zeker niet voordeelig zal zijn. Met verwijzing naar ons vorig bericht, ïllen wij daaraan alsnog wel toevoegen dat e oorzaak van het voorgevallene vrij zeker ■°et worden toegeschreven aan het feit dat het tooneel een glas bier was geplaatst, iettegenstaande de dierentemmer dit her- Idelijk had verboden) hetwelk de begeerigheid ■n den beer opwekte en waarop hij toesprong, at geen kwaadheid van het dier de oorzaak in het ongeval was moge hieruit blijken, na het voorval een der aanwezigen uit het publiek zonder eenige hinder zijne hand in de muil van het dier stak. Dit ter wille van de waarheid. Het 25-jarig jubileum van den heer Muller, als H.d.S. te Oudeschild, op 1 dezer, ging voor dien heer niet ongemerkt voorbij. In de eenvoudig versierde school werd, zoo vernamen wij, de jubilaris toegesproken door den heer M. Kroon Jbz., eerste onderwijzer, en door dezen namens de scholieren den heer Muller een aandenken aan dezen dag aange boden. In een drietal feestliederen brachten de scholieren hunnen onderwijzer hunne hulde. Vele vrienden van den heer Muller deden in woord of schrift van hunne belangstelling blijken met het feest van den dag. Ons werd medegedeeld dat bij gelegenheid van de aanstaande kermis, het tooneelgezelschap Blaaser en Verhagen eenige avonden in de Vergulde Kikkert zal optreden. Voor beminnaars van tooneel is die ver melding zeker wel tot genoegenhet genoemde gezelschap, dat ook ten vorige jaar hier optrad, heeft een goeden naam en ongetwijfeld zullen de te geven voorstellingen wel het beste ge deelte van de kermisvermaken zijn. Wij willen wenschen dat het gezelschap eene gelukkige keuze moge hebben betreffende de optevoeren stukken, alsook dat voor een passend decoratief zal worden zorg gedragen; het vorig jaar toch liet dit nogal te wenschen over. „Een van beiden" (schreven wij alstoen) „laat de keuze der optevoeren stukken in „verhouding zijn met het beschikbare tooneel „of laat dat laatste in overeenstemming worden „gebracht met de optevoeren stukken," dien eisch meenen we artisten van beroep wel te mogen stellen; dan ook zullen we werkeiyk iets gevoelen van de kunst. Naar het „Hdbld." verneemt, is de gezondheidstoestand van Koningin Wilhelmina uitstekend en mist het onrustbarend bericht dat voor eenige dagen aan eene der Engelsche bladen uit Weenen werd gezonden, allen grond. Door het bestuur der Prins Hendrik- stichting is voor den nieuwen bouw tot dusver ruim f 5000 ontvangen. Dit bedrag is echter nog lang niet voldoende tot verwezenlijking der plannen. Het bestuur is zoo schrijft het „nog zoover van het einddoel verwijderd, dat een nieuw beroep op de algemeene belangstelling dringend nood zakelijk is." Dieven bedrogen. Te Amsterdam, in een „café" in de Warmoesstraat, zaten eenige kwartjesvinders kaart te spelen, toen een bezoeker binnenkwam. Onmiddelijk werd de nieuwgekomene uitgenoodigd mede een kaartje te leggen, wat deze werkelijk deed. De gewone taktiek der kwartjesvinders is, den te bestelen man eerst flink te laten winnen en de bezoeker won dan ook f 26. Hij zei toen met een ernstig gezicht zich voor eene noodzakelijke boodschap even te moeten verwijderen. Niets kwaad vermoedende, liet men den man gaan, die, buiten gekomen, beenen maakte met de gewonnen f 26 en nog terug moet komen om 't spelletje voort te zetten. Aan den Sloterweg te Haarlemmermeer was het de voorgaande week zeer onrustig. Eenige polderjongens raakten met een paar bewoners handgemeen, waardoor een dezer laatsten zoodanig werd gewond, dat heelkun dige hulp moest worden verleend. Eenige dagen later werden de polderjongens aange vallen door omstreeks 50 personen, tegen welke overmacht zij niet waren opgewassen. Na den strijd moesten vier hunner zich onder geneeskundige behandeling stellen. In eene nabijstaande woning bleef geen ruit heel. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Het stoomschip „Maasdam," van de N.- A.-S.-Mij., arriveerde in 10 dagen van Rotterdam via Boulogne te Nieuw-York. Men meldt uit Amsterdam dat het Openbaar Ministerie tegen Emmenes negen maanden gevangenis eischte wegens opruiing in eene openbare vergadering van de „Sociaal- Democratische Jongelingsvereeniging" op 28 Maart, waarin hij de zoogenaamde bloedwet besprak en aanstaande miliciens tot opruiing aanzette. De beklaagde die zelf zijne verdediger hield, eindigde zijne rede met de volgende beleefde mededeeling aan het adres van de rechtbank: „Nog lang nadat de wormen het laatste stukje vleesch van uwe spookachtige knoken zullen afgevreten hebben, zal het socialisme tieren en bloeien." Te Leiden viel op een no. van de Staatsloterij de f 100.000. Een van de winners heeft dat voordeeltje met den dood moeten bekoopen, want hij heeft zich in zulk een mate aan misbruik van drank schuldig gemaakt, dat hy in de jenever is gestikt. Door de directie der Ned. Maatschappij van zekerheidstelling voor ambtenaren en beamb ten, gevestigd te Amsterdam, directeur de heer Le Fèvre de Montigny, is tot de Regeering het verzoek gericht om toe te staan dat door deze Maatschappij een kapitaal (het bedrag door de Regeering te bepalen) in inschrijvingen op de grootboeken van de nationale schuld worde verbonden tot zekerheid voor het beheer van alle rekenplichtige ambtenaren die blijkens eene deswege ingediende verklaring tot deze Maatschappij zijn toegetreden en door haar zijn aangenomen, terwijl de Maat schappij dan op zich zou nemen de onverwijlde aanvulling van alle tekorten die in het beheer der comptabelen, voor wie zij als borg is op getreden, mochten voorkomen. Het inge schreven kapitaal zou steeds ongeschonden blijven en alleen als waarborg ten behoeve van den Staat dienen bij eventueele nalatig heid der Maatschappij in hare verplichtingen. Op verschillende plaatsen hier te lande vertoonde zich Maandagavond een zeldzaam verschijnsel: een regenboog, lang na zons ondergang. Omstreeks halfelf was hij in het noordwesten als een wijden lichten boog juist even tegen den donkeren hemel te onderscheiden. De regenboog was ditmaal wegens den stand der zon kleiner dan een halve cirkel. TEXELSCBE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1