Buitenland. Men leest in „Het Vaderland" van Donderdag Heden morgen verliet Hr. Ms. „Tromp" de reede van Nieuwediep. Waartoe is het toch noodig zoo'n schip 9 dagen van te voren naar de reede te zenden? - tot groot ongerief van alle daar aan boord geplaatsten, en nu weg, zoo in den vroegen ochtend, zoo vóór dag en dauw. Wel brachten de stukken ons ook nu 't saluut. Doch waarom niet direct van uit de haven naar zee, met muziek op het hoofd, dat staat zooveel beter. Men hoort zoo dikwijls de woorden: in vroeger tijd," „goede geest," „ambitie" enz. Mij dunkt bij menschen, die voor 3 H jaren naar Indië gaan, zou men den goeden geest al vast be vorderen, door ze de laatste dagen van hun verblijf in 't Vaderland zoo aangenaam mogelijk te maken en hun bloedverwanten en vrienden in de gelegenheid te stellen hen een warmer afscheid te geven dan heden met de „Tromp" 't geval was. Een 10-jarig knaapje, wonende op de Goudsche Vest, te Rotterdam, heeft bij het eten van soep een beentje in de keel gekregen, en is ten gevolge daarvan gestikt. De heer Goeman Borgesius heeft drie amendementen op de bedrijfsbelasting voor gesteld. Het eerste strekt om in de wet te bepalen, dat voor pensioenen, wachtgelden en lijfrenten de eerste f 1000 van hun bedrag voor vijftig ten honderd in rekening gebracht worden. Door het tweede amendement wordt beoogd 1. enkele onregelmatigheden, waarop de Minister tijdens het debat reeds zelf heeft gewezen uit het tarief weg te nemen; 2. het vrijgestelde minimum tot f 700 te verhoogen 3. den druk voor de middenklasse minder zwaar te maken. Het derde amendement heeft de strekking van de dividenden van naamlooze vennootschappen f 2.50 van elke geheele som van f 100 te heffen in plaats van f 2, zooals in het ontwerp. De voorsteller acht het wenschelijk de naamlooze vennootschappen ongeveer evenveel te laten betalen als thans onder de patentwet. Een student is in een koffiehuis te 's-Gravenhage het slachtoffer geworden van zg. kwartjesvinders. Hij verspeelde in korten tijd ruim f 100. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. De „Arnh. Ct." merkt hierbij op: Dat een student honderd gulden in zijn zak heeft verdient vermelding, maar nog meer vermelding verdient het feit, dat een student kaart gaat spelen met kwartjesvinders. Te Mierloo bij Helmond is door een en boerenknecht bij het opbreken van een ouden steenen vloer een steenen pot gevonden, die 490 zilveren muntstukken bevatte, voor het meerendeel afkomstig uit de 16e en het begin der 17e eeuw. In de gemeente Hem, ten huize van den heer R., heeft een eigenaardige diefstal plaats gehad. De dief heeft, nadat hij in het achterste gedeelte van het huis was binnen gedrongen, een vuurtje gemaakt en daarop zich eenige pannekoeken gebakken van meel, dat hij daar vond en zich toeeigende, en na zich vol doende te hebben verzadigd, eenige rijksdaalders uit den broekzak van den knecht ontvreemd en zich daarna uit de voeten gemaakt. Door den bekenden landbouwkundige, den heer B. H. Bertels te Barneveld, ia aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid een adres gezonden, waarin hij te kennen geeft, dat het hem, na talrijke proefnemingen, is gelukt. Ie op de hoogste zand gronden zekere groenvoedergewassen te verbouwen die prima qualiteit veevoeder leveren, en den tfld van zaaien en oogsten zóó in te richten dat drie sneden worden verkregen, waarvan de opbrengst aan quantum en voedingswaarde minstens gelijk komt met de opbrengst der beste kleigronden2e en verder dit groenvoeder te conserveeren en wel zoo dat geur en smaak aangenamer en de voedings waarde grooter wordt; het materiaal benoodigdom 100,000 Kg. te conserveeren kost slechts tien oude spoorwegdwarsliggers of f 2,50. Dat daardoor thans iedere boer op de hoogste zandgronden voor zijn vee zelf genoeg voeder kan verbouwen, zelfs op de woeste gronden, en wel voeder van eene qualiteit dat minstens gelijk is en blijft aan versch gras, zoodat de boer geen geld meer behoeft uit te geven voor hooi en lfln- of raapkoek, hetgeen juist het grootste struikelblok is voor iederen boer en verder het tweede jaar wel voor het dubbel ja zelfs vier dubbel aantal veevoeder genoeg kan verbouwen, zonder dat dierlijke- of hulpmest daarvoor bijgekocht behoeft te worden, dus zonder eenige kosten en de grond dan nog gelijktijdig verrijkt en verbetert. Dat op zijne boerderij, waarop voor 3 jaar 8 stuks vee nog geen voedsel konden vinden, thans reeds 30 stuks vee gehouden worden en genoegzaam voedsel hebben, zoodat noch hooi noch krachtvoeder gekocht behoeft te worden. Dat hij - waar thans alle landen over voeder- gebrek klagen reeds op 8 Mei jl. is begonnen 100,000 K. G. groenvoeder voor den winter te conserveeren, hetwelk bij eenigen regen minstens het dubbele zoude bedragen hebben. Dat de analyse dezer groenvoedergewassen het vorige jaar, ter wille der wetenschap, door het rijks- landbouwproefstation te Wageningen kosteloos werd bewerkstelligd. Dat dit onderzoek volgens het huidige reglement alleen by ministerieele beschikking kosteloos kan geschieden, Redenen waarom hij zich veroorlooft zich tot den minister te wenden met het beleefd verzoek wel te willen doen toestaan, dat het onderzoek voor zijne groenvoedergewassen in verschen en later ter ver gelijking der voedingswaarde in geconserveerden toestand - ter wille der wetenschap en ter bevor dering van den bloei van den vaderlandschen landbouw - kosteloos te Wageningen moge geschieden. In Friesland, of liever te Rinsumageest, heeft men een nieuw beginsel in toepassing gebracht, om de kapitalisten te bestrijden. De oproeping daartoe ging uit van den voorzitter van „Patrimonium," die blijk gaf, zeer in strijd met de beteekenis van dien naam, zich om de patrimonia van anderen weinig te bekommeren. Op zijn raad werden door de boeren de huurprijzen vastgesteld en toen de perceelen verhuurd zouden worden, was het bestemde lokaal eivol. Zoodra een der aanwezigen een bod deed hooger dan de prijzen, welke men in de vóórvergadering had vastgesteld, werden de lichten uitgedraaid, werd de bieder uit de zaal geworpen en werden daarna de notarissen gedwongen met de verhuring voort te gaan, terwijl eigenaren en notarissen belet werden het lokaal te verlaten. Een 55-jarige weduwnaar te Waddings veen had het voorrecht door een 51-jarige weduwe in de buurt van Schoonhoven uit ongeveer dertig aanbidders tot toekomstigen echtgenoot te worden verkoren. Dit buitengewoon geluk werd maar half op prijs gesteld. Na eene plechtige verloving werd wel het paar in ondertrouw genomen, doch nadat den volgenden dag bij een notaris door weder- zijdsche partijen eene schikking was gemaakt omtrent het mijn en clijn, werd twee dagen later het teleurstellend bericht ontvangen, dat de bruidegom, gedachtig aan „beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald", zijne bruid in den steek en zijne huwelijksplannen varen liet. Deze week zijn weder een groot aantal Duitschers met de Vlaardirigsche boot aange komen, om dienst te doen op de haringvloot. Hoewel velen liever zouden zien, dat voor dit aloud nationaal bedrijf alleen Nederlanders, en liefst nog inwonenden van Ylaardingen werden gebezigd, moet men toch erkennen, dat het goed is ook vreemdelingen gedurende het zomerhalfjaar te gebruiken daar het niet mogelijk zou zijn alle visschers op de haring schepen gedurende het winterhalfjaar van werk alhier te voorzien, daar de winter- en voorjaarsvaart zooveel mannen niet behoeft. Dat het grootste aantal van die vreemdelingen Duitschers zijn, komt wel daarvan daan, dat deze zich al vele jaren achtereen daarvoor beschikbaar hebben gesteld. Wanneer lieden uit andere provinciën onzes lands dit ook hadden gedaan, zou waarschijnlijk de toestand anders zijn. {VI. Ct.) Aan Ons Zuiden schrijft men uit Rotterdam: Een wetenschappelijk onderzoek van het hoogste gewicht heeft hier plaats gehad. Tot dusverre stond de geneeskunde radeloos tegenover de soms voorkomende gevallen van vleeschvergiftiging. Slechts twee onderzoekingen naar den aard der ziekte, beiden door Duitsche professoren, hadden tot dusverre plaats. Thans hebben twee Nederlandsche geleerden, deheeren Poels en Dhont, alhier, de kiem dor ziekte ontdekt. Het is een kleine bacterie, een uiterst kleine staafvormige bacil. Blijkens de genomen proeven veroorzaken die bacteriën bij kleine dieren, als muizen en konijnen, den doodgroote als kalveren worden er ziek van. Yeel menschen kunnen ernstig ziek daarvan worden. Dit bleek nog verleden jaar, toen te Delfshaven in 24 gezinnen 92 personen aan vleeschvergiftiging ziek werden en koorts met hoofdpijn, soms krampen, vertoonden, terwijl de geneesheeren er geen middel tegen wisten. De heer Pols en Dhont zullen nu, door subsidie der gemeente gesteund, ook het geneesmiddel trachten te ontdekken, wat zeker ten goede zal komen aan alle veerijke streken en de Nederlandsche wetenschap tot eer zal zijn. Waaraan een goede melkkoe te kennen? In De „Veldpost" worden de volgende, naar het blad verzekert zeer juiste kenteekenen opgegeven, waaraan men de groote melkrijkheid van een koe kan kennen Een fijne, lange staart, kleine hoeven, die van gelijke kleur moeten zijn als de horenseene in zinking (groeve tusschen den laatsten rug- en eersten lendewervel. De uier moet bedekt zijn met een zuiver witte, vette teere en losse huid, met korte fijne haren omzet en met vele scheef en overdwars loopende bloedvaatjes doortrokken zijn De spenen moeten gelijkmatig groot, lang en van dezelfde kleur als de uier zijn. Hoe talrijker de van den uier uitgaande melk- adeien voorhanden zijn, en hoe meer z|j dwars met elkaar verbonden en op de verbindingsplaats uitge breid zijn, des te stelliger kan men een rijken melk- afzet verwachten. Een ander kenmerk is er nog, dat, ofschoon minder bekend, volgens opgedane onder vinding tot de minst twijfelachtige kan gerekend worden, n.l. de beoordeeling volgens den haarknob- bel, dien elk dier op den ruggegraat heeft. Deze haar- knobbel moet bij goede melkgeefsters zoover moge lijk naar achteren liggen. Proeven, door metingen genomen, bleken zeer juist te zijn. Een pas geworven recruut is in zooverre afgeëxerceerd, dat hij voor het eerst zal meedoen aan het schijfschieten. Zfjn beurt komt - hij schiet in het hart. Bloot toeval zeker. Maar zijn beurt komt weer en hij schiet weer in het hart. En zooveel patronen als de man te verschieten heeft gekregen, niet een heeft minder resultaat. Nu is het geen bloot toeval, maar - toovery. - Kerel, heb jij al meer gediend - Neen, luitenant! - Wat ben jij dan geweest?- Van jongs af met mijn vader strooper, luitenant. Het wonder was verklaard en men kon hem van het schijfschieten wel vrijstellen De vereeniging „Pax Humanitate" heeft v besloten een eigen orgaan uit te geven, waarvan I het Meinummer is verschenen en dat om de twee j maanden zal uitkomen. Hiertoe werd besloten, e omdat de vereeniging door hare stukken aan t andere bladen te zenden, gevaar liep met de ii politieke richting daarvan vereenzelvigd te wor- den, terwijl bovendien wat zij te zeggen heeft, voor een politiek blad veelal te paedagogisch en voor een onderwijsblad doorgaans te algemeen is. Het blad, eveneens „Pax Humanitate" gehee- ten, stelt zich ten doel, het publiek op de hoogte te houden van de vredesbeweging in het alge-1 meen, doch het zal vooral de aandacht vestigen op alles, wat in die beweging in betrekking staat met opvoeding en onderwijs. Het hoopt op beiden zoodanigen invloed te oefenen, dat daardoor - eenheid van beginselen worde bevorderd in het I onderwijs bij verschillende natiën en algemeene broederliefde en menschenwaardeering worde aangekweekt, naast een ruime en waardige opvatting van het begrip vaderslandsliefde. Het is van algemeene bekendheid, dat men in de laatste jaren vele proeven genomen heeft om de golven der zee door het storten van oliè en andere stoffen kleiner te maken en te stillen. Met petroleum werden door de Duitsche marine de beste resultaten verkregen. Tafelolie was slechts van weinig invloed, beter voldeden raapolie, terpentijn 6n lijnolie. Vischtraan werkte ver schillend, naar gelang van het vetgehalte. Geheel nieuw evenwel is de opmerking, dat zeepwater in staat is veel beter te werken dan oliën. Een oplossing van 1 deel zeep op 1000 deelen water is reeds voldoende. Sterkere oplossingen werkten niet noemenswaardig beter.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2