Buitenland. L De beer Van Kerkwijk zal op de Kieswet een amendement voorstellen om den kiesge rechtigden leeftijd te bepalen op 28 jaar. Het onlangs uitgevaardigd besluit der Pruisische Eegeering bepaalt, dat aan Duitsche landbouwers en vennootschappen onder zekere voorwaarden vergunning kan worden verleend om Nederlandsch fokvee in te voeren. De minister van Buitenlandsche Zaken vestigt de aandacht op de bepaling, dat, indien onder transportvee bij geneeskundig onderzoek aan de Duitsche grenzen ook slechts een enkel dier wordt aangetroffen, lijdende aan eene besmettelijke ziekte, de geheele bezending door de Pruisische Overheid zal worden afgewezen het verdient derhalve aanbeveling, streng toe te zien op den gezondheidstoestand van vee, bestemd voor uitvoer naar Pruisen. „August de Domme," die avond aan avond in het Circus Carré zoo veler lachlust opwekte, heeft thans zelf reden tot blijdschap. Hem schonk mad. Cavalini, zijne echtgenoote, een drieling: drie meisjes, aan wie de vorste lijke namen gegeven zijn van Wilhelmina, Emma en Sophia. Naar aanleiding van de minder goede ontvangst en de mishandelingen, welke ds. Bax d.d. te Roermond ondervond, toen hij aldaar aankwam om in eene vergadering op te treden; wordt in De Seingever, orgaan van den „Bond van Spoorwegpersoneel" eene oproeping gedaan aan de „Spoorwegmannen", om een krachtige beweging tegen die Roermondsche barbaarschheid in het leven te roepen. „Rusten wij niet", aldus luidt het, „alvorens die bloedige smet, die men op onze afd. Maas tricht heeft geworpen, is uitgewischt. Bereiden wy ons voor eerstdaags in grooten getale en goed van verdedigingsmiddelen voorzien, de Roermondsche straten als flinke fiere mannen binnen te treden, tot het doen doorgaan onzer openbare vergadering. Ook alle partijgenooten uit den omtrek (Maas tricht, Nijmegen, Arnhem) doen aan dien zegetocht mede. Zjj zyn dat verplicht en zullen er ook wel aan voldoen. Toonen wy door dezen eendrachtigen maat regel geen kleine kinderen te zyn die zich, by gebrek aan politiebescherming, als stof voorden wind laten wegjagen." Wij willen gelykheid voor de wet, desnoods met de knuppels in de vuist, om die woorden tot waarheid te maken. En waar de politie ons die onthoudt, zullen wy zelf voor politie spelen. Naar aanleiding van ziektegevallen, die zich te Haarlem bij kinderen hebben voorge daan, zijn verschillende caoutchouc-speentjes door het lid van den geneeskundigen raad Van Ledden Hulsebosch onderzocht. Het is gebleken, dat in eene grijze speen 27.84 pet. zink-oxyde aanwezig was. Dr. Dozy, geneeskundig inspecteur van Noord-Holland, acht het dus van belang het publiek te waarschuwen tegen het gebruik van grijze caoutchouc-spenen. Naar men uit den Tielerwaard schrijft, zijn de verpachtingen van appel- en pere boomgaarden in vollen gang. Ofschoon de boomen veel meer beladen zyn dan verleden jaar, zijn nu de pachtsommen aanzienlijk lager. Op sommige boomgaarden bedraagt het verschil meer dan de helft. Ten gevolge van den overvloed is het te verwachten, dat de prijzen van appelen en peren in 't najaar laag zullen zijn. Vroege peren worden nu al verkocht tegen de geringe som van f 1.50 per H. L. Ondanks de lage pachtsommen zou het dus wel mogelijk zijn, dat de pachters nog slechte zaken maakten. Bij de te Eist (Betuwe) gehouden groote fruitverkooping werden lage prijzen besteed; voor appelen en peren gemiddeld f 1 per H. L. op het hout. De voorraad is groot. Sommige boomgaarden werden om den lagen prijs opgehouden. Pruimen konden bijna niets opbrengen. Uit Atjeh wordt aan de Soer. Ct. geschreven: De linie thans nog vry rustig, zal wel spoedig van zich doen hooren, want wy hebben den oorlog verklaard aan 's vyands besten bondge noot, het struikgewas, dat eerstdaags gekapt zal worden. Daarvan zullen we pleizier belevenwy hebbben het als het ware gekweekt, een jaar lang alweer, en nu moet het weg. Maar des te meer is het-noodig dat het worde opgeruimd, het koste wat het wilde Het beri-berimonster steekt ook weer den kop op. Voornamelijk heeft het 15de bat. er door te ïyden, en dit occupeert nog wel de schoonste en bestgelegen kazernesde chambrees liggen minstens 2 M. boven den grond en eens in de week wordt alles gedesinfecteerd, doch de Atjeh- hydra spot met geleerde onderzoekingen en strenge voorzorgsmaatregelen. Zij gaat met haar ver nielingswerk -steeds voort, en aan onze bacillen en microben stoort zij zich al evenmin als aan onze hooggeleerde professors, die haar wel weten te ontdekken en er lange en geleerde verhande lingen over houden, maar die ze daarom nog niet wet6n te bestrijden en te vernietigen! Konden ze dat maar Het velen bekende kinderboekje „Piet de Smeerpoets" (oorspronkelijk Duitscb) is vertaald in het Fransch, Engelsch, Hollandsch, Deensch, Zweedsch, Russisch, Italiaansch en Portugeesch. In Duitschland verscheen reeds de 175ste druk en in Engeland de 40ste. Men stelt dus ook wel buiten ons land afschrikkende voorbeelden ter leering aan de jeugd Naar men aan het Ebld. meldt, is het voorloopig onderzoek in de bekende zaak van den directeur en den boekhouder der bank van leening te Utrecht, als verdacht van verduistering van panden enz., in verzekerde bewaring, reeds zoover gevorderd, dat met het uitschrijven der dagvaardingen een aanvang is gemaakt en de dag der openbare terecht zitting in September weldra zal kunnen worden vastgesteld. Er zullen ongeveer een honderdtal getuigen worden gedagvaard. Is onze berichtgever goed ingelicht, dan zal aan mr. Pit, te Utrecht, door den ontslagen directeur zijne verdediging worden opgedragen, en aan den boekhouder door de rechtbank een rechtskundig raadsman worden toegevoegd. Eene pijnlijke en geheel onverdiende dieren mishandeling is het snijden van den tongriem van vogels, als raven, spreeuwen, eksters, enz. Men doet dit in de meening, dat zij dan beter leeren „spreken". Het bleek, dat dit een dwaas vooroordeel isvogels, die deze operatie niet ondergingen, kunnen het evengoed leeren. Het is te hopen, dat dit vooroordeel spoedig zal uitgeroeid zijn. Onze tijd zoo schrijft men uit Stads kanaal is de t\jd van „bonden"! Hoeveel dergelijke vereenigingen onderden naam „bond" reeds zijn opgericht, nog scheen er een te ontbreken en daarom is er hier een tot stand gekomen, die den naam draagt van„Neder- landsche Volksverbetering". Voorwaar, geene kleinigheid! En wat bedoelen de oprichters dezer vereeniging Niet meer of minder dan dit„dat de leden er van zich verbinden niet vóór hun 30ste jaar in 't huwelijk te treden." Vijftien leden zijn dadelijk toegetreden. Wie lid wordt, moet jaarlijks eene nog te bepalen som storten in de algemeene kas, waaruit zij, die zich op of na BO-jarigen leeftijd in het huwelijk begeven, hun aandeel terug ontvangen. De leden stellen zich voor, dat zij langs dezen weg later eene betere positie in de maatschappij zullen innemen. In een der laatste nommers van het Sociaal Weekblad heeft mej. Cornelie Huygens een goed woord gedaan voor de winkeljuffrouwen, die in de groote magazynen verplicht zijn dikwyis geheele dagen te staan. Zy noemde verschillende groote inrichtingen te Amsterdam en drong op verbetering aan. Het damespersoneel van de firma Schade en Oldenkott te Amsterdam was over de inmenging van juffrouw Huygens gebelgd en schreef er in 't N. v. d. D. een erg boos stukje tegen en beschuldigde haar, dat zij ontevredenheid zaaide. Gelukkig was de klasse van vrouwen, die het hier gold, tegen de poging bestand, enz. In 't Sociaal Weekblad van verleden week komt mej. Huygens op dit schryven terug. Zy zegt o. a. het volgende Vooral met het oog op de firma Schade en Oldenkott achten velen met my deze bescherming dringend noodzakelyk. Om die firma in de oogen van weidenkenden in den lande te sparen, liet ik o. a. tot dusverre achterwege de byna onge- looflyke mededeeling, my door de chefs zeivan verstrekt: dat hunne magazynen des winters zelfs bij de strengste koude onverwarmd blijven. Alle verdere commentaar is hier, dunkt mij, overbodig. De vereeniging van timmerlieden en met selaarsbazen te Groningen heeft aan den Raad I thans voor de tweede maal verzocht in de I bestekken van de gemeente Groningen te bepa- I len den werktijd, de vei hooging van het tarief I voor een bekwaam timmerman en metselaar I vast te stellen op 22 cent per uur, en verder I de loonen der overige werklieden in dezelfde I verhouding te regelen. Zij doen dit tweede I verzoek, omdat zij niet bij machte waren het I verzoek, dat de timmerlieden vereeniging tot I haar richtte om te komen tot een regeling I van arbeidsduur en loonsverhooging te beant- woorden, als niet rijk, provincie en gemeente I voorgaan door de tarieven en de bestekken I te verhoogen. De particuliere architecten toch I regelen zich hiernaar. Naar aanleiding van het voornemen, dat by I enkele jongelieden te Musselkanaal bestaat om I eene vereeniging op te richten, waarbij men I i zich verbindt niet vóór zyn vijftigste jaar in I het huweiyk te treden, schryft de Arnhemsche 1 Courant Is dit eene aardigheid Dan is ze van vry 11 laf gehalte. Is het ernst dan geldt het een 1 verachtelyk plan. Eerst wanneer men het leven I nagenoeg achter den rug heeft, zou men de zorg I en oppassing van eene vrouw inroepen, want I s heel veel anders zou toch zulk een huweiyk 11 niet wezen. E e En dan zullen die half afgeleefde egoïsten ID misschien nog aanspraak willen maken om de E o: schyn-echtgenoot te worden van jonge vrouwen 11 ti Dat men niet trouwt, moet ieder voor zich-14 zeiven weten; dat men door de omstandigheden I h er toe geleidt wordt om laat te trouwen, kanl ook voorkomenmaar om onderling zich daartoe I li< te verbinden is eene daad, die den leden vanlm zoodanige vereeniging tot schande strekt. lor Zulk eene vereeniging intusschen past inldii een tyd, waarin jeugdige, krachtige mannen zich I door hunne aanstaande vrouwen laten voort- trekken, in plaats van haar hun arm tot steun Eg,, aan te bieden. 1^ Een krachtige sterrenregen is, zooals telken Int jare in de nachten omstreeks den 10 dezer|na maand, weder te verwachten, de zoogenaamde|bie „meteoorzwerm der Perseïden". Die naam is|gei daarom gekozen, omdat al de vallende sterren |]jai uit het sterrebeeld van Perseus schynen voort |0ni te komen. Het is te hopen, dat dit jaar dejbov waarneming van den meteoorzwerm eens by-Kia zonder duideiyk kan zyn. Het gepasseerde jaarfctar werd het gezicht op den val werkeiyk benadeeld Rek door eene te betrokken lucht. Rj]( By het gerechteiyk onderzoek naar de oorzaak!^ van den vreeselyken brand te Chicago, waarvanEar' een aantal brandweermannen het slachtofferf06^ werd, heeft een d6r getuigen bekend dat de brand»™ met opzet door hem en de andere geëmployeerden»ilfl is aangestoken, om belangryke diefstallen tefver verbergen. F Meer en meer breidt de werkstaking ondel - de Engelsche mijnwerkers zich uit. Telkensltig wanneer een contract tusschen een myneigenaa: is ir en zijne arbeiders afgeloopen is, wordt de bflilebn neergelegd. In enkele mynen slechts wordfle e eene uitzondering op dien regel gemaakt, enlyftij daarop is de vrees gegrond, dat wanordelijkhedejer t ook by deze werkstaking niet zullen uitbiy veclend De werkstakers, doordrongen van de overtuiginJe zy dat hun pogingen weinig kans op een goedeliens uitslag hebben wanneer onder hen verdeeldheiiet h heerscht, eischen dat alle werklieden, ookzydilunni niet ontevreden zyn en zy voor wie eene weriftn a staking geiyk zou staan met hot plegen van eel moord aan hun gezinnen, zich by de bewegiD®el]6\ zullen aansluiten. In dien zin besloot het m^lnd werkersverbond in het Noorden van Wales Wonin handelen met de arbeiders der mynen in Flintshiiijt y; wien men tot heden tyd gelaten heeft, om blidstè werk neer te leggen. Fraaie toepassing deïndei vryheid 1 |omDi Volgens berichten uit Chicago is in ®en a westeiyke staten de tarweoogst zóó overvloed® Woe dat de boeren er hunne varkens mee voederewcht Een papegaai heeft te Florence treuriw deu onheilen veroorzaakt. Terwyi de barones i*tWoc Lupis-Rame 's avonds met eenige genoodigdfjpSchi in haar salon gezeten was, wierp haar papegai® 101 In eene voorkamer een petroleumlamp om. vlammende olie viel op een jachthond, die

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2