OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 594. Donderdag 15 Juni. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dhn Bobo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amerika en a"iei landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 0 Cts. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Te^el maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, die vóór den lsten April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelijken dienst moeten komen, zal worden »ehouden ten raadhuize der Gemeente op Haandag den 19 Juni aanstaande, des namiddags te 1 uren. VOORTS WORDT DE AANDACHT GEVESTIGD op de volgende bepalingen dat de verlofganger by dat onderzoek moet ver schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kieeding- en uitrustingstukken, hem by zyn vertrek met verlof medegegeven, van zyn zakboekje en van zt)n verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastby gelegen provoost of het naastby zynde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Com missaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1° die zonder geldige redenen niet by het onderzoek verschynt 2°. die, daar by verschenen zynde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de hier voren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken by het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander toebehoorende, als de zyne vertoont; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zyn niet alleen gedurende den ty d, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zi) in uniform zijn gekleed, zoodat zy, die onge regeldheden plegen of zich aan wanbedry ven schuldig maken, bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis kuren, ie dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krygstucht voor het krygsvolk te lande. De verlofgangers worden uitdrukkelijk er aanherinnerd dat het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze kennisgeving e enig en all een lis bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mocht ver hinderen, moet hiervan blyken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige Verklaring. Afgekondigd, en aangeplakt ter plaatse daarvoor bij Gemeentelyke Verordening aange wezen of gebruikelijk, den 8 Juni 1893. De Burgemeester, De Secretaris, 3trick van Linschoten. J. A. Wesstra. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente TEXEL maakt lekend, dat volgens ontvangen mededeeling van den ïeer Commandant van het 4de regiment vesting- irtillerie, in de gemeente Helder weder schietoefe- lingen zullen plaats hebbenen wel tusschen 10Juni in einde September 1898. Dat die schietoefeningen zullen bestaan in 1- het schieten met gevulde springgranaten uit iet fort Kykduin, gedurende twee aldaar te houden 'achtelyke oefeningen 2. het schieten met gevulde springgranaten en Tanaatkartetsen van uit de battery Kaaphoofd op le plaat „Onrust" 8. het schieten uit het fort Erfprins op gelyke Öze als zulks vroeger is geschied het sohieten uit het fort de Harssens i 5. het schieten met mitrailleurs op de schietbanen der Infanterie ten zuiden van het fort Kykduin. Dat de twee nachteiyke oefeningen onder 1 ver meld, zullen worden gehouden tusschen 12 en 24 Juni a.s. en des avonds ten 9 uur zullen aanvangen en dat behalve de gewone maatregelen van veiligheid op het fort Kykduin op d6 dagen, dat de oefeningen worden gehouden, van af 3 uur des namiddags eene roode vlag zal waaien, terwyi gedurende den nacht 2 roode lantaarns onder elkander aan een stok zullen worden opgehangen. Dat de onveiligheid op de schietdagen op de gebruikelyke wyze zal worden aangegeven door het plaatsen van roode vlaggen op de batteryen, waaruit gevuurd wordt, terwyi voor de uitoefening onder 5 genoemd een aantal roode vlaggen op de toppen der omliggende duinen zullen worden geplaatst en dat by het vuren met springgranaten en granaatkartetsen op de plaat Onrustbovendien eene roode vlagaan een hoogen staak aldaar zal waaien. Dat de vletterman Kennink weder, evenals voorheen uitsluitend belast is met het weghalen van het materieel op de plaat Onrust. Ter voorkoming van ongelukken wordt gewezen op het gevaar dat gelegen is in het aanraken of opnemen van projectielen, die op de plaat „Onrust" ongesprongen blyven liggen, terwyi den visschers wordt aangeraden, om by het vuren van het fort „Erfprins", kenbaar aan eene roode vlag van de battery, niet tegen wind en stroom in het Noordergat voor anker te komen. Verder wordt hierbij nogmaals herhaald, vooral met het oog op de roekeloosheid van sommigen, dat bij het vuren op Onrust ook granaatkartetsen zullen worden gebruikt. Texel, 10 Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 14 Juni 1893. Maandag jl. werden ter markt aangevoerd 12 Paarden, 10 Koeien, 5 nucht. Kalveren, 143 Schapen, 385 Lammeren, 3 Schrammen en 22 Biggen. De handel was over het algemeen stug en lusteloos. In Paarden ging niets om, in Koeien weiniggelde Schapen werden verkocht voor f 11de prijs liep tot f 16 18 wanneer ze voor de slacht geschikt warenLammeren golden slechts van f 2,50 tot f 5,00volgens sommigen werd voor nog lager prijs dan f 2,50 verkochtSchrammen en Biggen bleven hoog in prijs. Bij Kon. besluit van 7 Juni zijn benoemd tot Heemraden van den polder Eierland, de Heeren A. Dros Az., J. Zijm Tz.en S. Keijser Rz. Mej. S. E. Bakels, geboren te Texel, deed Maandag te Kampen met gunstigen uitslag examen als apothekersbediende. Eene tentoonstelling van oude lieden honderdjarigen en luidjes boven de negentig zal den 15en Juli te Parijs geopend worden in het „Nijverheidspaleis". Zouden er geen paar van onze oudjes toe te krijgen zijn, om daar eens heen te trekken. Ons eiland telt eenige menschen van zoo'n hoogen leeftijd en daar is nog wel een paar „krasse" bij. Ze zullen te Parijs goede huis vesting en verzorging ontvangen en zij hebben de reis- en verblijfkosten vrij. Er worden drie gouden medailles toegekend: aan de oudste, de gezondste en de schranderste „inzending". Voorts wordt een prijs van 20,000 francs uitgeloofd voor den ouden man of de oude vrouw, die voor de vuist weg het beste verslag kan geven van de gebeurtenissen dezer eeuw, vooral uit eigen herinneringen en persoonlijke indrukken. Mochten er twee of meer oudjes van deze gelegenheid gebruik wenschen te maken, dan zal er stellig wel iemand te vinden zijn, om als hun geleider mede te trekken. Ingez Oüdeschild, 14 Juni. De verwijdering der paalstompen uit den havenmond duurt nog steeds voort, niettegenstaande er reeds meer dan vijftig uitgetrokken zijn. Bij de eerste opsporing had men maar 44 stompen ontdekt, doch vermoedelijk zijn er wel ruim zeventig te verwijderen. Dat het inkomen en uitvaren der haven door dit werk, vooral bij laag water, voor de schipperij veel veiliger kan geschieden ligt voor de hand. Sommige paalstompen zijn wel 2 Meter lang. Naar gemeld wordt heeft het bij den Raad van State ingekomen wetsontwerp ter herziening der drankwet, voornamelijk de strekking, om vaste regelen te stellen ten opzichte der buitengewone vergunningen, die thans in verschillende provinciën naar geheel verschillenden maatstaf worden toegestaan. Gulvisscherij De gul, een vischje ter grootte van een wijting, houdt zich meestal op den bodem der zee op. 't Schijnt nog al een schuw vischje te zijn, zoodat het in de netten niet dikwijls wordt gevangen. Met aas aan den hoek schijnt dit beter te gelukken. Althans in de haven van het Nieuwediep wordt thans door ettelijke bootjes de gulvisscherij uitgeoefend. Sommige henge laars vangen tot 300 stuks per dag en verkoopen de gul tegen 2 cent per stuk. RNbl.) Dat kraaien en eksters, hoewel niet tot de orde der roofvogels behoorende, toch hoogst gevaarlijke stroopers zijn, ondervond de heer J. O. te Schagen. Eenige prachtige Italiaansche broedkippen werden door hem op een weiland in de kom der Gemeente losgelaten. Reeds na verloop van twee dagen kaapten de kraaien er eene; maar na verloop van zeven weken ging een ekster met nommer 7 de lucht in. 't Hbl. zegt: Er is thans sprake van, een standbeeld voor Koning Willem III op te richten. Velen zullen het waarschijnlijk twijfelachtig vinden of daar voor het juiste oogenblik reeds is gekomen, en zouden, nu de manstam van het Huis van Oranje-Nassau is uitgestorven, thans veeleer een gedenkteeken wenschen, dat aan alle vorsten uit dat geslacht gewijd is. Voor de groote stadhouders Maurits, Frederik Hendrik en Wil lem III bestaan nog geen standbeelden. Het roemrijk verledene en de ontwikkeling in de 19de eeuw in één monument te vereenigen is een aanlokkende taak voor de beeldende kunst. Wil men de nagedachtenis van den laatsten Koning afzonderlijk eeren, dan verdient het scheppen van een liefdadige stichting, die zijn naam draagt, wel overweging. COURANT,

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1