Buitenland. - Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de miliciens der lichting 1887 die vóór of op 2 Mei 1887 zijn ingelijfd, onverwijld uit den dienst moeten worden ontslagen, tenzij hun diensttijd, ten gevolge van onderbreking van dienst, langer dan zes jaren duurt. Deze beschikking is toe te schrijven aan de om standigheid, dat de wet van 4 April 1892, welke eerst op 2 Mei 1892 in werking trad, niet op hen toepasselijk is. Naar het „Haagsche Dagblad" verneemt, heeft het denkbeeld tot stichting van een standbeeld in de residentie voor wijlen koning Willem III zooveel instemming gevonden in vele kringen, dat het houden eener tweede openbare vergadering onnoodig werd geacht. Van invloedrijke zijde wordt het plan gesteund. Men hoopt spoedig de eerste stappen tot de verwezenlijking er van te doen. - Uit Harlingen wordt gemeld: De bemanning van het in de Oostzee dooi eene Engelsche stoomboot overzeilde schip „Nicolaas" is hier aangekomen, zonder iets van kleeding of andere bezittingen te hebben gered. Van Kopenhagen, waar zij aangebracht waren, hadden zij eene reiskaart van den consul op Lubeckdoor toedoen van den consul aldaar werden ze tot Hamburg vervoerd en van Hamburg tot aan Nieuweschans. Hier op Nederlandschen bodem, werden ze als landloopers behandeld. De burgemeester van Nieuweschans zond ze naar zijne collega te Winschoten, deze zou ze zeker op die van Groningen hebben geëndosseerd, enz. enz., indien ze te Winschoten niet gelukkig hunnen kapitein hadden gevonden, die vooruit was gereisd. Deze nu had nog geld genoeg, om zijne makkers in het ongeluk naar hier te doen transporteeren. (N. B. Ct.) toefd, verklaarde de juffrouw zich weder volkomen hersteld, om haar weg te kunnen vervolgen, bedankte hom in goed gekozen woorden voor zijne hulpvaardigheid en verwijderde zich, waarna zij weldra uit het gezicht was verdwenen. Intusschen wachtte den hulpvaardigen heer een minder aangename verrassing. Toen hij namelijk kort daarna een sigaren-winkel binnenging, bemerkte hij met schrik, dat zijne nogal goed voorziene portemonnaie was verdwenen en kwam hy tevens tot de overtuiging, dat het juffertje comedie had gespeeld en een behendige zakkenrolster was. Sedert eenigen tijd varen er van het Friesche dorp Oosterzee twee stoombooten op Heerenveen. Beide kapiteins zoeken elkander er onder te werken en zoo heeft de kapitein van de stoomboot „de Eendracht" besloten de passagiers nu heen en terug kosteloos te ver voeren. Dat daardoor de andere boot veel pas sagiers verliest, ligt voor de hand, en nieuws gierig ziet men uit naar het besluit, dat deze boot nu zal nemen om het kosteloos vervoer van passagiers te overtreffen. „Waarom zoek jelui geen werk was de vraag. „Er is geön werkluidde het laconisch bescheid. Twee dezer vrienden hadden reeds kennis met Ommerschans gemaakt en verlangden blijkbaar naar vernieuwde kennismaking. 't Spreekt van zelf, dat de veldwachter hen nu voorloopig achter slot en grendel bracht. Den daarop volgenden dag ging ons driemanschap onder geleide van Van der Veen naar Utrecht, om daar voorloopig opgenomen te wordendoch daar ter stede „zat alles vol", waarom men weer naar de Vuursche retourneerde, en nu zit het drietal heel gezellig in het Vuurscher dievenhok, worden zij op kosten der gemeente gevoed, rebben voorloopig een lui leventje en bovendien veel bekijks van de lieve schooljeugd, 't Hok toch is wel wat benauwd voor drie man, en daarom laat de vertegenwoordiger van den heiligen Hermandad het maar openstaanweg- loopen zullen ze heusch niet. Zijn er gemakkelijker gevangenen denkbaar? Ruim veertien dagen geleden werden door de remonte-commissie een aantal vreemde paarden voor het leger aangekocht en te Zevenbergen gebracht, om bij eenigelandbouwers op de weide te grazen. Onder deze paarden nu is de kwade droes op onrustbarende wijze uitgebroken. Duur veevoeder. Uit Tietjerk meldt menDe grasverkoopingon zijn weder aan de orde en algemeen hoort men de boeren klagen, dat er buitengewoon hooge prijzen moeten worden besteed. Zoo deelde mij een veehouder, die het geheele jaar stalvoedert, mede, dat hij, ten behoeve zijner 15 koeien, eene goede f 2000 aan grasprijzen moest uitkeeren. Neemt men daarbij in aanmerking, dat het gewas dit jaar, ten gevolge der lang durige droogte, allesbehalve voordeelig staat, dan kan ieder gemakkelijk begrijpen, dat de toekomst voor den landbouwer geenszins rooskleurig mag genoemd worden en het hoog noodig is, dat er eene spoedige verandering ten goede intrede. - De bank van leening in Utrecht is geheel in de war door de bekende verduisteringen van den directeur en den bankhouder. Kapitalen moeten zijn verdwenen en beleende panden zijn zwervende, zoowel door verkoop als door herbeleening. In de banken van Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, enz. zijn panden herbeleend van aanzienlijke waarde. In een der Amsterdamsche banken o. a. een pand van f 3000 waarde. Naar de openbare terechtstelling van directeur en boekhouder wordt met belangstelling uitge zien. Met de instructie is belast mr. Crommelin, rechter in de arrondissementsrechtbank. Er moet zijn een tekort van f 140.000 tegen over een actief van f 40.000. - Op den Catharijnesingel, nabij het Sterrebosch te Utrecht, ontmoette de vorige week een heer van middelbaren leeftijd een net gekleed, ongeveer 22 jarig juffertje, dat er zeer opgewonden uitzag en hem, op zijn vraag wat er aan scheelde, met tranen in de oogen mededeelde, dat zij even te voren bijna door de stoomtram was overreden en daarvan zoo was geschrikt, dat zjj niet verder kon gaan. Medelijden met het meisje hebbende, bood hyi haar den arm en geleide haar naar een in de nabijheid staande bank, waarop hij haar deed plaats nemen. Na daar eenige oogenblikken te hebben ver - In de Militaire Spectator komt een inge zonden stuk voor van den gepens. majoor der O.-I. infanterie Kessler, waarin hij optreedt tegen het te vuur en te zwaard veroveren van Atjeh. Integendeel wijst de heer Kessler op het vroeger door hem en ook door anderen uitgesproken oordeel„Atjeh te verlaten is in het belang van het vaderland, van de koloniën, van het leger en van de humaniteit een ge biedende plicht." Na al hetgeen is voorgevallen acht hij het echter daartoe waarschijnlijk te laat. Maar nogmaals eene expeditie tegen Atjeh uit te rusten, zou het gevolg hebben, dat wij uitgeput raken en eene achterwaartsche stelling zullen moeten innemen. Ons prestige zal dan nog moer dalen, terwijl niet gedacht zal kunnen worden aan het gebruiken onzer militaire macht, waar ze elders noodig moclff zijn. Door den minister van waterstaat is bepaald, dat briefkaartenformulieren mogen worden gebezigd voor gedrukte berichten en tegen het tarief der drukwerken mogen worden verzonden. In het buitenlandsch verkeer zijn zij echter, krachtens het Weener postverdrag, niet toegelaten. Eene niet onaardige ontmoeting had Zondagavond in de Kalverstraat te Amsterdam plaats. Een heer die daar in gezelschap» van eenige vrienden wandelde, kwam zijne dienst bode tegen, diede japon van zijne vrouw aan had 1 De verontwaardigde heer des huizes gaf hierover zijne ontevredenheid aan de meid te kennen en verzocht haar spoedig naar huis te gaan. Zijne woorden werden door eenige omstanders opgevangen, die hartelijk om de geschiedenis lachten. In de Kolderveensche Bovenboer, in de nabijheid van Steenwijk, woont de oudstrijder Hendrik Wolters Snijder, geboren 16 Juni 1793 en dus binnen enkele dagen honderd jaren oud. Hij is een der laatst overgeblevenen van hen, die den slag van Waterloo medegemaakt en met de legers der verbonden mogendheden onder de muren van Parijs vertoefd hebben. Vijf jaren lang heeft hij de zware vermoeie nissen van het krijgsmansleven in die dagen uitgestaan en daarvoor later de zilveren Water- loo-medaille ontvangen. Tot vóór korten tijd verrichtte de krasse grijsaard, die niet groot, doch zwaar en sterk gebouwd is, nog zijne dagelijksche bezigheden; maar nadat hij verleden jaar door de influenza werd aangetast, moet hij meer rust nemen. Zijne zintuigen zijn nog goed, zijne geestvermogens tamelijk helder. Hij loopt nog rechtop. Het zal den dapperen oud-strijder op zijn aanstaanden honderdsten verjaardag zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Als een staaltje van plattelandstoestanden meldt men aan de „Tel." het volgende Zaterdag lieten zich een drietal flinke kerels door den rijksveldwachter R. v. d. Veen te De Vuursche (gem. Baarn) voor landlooperij arres teeren. „Van Veen 1" zoo zeiden ze, „als je ons niet oppakt, dan gaan we van nacht hier in de buurt stelen I" Een vrouw en drie mannen. Een Pool onlangs te Parijs aangekomen, ontmoette daar in de rue de Turenne een jonge vrouw, die gearmd liep met een heer. Hij herkende in haar zijn eigen vrouw, die hem verlaten had en hield haar tegen de ander, een Franschman, beweerde dat de dame zijn vrouw was. Uit het verhoor voor de politie bleek nu, dat de 20jarige Anna Ratu achtereenvolgens te Amsterdam met een Rus, te Brussel met een Belg, te Parijs met een Franschman „wettig" was getrouwd. De politie-rechter besliste, dat de trouwlustige dame voorloopig bi) haarlaatsten „bezitter" zou blijven, Te Antwerpen brak, door het broeien var hooi vermoedelijk, brand uit in het kolossaa entrepöt van Plissart, waarin eenige millioenen eieren werden bewaard. Na drie en een half uui met 25 spuiten te hebben gewerkt, was men den brand meester. De schade is zeer aanzienlijk De rechtbank te Munchen veroordeelde de vorige week tot langdurige gevangenisstraf viei jeugdige roovers. Twee hunner, broeders van 16 en 18 jaren, hadden met hunne zusters ec twee vrienden een ouden molen bij Dachau to een werkelijk roovershol ingericht, waar zij voor namelijk leefden van het vleesch der schaper die zij stalen. Toen het aan het licht kwam wat zij daar uitvoerden, moesten de gendarmes den molen na een formeel gevecht met vuur wapenen bestormen om de jeugdige booswichte in handen te krijgen. De boeren in denomtre hadden reeds lang te voren kwaad vermoedei en gingen niet gaarne ongewapend langs der molen. Zij hebben dien thans voor gezamenlijk» rekening aangekocht en geslecht. Langzamerhand beginnen zich eenigszin geloofwaardige voorspellingen omtrent de vei kiezingen in Duitschland te doen hooren, waarb de „Kreuzzeitung" profeteert, dat „de regeerin den 15en Juni den slag zal verliezen, omdat a worden er een kleine 20 vrijzinnige socessioniste gekozen en al mogen de conservatieven vei scheidene mandaten aan de volkspartij van Richte ontnemen, het centrum veel oppositioneeler schijn en het aantal socialisten toeneemt." Een processie, die Donderdag te Mento gehouden werd, is op treurige wijze verstoon Een man, die later bleek krankzinnig te zjji wierp bij het voorbijkomen van den stoet, ee zwaren emmer met vuil, een marmeren mortii en een zak met steenen uit een bovenvenste Een koorknaap werd daardoor doodelijk en ee geestelijke ernstig gekwetst. Het kostte der politie heel wat moeite de krankzinnige, die zich in zijn huis verschans en zich woedend verdedigde, meester te worde Twee agenten werden daarbjj ernstig gewon en toen de man gevankelijk werd weggebracl had de politie veel moeite hem te bescherm tegen de woede van het volk, dat hem te lijf wilo - Een Amerikaansch luchtreiziger, Purö Thomas, is te Buffalo om het leven gekomen het beproeven van een nieuw uitgevonden vi scherm. Hij sprong, van dat toestel voorzien, v; boven neer "uit het Gerechtsgebouw; maar 1 scherm ging niet open en hij viel te pletter, vrouw van den ongelukkigen luchtreiziger met hare vier kinderen onder de menigte t« schouwers getuige van het ongeluk. Een ontzettende brand te Londen, Zaterda nacht te 2 uren in de houtmagazijnen van Thom Forman in Kennington-Road, in het Zuiden v Londen, ontstaan, heeft in korten tyd 24 hui! 8 t

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2