Buitenland. Aan het strand achter het Èierland is een scaphander aangespoeld, waarop de letters T. S. S. Co. Het voorwerp was met zeekroos begroeid en scheen reeds lang rondgezwalkt te hebben, doch was overigens nog in goeden staat. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de bedrijfs-belasting is de groote meerderheid der leden, die aan het afdeelingsonderzoek deel namen, bereid het wetsontwerp aan te nemen. Den 25en Augustus zal het 75 jaren geleden zijn, dat generaal J. van den Bosch op de gronden der „Maatschappij van Wel dadigheid" den eersten steen legde voor de hoeve, welke nog bestaat. Dit teit zal, naar wij vernemen, feestelijk herdacht worden. In de laatste dagen komen des avonds te Rotterdam in de Wijde Broedersteeg, Delftsche vaart en omstreken tooneelen voor, welke tusschenkomst der politie hoog noodig maken. Daar bevinden zich tal van logementen en bierhuizen van minder gehalte, een ge- wenscht verblijf van allerlei slag van lieden. Men laat zich in de logementregisters, waarvan ieder houder of houdster van een bierhuis zich voorziet, inschrijven, om kwansuis als logeer gast na het sluitingsuur te kunnen blijven Wel is reeds door de politie tegen verschillende houders en houdsters dier inrichtingen proces verbaal opgemaakt, als opgemerkt werd dat de bezoekers dier inrichtingen hun in het holle van den nacht verlieten, doch het schijnt niet veel te baten. Zondagmorgen jl., toen de Harlinger boot nabij het station te Amsterdam afvoer, viel een twintigjarige reizigster overboord. Een man sprong haar na, om haar te reddenhet bleek echter dat de redder niet zwemmen kon en deze boette zijn overmoed met den dood De juffrouw werd intijds nog gered. De Amsterdamsche hardlooper Snoek, schijnt de dupe geworden te zijn van zijn impresario. Met den wedloop van de hoofdstad naar Leiden tegen Hoppe om f 500 heeft de arme prijswinner in het zweet zijns aanschijns slechts f 12.50 verdiend. Gevraagd, waar bleef de rest van de f 500? Nu is bet niet onwaar schijnlijk (neen, waarlijkdat het met die som maar humbug was tegenover het publiek, terwijl er bij onderling goedvinden tusschen Hoppe en Snoek's kornak was overeengekomen, dat er van f 500 in werkelijkheid geen sprake zou zijn, maar toch schijnt in ieder geval Snoek aan het bestaan dier premie te hebben geloofd. Twaalf gulden en vijftig cents is voor een der gelijk experiment zeker ook wel wat weinig. Snoek zal nu verder dan ook maar voor eigen rekening gaan werken, waarbij hij door eenige bewonderaars met raad en daad zal worden gesteund. (Tel.) Dronken met f 2000 op zak! Van de Nieuwmarkt te Amsterdam af is Dinsdagavond per handkar in zwaar beschonken toestand in politiebewaring gebracht, 'n 21-jarig buitenman, wonende te Oud-Beierland. Op hem is gevonden een bedrag van ongeveer f 2000, welk geld op de Nieuwmarkt gedeel telijk verspreid lag en door burgers is opgeraapt. De diamantwereld te Amsterdam is in rep en roer wegens de staking van betaling door een niet onaanzienlijke firma, tengevolge waarvan een handelaar, die een groot bedrag tekort komt, zich van het leven heeft beroofd. Ook een andere handelaar in diamanten heeft zelfmoord gepleegd, maar die daad staat niet in verband met de bovenvermelde staking, waarbij vele Amsterdamsche firma's zijn be trokken. Een schoenmaker uit de Langstraat wilde zich te Maasbommel laten overzetten. Toen de man reeds geruimen tijd gewacht had, zonder dat hij door den veerman werd opgemerkt, besloot hij eindelijk met de boot zelf over te steken. Met huivering ging hij tot dit waagstuk over, ten eerste, omdat hij nog nooit zelf gevaren bad en ten tweede omdat het water vrij wat golfde. Ongeveer in het midden der Maas gekomen, begint de boot een weinig te schommelen, wat onzen aspirant-schipper zulk een angst op het lijf jaagt, dat hij ijlings het besluit neemt uit zijn vaartuig te springen en de rest badende af te leggen. Gelukkig bereikte onze schoenmaker, die ook de zwem kunst niet verstond, zonder gevaar de overzijde. Druipnat trad hij bij den veerman binnen, brommendeGe zijt me mooi lui hier, ge zoudt iemes moedwillig laoten verzuupen." Maandag arriveerde in Den Bosch een briefkaart, die op 4 Juli 1882, dus elf jaar geleden! uit Herwijnen was verzonden. Zij bevatte een bestelling en men was reeds bezig die uit te voeren, toen men bemerkte, dat die order elf jaar oud was. Te Groningen hadden in den laatsten tijd veel bekijks twee watervelocipédes, waarvan de Ned. Sport de volgende korte beschrijving geeft Het frame was dat van een ongewonen driewieler. De wielen hadden veel van reus achtige pneumatics. Het voorste wiel, een schijf, kon niet draaien. Aan de buitenzijde der drijf wielen bevonden zich schoepen. Daar deze zeer klein waren in verhouding tot de geheele machine, kwamen de berijders (een vrouws- en een manspersoon) slechts zeer langzaam vooruit, met buiten verhouding groote inspanning, 't Is dan ook niet waar schijnlijk, dat iemand, die er niet zijn brood mee behoeft te verdienen, zich zoo iets zal aanschaffen. Zondagnacht lieten een paar heeren, die vermoedelijk te Loevenstein moesten wezen, zich per rijtuig brengen naar het Loevenstein- sche veer te Dalem. Daar evenwel de veerman niet te vinden was om hen over te zetten, bedachten zij zich kort, ontkleedden zich en bergden hun goed in het rijtuig, sprongen in de rivier en zwommen naar den overkant. De schildwacht van Loevenstein, op dien tijd zulk een vreemd bezoek niet verwachtende, moet door de schrik bevangen, zijn post ver laten hebben. N. G. Gt. Naar aanleiding van een ingezonden artikel in het Handelsblad, waarin emigratie voor Holland naar Florida in Amerika zeer aanbevolen wordt, schrijft de heer Morris Coster, redacteur van de New Amsterdam Gaz. te New-York aan het eerst genoemd blad: Ofschoon ik persoonlijk volstrekt geen belang er bij heb, waar zich mijn voormalige landge- nooten vestigen, mag ik echter niet ontkennen, dat Florida geenszins voor landverhuizers van Nederland als kolonie kan aanbevolen worden. Het is waar, in het winterseizoen is Florida een paradijs op aarde, maar waar is de Nederlander, die het klimaat der andere zes maanden van het jaar kan doorstaan? Die maar eenigszins de middelen er voor kan vinden, gaat naar het Noorden en Westen, en meer welgestelden haasten zich naar zee-, bad en lustplaatsen, hetzij in andere gedeelten der Vereenigde Staten of in Europa. Een andere vraag blijft over; Waar is goed land in Florida te bekomen, dat tot een prijs, geschikt tot emigratieplannen, kan geeigend worden? Goed land is zeer duur, moerassige, ongezonde akkers zijn er bij duizenden tot een prijs beneden critiek. Laat de ondernemer van het Floridaplan eens ter dege informeeren en ik ben overtuigd, dat hij mij voor mijn schrijven dankbaar zal zijn. Een Niassche koeli te Padang werd de vorige maand door eenen dwangarbeider dood geslagen. De vermoorde liet eene jonge schoone weduwe achter. Nauwelijks was de mare van zijnen dood verspreid, of van alle kanten kwamen zijne schijnvrienden opdagen, om aan de door hen aangebedene schoone hunne bescherming aan te bieden. Tengevolge van de talrijkheid harer aanbidders kon. de ongelukkige weduwe geene keuze doen, waarom zij hun dan ook raadde, de quaestie onder elkaar uit te vechten. Het gevolg van dezen raad was dat dadelijk eene algemeene bokspartij ten sterfhuize plaats vond, welke eerst eindigde toen de Don Juans elkaar behoorlijk tot bloedens toe geslagen hadden. De scène was daarmede echter nog niet afge- loopen. Nadat de medeminnaars den volgenden dag zeer broederlijk den dikwijls bedrogen vriend grafwaarts hadden gedragen, ontstond er na het dempen der groeve op den doodenakker opnieuw eene boks partij tusschen hen. De politiehoofden ter plaatse aanwezig vonden deze schending van de majesteit des doods toch wel wat al te erg en rekenden nu de verliefde vechtersbazen en corps in. (Sum. Ct.) Mag men de uitvinders gelooven, dan zal het niet lang meer duren of de steenkolen raken geheel in onbruik. Onlangs vermeldden we reeds de vinding van het vloeibaar koolzuur als „agens motor" door den ingenieur Falken- burg, die nu reeds gratis ververschingen aanbiedt van de millioenen, die zijn ontdekking hem zal opbrengen. In het „U. D." lezen we weer van iets nieuws, dat de waarde van steenkolen aanzienlijk zal doen dalen. Voor eenigen tijd, bericht het blad, heeft de postdirecteur van Montfoort, de heer Hoffman, zich in contact gesteld met een Engelschman, om eene door hem zeer toevallig gedane vinding te exploiteeren, die betrekking heeft op alle verwarmingstoestellen, het geheele stoomwezen het gas en de electriciteit. Deze ontdekking moet zeer ingrijpend zijn, daar steenkolen, roosters, schoorsteenen, pijpen enz. kunnen vervallen door de wijze waarop de warmte wordt aangewend. (Tel.) De te Samarang (Java) verschijnende Loco motief schrijft Een paar dagen geleden werd bij de politie alhier van die te Solo een schrijven ontvangen waarin werd medegedeeld dat op laatstgenoemde plaats op 26 Mei jh aan zekeren Chinees een pas was verstrekt voor eene reis naar China, doch dat nu kortelings geleden te Solo tegen denzelfden Chinees eene aanklacht was ingediend dat hij twee Javaansche meisjes had medegevoerd, waarschijnlijk met het oogmerk die naar China mede te nemen, en ze daar te verkoopen. Verder werd in het schrijven verzocht, alhier een onder zoek in t6 stellen of de Chinees misschien nog te Semarang vertoefde. Met behulp der Chineesche wijkmeester alhier wist de schout v. d. P. werkelijk den handelaar in kinderen op te sporen ten huize van een zijner landgenooten in gang Baroe het bleek toen dat ziekte hem had verhinderd zich naar China in te schepen. In hetzelfde huis werd, na een langdurig en streng onderzoek, ook een der medegevoerde Javaansche meisjes aangetroffen; bovengenoemde schout nam het kind mede naar zijn huis en daar vertelde het meisje dat hare lotgenoote verborgen werd gehouden ten huize van een anderen Chinees in de kampong Melajoe op hare aanwijzing werd ook dit tweede slachtoffer daar werkelbk gevon den. De Chinees-menschenhandelaar is natuurlijk dadelijk ingerekend, evenals de lieden, die de twee meisjes ten hunnen huize hadden verstopt. Dit geval geeft opnieuw aanleiding tot de vraag, hoevele Javaansche kinderen wel door de Chi- neezen zouden worden weggemoffeld, uitgevoerd en verhandeld, zonder dat er een haan naar kraait 1 Dezer dagen geraakte de woning van een werkman te Pittsburg, in Pennsylvanië, Smouse genaamd, in brand, maar de vlammen werden spoedig gebluscht, waarbij men in eene der kamers lijken vond van Smouse's vrouw en twee zijner kinderen, blijkbaar vermoord. Een ander kind: vijf jaren oud, verklaarde dat de vader de dader was; deze is in hechtenis genomen. IJverzuch schijnt de drijfveer tot de misdaad geweest te zijn. Door particuliere berichten uit Riga wordt bevestigd dat in Russische havens van Duitsche schepen tienmaal hoogere rechten zullen geheven worden dan van de schepen van andere staten Dientengevolge heeft een vaartuig uit Lübeck dat gereed lag om naar Re val te vertrekken, de reis opgegeven, omdat deze hooge havenrechten alle hoop op winst deden verdwijnen. Een Rus, Sergius de Savinn, is voornemens; half Augustus een luchtreis van Parijs naar Rus land te doen, met een door hem uitgevonden ballon. Hij denkt slechts een paar dagen onder weg te zijn. Als zijn proef gelukt zal het, naar men hoopt, mogelijk wezen, met zulk een ballon de Poolstreken en andere tot dusver ontoegan kelijke oorden te onderzoeken. Savine meent met het door hem uitgevonden toestel de bezwaren, welke de verschillende lucht stroomen opleveren voor het besturen van ballons te kunnen overwinnen. Zijn ballon is de grootste te Parijs, hij heeft »c een inhoud van 3200 kub. meter. Onder dien ballon hangt, aan een ijzertouw van 40 meter een Montgolfler of heete-lucht-ballon, met een bijzonder verwarmingstoestel en een schuitje. m ba b! e 1 m >r: d en dij e tei en St{ vr e en erl en Blo tyk nh Dgl 'ore a r "g en e en pCt e jj? i Q

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2