Buitenland. De gemeente Amsterdam, die de Zaag- molensloot, een vuil, drabbig watertje, dat de geheele buurt met een onaangenamen stank vervulde, heeft laten dempen en bestraten is door de rechtbank gelast, die sloot weder in den ouden toestand te brengen, daar een der eigenaars, de heer Jac. v. Embden met den wethouder van publieke werken niet tot over eenstemming gekomen was. Vooral voor de bewoners van het platteland zal belangrijk zijn het volgende, aan de Standaard geschreven. „Het is in Friesland eene rage op het punt van hooiland verhuringen. De herbergen, waarin de publieke verpachtingen plaats hebben, zijn vóór den aanvang reeds stampvolmen staat als haringen in een ton gepakt. Er wordt maar op los geboden, want iedere boer woei huren, wil hij zijn vee houden. Er worden fabelachtige hooge prijzen besteed. Wij zullen enkele voorbeelden noemenBy Heerenveen ligt een stuk land, dat verleden jaar 1 25 huur opbracht, Zaterdag jl. werd het publiek verpacht tegen de som van f 189, zonder de kosten. Een ander stuk, dat verleden jaar f271 deed, is nu gegund voor f 527. Zoo gaat het aldoor, terwijl bovendien het gewas wel 1/3, misschien de helft slechter is dan verleden jaar. Een deskundige rekende uit, dat het hooi, als het in de schuur zal zijn, f 100 zal kosten, terwijl het met f 50 meer dan betaald is. Huurboeren kunnen dan ook niet huren, dit past alleen aan eigen boeren, waarvan sommigen voor meer dan f 2000 al gehuurd hebben. Dat menscheD, ten gevolge van groote hitte, door zonnesteek worden getroffen, hoort men vakerdat vee echter tengevolge van zoo'n ziekte sterft, komt zelden voor. Toch gebeurde dit te Annerveen. Een os van den heer S. Steenge aldaar werd dood in de weide gevonden. De ontboden veearts constateerde, dat het dier aan zonne steek was gestorven. Uit Haarlemmermeer ontving het Leidsch Dbl. het volgende landbouwbericht Het weer is verrukkelijk schoon, maar droog zooals slechts enkele voorjaren zyn. Toch is Haarlemmermeer door de lage ligging van het maaiveld nog gezegend boven vele andere streken: van buiten kan uitmuntend water worden inge laten. Jammer maar, dat onze landbouwers wel alles doen, om het water van het land te krijgen, hoogst zelden iets verrichten om het er op te brengen. Hoe menig weiland, dat nu vaal en verschroeid ligt, zou bij matige besproeiing een heerlijk grastapijt kunnen zijn I Hier en daar heeft men nog getracht te hooien, maar het voornaamste, het gras, ontbrak: overigens was alles in orde. Voor de veeboeren ziet het er zeer donker uit. Waar moet het wintervoer vandaan komen? De mannen der theorie raadden den verbouw van voedergewassen aan om in te kuileD, maar om die gewassen aan den groei te krijgen, moet er water zfjn, en de Hollandsche boer lijdt geducht aan watervrees. Als hij nu een jong zaaisel zal natmaken, dan had hij het ook zijn wei- en hooiland kunnen doen. Nu behoeft niemand daar zoo licht over te denken. Wanneer men het land wil drenken met eene hoeveelheid water, welke gelijkstaat met een regenval vsn 1 c.M., dan moet er 1000 H.L. water worden verplaatst voor een hectare land. Maar het land zou ook bij het verkrygen van eene kleinere gift zeer dankbaar zy'n. Met eene verplaatsbare pomp, met eene spuit of een sproei wagen en een paar flinke mannen en een sterk paard kon zeer veel gedaan worden. Zoover als het nu is, moest het in ons waterland nooit komen. De graszode is op vele landen verschroeid en krijgt die zode vocht, dan duurt het toch vele dagen vóór ze gras kan zijn. Kort geleden maakte het „Hbld." melding van het verbod der Russische regeering, betreffende den invoer van vee uit Nederland. Hoewel deze maatregel nog niet lang in toepassing is gebracht, wekt hij toch reeds ontevredenheid. De kringen, die bij den invoer van vleesch uit de Nederlanden be lang hebben, klagen zeer over dit verbod. Het Nederlandsche vee geldt namelijk bij hen voor het beste. Belanghebbenden beweren, dat de gezondheidstoestand van het vee in Nederland dien maatregel niet noodig maakt en dringen aan, dat de Russische regeering met de Nederlandsche in onderhandeling zal treden, ten einde te bewerken, dat bijv. pro vinciën, waar geen veeziekte beerscht, door een cordon van de andere afgesloten worden. Intusschen is dat verbod slechts als „voorloo- pig" uitgevaardigd. Uit Diepenveen wordt gemeld: Dezer dagen werd bij enkele ingezetenen eene hier nog onbekende wijze van oplichting in practijk gebracht. Een net gekleed heer treed bij eenvoudige lieden binnen, vraagt inzage van de assurantie polis en beweert dan, na zich te hebben uit gegeven voor controleur der maatschappij, dat de verzekerde sinds jaren te veel heeft betaald. Dat teveel betaalde zal door zijne zorg worden teruggegeven. Yoor noodzakelijke onkosten laat hij zich dan terstond een zeker bedrag uitbetalen, neemt daarmede afscheid en laat niet meer van zich hooren. Net als een echte. Dinsdagavond tegen zes uren liep op den Zeedijk te Amster dam éen marinier, die een paar borreltjes ophad en niet geheel nuchter was. Een persoon waarschuwde hem, voorzichtig te zijn, daar zijn gouden horlogeketting zicht baar was. „Straks zullen ze'm rollen", heette het. Je hoort tegenwoordig van niet anders. En weet-je hoe ze het doen?" De marinier wist dat niet en wou het wel eens zien. Zeer voorzichtig maakte de man den haak van den ketting los, wipte het horloge uit den zak en zeide„zoo nemen ze'm"en, daarna plotseling wegloopend „En zoo spatten ze 'm." De marinier, die op eene zoo in alle onder- deelen juiste nabootsing niet gesteld was, trachtte den vriendelijken waarschuwer te vervolgen, doch beneveld als hij was, viel hij op den grond. Den man met zijn gouden horloge en ketting heeft hij niet weergezien. Uit Langstraat wordt dd. 11 Juni geschreven Evenals overal elders, doet de ongekend lange droogte ook hier hare nadeelige gevolgen onder vinden. Het hooigras, de voornaamste bron van inkomsten dezer streek, is als totaal mislukt te beschouwen, terwijl bovendien vele voor den hooi oogst bestemde perceelen door het vee moeten worden ontgonnen. De beetwortelen zyn grooten- deels niet opgekomen en die het zoover gebracht hebben, staan ellendig te velde en spotten met alle hoopde tarwe belooft eveneens weinig. Tot over maat van ramp wemelt het veld van muizen, die een schromelyke verwoesting onder alle soort van gewas aanrichten. Het kan dus geen verwondering baren, dat het weinigje oud hooi voor fabelachtige sommen van de hand wordt gedaan; men looft reeds f 70 voor de 1000 KG. uit en naar alle gedach ten zal het hier niet bij biy ven. De hooiverpachtin- gen leveren ook wegens de algemeene schaarschte enorme sommen op tot ruim f 200 per bunder wat ongeveer tegen f 60 per 1000 KG. „op struik" gerekend kan worden, d. w. z. zonder onkosten van maaien enz. Ook vreest men een schraal beschot van aardappelen. Ook in andere streken van Noord-Braban klaagt de boerenstand zeer over den toestand der landerijen. Veevoeder is rr bijna niet en de weiden zyn zoo schraal dat men de koeien maar naar de roggevelden zendt, die toch niet waard zijn om gemaaid te worden. („N. L. wbl.) Een recidivist. Een jaar of twaalf geleden werd heel ons land in beroering gebi acht door de even brutale als veelvuldige diefstallen met braak, die toen werden gepleegd. Heden was het in het noorden, te Leeuwarden, waar op zekeren dag in eene villa al het goud en zilverwerk werd ontvreemd morgen geschiedde hetzelfde in het zuiden, te Maas tricht. Wat stoutheid betreft, daarvan getuigt het meest de indertyd in de bladen breedvoerig om schreven inbraak etc. te Heemstede. De dief, Friedrich Mohme, werd gevat den 31en Mei 1881 en veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf. Den 29en September daaraanvolgende kreeg hy er nog 2 jaar by, wegens een, sedert aan het licht gekomen, ook door hem gepleegden roof. Bijna een dozyn jaren waren van zyn langen straftijd verstreken, toen de man zoodanig ziek werd, dat de geneesheer aan het tuchthuis te Leeuwarden hier was hy ingesloten geen hoop meer had op zijn herstel. Toen volgden herhaalde smeek schriften van zijne in Duitschland wonende moeder, om haar kind in vrijheid te stellen en hem ten harent te laten sterven. Op 16 Maart jl. werd daaraan eindelyk toegegeven, nadat de dokter had verklaard, dat de patiënt, indien hy dadeiyk werd ontslagen, nog zou mogen worden vervoerd, maar eene week later niet meer. Zoo bekwam de man dan ontheffing van zijn verderen straftyd en brachn men hem in den gemakkelyksten brandcard en met de grootste zorg per Staats spoorweg-Maatschappij over de Hannoversche grenzen, in den schoot zijner bedroefdeUamilie. Dezelfde man nu, die bijna drie maanden geleden als ongeneeslijke zieke werd ontslagen, is den 7en jl. te Amsterdam in preventieve aechtenis gebracht, als verdacht van diefstal met Draak enz., op dien datum te Nieuwer-Amstel gepleegd. (Amst.) F Aan alle Hamburgsche reederijen, acheeps bevrachters, agenten voor landverhuizing en loge menthouders is een besluit van den Senaat toe gezonden, volgens hetwelk de Senaat besloten heeft, teneinde de besmetting der cholera te voor komen, den ondanks het uitdrukkelijk verbod steeds voortdurenden toevoer van Russische land verhuizers naar Hamburg met ingang van 16 dezer te verbieden, en allen Russische landverhuizers, die na 15 Juni per spoor, te voet of langs den Waterweg naar Hamburg komen, het betreden van het Hamburgsche gebied door de politie te doen weigeren, ook indien zij van geldige spoor- wegbiljetten en voldoende geldmiddelen voorzien! mochten zijn. Reizigers uit Rusland, die voor l' zien zyn van directe biljetten als kajuit-passagieq^ naar Amerika, worden van dit verbod uitgesloten Volgens den correspondent der „Ind. Beige' loopt te Beriyn in politieke kringen het gerucht dat als in den nieuwen Ryksdag de tegenstander^ der legerwet weer de meerderheid hebben, d< regeering het ontwerp zou intrekken, om in d< herfstzitting een gewijzigd ontwerp in te dienen Volgens het laatste cholera-bulletin van hel Kais. Gesundheitsamt te Berlijn zyn teMarseill en in de voorsteden Bonneveine en St. Loup 1 sterfgevallen van cholera voorgekomen, zoomedi verscheidene gevallen te Nantes met doodeiykei afloop. Voorts is de cholera van de Perzische gren: provinciën naar Aziatisch Rusland overgebrach o.a. naar Bassora, Schatra en Amara. Volgens eene mededeeling van daar van 2 Mei heerscht de ziekte vooral onder de Bedouinen stammen. Door het stoomschip „Knight St. John' is de cholera uit Bombay naar Arabie overgebracht aan boord van welk schip van 10-28 Mei 3 choleragevallen met 18 sterfgevallen onder pelgrims zyn voorgekomen. Rothschild's plan om zijn kasteel buite Weenen te bestemmen voor een ziekenhuis voo teringiyders, zal hij moeten opgeven. Degezom heidsraad heeft zich vereenigd met het protes^1 van den Gemeenteraad van Reichenau tegen vestiging van zulk een inrichting voor besmettf^ ïyke ziekten in die gemeente. De „Frankf. Zeit." verhaalt van een kran zinnige, die voor 5 jaren in een gesticht opgenomeF werd en daar volslagen blind werd. Door ee operatie kreeg zij het gezicht terug en nu ve keerde langzamerhand ook het licht in hare geest weder. Weinige dagen geleden kon zy a geheel genezen ontslagen worden. Het klooster Villa Marie in Canada is gehe afgebrand. Toen het vuur nog woedde heri g nerde men zich op eens dat nog twee ou< nonnen in het klooster moesten zijn op bovenste verdieping. Vier nonnen drongen na binnen, vergezeld van eenige brandwe6rmanne en keerden met de beide vrouwen, die inzwij waren gevallen, terug. Twee brandweermanen werden doodeiyk gewond. In het gebouw ontvingen meer dan 500 meisj uit Canada en de V. S. haar opleiding. Zekere heer Lacroix, die van Parys nafti Saint-Mandé wilde verhuizen, kon hier ma geen woning vinden, omdat hij het ongehooi groote getal van vier kinderen had. Ten eintf raad toog hij naar Vincennes en meende da eindelyk geslaagd te zijn, maar toen hij Maand met de zynen kwam om de gehuurde woning betrekken, weigerde men ten slotte hem ook da£( toe te laten. De heer Lacroix heeft nu proces tegen den verhuurder ingesteld en middel 7 wyi met ai zyn have een tent in het boschvfio Vincennes betrokken, vervaardigd van deur venstergordynen aan de boomen opgehange Gelukkig voor hem is het warm en droog we p Uit alle deelen van Duitschland, maar vooi uit het zuiden wordt geklaagd over gebrek a voeder en kleine melkopbrengsten. Nog groo schynt het gebrek aan voeder in Zwitserland -e !6 '6 'I

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2