OFFICIEEL GEDEELTE. N®. 592. Donderdag 8 Juni. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Bubo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nbdbbland 45 Cts. Naar Ambbika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. PERSONEELS BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt het Kohier voor de belasting op het personeel no. 6, voor het dienstjaar 1892/93, en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 5 Juui 1893. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 7 Juni 1893. Op de laatste der vier groote lammeren- markten, Maandag jl., waren aangevoerd 1916 Lammeren, 68 Schapen, 11 Koeien, 5 Nucht. Kalveren, 17 Schrammen en 21 Biggen. Ook deze marktdag gaf geen bevredigend resultaat; de prijs voor lammeren was bijna nog een gulden minder dan den vorigen markt dag, toen ze toch ook al zeer laag was; gemid deld is wellicht geen f 4 besteed. De prijzen liepen voor partijen van f 2.50 tot f 7.00 voor enkele uitgezochte exemplaren werd iets meer besteed. Niettegenstaande de lage prijzen werden nage noeg alle lammeren verkocht, gedwongen als velen daartoe zijn door het weinige eten dat voor de dieren is te vinden. De droogte begint dan ook nijpend te wordeneen flinke regen sou waarlijk een weldaad zijn voor het weiland Bn het hooiland, zoomede voor de bouwerij svelke daaraan ook dringend behoefte heeft. - De afd. Texel van de H, M. v. L. hield Maandagmiddag eene vergadering in hethötel len Burg, ter bespreking van de vraag of de voorgenomen tentoonstelling door de afdeeling lit jaar te houden, al of niet zal doorgaan. De Yoorz. dit onderwerp aan de orde stel ende, sprak over de tegenwoordige malaise voor andbouwer en veehouderlage prijzen voor het fgezette vee, de voortdurende droogte waar- loor gebrek aan voedsel voor het vee ontstaat, verkten te samen om den veehouder de lust pn kracht te benemen om iets voor de tentoon- tölling gereed te maken. Gehoor gevende j an de opmerkingen van verschillende zijden, frlde hij in deze vergadering de vraag doen •eslissen: zullen wij dit jaar al of niet eene entoon stelling houden. 't Bleek al dadelijk dat het denkbeeld om f 0 tentoonstelling niet te doen doorgaan bij wen een gewillig oor vond; wel werd door 9n der leden nog een poging aangewend om 9 beslissing nog een 3- of 4-tal weken te wdagen (mogelijk dat in dien tijd een milde ?gon meerdere groeikracht verwekt) 't mocht 19t baten, de drang der omstandigheden bleek 5 sterk, en met meerderheid van stemmen fórd besloten de tentoonstelling dit jaar niet houden. Het tweede punt ter behandeling was een schrijven van den heer G. Dros te Kudelstaart, welke aanbood om in de maand Juli of Aug. alhier eene lezing op landbouwgebied te houden. Tegen eene lezing hadden de meesten geen bezwaar, wel echter dat die in Juli of Aug. zou worden gehouden. De vergadering besloot alzoo van de gedane aanbieding geen gebruik te maken en zulks den heer Dros te berichten, met toevoeging echter dat, indien zulks mogelijk was, eene lezing, b. v. in December, wel door haar gewenscht werd. Daarna werd nog voorlezing gedaan van een adres door de afd. Leiden der H. M. v. L. aan den Min. van Binnenl. Zaken gezonden, waarin de afd. genoemd, naar aanleiding van het weder uitbreken van het mond- en klauw zeer in hare omgeving, den Minister verzoekt het daarheen te leiden dat, wanneer by het uitbreken van mond- en klauwzeer het stelsel van afmaken wordt toegepast, vergoed wordt de volle waarde, ook voor de zieke dieren, en dat, wanneer eventueel bevel gegeven wordt om het vee op te stallen, alle kosten en schade, daaraan verbonden, worden vergoed door den Staat. De verg. besloot door een adres van adhaesie het adres van de afd. Leiden te steunen. De aanbesteding van „het verbeteren van de toegangswegen naar de haven beoosten het Oudeschild op Texel" zal naar wij vernemen plaats hebben te Haarlem, op Donderdag 22 Juni a. s. Op Zaterdag 17 Juni bevorens zal de noodige aanwijzing worden gedaan, terwijl bestekken tegen 25 cents zijn te bekomen o. a. ter Gemeente-Secretarie te Texel. Jl. Zaterdag werd in „Hotel Den Burg" eene vergadering gehouden van leden der Af deeling „Texel" van 't N. O. G., bijgewoond door den heer Hillenius, Arr. Schoolopziener. Tot Afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te 's Hertogenbosch werden gekozen de heeren C. A. de Braai en S. de Boer. I Over de voorstellen tot vereenvoudiging van onze spelling en verbuiging, door de heeren Kollewijn e. a., werd nadere bespreking gehoudenwaarna besloten werd hiermede i geene instemming te betuigen, doch daaren tegen aan de tegenspraak van den heer Den Hertog het zegel der goedkeuring, door het zenden van een adres, te hechten. Door den heer J. Daalder werd eene bijdrage geleverd over„Ontstaan der aarde. Haar levensduur. Oorsprong en vergaan der werelden," van Flammarion. In herinnering werd gebracht, dat de Af deeling in 't volgende jaar 50 jaren zal hebben bestaan, terwijl in beginsel werd aangenomen, om dat jubileum feestelijk te vieren. Oudeschild, 5 Juni. Op een der gevaar lijkste punten van den zeedijk voor dit dorp, is een begin van uitvoering gegeven, aan een werk dat in eene lang gevoelde en reeds dikwijls uitgesproken behoefte zal voorzien. Onder toezicht van den Heer J. Hillenius wordt daar eene even nette als stevige afheining gemaakt, van hout en yzer. Mocht door de goede zorgen van onzen achtbaren burgemeester het werk mettertijd geheel worden doorgetrokken tot aan de haven, dan zal zeker het gevaar voor rijtuigen langs dien druk bereden dijk veel verminderen. Het vocaal- en instrumentaal concert, hier gisteren in de bewaarschool gegeven, ten i voordeele dier stichting, mag wel geslaagd beschouwd worden. De instrumenten, pianino en orgel, op mees terlijke wijze door Mejuffrouw en den Heer S., beide uit Amsterdam bespeeld, waren welwii- lend door den Eerw. Heer W. afgestaan. Het spel van broeder en zuster was in éen woord onberispelijk schoon. De solostukken, door Mevr. S. met liefelijke stem gezongen, vielen mede zeer in den smaak en verhoogden niet weinig het genot van den avond. Een zangkoor, onder leiding van den Eerw. heer Wouterlood, zong vier nummers, die over het geheel vrij wel werden uitgevoerd en het bewijs leverden, wat onder goede leiding met kleine krachten kan worden gedaan. De Heer Hillenius, schoolopziener, was zeker de tolk van allen, toen hij in hartelijke bewoor dingen zijn dank bracht voor het schoone en goede, dat op dien avond was genoten. Ten slotte dankte de heer Muller in de eerste plaats den eerwaarden heer Wouterlood, die t initiatief tot dit concert had genomen waarvoor ZEw, zich voorts zooveel moeite had getroost en tot 't welslagen zooveel had bijge dragen. Ook aan Mevr. S., van den Burg, en aan de muziekkunstenaars Mej. S. en den Heer S. uit Amsterdam werd welverdiende hulde gebracht, terwijl tevens een woord van dank werd toegevoegd aan den Heer Burgemeester, benevens aan de dames en heeren van elders, die de onderneming zoo kranig hadden gesteund! De herinnering aan het avondje van kunst genot zal niet spoedig verloren gaan. - De spoorweg Hoek van Holland naar Rotterdam en Amsterdam is Donderdag ge opend, en daarmede is de reis tusschen Engeland, Nederland en Duitschland aanmerke lijk versneld. Uit de dienstregeling blijkt dat de reis langs de nieuwe lijn, bijzonder vlug gaat. De trein, die 's morgens om 7,47 uit Berlijn gaat, is hier te Amsterdam om 8,37 's avonds, en om 10,18 aan den Hoek van Holland. Den volgenden morgen om 8.45 komen de reizigers te Londen aan. Omgekeerd vertrekt er een trein 's avonds om 8 uur van Londen. Den volgenden morgen om 6,48 kunnen reeds de reizigers van den Hoek van Holland vertrekken, te 8,26 komen zij te Amsterdam aan, en 's avonds om 10,36 zijn zij reeds in Berlijn. - Weer is er in de Amsterdamsche roof buurt iemand beroofd van al het geld dat hij bij zich had. Ditmaal was het slachtoffer een Engelsch zeekapitein, die zich in een huis in die beruchte steeg had laten binnenlokken en dien men daar bestal voor een bedrag van ongeveer dertig gulden in Hollandsch en Engelsch geld. Een onderzoek, door de politie ingesteld, leidde tot niets. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1