N#. 604, Donderdag 20 Juli. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Burg 80 Cts. Franco per post door go heel Nederland 45 Cts. Naar Amkthtta en andi e landen met verhooging der porto's. Advertentiên vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize alhier, een porte- Donnaie, inhoudende 2 centen, gevonden op den Paalderweg nabij den Burg. TEXEL, 19 Juli 1893. Voor de verkiezing van 4 leden voor den emeenteraad, gister gehouden, ter voorziening de periodieke aftreding, waren ingeleverd 81 stembriefjes. Van onwaarde 1, missende het zegel. Geldig uitgebrachte stemmen mitsdien 280 emmen. Volstrekte meerderheid 141 stemmen. Hiervan bekwamen de Heeren: C. Keijser Pz. 200 stemmen. W. Mets Tz. 143 Strick van Linschoten 127 W. Brans 93 Coninck Westenberg 85 P. P. Boon 69 K. Lap Bz. 42 C. R. Keijser 42 J. Rab Sr. 39 C. W. Bakker Jr. 31 H. Haakman 27 G. K. Brouwer 24 M. Stam 17 C. Zijm Tz. 15 W. Lammers 14 G. Teriet 12 J. H. Moojen 12 JA Keijser Rz. 11 Aug. Cz. Keijser 7 S. Keijser Jz. en A. de Rooij ieder 4 stemmen. G. J. O. D. Dikkers 3 stemmen. W. Roeloffs, P. J. Bood, A. Dros Albz. J. Bakker, J. Rab Jz., P. M. Stiggelbout, Langeveld Pz., en GF. Geus Hz. ieder stemmen. D. Lap, D. Keijser Jz., W. Wuis Pz., Kooiman, K. v. d. Kloot, C. A. de Braai, R. Keijser, J. J. Kuiper, C. W. Bakker, W. Bakker Sr., J. J. Rab, Jan Rab, P. Keijser Rz., C. Garritsen, GF. Zoetelief, ide Haakman, Oude Klaas Slot, C. K. Mossel, C. Bakker, J. Dekker, C. C. Bakker Boon, H. Flens Tz„ J. P. Noordijk, Gz. Brouwer, J. de Rooij en J. Puiman er een stem. Gekozen werden alzoo de heeren C. KEIJSER Pz. W. METS Tz. Herstemming zal moeten plaats hebben, sschen de Heeren STRICK VAN LINSCHOTEN. W. BRANS. CONINCK WESTENBERG. P. P. BOON. - De aanvoer van vee op de markt van andag jl. was weinig beteekenend. Niet hogelijk was de verandering van het weder daarvan de oorzaak, want al regent het nu al direct geen gras, de regen welke zoo nu en dan het aardrijk bevochtigd geeft ontegen zeggelijk uitzicht op groeizaamheid van het land en tempert daardoor de verlegenheid waarin zich vele veehouders bevonden ten opzichte van hun vee. Dat die veranderde weersgesteldheid ook elders veel goeds teweeg brengt, kunnen we dagelijks lezen en 't mocht ook blijken op den laatsten marktdag door de aanwezigheid van meerdere koopers en iets hoogere prijzen. Aangevoerd werden 62 schapen, 16 lammeren, 3 koeien, 1 paard. Voor schapen was de prijs van f 6.50 tot f 12.50; lammeren konden tot f5.— gelden. Een ongeluk dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, trof in de vorige week een paar onzer plaatsgenooten, de heeren R. die met kar en paard, van een rit, naar den Burg terug keerden. Door een onvoorzien toeval was de riem waarmede de spoorstok aan de kar is verbonden, gebrokentengevolge daarvan kwam de spoorstok meermalen in aanraking met de achterpooten van het paard, hetwelk daardoor zeer onrustig werd en aan het hollen geraakte. Tengevolge daarvan geraakte de lamoen uit de dragers van het haam, waar door de kar voorover stortte en de beide inzit tenden daar uit; gelukkig was de afloop voor de betrokken personen niet ernstiger dan eenige blessuren, het rijtuig was nogal beschadigd. Wij ontvingen de mededeeling dat de heer Hille, officier van gezondheid 2e klasse, van Siboga is overgeplaatst naar Paija Combo. Wij maken van die mededeeling melding, aangezien het zou kunnen zijn dat sommigen daarin wellicht belang stellen. Oudeschild, 17 Juli. Zaterdagavond werd hier in de „Zeven Provinciën" eene druk be zochte vergadering gehouden, om te spreken over de ontvangen circulaire, betreffende de verbetering der stankslooten, enz. achter het dorp. De vergadering was het er over eens, dat er verandering ten goede moest komen, ook in het belangder volksgezondheid. Aangezien het menigeen te bezwarend viel om de verbete ring geheel op eigen kosten te ondernemen en het anderen niet duidelijk was, dat zij eigenaars of rechthebbenden van sommige gedeelten waren, werd er besloten een request naar den raad der gemeente te zenden, met verzoek om hulp en voorlichting in deze zaak. De Cooksdorp, 18 Juli. Op de boerenhofstede „Weltevreden" is gisteren eene verdwaalde postduif gevangen. Op de groote slagpennen was met blauwe inkt gestempeldBergen op Zoom. C. v. d. Borcht 1893. De gevreesde varkensziekte heeft ook hier reeds hare intrede gedaan. Twee varkens, waarbij door den rijksveearts de ziekte is geconstateerd, heeft men moeten afmaken. Het eiland Schiermonnikoog wordt door den eigenaar, mr. E. J. Banck te 's-Gravenhage, te koop aangeboden voor f 350,000. Zoowel Belgen als Duitschers reflecteeren daarop tot een bedrag van f 240,000 tot f 310,000. Bij het te voorzien gebrek aan hooi, tenge volge der langdurige droogte, stelde iemand in de „Zutph. Ct." voor eene commissie te benoemen, die geld zou inzamelen om overal, waar het te krijgen zou zijn, hooi te koopen. Een ander maakt in hetzelfde blad de opmerking dat als men daarop wachten moet, het vee al lang verhongerd zal zijn eer het geld er is, terwijl dagelijks, voegt hij er bij, honderdduizenden ponden goed inlandsch hooi over de grenzen worden vervoerd naar onze Duitsche en Belgische buren, ja zelfs naar Frankrijk. Z.Exc. de minister, antwoordde op de interpellatie van een der kamerleden, dat hy den uitvoer van hooi niet kon verbieden. De boeren vragen waarom niet? Is den Haag zooveel verder van het hooiland verwijderd dan b.v. de Duitsche residentie Daar is de uitvoer van hooi, stroo enz. reeds vóór 14 dagen verboden, verminderde vrachtprijzen zijn toegestaan en andere maatregelen genomen. Hier wacht men tot het kalf, of liever de koe, verdroogd is. Wat men dan wel moest doen? Nog is het niet te laat. Gij, heeren van de kamers, van welke richting gfj ook zyt, en alle anderen die toch ook voor de boerenbelangen zitting hebt, en niet alleen de hooi-verpachters, dring eens met kracht en klem aan, ter plaatse, waar zulks helpen kan. De 2de snede kan misschien nog goed wordener is nu nog hooi genoeg in ons landwaar het niet is, kan het dan nog ten allen tijde, en tegen verminderd tarief, per spoor of per schip het geheele jaar aangevoerd worden. (Arnh. Ct.) In een bosch te Elshout (N.-B.) heeft de landbouwer W. Klijn een nest met drie jonge arenden gevonden. Toen hij zich het nest wilde toeëigenen, moest hij den ouden, die woest rondvlogen, zich met geweld van het lijf houden, de jonge vogels zitten thans bij den burgemeester in eene kooi. Een werkman der Stadsreiniging te Amsterdam, een der laatste dagen zeer verhit van den arbeid, nam eene lomp uit eene vuilnismand, om de zweetdroppels op het gelaat te drogen. Spoedig daarop werd zijn gezicht dik, het zwol meer en meer op, zoodat hij onmidde- lijk naar het gasthuis moest worden vervoerd. Hier werd de patiënt, wiens toestand steeds verergerde, geopereerd, evenwel zonder gunstig resultaat. De man stierf aan bloedvergiftiging, eene weduwe met 2 kinderen nalatende. Uit Ambt-Delden wordt gemeld In een aardappelveld onder deze gemeente werd eergister een insect gevonden op het blad der aardappelplant, dat veel overeenkomst vertoont met den gevreesden colorado-kever. Eenige exemplaren van dat insect zijn aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid toegezonden. Heeft men wel eens gehoord, dat een loteling voor de nationale militie als reclame opgaf „tegenzin in den dienst", nog mooier moet het deze week een aspirant-schutter te Bergen-op-Zoom hebben gemaakt. Als reden voor vrijstelling gaf hij op „mottig" (pokdalig) De man is toch goedgekeurd en zal waar schijnlijk geplaatst worden in .hettweede gelid. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1