OFFICIEEL BEDEELTE. 596. Donderdag Juni. A#. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dun Bobo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuaa op Tbxel. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente TEXEL maakt ikend, dat volgens ontvangen mededeeling van den leer Commandant van het 4de regiment vesting- tillerie, in de gemeente Helder weder schietoefe- togen zullen plaats hebbenen wel tusschen 10Juni einde September 1893. Dat die schietoefeningen zullen bestaan in 1. het schieten met gevulde springgranaten uit iet fort KQkduin, gedurende twee aldaar te houden aachteljjke oefeningen 12. het schieten met gevulde springgranaten en anaatkartetsen van uit de batterij Kaaphoofd op e plaat „Onrust" 3. het schieten uit het fort Erfprins op gelijke (jze als zulks vroeger is geschied 4. het schieten uit het fort de Harssens 5. het schieten met mitrailleurs op de schietbanen Br Infanterie ten zuiden van het fort Kijkduin. Dat de twee nachtelijke oefeningen onder 1 ver- ield, zullen worden gehouden tusschen 12 en 24 ini a.8. en des avonds ten 9 uur zullen aanvangen i dat behalve de gewone maatregelen van veiligheid i het fort Kijkduin op de dagen, dat de oefeningen orden gehouden, van af 3 uur des namiddags eene ode vlag zal waaien, terwijl gedurende den nacht roode lantaarns onder elkander aaD een stok zullen orden opgehangen. Dat de onveiligheid op de schietdagen op de bruikeltjke wijze zal worden aangegeven door het aatsen van roode vlaggen op de batterijen, waaruit vuurd wordt, terwijl voor de uitoefening onder 5 noemd een aantal roode vlaggen op de toppen der aliggende duinen zullen worden geplaatst en dat het vuren met springgranaten en granaatkartetsen de plaat Onrustbovendien eene roode vlagaan n hoogen staak aldaar zal waaien. Dat de vletterman Kennink weder, evenals voorheen tsluitend belast is met het weghalen van het iteriëel op de plaat Onrust. Ter voorkoming van ongelukken wordt gewezen het gevaar dat gelegen is in het aanraken of io nen van projectielen, die op de plaat „Onrust" gesprongen blijven liggen, terwijl den visschers rdt aangeraden, om bij het vuren van het fort fprins", kenbaar aan eene roode vlag van de itert), niet tegen wind en stroom in het Noordergat Dr anker te komen. Verder wordt hierbij nogmaals herhaaldvooral met oog op de roekeloosheid van sommigen, dat bij vuren op Onrust ook granaatkartetsen sullen worden i ruikt. Texel, 10 Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, STRIOK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 21 Juni 1893. Ter markt waren Maandag aangevoerd 6 irdeD, 9 Koeien, 2 nucht. Kalveren, 454 ïapen, 236 Lammeren en 12 Biggen. )e handel was als vorige marktdagenstug lusteloos; in de prijzen was niet de minste 'betering waartenemen. 7- Verontrustend zijn voortdurend de 'ichteD, welke omtrent de droogte in andere worden gemeld, ih niet alleen daar, ook in ons land, iede op ons eiland, gaan velen gebukt ir den nood welke een gevolg van de 'tdurende droogte is. Met verlangen zien u uit naar een weldadigen regen, eene groote behoefte voor mensch, dier en veld. Met benijdenswaardige ijver wordt de loop der weerglazen nagegaan, met nauwgezetheid de richting van de wind waargenomen, met reikhalzend verlangen ieder wolkje aan den hemel begroet. Edoch alles te vergeefs, de regen laat maar steeds op zich wachten. Hoe lang nog? De beantwoording van die vraag zou gewis velen moeielijk vallen en waar iemand zulks al waagde, hij zou groot gevaar loopen dat men er niet het minste geloof aan zou slaan; wij zijn nu eenmaal niet van dien geloove om van zoodanige voorspellingen veel aan te nemen. Op welke gegevens de weervoorspellingen berusten is velen een raadsel, van daar dan ook dat ze menigmaal in twijfel worden getrokken. Toch is het wel waard de uitkomsten van die voorspellingen eens na te gaan en daartoe herinneren wij aan het volgende bericht, hetwelk in April dezes jaars in de bladen de rondte deed „De bekende weervoorspeller Dr. Rud. Falb „heeft, in een gesprek met den Weener „berichtgever van Daily Telegraph, bevestigd „wat velen vreezen, en een zeer natten zomer „voorspeld na deze vroege, zonnige lente. „Hij voorspeld een buitengewoon drooge „Meimaand, een minder drooge Juni en zware „regens in Juli, Augustus en September „het ergst in laatstgenoemde maand, welke „buitengewoon nat zal zijn. „Dr. Falb voegde er bij, dat zijne voorzeg gingen nu noch maar gissingen zijn maar „dat zijne weertheorie in dezen zomer een „proef doorstaan zal, waardoor zij, Daar hij „hoopt, geschikt zal blijken voor betrouwbare „weervoorspellingen." Een ieder ga alsnu deze voorspellingen na en doe er zoo mogelijk zijn voordeel mede. De aanhoudende droogte veroorzaakt eene ongehoorde ophooping van vleesch op de centrale vleeschmarkt te LondeD, daar het vee bij gebrek aan voeder geslacht moet worden. Uit Harlingen en Rotterdam zyn in de laatste dagen honderden geslachte schapen aangekomen en bijna allen wegens bederf onbruikbaar verklaard. In de vorige week vond men op het strand te Callantsoog een visch, die in deze streek zelden voorkomt. Het dier leefde nog toen het op het strand aankwam, had eene lengte van 107 c.M., eene hoogte van 62 c.M. terwijl de oogen 6 c.M. in middellijn waren. Het lichaam was vuurrood van kleur, bezet met zilverwitte plekken. Den volgenden dag is men er mede naar Artis gegaan waar men te weten kwam, dat het een Koningvisch was. Het dier is aldaar aangekocht voor de som van f 30. Geen dag gaat voorbij of aan de zuivel fabrieken in de Zevenwouden wordt melk afgekeurd, omdat zij kwalijk riekt. De oorzaak hiervan ligt in de aanhoudende droogte. Daardoor wordt de waterstand in slooten en wijken laag en het water, dat het vee drinken moet, slecht. In Friesland heerscht op verschillende plaatsen weer de madenziekte onder het wol vee, welke reeds menig slachtoffor heeft gevraagd. Mr. M. J. Pijnappel te Amsterdam heeft, nu in zijn weiden geen gras meer voor het vee is, al het hooigras op de Palmerwaard bij de Grebbe (16 perceelen die jaarlijks f 900 f 1000 doen), aan hen die gewoonlijk bij hem weiden ten geschenke gegeven. Dat dit niet geringe geschenk vooral bij deze schaarschte aan voer dankbaar werd aanvaard, zal wel niet behoeven te worden gezegd. In alle gemeenten der provincie Utrecht circuleert een adres aan de Tweede Kamer om de voorgestelde kieswet „in 's lands belang" te verwerpen. Adressanten zien in de Regeeringsvoorstellen „een roekeloos spel met de rechten en de grondslagen van denNeder- landschen Staat". Te Welsrijp (Fr.) is overleden zekere G. T. Jzn., benevens diens 2-jarig zoontje. Zij sliepen in een pas geverfd vertrek, tengevolge waarvan de ademhalingswerktuigen werden aangetast en waaruit later de dood der beide personen volgde. De moeder, mitsgaders een ander kind zijn tengevolge van dezelfde oorzaak ook niet buiten gevaar. De deelneming is algemeen. De bekende moord op de Raamsingel te Haarlem is weder aan de orde. Bij eene verkooping in de stadsbank van leening aldaar, herkende de dochter van eene der vermoorde vrouwen een jak, dat zou verkocht worden, als een dat hare moeder had toebehoord. Bij onderzoek bleek, dat het jak op den negenden dag na den moord beleend was bij de inbreng ster v. d. Berg, die sedert geen inbrengster meer is, en nu de naam op het briefje zoo goed als uitgewischt is, zich niet weet te herinneren, hoe de naam van den beleener luidde. Intusschen heeft een streng onderzoek plaats. Het Handelsblad heeft aan den directeur van den algemeenen gezondheidsdienst te Amsterdam de vraag gericht of, in verband met de cholera-gevallen, welke zich in Frankrijk voordoen, de vrees is gerechtvaardigd dat die ziekte ook hier te lande zal optreden. Naar de meening van dezen deskundige bestaat er vooralsnog geen vrees, dat van het zuiden van Frankrijk uit de ziekte onze grenzen zal naderen. Op dit oogenblik is het volkomen overbodig buitengewone maatregelen te nemen. Zinde lijkheid en matigheid echter zijn natuurlijk nooit overbodig. Minder bekend is, dat een stier de verdediging op zich neemt van den jongen die hem leidt. Zoo gebeurde het dezer dagen te Spierdijk (gem. Berkhout) dat een boerenknecht smaad woorden uitte tegen den bullooper, en hem dreigde in 't water te gooien. De stier bromde en zette zich in eene zoo aanvallende houding, dat de boerenknecht het geraden achtte de vluoht te nemen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1