N®. 613 Zondag 20 Augustus. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bübq 80 Cts. Franco per poit door ge heel Nbdbbland 46 Cts. Naar Amurika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 unr op den dag der nltgave. Pr\j$ der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Turn. TEXEL, 19 Aug. 1893. Wij herinneren er aan dat ter voorziening in de vacature van een lid voor den gemeenteraad, tengevolge het bedanken van den heer Brans, eene verkiezing is uitgeschreven tegen Maan dag a.sen de inlevering van stembriefjes dien dag ten Raadhuize zal kunnen geschieden van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur. - De voortdurende droogte, zoo ten nadeele van de landbouwende stand alhier, veroorzaakt ook groot ongerief bij de burgerijwater bakken, putten en pompen laten bij menigeen den bodem zien, en brengen alzoo velen in ongelegenheid. De toestand leidde er verder reeds toe dat uit de gemeentepompen slechts enkele uren per dag water mag worden gehaald en dan nog een hoogst bescheiden hoeveelheid. Oudeschild, 18 Aug. Door misleiding van stroom en windstilte, geraakte gisteren het tjalkschip van schipper P. Smit, beladen met grind, op het voormalige steenenhoofd, aan den grond. Gelukkig bleef het stil, anders ware 't vaar tuig wellicht verloren geweest. Schipper de Waard, met zijn tonnenboeier, nam een deel der lading over, terwijl eenige vletterlieden hun bijstand verleenden, 's Avonds gelukte het de tjalk vlot te maken en veilig in de haven te brengen. Juist toen dit geschied was, stak de wind op uit het Zuid-Oosten. - De Tweede Kamer heeft Woensdag met 62 tegen 33 stemmen besloten de amende menten op de kieswet naar de afdeelingen te verzenden. Zij verwierp vervolgens met 53 tegen 42 stemmen het voorstel van den heer Borgesius om aanstaanden Dinsdag dit afdeelingsonderzoek te doen plaats hebben en besloot op voorstel van den heer Schaepman daarmede 20 September a. s. aan te vangen. - Een kloeke daad Zaterdag bevonden zich drie heeren op de ier van IJmuiden, terwijl daar tevens twee ndere heeren logé's uit Katwijk-aan-Zee met eu kind bij zich aan het visschen waren. In en onbewaakt oogenblik viel het kind, dat ich buiten het hek had begeven, van de ruim meter hooge pier in zee. Op het hulpgeroep an den vader stortte zich de luitenant der illerie W. G. A. Brewer geheel gekleed in ee en slaagde hij er in, het reeds zinkende d te grijpen. Belemmerd door den sterken loed, gelukte het hem met veel moeite den ever te bereiken en het genoegen te smaken en kleinen drenkeling in de armen van zijn der terug te voeren. - Woensdagavond werd in „Maison Stroucken" Amsterdam een groote druk bezochte protest- eeting gehouden tegen de manier van spreken ver de Nederlandsche werklieden door verschil- Qde Kamerleden bij de Kieswetdebatten. De voorzitter, de heer Harttorff, opende de ergadering met de mededeeling dat deze meeting legd was door 33 werklieden vereenigingen en el om te protesteeren tegen uitdrukkingen die de Tweede Kamer over de werklieden waren gebezigd, door hen een dronkenmanszooi en stemvee te noemen. Verschillende sprekers, als Dr. Vitus Bruinsma, Nolting, v. d. Goes, Fortuyn, v. Helsdingen en anderen voerden het woord en 't waren vooral de Kamerleden Rutgers van Rozenburg, Bool en Travaglino welke het geducht moesten ont gelden. Na het debat werd de volgende motie aan genomen. „De openbare volksvergadering, gehouden in Maison Stroucken, op 16 Aug. 1893, spreekt hare verontwaardiging uit over de wijze, waarop verschillende leden der Tweede Kamer by de algemeene beraadslagingen over het kieswet- ontwerp Tak zich hebben uitgelaten over het niet vertegenwoordigde deel des volksprotesteert tegen de verdachtmakingen, waaraan de arbeiders hebben blootgestaan, overtuigd als zy is, dat dit zoo belasterde deel der natie te zijner tyd zal toonen verheven te zyn boven de aantygingen van de zoogenaamde vertegenwoordigers." Na afloop der vergadering, 's avonds elf uur, vormde zich een stoet met het doel om naar het huis van den heer Rutgers van Rozenburg te gaan. De politie intyds hiermede in kennis gekomen, was ter bestemder plaatse tegenwoordig en het gevolg hiervan was een geducht opstootje. De politie werd omsingeld zoodat deze genoodzaakt was met de blanke sabel de menigte uiteen te jagen't was een waar jachtveld, burgers zag men over de straat hollen, door agenten met opgestoken sabel in de hand nagezet. Reeds was men bezig keien uit de straat te lichten toen de politie versterking kreeg. Een hagelbui van steenen werd naar de politie geworpen en menige verwonding was het gevolg van dit alles. 'a Nachts te half een was alles rustig; arrestaties werden niet gedaan. Als bijzonderheid bij de jongste verkiezing voor den Gemeenteraad te Tilburg wordt gemeld, dat zich het geval voordeed, dat een ingezetene, die jn twee Tilburgsche couranten door „vele" kiezers werd aanbevolen, geen enkele stem bekwam. Als is het een feit, dat welgemeende waarschuwingen dikwijls door velen in den wind worden geslagen, mag dit toch geene reden geacht worden ten eenenmale het waar schuwen te staken. Daarom zij er hier even op gewezen dat het hoogst nadeeüg is voor de gezondheid om in deze snikheete dagen eene groote massa ijskouden drank opeens te verzwelgen en dat het meer dan matige gebruik van de zoo goed koops pruimen, peren en groene komkommers schadelijke gevolgen voor de consumenten hebben kan. Te veel is nooit goed, maar in deze warme dagen ongetwijfeld gevaarlyk. Men denke daaraan Naar aanleiding van de ongeregeldheden, welke in de vorige week te Haarlem hebben plaats gehad, tengevolge van het bekorten van de kermistyd schrijft de Arnh. Ct Als een gemeenteraad, van oordeel dat het pleizier aan een kermis verbonden niet opweegt tegen de zedeiyke en geldeiyke nadeelen, haar afschaft is begrypeiyk. Minder begrypeiyk echter is het, dat hij haar verkort, en acht dagen lang de kermisvermakeiykheden toelaat, maar niet gedoogd dat zy ook den negenden en tienden dag plaats hebben, geiyk een traditioneel gebruik medebracht. Wat men verkeerd oordeeld, moest niet acht dagen lang gedoogd worden; is het niet verkeerd, waarom dan die twee laatste dagen er maar niet bij gelaten? Zoo vraagt men zich af, als men leest wat nu te Haarlem is gebeurd en waartoe, op verzoek van tegenstanders, werd besloten, naar men wil, zonder bezadigd overleg. Op die wyze bevredigt men geene der beide tegenover elkander staande partijen, maar krijgt beiden tegen zich. De inkorting van de kermis heeft ook dit nadeel boven eene afschaffing, dat, terwyi eene afgeschafte kermis gel6ideiyk uit de herinnering verdwynt, de verkorting der kermis telken jare weder door de kermis zelve in het geheugen wordt gebracht. Men kan aannemende dat de kermis verkeerd is het verkeerde dulden of verbieden, maar het halveeren, dat gaat niet. Wil men de kermis langzamerhand laten doodbloeden, geiyk hier en daar feiteiyk plaats heeft, dan is de weg, daartoe door Haarlem ingeslagen, naar wy meenen, de goede niet. Maandagavond ontmoette eene vrouw aan den Boezemsingel, te Rotterdam, haren echtgenoot in kennelijken staat. Zij wierp hem deswege eenige verwijten naar het hoofd, de man werd nu zoo woedend, dat hij zijne gemalin opnam en over de Boezembrug in het water wierp. De vrouw werd met moeite gered, terwijl haar echtgenoot, om uit de handen van een aantal toegeschoten vrouwen te blyven, in allerijl het hazenpad koos. Te Akkrum (Fr.) leverde de toren Woens dag-avond een aardig gezicht op. Meer dan 60 ooievaars rustten daar een poosje uit, die zeer waarschijnlijk reeds op hun aftocht naar Egypte waren. Een man, wonende Lijnbaangracht, bij de Vijzelgracht, te Amsterdam, werd Woens dagmorgen door zijne vrouw uitgestuurd naar de Prins-Hendrik-kade, waar hem bij zekere firma hoogstwaarschijnlijk een goede betrekking wachtte. Hij talmde niet lang en spoedde er zich heen. Van 's mans afwezigheid maakte moeder de vrouw gebruik, laadde met behulp van haren commensaal het huisraad op een wagen en vertrok, zonder dat iemand weet waarheen. Toen de misleide man van zijne vergeefsche reis thuiskwam, vond hij natuurlijk de woning ledig en een briefje met de volgende woorden: „De honger doet mij vertrekken, groet je mooie familie l" Te Ursem, waar dit jaar vijftien lotelingen voor de Nat. Militie waren, waarvan drie dienstplichtig, doet zich het zeldzame geval voor, dat door vrijstellingen en achtereenvolgens afkeuren van de opgeroepenen, de trekker van het hoogste nummer dezer dagen onder de wapenen is geroepen. In eene weide te Puth (L.) verfde een boer zijne kar. Terwijl hij eenigen tijd afwezig was, ledigde een in de weide grazend rund den verfpot, met het gevolg, dat het dier, het uitbrullende van pijn, eenige uren later bezweek. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1