N®. 609. Zondag 6 A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Bübq 80 Cts. Franco per pott door ge heel Nedkrland 45 Cts. Naar Ajtrrika en andc e landen met verhooging der porto's. Advert en tien vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Pryjs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tïxïl. TEXEL, 5 Aug. 1893. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. S. Ponger, thans onderwijzer te den Helder is in eene dergelijke betrekking benoemd te Buiksloot. - De heer Bartels, van het landgoed „De Biezen," bij Barneveld, richt in de Barneveld- sclie Courant een Open Brief aan het Hoofd- )estuur der Holl. Maatsch. v. Landbouw, naar ianleiding van diens bewering, dat in de irochure van den heer Bertels „niets nieuws" roorkwam. Hij herinnert er aan, dat die brochure niet mndelt over het geheele landbouwbedrijf, maar, polgens de aankondiging, alleen over de vraag ïoe in den voedernood nog dit jaar is te voor- ;ieD, en hoe men dit voeder zonder eenige rosten kan conserveeren. Deze methode, de ijne, is geheel nieuw. Hij beroept zich verder >p het oordeel van de velen waaronder land- louwleeraren, die de Bertel's Groen voederpers ijn komen bezichtigen en de resultaten er van oemden. - Te Rozendaal (N.-B.) wordt thans door e rijkspolitie streng gewaakt voor het door- rekken van Russische bannelingen. In de orige week werd weder een gezin van zes ersonen over de grenzen gebracht. Meestal ijn de lieden doodarm, geheel uitgeput en ijna niet gekleed, zoodat zij in hooge mate et medelijden opwekken. Ieder die deze ogelukkige zwervelingen zag, tastte in den ak, en tegelijk vroeg men zich af: waar loeten de menschen blijven? Arm volk! - Het is bij vele veehouders gewoonte n kinderen te gebruiken als leiders bij ieren. Hoe gevaarlijk dit is, blijkt ook nu )e eer uit het feit, dat een jongen, met een ne ier van de Beemster markt door Scher- erhorn gaande, eensklaps door het woeste er werd aangevallen, waarbij het arme kind 3D. )t bloed uit de keel liep en zijn bovenarm itwricht werd. - Het eiland Schiermonnikoog zal door in nieuwen kooper den Duitschen graaf Bernstorff, bestemd worden tot eene kolonie .lo|>or dronkaards. (L. D.) Eene dienstbode te Rotterdam, die et eene speld in haren mond doende was, kte deze in. Verschillende geneesheeren sgi bben te vergeefs getracht de speld, die in ïii it strottenhoofd is vast gaan zitten, te rwijderen, zoodat eene operatie noodig is. - Gratie aan Poutsma. De Nieuwe Tijd antwoordt de mededeeling, welke de Arnli. Ct. langs deed, dat Poutsma, indien hij gratie eeg, een rustig huisvader zou worden en aan politiek niet meer zou doen, met de mede- eling, dat hare redactie bij een bezoek onlangs de gevangenis afgelegd, in hem nog steeds i vurig socialist vond, en dat h\j na de vangenis te hebben verlaten, wederom als gever van „De Nieuwe tijd," nu dus te nsterdam, zal optreden. Het bericht, dat onlangs in sommige bladen stond, als zoude de opbrengst der vermogensbelasting de raming verre over schrijden, mist eiken grond van zekerheid. Daartoe zou vanwege het departement aan de inspecteurs der registratie eene opgave moeten gevraagd zijn, terwijl wij met zekerhei d kunnen meedeelen, dat die opgaaf tot heden noch gevraagd noch gedaan is. (N. B. Ct.) Als eene gewichtige ontdekking kondigt de „Telegraaf" een middel aan, waarmede op de Leerhoeve te Oudshoorn, op intiatief van jhr. Henry Tindal, proeven zijn genomen tot steri liseering van water. Verrassend moeten, vol gens het blad, de uitkomsten zijn van een stroom ozon door het onzuiverste water gebracht, waardoor dit geheel gezuiverd wordt. In een ingezonden stuk bevestigt jhr. Tinal nader deze medeeling, „het is volkomen juist, dat het meest verontreinigde water gemakkelijk en op weinig kostbare wijze in goed drinkwater is te veranderen," maar, eere gevende aan wien het toekomt, noemt hij den uitvinder van het pro cédé waarvan de samenstelling intusschen nog geheim gehouden wordt; of het ozon is, is dus twijfelachtig het is de heer Wisse, en ontwerper der sterilisatoren is de heer J. H. G. van der Weide. Dinsdag kwam te Engwirden (Fr.) de 97-jarige heer Ten Boom nog ter stembus, om zijn kiezersplicht te vervullen. In het „Twentsch Zondagsblad" van 25 Juni jl. kwam een artikel voor van den predikant den heer J. M. S. BaljoD, over de quaestie in Neerbosch. Het bevatte ook het een en ander aan het adres van den heer Van Deth. Door een brief, daarop aan dien predikant door den heer v. D. geschreven, heeft hij, ter wille van zijn ambt, den predikant de gelegenheid opengesteld zijne verontschuldi gingen aan te bieden. Na 14 dagen tever geefs op antwoord te hebben gewacht, heeft thans de heer v. D. eene klacht bij den officier van justitie te Almeloo tegen Z.Eerw. ingesteld. Het Centrum schrift het volgende: Men is er sinds lang aan gewoon geraakt, in zake den Atjeh-oorlog allerlei zonderlinge en bitter stem mende berichten te ontvangen. Het bloedige gevecht van Tamiang ligt ons nog versch in het geheugen. En wat nu omtrent dit moorddadig treffen door D. in de pas ontvangen Deli Courant wordt medegedeeld, is niet geschikt om den pQniyken indruk, door dat gevecht gemaakt, eenigszins te verzachten. Integen deel. De vfland was in genoemden strfld gewapend met uitmuntende geweren, en wat blflkt nu? Luisteren wö naar hetgeen in de Deli Courant wordt gezegd „De Henri-Martine-geweren welke ons den 2n April in Tamiang zulke zware verliezen bezorgden, zouden niet in het bezit van de Atjehers gekomen zf)n, als wö ons de onkosten hadden getroost, voortvloeiende uit het stationeeren van een paar vlugge, gewapende stoombarkassen tusschen de Kwala Langkat en de Langsar-baai. Want dat eene prauw met oorlogs- materieel uit Djohore naar de Oostkust onderweg was, signaleerde ruim een maand te voren consul- generaal Lavino, echter, zooals gebleken is, zonder dat het baatte. Dat het bö éen prauw niet bleven zal, als wö tegen de kosten van eene scherpe kustbewaking blöven opzien, is vrö zeker." Deze onderstellig zal ongetwöfeld door een ieder worden gedeeld. En wat vooral treffen moet in dit citaat, is de mededeeling, dat geen maatregelen werden genomen, toen ruim een maand te voren gesignaleerd werd, dat een prauw met oorlogsmateriaal voor den vöand onderweg was. Men vraagt zich onwillekeurig af, wat er op die manier van onze positie en ons gezag op Noord-Sumatra worden moet? Zonder in het minst te worden belemmerd, kunnen de smok kelaars (hoewel gesignaleerd) hun bedröf uitoefenen, wat, gelük in het gerecht van Tamiang bleek, voor onze troepenmacht de meest noodlottige gevolgen moet opleveren. Wanneer zal toch eindelök eens een flink en definitief systeem in zake den Atj eh-oorlog aangenomen en in alle consequentie doorgevoerd worden? De vraag is reeds herhaalde malen gesteld; maar na mededeelingen als de bovenstaande dringt zö zich weer als van zelf op den voorgrond. Reeds meer dan twintig jaren duurt nu de noodlottige oorlog, en dit vooral ten gevolge van onze stelselloosheid, van de veranderingen die telkenmale in leiding en bestuur werden aangebracht. In den vreemde, met name Engeland, begint men zich met onze Atjehsche aangelegenheden bezig te honden en het gevaar voor moeielökheden van internationalen aard schönt geenszins buitengesloten. Moge men niet eerst dan tot doortastende maat regelen in welken zin dan ook - besluiten, wanneer het te laat isl Onder het opschrift „The Swindlers of Amsterdam" schrijft de heer W. R. Robinson, Britsch consul te Amsterdam, aan de Engelsche bladen het volgende: „Ondanks de waarschuwingen, die ik herhaal delijk tot Engelsche kooplieden en fabrikanten gericht heb, betreffende het groote aantal zwendelfirma's, die deze stad verpesten, spijt het mij te moeten zeggen, dat het kwaad blijk baar onverminderd voortwoekert, te oordeelen naar de brieven, die ik voortdurend van Engel sche firma's ontving, die, öf bedrogen werden, öf voorzichtiger, om inlichtingen schreven, voor dat zij de orders van deze luidjes uitvoerden. Wanneer ik zeg, dat ik op mijn zwarte lijst in Amsterdam alleen 120 namen heb, is het duidelijk hoe uitgebreid en hoe winstgevend deze schandelijke practijken zijn." Volgens den „Amsterdammer" is in de hoofd stad het volgende geschied: Een aardig heilssoldaatje, wier groote tuithoed eene wat al te sobere omhuiving was van 't levens lustig gelaat, kwam dezer dagen met trippelpasjes een café op 't Rokin binnen, waar vele jonge en oudere heeren rond de tafeltjes zich het koude bier wèl lieten smaken. Ze bood de Oorlogskreet te koop aan, en zy, die weten welk eene eer de vredelievende krygs- lieden van 't geesteiyk bloed- en vuurleger erin stellen, wekelyks bovenaan 't lystje der verkochte exemplaren te komen, zullen zich kunnen voor stellen met hoeveel aandrang de jonge soldate het best geredigeerde geesteiyk blad van Nederland aan de liefhebbers aanbood. Aan een der tafeltjes, waar een groepje jongelui zaten, met snorretjes donzig als de katjes der bloeiende boomen, verkocht zy drie bladen. „Ik wil nog tien kranten van je koopen," zei een der jonge mannen, „als je me hier," en hy wees op een plaatsje van zyn linker wang by den neus, „een flinken zoen geeft." „Top," antwoordde de colportrice in dienst van generaal Booth en zij volbracht de opofferende heldendaad, die door een luid hoezee der gasten gevolgd werd. De jonge man hield zijne belofte. Als straks onze jonge deerne bovenaan 't lystje komt, blykt alweder dat in deze booze wereld niet het hart en 't verstand, maar der vrouwen uiteriyke schoonheid vaak het succes bezorgt, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1