N#. 612. Donderdag 17 Augustus. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsn Burg 80 Cts. Franco per post door ga- heel Nsdkbland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubo op Texil. Schilderij „Abel Tasman's ontdekkingsvloot." De BURGEMEESTER van TEXEL verzoekt, naar aanleiding eener bij hem ontvangen missive van den Minister van Buitenlandsche Zaken, te mogen vernemen of het bekend is of, en zoo ja, waar, zich binnen deze Gemeente bevindt, eene schilderij van Abel Tasman's ontdekkingsvloot. Texel, 11 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis Ivan de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Donderdag, den 17" Aug. a. s. des vóórmiddags 11 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 14 Aug. 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen: |I. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raads leden. lil. Ingekomen stukken Mededeelingen. IIU, Benoeming leden stembureau. |IV. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening en goedkeuring rekeningen instellingen van Wel dadigheid, 1892. IV. Voorstel B. en W; tot aanvulling der politie verordening. |VI. Bespreking onderwijs Koog. BRANDWEZEN. De BURGEMEESTER van TEXEL herinnert el an ph ebbenden aan het navolgende vervat in de 'erordening van Politie voor deze gemeente, luidende: Art. 86. Het is verboden vuur te stoken, anders dan in laartoe behoorlijk ingerichte stookplaatsen, voorzien an gemetselde schoonsteenpijpen, ter dikte van linstens 9 a 10 cM., of van metalen pijpen. Alle schoonsteenpijpen moeten zóó wijd zijn, at zij behoorlijk geveegd of getrokken kunnen orden, In buitengewone gevallen kan, met toestemming an Burgemeester en Wethouders, die de voor gaarden bepalen, van vorenstaande bepalingen worden ifgeweken. Art. 87. De haardsteden of open stookplaatsen moeten op teen gemetseld zijn, terwijl de ijzeren stookplaten Immer op houten vloeren of binten mogen worden iplaatst. Art. 88. Waar ijzeren pijpen door houten zolders of be- ichotten gebracht worden, mag de afstand tusschen lie pijpen en de zolders of beschotten niet minder ifln dan vijf cM. voor de zolders en 10 cM. voor de ichotten; in beide gevallen moet de opening met zer of koper beslagen zijn. Art. 89. Het is verboden in de schoorsteenen binten, ilken of ander houtwerk te hebben, tenzij dit boorltjk bemetseld of met ijzer of zink bekleed is. Art. 90. De deuren en kozijnen in de bestaande schoor- enen moeten van ijzer of anders van binnen vol- oende met ijzer of zink bekleed zijn. De deuren en kozijnen in de nieuw te bouwen choorsteenen moeten geheel van ijzer zijn. Art. 91. -■Het ia verboden, zonder vergunning van Burge- 1 ueater en Wethouders, kachelpijpen of rookbuizen door rieten daken, vensters, muren of heiningen te steken. Art. 92. De schoorsteenen, bjj de nok uitkomende, moeten opgemetseld worden minstens een' halven Meteren de in het dak uitkomende, minstens 1,50 Meter boven het hoogste punt, waar zij door het dak komen. Indien de rook hinderlijk is voor de buren, moeten de schoorsteenen binnen den door Burgemeester en W ethouders te bepalen tij d zoo veel hooger worden opge trokken, als door dat college wordt voorgeschreven. Art. 93. De schoorsteenen, die gedurende het geheele jaar gebruikt worden, moeten tenminste tweemaal, n.l. in de maanden Mei en November en die, welke alleen des winters gebruikt worden, ten minste eenmaal in het jaar, in de maand Mei of Juni, worden geveegd. Bakkers, smeden en allen, die vuur gebruiken, anders dan voor huishoudelijk gebruik, moeten de schoorsteenen, die voor hun bedrijf dienen, minstens elke drie maanden doen vegen. Jaarlijks of zoo dikwijls Burgemeester en Wethou ders dit noodig achten, zullen brandmeesters een onderzoek doen instellen of aan bovengenoemde bepaling is voldaan. Volgens art. 111 dier verordening wordt overtre ding of nalatigheid ten aanzien van het bepaalde bij art. 93 gestraft met eene geldboete van ten hoogste vflf gulden en van de artt. 86 tot en met 92 met eene geldboete van ten hoogste vijfentwintig gulden. Voorts wordt ter algemeene kennis gebracht, dat binnen korten tijd door brandmeesters of hunne plaats vervangers een onderzoek zal worden ingesteld of bovenstaande bepalingen naar behooren worden nagekomen. Texel, 14 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. Alle jongelieden, die den leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en den militieplichtigen leeftijd nog niet hebben overschreden, kunnen na de loting voor de Nationale Militie Kosteloos onder richt in den Wapenhandel ontvangen in de Gemeente hunner inwoning of in eene naburige Gemeente. Zij, die aan dat onderricht wenschen deel te nemen, behooren zich zoo spoedig mogelijk en u i t e r 1 ij k voor 8 September a.s. aantemelden bij den Burgemeester dezer Gemeente. Texel, 14 Augustus 1893. De Burgemeester van Texel, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 16 Aug. 1893. Een groote hoeveelheid vee was Maandag ter markt aangevoerd. De oorzaak daarvan was ongetwijfeld de sterke aanhoudende droogte, waardoor het weiland in een toestand geraakt dat het geen voldoend voedsel voor het vee biedt. Gelukkig dat het vasteland in beteren toestand verkeert en men daar nog wel wat vee kan plaatsen, anders zouden de toch al lage prijzen wellicht nog eene belangrijke verlaging ondergaan. Ter markt waren aangevoerd 1174 schapen, 346 lammeren, 19 koeien, 5 kalveren, 21 paarden en 7 veulens. Voor schapen werd gemiddeld van f 9 tot f 13 besteed, ofschoon ook lagere prijzen, voor een enkel partijtje f 3.76 werd betaald; lam meren konden van f 4 tot f 6 gelden; voor koeien werd van f 77.50 tot f 140 besteed; in paarden ging niets om. De handel was over het algemeen stug. De Zaterdag gehouden oefening met de reddingboot, achter de Koog, is goed afgeloopen. Velen hadden dien dag een uitstapje naar de Koog gemaakt om de oefening te zien, en van die velen waagden het verscheidenen om een tochtje met de boot mede te maken, daartoe uitgelokt door het heerlijke weder en de kalme zee. Ook van het vuurpijltoestel werd door het afschieten van een paar pijlen gebruik gemaakt. Onder het Kerknieuws in het N. v. d. D. lezen wij dat bij de Ned. Herv. Gemeente te Oosterend op Texel is beroepen, Ds. D. J. van Dijk Jz., pred. te Oosterland op Wieringen. Volgens een hier reeds Maandag ontvangen bericht zou heden (Woensdag) in de haven van Oudeschild aankomen een vaartuig van het Leger des Heils, aan boord waarvan vele per sonen tot het leger behoorende, zoomede eenige kinderen van het groote leger. Het voorne men was om alsdan een tochtje langs Oude schild en door den Burg te maken, wellicht opgeluisterd door het gezang der tochtgenooten. De Heer P. Dijkstra, vroeger onderwijzer a/d Koog op Texel, thans te Amsterdam, slaagde Zaterdag jl. voor het examen in de Fransche taal 1. o. Waal, 15 Aug. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer G. Kempers, thans Hoofd der School te St. Pancras, deed heden te 's-Gravenhage met gunstig gevolg examen in de Fransche taal (lager onderwijs.) Welk een omvang de gevreesde vlekziekte in weinige weken in N.-Holland verkreeg, blijkt uit het volgende Door den plaatsvervangenden districts-veearts te Schagen werd van af 20 Juni in de volgende gemeenten bij een zestigtal eigenaren vlekziekte geconstateerd N. en Z. Schermer, Wieringerwaard, Wog- meer, N. Niedorp, Schagen, Obdam, Uitgeest, Winkel, Hoogwoud, Hensbroek en Barsinger- korn. Hoewel het Rijk gedeeltelijk de schade vergoedt, blijft deze voor vele boeren nog vrij belangrijk. Er waren er bij, die op een dag acht varkens verloren. („P. Ct".) Valsch geld. Er schijnt veel valsche munt in omloop. In verschillende bladen vinden we melding gemaakt van valsche Rijksdaalders, guldens en kwartjes. Zelf zagen we dezer dagen een valsch kwartje, van lood, slecht nagemaakt, zonder kartelrand. Men zij voorzichtig! Vaderl Volgens het „Ned. Tuinbouwblad" moet te Zeist een witte roos in bloei staan met 2500 3000 bloemen. De doorsnede van de plant is 6 meter en 30 40 personen kunnen er zich onder bewegen, daar de hoogte 1.80 M. is. De „Kerkelijke Ct." bevat de volgende advertentie „Een predikant, niet jong meer, wenscht verplaatsing. Hij let alleen op fatsoenlijke behandeling en gezonde woonplaats." TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1