N#. 597. Zondag 25 Juni. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bubo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nkdhbland 45 Cts. Naar Ambbika en armere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. RAADSVERGADERING De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Dinsdag, den 27 Juni a. s. des vóórmiddags 9 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 24 Juni 1893. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Verzoek J. v. d. Poll om verhooging zijner ver goeding voor uniformkleeding. 3. Verzoek van MejG. Tol, om ontslag onderwijzeres de Waal. 4. Benoeming Onderwijzeressen Oosterend en de Waal. 6. Verzoek van het Bestuur van de Prinses Wilhel- mina Bewaarschool, om eene jaariyksche subsidie ad f 50. 6. Vaststelling kohier hondenbelasting 1893. 7. Af- en overschrijvingen en betalingen uit den post voor onvoorz. uitgaven, dienst 1892. 8: Benoeming leden stembureau. TEXEL, 24 Juni 1893. De veeverzendingen van hier houden nog steeds aan, al zijn ook de lammerenmarkten achter de rug. Zoo werden Donderdagmorgen weder met een veeboot verscheept 458 Lam meren, 146 Schapen, 27 Koeien, 4 nucht. Kalveren en 1 Paard. Die uitvoer is voornamelijk een gevolg van de overvloed van vee tegenover de schaarschte van gras; de besteedde prijzen toch kunnen tot goen afzet uitlokken. Gelukkig dat de natuur zich thans iets gunstiger laat aanziende regen welke Donderdagavond nederviel gaf alreeds veel verkwikking en 't laat zich aanzien (volgens de barometer) dat 't niet bij die enkele verfrissching zal blijven. Zeker zullen velen dit wenschen, want al regent het ook al direct geen gras, zoo nu en dan eens regen in dezen tijd des jaars, geeft toch beter uitzicht voor de toekomst. T)e kermis. Wanneer men ziet hetgeen voor kermis amusement in deze dagen alzoo wordt aangevoerd, en men stelt daartegenover de ver van rooskleurige toestand van velen en veler zaken, dan rijst onwillekeurig de gedachte op dat groote teleurstellingen hen zullen wachten die van elders naar hier kwamen en nog zullen komen om iets te verdienen. Wellicht zullen velen hunner daarop echter wel zijn voorbereid, want ook elders is de toestand al niet beter dan hier. Waarom ze dan toch komen? Och, zeer eenvoudig, omdat het voor velen het middel van bestaan is, dat ze maar niet zoo direct met iets anders kunnen verwisselen. Behalve tal van kramen met speelgoed, zoetigheden of ververschingen, staan eenige tenten, (waarover nog steeds een waas van geheimzinnigheid hangt), zoomede de draai molen benevens schommelschuit en Turksche schop, op het kermisterrein. Buiten den Burg vindt een paardenspel zijne standplaats en dicht daarbij eene nieuwigheid, welke wordt betiteld als Hippodrome of Rij manége, waar zoowel kinderen als ouderen, op levende tvJj0Aen een rit kunnen maken. u«A ne?8cao kunnen 'fc er voor dit jaar wel mede f OS,,™..™..- Tooneelgezelschap, Paardenspel, Soirée te, Rijmanége, ja wie weet wat de p*|(L ons nogal meer zal bieden. - jtmr"' Het verbeteren van de toegangswegen de haven beoosten het Oudeschild op fel, is aangenomen door den heer D. de As te Helder voor f 1526. De Cooksdorp, 23 Juni. De afloop der ge lden aanbesteding voor de polder Eierland op Dinsdag jl. in het logement „De Hoop," was als volgt: Leverantie 100 M' grint laagste inschrijver P. Dros Az. voor f 440. idem 150 M3 schelpen A Dros Albz. voor f 197.50. Transport der grint W. Brans voor f 109.99. Transport der schelpen W. Brans voor f74.99. Het schoonmaken van het kanaal enz. Ie perceel G. Bakker voor f 22. 2e perceel A. Sauerborn voor f 14.99 3e perceel H. v. Heerwaarde voor f 8.75. Het teren der poldereigendommen A. Sauer born voor f 7.20. Het maken van een nieuwe deur voor en het repareeren van eenig houtwerk aan de sluis te De Cocksdorp W. Lammers voor f152.90. Oosterend, 24 Juni. ,,'t Is zo'n slechte tied teugenwoordig en verleden jaar klaagden hie, dat tie 't slecht maakt had; hij zei dus wel wegblüven van 't jaar" 1 Zoo redeneerde de lieve jeugd sedert eenigen tijd, en bedoelde J. P. de Jongh, Caroussel- houder te Leeuwarden. Doch ziet, buiten verwachting arriveerde hij hier reeds Donderdag jl. en staat sedert den avond van dien dag met zijn' netten draaimolen op het Kerkplein. 't Zal dus hier, niettegenstaande „de slechte tied" kermis zijn. „Geen draaimolen, geen kermis" 1 is een woord, dat men jaarlijks in Juni hoort herhalen. De Tweede Kamer heeft heden de Bedrijfsbelasting aangenomen met 55 tegen 34 stemmen. De schrijver van de Haagsche Kroniek in de N. Gron. Ct. meldt, dat de Minister van Financiën aan zijn departement reeds nu alle gegevens heeft doen verzamelen voor een her ziening der wet op het personeel, met het vaste voornemen om die herziening nog vóór het einde van dit of in het begin van het volgend zittingjaar te kunnen indienen en zoo mogelijk te doen behandelen door deze Kamer. In dien zin liet zich de heer Pierson tegenover zijn hoofdambtenaren uit. In het Westland zijn de eerste aalbessen gepluktdit is ruim vier weken vroeger dan in de gewone jaren. Het gewas is zeer onvoldoende, wijl door de droogte de korrel niet zwelt. Er is geen wicht in de bessen. Men schrijft uit Roelof-Arendsveen Het kan als eene bijzonderheid gelden, dat door den tuinder D. Torke verleden Zaterdag reeds een 200 stuks goed gevormde en ontwikkelde snijboonen zijn geplukt, terwijl in den loop dezer week wel snijboonen bij de vleet zullen komen. Bij menschenheugenis is zoo iets nooit voorgekomen. Het verschilt zoowat eene maand met gewone jaren. Heeft het weiland overal veel te lijden door de langdurige droogte, niet het minst is dit het geval in Gelderland; tusschen Buren en Culemborg bijv. zijn de slooten droog, zoodat de koeien er door heen loopende arme dieren lijden honger en dorst, zoodat sommige landbouwers aldaar hun vee op den stal gebracht hebben. Te Valon (Friesland) kregen de boeren, die op eene hooiland-verhuring waren gekomen, ten gevolge van het bieden, enz. onderling zóó hooge ruzie, dat de notaris het raadzaam achtte te vluchten. Eene vechtpartij onder de boeren volgde. Een brutale, doch in den laatsten tijd gelukkig zeldzame diefstal is Dinsdagmiddag gepleegd, n.l. die van een kind. Een vrouw, met kramerijen langs de huizen aan den Ringdijk (Watergraafsmeer) ventende, kreeg een aanvallig, mooi kind van een der bewoners aldaar in het oog en nam het mede. De politie, spoedig door de verontruste moeder gewaarschuwd, gelukte het, de ventster met het meisje te Amsterdam op te sporen. Het meisje werd naar de moeder teruggebracht en de kinderroofster naar het huis van bewaring. De prijs van het hooi is te Rozendaal reeds gestegen tot f 75 per 1000 kg. Voor Belgische rekening werd tot dien prijs afgeleverd. De tropische hitte van voor eenige dagen heeft plaats gemaakt voor een meer koele temperatuur, eene aangename verkwikking na zooveel warmte. De weersverandering is mede het gevolg van een onweer boven het Oosten van ons land, hetwelk vooral boven Zwolle vrij hevig moet zijn geweest. De „Arnh. Ct." meldt dat gedurende het hier en daar waargenomen onweder, volgens verschillende ter markt gekomen boeren, een zonderlinge soort regen is gevallen. Terwijl aan hunne weide nagenoeg niet meer was te bespeuren, dat het had geregend, glommen de daarin grazende paarden en koeien van het nat. Bij aanraking dezer dieren kleefden de haren alle aan elkander en was het, alsof ze met lijm waren ingesmeerd. Van artikel 9 van de bedrijfsbelasting laten we hieronder het voornaamste volgen. Ieder kan nu berekenen, welk zijn aandeel in deze nieuwe belasting zal zijn. „De belasting bedraagt: A. voor binnen het R(jk wonenden, die niet in de vermogensbelasting zjjn aangeslagen voor hen, die buiten het Rijk in Europa een Nederlandsch staatsambt uitoefenen; en voor de in het buitenland ge vestigden, bedoeld by art. 1, h, die hier te lande persoonlijk of door gemachtigden een bedrijf, beroep, ambt, waardigheid, bediening of betrekking geregeld uitoefenen wanneer de zuivere inkomsten bedragen f 650 tot beneden 700 ƒ1.— 750 2.— 800 850 900 950 n 700 750 a 800 n 850 900 950 1000 1050 1100 1150 1200 1250 ii 1800 n 1350 1400 1450 1500 1000 1050 1100 1150 1200 1250 1300 1850 1400 1450 1500 1600 2,75 n 3,50 4,25 ii 5,— 5,75 a 6,50 7,25 8,75 9,50 I. 10,25 I, 11,— 11,75 12,50 13,25 14,- Bedragen zij meer dan f 1500 doch niet meer dan f 8200, zoo is verschuldigd eene vaste som f 14, benevens f 2 voor elke geheele som van f 100, waarmede zij het bedrag van f 1500 te boven gaat. In de omstreken van Deventer oogsten de boeren 10 a 15 voer hooi van hunne landerijen, tegen 30 a 50 in andere jaren. Enkele landerijen zijn de kosten van maaien niet waard. Een tweetal jonge dames van deftige familie te Breda kwam bij een aantal der voornaamste banketbakkers in den winkel en kocht daar voor eene kleinigheid. Eenigen hunner vermisten na het bezoek gewoonlijk iets van hetgeen stond uitgestald en hoewel ze vermoeden hadden, ontbraken hun ae be wijzen. Dezer dagen was een banketbakker gelukkiger; hij bemerkte dat eene doos bon bons verdwenen was gedurende den tijd, dat de dametjes voor de toonbank hadden gestaan, en liet proces-verbaal opmaken. Het geval maakt veel sensatie. Te Rotterdam is een meisje, dat een schotel aardappelen voor een hond klaarzette, door dien hond aangevallen en ernstig ver wond. Haar bovenlip werd vaneen gescheurd, en de bijtwonde, in den hals toegebracht, was zoo ernstig, dat onmiddellijke opname in het ziekenhuis noodig bleek. De hond viel het meisje aan, omdat zij een aardappel, die van den schotel gevallen was, daar weder op wilde leggen. TEXELSCHE COURANT. 11 1) ,i 8,—

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1