N°. 593. Zondag 11 Juni. Au. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amurttta en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Pri/js der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 10 Juni 1898. Voor de vierde groote verzending van lam meren, van hier naar de Leidsche markt, werden gebezigd drie veebooten en drie tjalk schepen. Bij deze gelegenheid werden vervoerd 2850 lammeren, benevens 3 koeien, 1 paard en 2 kalveren. De groote uitvoeren van lammeren hebben hiermede plaats gehad, doch nog veel jong vee is gebleven, dat wellicht zoo nu en dan bij kleinere partijen zal worden verscheept. Nu de groote uitvoeren achter den rug zijn, kan men zich eenig denkbeeld gaan maken van den treurigen toestand welke de lage prijs der lammeren bij menigeen zal teweegbrengen. De afzet der lammeren toch moet velen in de gelegenheid stellen om op den betaaldag (St. Jan) hunne verplichtingen na te komen en die verplichtingen zijn niet weinig: land- huur, verschuldigde bedragen voor hooi, idem voor veevoeder, belastingen, ja wie zal het zeggen welke posten niet al meer met dien datum in het reine gebracht moeten worden En de bron waaruit moest worden geput, ze was zoo goed als opgedroogd; treurige 'oestand voorwaar. Als het getij verloopt moet men de bakens ?erzetten, zegt het spreekwoord, zeer waar, loch wie zal met juistheid aanwijzen waar nu de )akens gezet moeten worden Menig scheepje, figuurlijker wijze gesproken,) is thans wellicht >p strand geraakt en niet onmogelijk dat de otale ondergang van sommigen daarvan alreeds Diet is te verhoeden. - Werden hier reeds gedurende eenige jaren )p kleine schaal proeven genomen met bloem bollencultuur, naar wij vernemen bestaat het roornemen die cultuur thans op uitgebreider ichaal te doen plaats hebben. Door een onzer ngezetenen is tot dat doel eene groote uitge- trektheid gronds aangekocht nabij de Koog. )e werkzaamheden zullen met Aug. a. s. anvangen. Zeker zullen velen met ons ifenschen dat die pogingen goede resultaten uilen opleveren, opdat, kan het zijn, hierdoor ten nieuwe bron van bestaan zou zijn gevonden. - Vrij zeker meenen wij te kunnen mede- eelen dat voor dit jaar de Texelsche kermis al worden opgeluisterd door een paardenspel, ta wel dat van den heer Schuitenvoerder. Het circus zal standplaats vinden aan het inde van den Burg, op „het Boltje" van den eer Moojen. Waal 7 Juni. De Heer H. Keijser, student i de pharmacie te Amsterdam, verkreeg eden te Leiden het diploma als apotheker. OüDESCHiLD, 9 Juni. De geepvangst, die enige dagen zeer ruim was, men ving zelfs tó tien tal per dag, dreigt nu op eens weer s zullen worden gestaakt. Heden toch liep de prijs van f 4 per tal ttug tot f 2 en zelfs er nog beneden. Indien 6 prijs niet spoedig weer rijst staakt men °°r goed de geepvisscherij. Tegen de helft van September dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Men zie verder de „Staatscour. van 7 dezer. Door de zorg van het loodswezen is een vaarwater van de Boschplaat tot Terschelling van drijf bakens voorzien, zoodat de tocht naar Ameland, voor zeelieden en visschers, aan merkelijk is vergemakkelijkt. Bij de bespreking der voorgestelde wets wijzigingen inzake het toezicht op vee, werd in de afdeelingen der Tweede Kamer o.a. de wensch uitgesproken, dat tot bestrijding van minder ernstige veeziekten niet zulke ingrij pende maatregelen zouden genomen worden, wijl die altijd op groote schade voor de landbouwers uitloopen. Zelfs vrij algemeen werden de maatregelen bij de jongste mond- en klauwzeer-epidemie genomen, afgekeurd. Men schrijft uit Breda: Ondanks de verlaging van den zoutaccijns blijft het smokkelen voortduren. Dagelijks zien we zoutsmokkelaars, die een vrachtje veilig hebben weggebracht, met den ledigen zak op den rug, door de straten gaan. Toch schijnen het alleen de slimme, goed in onze grensstreek georiënteerde personen te zijn. De anderen werpen zich met meer kracht dan vroeger op veldstrooperij, waarvan onze arme, geplaagde landelijke bevolking meer dan ooit den last ondervindt. Vrijdagmiddag is te IJmuiden, bij het graven van een put, een der arbeiders op aan merkelijke diepte plotseling door een instorting geheel door het zand bedolven. Onmiddelijk toog men aan het werk, en ieder die slechts een spade machtig kon worden, ging aan het graven. Inmiddels hadden eenige op zichters van de waterstaatswerken de leiding van het reddingswerk op zich genomen. Dezen ieten met veel spoed dadelijk een grooten koker maken, en zoodra men het hoofd van den in nood verkeerende slechts eenigzins ontbloot had, werd de koker er over heen gezet teneinde 't te beveiligen voor een mogelijke tweede instorting. Na een inspannenden arbeid van twee uren gelukte 't den man, door den koker heen, uit zijn hachelijke positie ongedeerd te voorschijn te brengen. Over een groot deel van ons land heeft Maandag een onweder gewoed, dat treurige gevolgen medebracht. Zoo o. a. werd te Afferden jen schaapherder, die in het veld was met zijne kudde, door den bliksem getroffen en gedood. Te Buinen sloeg de bliksem in het woonhuis van L. Wever, met het gevolg dat het huis afbrandde. Te Zuidlaren trof de bliksem den toren der Ned. Herv. Kerk, in welks nabijheid de school met een 200-tai leerlingen staat. Hevig ontsteld ontvluchtten de kinderen het schoolgebouw. Te De Wilp sloeg de bliksem in een huis van den heer J. Tienstra, dat in een ommezien uitgebrand tegen den grond lag. Boven de heide te Surhuisterveen woedde het onweder langen tjjd aaneen, waarby drie woningen in brand geraakten en eene koe werd gedood. Te Nieuw-Pekela werd de 78-jarige landbouwer Stuut onderweg door het onweder overvallen en door een bliksemslag gedood. Te Beltrum, bij Groenloo, sloeg de bliksem in de boerenhofstede van Rijnders op Leemkamp. De boerderij van den landbouwer J. Hargeerd te Markeloo, brandde geheel af. De bliksem sloeg te Enschede in de fabriek van de firma Scholten en wel in de kamer van een baas, veroorzaakte daar brand, welke echter spoedig werd gebluscht. Een telegraafpaal van het Staatsspoor werd geheel aan stukken geslagen. Te Reenen vielen er hagelsteenen zoo groot als knikkers en daarop werd de droge grond met stroomen regenwater begoten. Ook boven Goor ontlastte zich een zwaar onweder, vergezeld van eene hevige hagel- en regenbui, en omstreeks elf uren ontlastte zich te Lit een zwaar onweer, eveneens vergezeld van slagregen en hagel. Te Oosterbeek sloeg de bliksem in de boerderij van D. Hoojjer, gelegen nabij den Utrechtschen straatweg. Het dak werd aan eene zijde over eene breedte van 30 cM. stukgeslagen. De bliksem sloeg in het huis van de wed. G. Dijkhoff, te Lithooijen, zonder brand te ver oorzaken. Te Weel, bij Zevenaar, ontlastte zich Dinsdag namiddag een hevig onweder, vergezeld van hagelslag en een geweldigen regen. De bliksem sloeg in de woning van zekeren P., wiens huis met het grootste gedeelte van den inboedel werd in de asch gelegd. Te Yalthermond werd naast het logement i van den heer P. J. Smit een zware ijzeren stang gekloofd en de palen aan weerszijden min of meer verbrijzeld. Twee prachtige schimmel- paarden van den heer J. Hadders werden door den bliksem gedood. Treurig maar waar. Op de jongste weekmarkt te Joure in Friesland waren van heinde en verre pl. m. 100 arbeiders opgekomen, om maai- en hooiwerk bij de boeren te bekomen. Hoewel ze gaarne tegen een lager dan 't gewone loon wilden werken, konden slechts tien ge plaatst worden, zoodat de anderen vol teleur stelling naar hunne armoedige gezinnen moesten terugkeeren, waarvan sommigen zich een voetreis van 7 8 uur moesten getroosten. De werkeloosheid in Friesland neemt, helaas toe. Tal van kregele arbeiders reizen alles af om werk te krijgen, doch tevergeefs. En dat in den besten tijd van het jaar. In de veenderijen zijn de helft minder arbeiders dan in 1892. Bovendien loopt het graven en baggeren dit jaar ook veel vroeger af dan gewoonlijk, omdat er nog een ongewoon groote voorraad brandstof op het veld staat, die grootendeels het kapitaal van de verveners ver tegenwoordigt. Op het bij Gorinchem gelegen fort Vuren bevindt zich tegenwoordig een machinist en slotenmaker van beroep, die naar de „N. Gor. Ct." mededeelt door zijn gedrag telkens aanleiding geeft tot straf en afzondering, doch dan ook met elke sluiting spot. Reeds 17 sloten van verschillende samenstelling, tot handboeien toe, heeft hij achtereenvolgens verbroken, zonder dat men ontdekken kan, waarmede of hoe hij het kunststuk verricht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1