Buitenland. Marktberichten. De vooruitzichten voor den handel in vroege aardappelen in het Westland zijn op het oogenblik zeer ongunstig. Voor de binnen- landsche markten is er zeer weinig vraag naar het product, waarop de nog groote voorraad oude aardappelen veel invloed heett. Ook voor het buitenland zijn de vooruitzichten slecht. Uit Engeland wordt o. a. gemeld dat daar in het minst geen behoefte aan Hollandsche aardappelen isoude zijn er nog in overvloed, terwijl Jersey reeds zeer veel nieuwe aanvoert. Daar evenwel de aardappelen in Engeland zeer achterlijk zijn en de lang durige droogte een uiterst gering beschot doet verwachten, is het mogelijk dat er op het eind dezer of in het begin der volgende maand wat meer vraag naar aardappelen uit Holland komt. Vrydag werd op uitnoodiging van de direc teuren der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, door tweehonderd vijftien heeren, leden van den ,Nationalen Engelschen Bakkersbond" met eenige dames, een bezoek aan genoemde inrichting gebracht. Het gezelschap kwam's morgens met een extra Harwichboot te Rotterdam aan, deed in vijftig rijtuigen een toer door de stad en vertrok toen met een exprestrein van de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij naar Delft, alwaar voor het terrein der fabriek werd uitgestegen. In optocht werden de bezoekers toen naar de tent in het Agneta-Park geleid, alwaar zij aan de beide directeuren met hunne dames werden voor gesteld en door dezen verwelkomd. Aan de verschillende gebouwen en instellingen werd onder geleide der beambten een bezoek gebracht, waarna de verschillende groepen zich omstreeks half een op een der terreinen achter het kantoor vereenigden, alwaar op uitnoodiging der directie door den president van den Engelschen Bond de eerste steen werd gelegd voor een in aanbouw zijnde mouterij. Te ruim half drie ure kwam andermaal de exprestrein voor de fabriek en werden de gasten en gastheeren naar den Haag overgebracht, alwaar weder een geheele file van rijtuigen, (koetsiers en paarden met Engelsche en nationale kleuren getooid) gereed stond voor een rijtoer door da hofstad, langs Scheveningen en door het Haagsche Bosch. Andermaal per trein teruggekeerd werd het signaal voor den feestmaaltijd gegeven en vereenigde men zich aan den disch in het gebouw „De Gemeenschap." Onder het genot van uit stekende spijzen en dranken werd menig hartelijk woord gewisseld en menige heildronk uitgebracht op de onderneming der heeren Van Marken en Waller, op het welzijn van de Engelsche bakkers. Toen om half negen andermaal de feesttrein de gasten nu voor het laatst zou opnemen, scheen er geen einde te komen aan de talrijke begroe tingen en dankbetuigingen. Blijkbaar onderden machtigen indruk van het vele dat op dezen dag door allen gezien en genoten was namen de leden van het groote reisgezelschap ten laatste in de rijtuigen plaats, waarna de trein hen langs het station Delft over Schiedam naar den Hoek van Holland overbracht. Aldaar lag de Harwichboot gereed om hen weder naar hun vaderland terug te brengen. Te Loosdrecht doet zich het ongewone geval voor, dat tegen iemand een rechtsver volging is ingesteld, omdat een ander hem iets ontvreemd heeft. Ter verklaring van dit raadselachtig feit dient het volgende. In veenpolders komen legakkers voor, perceelen welke moeten blijven liggen tot waterkeering enz. en dus niet verveend mogen worden. Nu heeft een onbekende het veen van dien legakker weggehaald, zonder dat de eigenaar dit wist, en nu wordt de laatste aangesproken om zijn eigendom in behoorlijken toestand terug te brengen. Op een proefschrift, getiteld: „de paarden- fokkery als tak van Staatszorg," is aan de univer siteit te Utrecht gepromoveerd tot dokter in de rechtswetenschap de heer H. H. Hartog, geboren te Lunteren In genoemd proefschrift vindt men een overzicht van hetgeen vroeger hier te lande door de regeering ten opzichte der paardenfokkerij werd gedaan. Hierin wordt medegedeeld, dat reeds zeer vroeg maatregelen van overheidswege werden genomen om het produceeren van goede paarden in de hand te werken, ofschoon van een algemeen geldende wet op dezen tak van nijver heid voor 1798 geen sprake kon zijn, daar de provinciën toenmaals souverein waren. De schrijver vraagt zich af, of het werkelijk op den weg van den Staat ligt, zich met de paardenfokkerij te bemoeien en welke motieven er voor deze inmenging bestaan Daar het bezitten van een goeden paardenstapel, inderdaad van algemeen belang is, dus in het belang van den Staat, moet deze zich wel degelijk met de paar denfokkerij bemoeien. De vele voordeelen, welke het reglementeeren van Staatswege boven dat van wege de provinciën aanbiedt, worden opgenoemd en nader omschreven, terwijl Hartog beweert, dat de Provinciale StateD onbevoegd zijn, dergelijke reglementen te maken, zoodat deze vernietigd moesten worden. Op de kermis te St. Jacobi-Parochie was een neger te zien, als boschbewoner van Zuid- Afrika aangekondigd. Hij toonde zijne ontem baarheid door woest te brullen, brandende sigaren te eten en levende kuikens pooten en kop af te bijten. Helaas, was hij verslaafd aan het vuurwater der bleekgezichten en werd hij Woensdagavond echt Hollandsch dronken door de politie ingerekend. Op eens had hij Hollandsch geleerd en bleek het dat hij eigenlijk een geboren Amsterdammer was en dat zijne zwarte huidkleur hem niet toekwam. Zoo iets is trouwens meer gebeurd. Een pas uit Indie teruggekeerde oorlogs matroos geraakte dezer dagen te Nieuwediep erg in de lorem. 's Avonds laat kon hjj in 't geheel geen koers meer houden en laveerde langs den weg, zonder te weten waarheen. Toen hij bespeurde zijn schip niet goedschiks te kunnen bereiken, tuurde hij eens rond, zag een vischkaar op droog staan en kroop er in om zijn roes uit te slapen. In den ochtendstond togen eenige visschers)ongans naar boord, om uit visschen te gaan. Een dezer knapen zag wat er in den vischkaar gelogeerd was en wenkte zijne makkers. Met vereende krachten werd het deksel van de vischkaar vastgebonden, toen togen de deugnieten naar den waterkant en schepten putsen water uit de haven. Weldra lag Janmaat letterlijk te zwemmen in zijn slaapplaats, maar hoe hij ook te keer ging, 't was hem onmogelijk er uit te komen. De guitige visschers waren reeds lang in zee, voor er vischkoopers opdaagden, die Janmaat in vrijheid stelden. Druipnat kwam de man aan boord en pruttelde: „'t heeft hier in geen weken geregend, ik heb niet te water gelegen en toch ben ik zoo nat als een bruinvisch!" Als een variatie op het thema „kwartjes vinden" moet beschouwd worden het spelletje „een, twee, drie, klaveraas." Het berust, evenals het eerstgenoemde, op het beginsel om niet al te slimme menschen van hun geld te ontlasten. De kunst is, om te raden, welke van drie kaarten klaveraas is. Men wint de paar eerste keeren, wanneer het om een dubbeltje of kwartje gaat, doch verliest even zeker wanneer een gulden of rijksdaalder wordt ingezet. Op een marktplaats in de provincie Utrecht nu had zich ook zulk een „aser" geposteerd. Een eenvoudig bewoner van het platteland had tweemaal gewed en eerst een dubbeltje, daarna een kwartje gewonnen. Nu om een rijksdaalder! Top. Dit werd aangegaan en het boertje verloor, maar had meteen begrepen, dat hij het slacht offer van oplichterij was. Heel onnoozel zei hij: „dat doe ik nog eens, ik wil probeeren dien rijksdaalder terug te krijgen. Hier ligt er een van mij, leg er maar een by." Dit geschiedde, maar nauw! ij ks lagen de twee rijksdaalders op het tafeltje, of de boer grypt ze weg en stopt ze in zyn zak, zeggende: Ik zeg, dat je een oplichter ben. Uit Odessa verneemt Daily News, dat de regeering nog steeds voortgaat met de schandeiyke Joden vervolging. Uit de drie voorsteden van Odessa zyn alle Joden verdreven, en een zelfde maatregel wordt toegepast op de bewoners van de voorsteden der andere groote plaatsen in het district. De verdreven Joden, meest allen tot de armste klasse behoorende, zyn natuuriyk aan groote ellende ten prooi. Men seint uit Washington 9 JuniHet voormalige Ford's Theatre, waarin tegenwoordig de Regeeringsbureau's gevestigd zyn, is heden ingestort op een oogenblik dat er ongeveer drie honderd ambtenaren in het gebouw waren. Er zyn reeds 25 dooden en 62 gewonden te voorschyn gehaald, en men vreest dat nog 25 personen onder de puinhoopen bedolven zyn. De brand weer en de politie en soldaten zijn yverig in de weer om de slachtoffers te voorschyn te brengen. Men vreest dat een honderdtal menschen by de ramp zyn omgekomen. Er wordt nog al eens geklaagd over den tragen gang van rechtszaken; maar in de Fransche stad Riom klaagt men nu over het tegendeel. Daar is een rechter met zooveel haast aan het afdoen van zaken gegaan, dat de advocaten en procureurs hen niet konden byhouden, en een werkstaking van de advocaten is daarvan het gevolg geweest. Men hoopt, dat de heeren spoedig tot een schikking komen op den „gulden middenweg." Terwijl eenige visschers met den schep wagen op de Weusteheide te Geeteren aan het visschen waren, stiet eensklaps een hunner een angstkreet uit. Éy onderzoek bleek, dat een snoek, geen uitweg wetende, zyn toevlucht had genomen in zyne broekspijp en langs deze op den rug van den visscher was gekomen, vanwaar hij door 's mans kameraden in den voor hem bestemden veiligheidszak werd overgebracht. Een zonderlinge gebeurtenis wordt uit Grenoble gemeld. Het was Zondag tegen midder nacht, dat een slagersjongen Servoz, die voorbij een danshuis kwam, daar hoorde roepen: „Houd hem!" Onmiddelyk daarop zag hij een soldaat behoorende tot het wapen der genie de vlucht nemen. De jongen ging daarop den soldaat na, doch deze keerde zich om en stak zyn vervolger de bajonet in den rug, met zulk een kracht, dat het wapen aan de andere zijde ter hoogte van den navel uit het lichaam kwam, zonder een inwendig orgaan beschadigd te hebben. Servoz had dan ook volstrekt geen pyn. Hy kon zich te voet naar het ziekenhuis begeven, waar genees kundige hulp verleend werd* Het bleek toen, dat als er niets bijkomt, de slagersjongen niet eens het bed zal behoeven te behouden. De Puriteinsche opperpresident van Oost- Pruisen, heeft een circulaire uitgevaardigd aan alle ambtenaren van den burgeriyken stand, om op te komen tegen het voltrekken van huweiyken opZaterdag, omdat de bruiloftsfeesten dan veelal tot den vroegen morgen van Zondag voort duren, wat in strijd is met de Zondagsheiliging! De Chineezenquaestie is in de "Vereenigde Staten op de lange baan geschoven en het schynt, dat de 5 Mei in kracht getreden antichineezen-wet niet zal worden uitgevoerd. Al is officieel tegen gesproken, dat China met repressailles heeft bedreigd, de Regeering van Washington waagt blykbaar niet alle niet ingeschreven Chineezen uit het land te verwyderen. Daarby komt dat voor de uitvoering der wet het noodige geld ontbreekt en dit niet zonder goedkeuring van het Congres kan worden verkregen. Totdat dit byeenkomt, zal wel worden gezorgd, dat de Chineezenquaestie niet tot rust komt en zal de houding van het Ministerie scherp worden gekri tiseerd, maar waarschyniyk zal het Congres, daar nog 3 jaren voor de volgende verkiezing moeten verloopen, het geld niet toestaan. Allengs wint de overtuiging veld, dat de beweging tegen de Chineezen, die vooral in het Westen bestaat, moet worden tegengegaan, nu door het vijf jaren geleden en streng gehandhaafd verbod van invoer van Chineezen eene voldoende bescherming der inlandsche arbeidersbevolking is verkregen. Vol gens de laatste telling zyn er tegenwoordig ongeveer 110.000 Chineezen in de Ver. Staten. Een Afrikaansch reiziger, die zoo bescheiden is, zyn naam verzwygen, moet den oorsprong van de wals ontdekt hebben. Hy verzekert in vollen ernst, dat iederen morgen by zonsopgang de struisvogels zich in groepen scharen en een regelmatige en bevallige beweging uitvoeren, die niets anders zyn moet dan de wals. Amsterdam, 12 Juni. Aangevoerd 386 Run deren, le kwal. 70 ct., 2de kwal. 60 ct., 3e kwal. 50 ct. per KG. 130 Melk- en kalfkoeien f 130 a 18516 Graskalveren f 68 nucht. kalv, f 4 A 930 Schapen f 250 Lammeren f 4 f 8 410 vette Varkens 38 44 ct. per KG, Purmerend, 13 Mei. Aangevoerd 244 vette kalveren 50 a 70 ct. per kg.; 200 nucht. kalv. f 5 a 14 137 vette Varkens 42 A 48 ct. per kg. 103 magere Varkens f 15 A 25; 182 Biggen f 9 a f 13; 1551 Schapen en 380 Lammeren; 304 Runde ren en 12 Stieren. Kip-Eieren f3. a f 3.50 p. 100. Vette koeien, lager in prys, handel stug, f 0.56 a f 0,68 per k. g. Melkkoeien, lager in prys, handel stug, f 80 a f 180 per stuk. Magere koeien, lager in prys, handel stug, f 60 a f 140 per stuk. Vette kalveren, lager in prys, handel stug. Nuchtere kalveren, lager in prys, handel stug. Vette varkens, prysh. handel matig.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2