OFFICIEEL SEDEELTE. N®. 607. Zondag 30 Juli. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor Dan Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Awmnn en andere luiden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxbl. GEMEENTE-REKENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat de Ge meente-Rekening; over het dienstjaar 1892 den Raad is aangeboden, gedurende veertien dagen, van den 28 Juli tot en met den 10 Augustus a.s. ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt en aldaar tegen betaling van de kosten verkrijgbaar is gesteld. Texel, 27 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. OPENBARE KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Texel, als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept by deze op, onderstaande miliciens, be- hoorende tot de lichting en het korps achter hunne namen vermeld om, op den daarnevens gestelden tyd en plaats aanwezig te zyn voorzien van hun kleediDg, uitrusting, zakboekje en ver lofpas bij hun vertrek met groot verlof mede genomen, teneinde in werkeiyken dienst te worden gesteld. Boon, Geert Jan Bruin, Hendrik Kievit, Dirk Witte, Hendrik Witte, Sybrand allen van de lichting 1890, en behoorende by het le reg. Inf. in garnizoen te Helder; zullende z|j den 14 Augustus des namiddags vóór 4 uur by hun corps present moeten zyn. Texel, 28 Juli 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 29 Juli 1893. Wij herinneren, dat voor de verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad, (her stemming tusschen de heeren Strick van Linschoten, W. Brans, Coninck Westenberg en P. P. Boon), welke is bepaald op Dinsdag a.s., de gelegenheid tot inlevering van stembriefjes dien dag bestaat ten raadhuize, van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur. Bij de op 26 en 27 dezer te 's-Gravenhage gehouden examens voor hoofdacte, slaagden o. m. twee onzer vroegere plaatsgenooten, n.l. de heer P. S. Duinker, thans te Amsterdam, en de heer J. P. Bouma, thans te Leiden. In het noordelijk gedeelte van Noord holland komen verscheidene gevallen voor van besmettelijke vlekziekte onder de varkens. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene circulaire gericht tot de commissaris sen der Koningin, waarbij dezen worden uitgenoodigd, persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de werkeloosheid in hunne provincie en naar de vooruitzichten voor den aanstaanden winter. Dit onderzoek heeft plaats buiten de burge meesters om, klaarblijkelijk met de bedoeling, langs een anderen dan den gewonen ïncieelen weg nadere bijzonderheden omtrent deze belangryke aangelegenheid te verkrijgen. In de provincie Groningen wordt in den laatsten tijd bijzonder veel werk gemaakt van de veredeling van de aardappelen. De heer K. H. Coning, te Wildervanksterdallan, heeft getracht te weten te komen hoe nieuwe variëteiten te kweeken zijn uit zaad, dat verkregen is van aardappelensoorten, welke uit eigen natuur, hoewel zij bloeien, geen zaad geven en dus kunstmatig bevrucht moeten worden. Hy heeft daartoe het stuifmeel van sommige soorten weten machtig te worden, dit op den bloei van anderen overgebracht en alzoo zaad gekweekt van soorten, welke anders geen zaad geven. Thans groeien bij hem Turken, gekruist met Bremer-roodenEarly Riesen met Fran- schen of Br.-roodenAurora's met Fran- schenChampions met Franschen Richter- Imperators met FranschenBremer-rooden en Frigga's en nog velerlei andere gekruiste soorten. Dr. Halbertsma schrijft in het jongste nummer van het Weekblad voor Geneeskunde", dat, naar de meening van prof. Koch en dr. Pfuhl, Rotterdam door zijne rivier-waterleiding steeds aan gevaar van cholera blootstaat (geheel in overeenstemming met vroegere rapporten der Rotterdamsche Gezondheids commissie) en dat het vroeger of later wel genoodzaakt zou zijn, eene grondwaterleiding tot stand te brengen. Maandag 31 Juli a. s., des voormiddags te 10 uren, en, zoo noodig, de volgende dagen, zal het „Nederlandsch Landbouwcomité" wederom eene algemeene vergadering houden in de ver gaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Onder meer zal eene bespreking worden gehouden van den toestand, waarin op het oogenblik de landbouw in Nederland verkeert ten gevolge van de geheerscht hebbende droogte en der vraag: of wellicht maatregelen door het comité zyn te nemen of aan te pry zen om aan het gebrek aan veevoeder tegemoet te komen. In alle afdeelingen zal voorts behandeld worden „Het Nederl. Landbouwweekblad," terwyi in de verschillende afdeelingen nog onderscheidene onderwerpen aan de orde zyn gesteld. Zoo o. a. het ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen omtrent den accyns op suiker; ontwerp van wet op de grondbelasting; de aanstelling van land- bouw-handelsagenten in het buitenland; de knoeie ryen in den boterhandelde invoer van vee; de muntquaestie; de vraag in hoeverre het verbroken evenwicht in de verhouding tusschen goud en zilver van invloed is op de pry zen der producten van den bodem en de salarissen der notarissen in verband met de vermindering der mutatie- rechten. Tot dusver werden te Anlo, aldus meldt de „Chr. W eekbode" verkoopingeu, verhuringen etc. van den preekstoel afgekondigd. De tegenwoordige predikant maakte aan dit ont- stichtelijk gebruik een einde. De ingezetenen richtten nu een verzoek tot den kerkeraad om de aflezing weer in te voeren, „daar 't grootste deel der kerkgangers na de preek nog altijd naar omhoog blijft turen, of er nog iets komt." De kerkeraad zal, naar het blad hoopt, wel wijzer wezen. EeDigen tyd geleden zat een geestig mannetje in een hoekje in de derde klasse van den trein de courant te lezen, toen het gesprek van een paar boeren naast hem gehouden werd over het voordeel van kippen houden. Eensklaps mengde hy zich in 't gesprek Ik houd ook kippen, besten vrienden, en heb er heel wat ondervinding van doch 't voordeel is by my pas gekomen nadat ik uit Amerika, „het bedriegertje" heb laten komen. Het „bedriegertje?" vroegen de boeren. Gunst kennen jullie dat hier niet I Heb je daar nooit van gehoord dat hebben ze by ons allemaal. Waar komt u vandaan, meneer? Ik kom uit het Gooi en daar voeren ze het overal in. Het is heel eenvoudig. Het is een apparaat zoo van dieder hoogte (hier wees hy een paar voet hoog) en dan is er op den bodem een vald6urtje. Zoodra de hen legt valt zacht het ei op het valdeurtje dat dan zachtjes open gaat en het ei rolt in een mandjede hen kykt om en denkt dat ze zich vergist heeft en nog niet gelegd heeft en begint opnieuw te leggen en zoo heb ik verleden maand van één kip gemiddeld zes eieren per dag gehad. Op de paardenmarkt te Hoofddorp waren den 25sten dezer aangevoerd 368 paarden, veulens en hitten. Hoewel er vele vreemde kooplieden waren, was de handel matig. De prijzen liepen tot f 700. Het Haagsche „Dagblad" schryft Alle bladen verkondigen in den laatsten tyd den lof van een wonderkind, dat op 10-jarigen leeftyd reeds in staat is de lessen van het gym nasium te volgen. Het moet zeker gebrek aan stof zyn, dat men geen krant in handen kan nemen of men vindt daarin een halve kolom aan dit phenomeen gewyd, maar ik vind het voor den knaap zeiven wel te betreuren, dat men zyn begaafdheden zoo aan de groote klok hangt. Zoo'n vlugge jongen zal toch zeker ook al wel eens een krant lezen en wat moet er een eigenwaan in dat jeugdige hart ontstaan, als hy zich zoo ten voorbeeld ziet gesteld aan al de Hollandsche jongens Het is te hopen, dat de knaap nederig biyve onder al dat geschetter te zyner eere, want by al zün gelukkige begaafdheden, zou dit zekerde gelukkigste mogen geheeten worden. Misschien kan het hem en zyn terecht zoo fiere ouders tot een heilzame overweging dienen, dat ik ook eens zoo'n vluggen knaap persooniyk gekend heb. Die jongen overtrof de stoutste verwachtingen. Hy was op nauweiyks 16 jarigen leeftyd student en thans is hij 42 jaar oud en hij is nog student. Op het Zwarte Pad buiten de Haarlemmer poort te Amsterdam was het druk Zondag-middag. Een man, schamel gekleed, met vermoeide trekken, was neergezegen voor de deur eener herberg, welke hy zoo pas had verlaten. Hy maakte nog eenige krampachtige bewegingen, rolde woest met zyn oogen, en kromp toen ineenhy was volmaakt bewusteloos. Er vormde zich spoedig een kring van omstan ders, zooals altyd by dergelyke gelegenheden. De Amsterdammer is nieuwsgierig, maar goedhartig. Men had medelyden met den ongelukkige, die flauw gevallen, naar den één tengevolge van uitputting en verval van krachten, naar den ander dood en beroerte. En spoedig waarschuwde men de politie en een dokter. De eerste kwam dadeiyk opdagen met een brancard, die altyd in de „poort" gereed staat voor mogelyke ongevallen. „Daar komt het karretje 1" riep er een. Toen kwam er eensklaps leven in de doode massa. De arme man, die daar pas nog onbeweegiyk als een doode had gelegen, richtte zich op en op het gezicht van den komenden agent sprong hy overeind met dezelfde vlugheid, waarmee hy inééngezakt was en koos het hazenpad. De politieagent glimlachte. Hy had dien „beroepsflauwvaller" al meer gezien, en waar schuwde de omstanders voor dat sujet, dat speculeert op het medelyden van het publiek, hetwelk den man, die natuuriyk langzamerhand weer was „bygekomen," en dan verklaard zou hebben uitgeput van honger en dorst te zyn, natuuriyk niet zonder een kleine gave zou hebben laten heengaan. (Tel.) Men schrijft aan de „N. R. Ct." De eenige belangrijke voederplant, die het dit jaar, ondanks de nie dagewesen droogte, niet aflegde, is de blauwe lucerne. Het is nu maar te hopen dat velen, vooral zij die het met eigen oogen gezien hebben, dit ad not am zullen nemen en in een gewas, dat onder dergelijke omstandig heden bijzonder kostbaar kan worden, geen aan spraak maakt op de beste landerijen, jaren lang voortleeft, en wanneer het daarmee ophoudt, zijne standplaats aanmerkelijk verbeterd heeft in een zoo nietig en bescheiden gewas wat meer belang mochten stellen. Ik ken in het Zuiden dezer provincie boerderijen, die gerust een vierde van hare bouwgronden tot lucerne veld mochten aanleggen, waar de ondergrond zulks toelaat. Het is niet zonder reden dat in vele Fransche streken de lucernières als de vertrouw- baarste grondslag der veehouderij hoog worden geschat. TEXELSCHE COURAMT,

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1