Buitenland. Volgens offlcieele bekendmaking, heeft zich te Rotterdam een geval van cholera asiatica met doodelijken afloop voorgedaan. Het kwam voor op een vaartuig in den Haringvliet. Door de bevoegde autoriteiten zijn, evenals het vorige jaar, alle maatregelen genomen, noodig tot bestrijding van de gevreesde ziekte. Ook eene ingezetene van Maassluis, werkzaam op eene werkplaats gelegen langs de rivier het Scheur, is door cholera aangetast. Spoedig naar zijne woning overgebracht, is hij aldaar overleden. („N. R. Ct.") Op het eiland Tholen heeft zich de aard appelziekte over alle velden verspreid en wel in zoo hevige mate, dat de struiken geen groene bladeren meer vertoonen. Hoe drommelvraagt de Schr. der brieven uit de hofstad in de Arnli. Ct., komt de Minister van Financiën al aan eene opbrengst van f 5000 uit de vermogensbelasting, volgens de offlcieele opgaven Ik heb nog niets van aanslag of kohier vernomen, juist integendeel dat 't met de voorbereiding zoo slecht vordert. Heeft de een of ander rijkaard misschien iets op rekening betaald? of is het een nestei, door den minister zelf gelegd of wel want er wordt zooveel aan de geheimhouding ge hecht gaan wellicht de trawanten van den minister werkelijk reeds bij nacht en ontijden, gewapend en gemaskerd rond om van de Nederlanders op te vorderen wat zij naar het gevoelen der ambtenaren aan ver mogensbelasting schuldig zijn? De remonte-commissie heeft in opdracht, voor het loopende jaar 90 paarden aan te koopen. Waarschijnlijk zal zij dit aantal op 120 brengen, waarvan er tot heden 53 zijn gekocht. Voor 27*- d 3jarige paarden besteedt zij f 525 a f 650. Het stroo wordt dit jaar met goud be taald. De prijzen zijn hoog en rijzen voortdurend. Per 1000 kilo betaalt reeds de stroocarton- fabriek te Leeuwarden voor gerstestroo f 18, voor haver f 20, voor tarwe f 21 en voor rogge f 22, en de andere fabrikanten, die ongaarne zien, dat deze fabriek meer en meer vasten voet in het Oldambt verkrijgt, moeten wel tegen deze concurrent opbieden. Jammer is het, dat de fabrikanten per 1000 kilo maar één gulden meer betalen, als de boeren hun stroo tot na nieuwjaar laten zitten. Doordat nl. het stroo erg uitdroogd, als het lang in de schuren zit en dus lichter wordt, is deze verhooging lang niet voldoende. Was het verschil grooter, de landbouwers zouden er eer toe overgaan met dorschen te wachten en er zou dan ook des winters voor velen werk zijn. De amendementen op de kieswet, welke thans tot bespreking naar de afdeelingen zijn verzonden, zfjn de volgende: De heeren Van der Kaay, Van Houten en De Beaufort willen kiesrecht verleenen aan allen, die in eenige directe belasting of in grondbelasting zfln aangeslagen voor f 1 of f 2, blflken hebben gegeven «9nig examen met goed gevolg te hebben afgelegd, of een bedrag van minstens f 100 of f 50 op een spaarbankboekje te bezitten, of als hoofd van een gezin of alleen wonend persoon een huisje te bewonen van een paar gulden 's weeks. Er wordt dus van den kiezer geeischt dat hfj eenig kapitaal bezit, in welken vorm dan ook. De vfjfde stand zou, bfj aanneming van dit amendement zQn buitengesloten. Daartegen heeft de Minister zich ten stelligste verklaard, omdat, volgens hem, hierdoor het zaad der revolutie veel weliger zou worden gestrooid dan door socialistisch revolutionaire prediking zou kunnen geschieden. De heeren Kolkman, Meers en Roëll, willen den leeftijd op 25 jaar stellen en eveneens een aanslag in de grondbelasting van minstens f 1, terwijl zfl willen uitsluiten hen, die hunne belasting niet hebben betaald. Voorts moet men een jaar aan het hoofd van een gezin hebben gestaan of als alleen levend persoon een woning in gebruik hebben gehad. De heer Tydeman eischt ook het bewijs dat men zijne belasting betaald heett. De heeren Goeman Borgesius, Ferf, Kerdjjk, Pijn- acker Hordijk, Pyttersen, Rink en Veegens willen de veroordeelden wegens dronkenschap uitsluiten, voorts willen zij landloopers weren door teeischen, dat de kiezers gedurende de laatst verloopen zes maanden op het bevolkings register van dezelfde gemeente voorkomen, ook veroordeelde bedelaars en landloopers en zij wier vrouw of minderjarige kinderen deswegen zijn veroordeeld kunnen geen kiezers zijn. De heeren J3. Mackay en Van Alphen nemen als kenteeken van geschiktheid aan als het hoofd van een gezin voorzien in eigen onderhoud en dat van het gezin. Het bewijs vcor het bezit dezer kenteeken is de voldoening van een rijksbelasting of bewijs van huisvesting gedurende een jaar in dezelfde woning, niet veroordeeld zijn wegens landlooperfl, bedelarij of dronkenscnap, of niet verblijf te hebben gehouden in eene werkinrichting. De heer De Ras wil ook de onderofficieren laten kiezen. De heer Vallette wilde uitsluiting van militairen beneden den rang van officier, slechts gedurende oorlogstijd of buitengewone omstandigheden. Hij wil verder voor ongehuwden den leeftijd om te kiezen op 25 jaar hebben gebracht, dus indirect de huwelijken aanmoedigen. De heer Gerritsen wil eveneens schorsing van het kiesrecht voor militairen beneden den rang van officier wanneer zjj zich bevinden in een gedeelte van het grondgebied des Rjjks, dat in staat van oorlog of van beleg is verklaard. De heer van Kerkwijk wil geen kiezer onder de 2S jaar, de heer Kerdjjk verlangt, dat zjj minstens 25 jaar zullen zjjn. De heer Land wil dat slechts kiezer zal zjjn wie op de bevolkings registers voorkomt, zjjne belasting betaald heeft en niet veroordeeld is wegens door hem genoemde misdrijven. De heer Van der Feltz sluit uit wie niet in eigen onderhoud kan voorzien of geen vaste woning heeft. Alle amendementen strekken tot uitsluiting van hen die bedeeld worden, wat in overeenstemming is met de grondwet. De meesten hebben geen bezwaar tegen de schrijf proef ten raadhuize, die echter door den heer Borge sius c. s. niet noodig wordt geacht. Ondank is 's werelds loon. Donderdag avond ongeveer 107s uur liepen twee beschonken personen langs het Hoendiep te Groningen. Plotseling viel een der twee in het water. Een agent van Politie schoot toe en met veel moeite mocht het hem gelukken, met behulp van eenige omstanders den drenkeling te redden. De andere persoon scheen evenwel niet te vreden met het optreden van den politieman, tenminste hij bracht hem een paar slagen toe, trok hem aan zijn baard en verscheurde hem de uniformjas, waarna hij onder hevig verzet gearresteerd werd. De geredde drenkeling koos inmiddels het hazepad, ook al zonder zijn redder te danken. (N. Gron. Ct.) Friesche boterkoopers durfden in de vorige week tengevolge de hitte, niet aan, de op de markt te Leeuwarden gekochte boter naar Engeland te verzenden. Een gedeelte werd te L. in kelders geborgen, om voor de verzending koeler weer af te wachten. In vele vaten „dreef de boter. De flesschentrekkers maken het ten slotte zoo bont, dat het Hollandsche krediet in het buitenland geheel verloren gaat. DeDuitsche politie waarschuwt thans tegen een nieuw middel, dat zij aanwenden om goederen machtig te worden. Zij laten thans de door hen bestelde goederen tot aan de grenzen zenden. Deze worden zoo laag aangegeven, dat zij vanwege de grensbeambten direct verkocht worden en de zwendelfirma's contant geld ontvangen. Volgens de Nederlandsche wet hebben de grensbeambten het recht, goederen die volgens hun meening te laag zijn aange geven, met een toeslag van 10 pCt. te koopen. De flesschentrekkers, die de aan hun adres gezonden goederen toch voor een spotprijs van de hand doen, kunnen elke verdere moeite sparen, en behoeven slechts de goederen zeer laag aan te geven om baar geld te ontvangen, zonder te vreezen dat hun goederen aan het station hunner woonplaats, wanneer lont ge roken wordt, onttrokken zullen worden. Men schrjjft uit Leeuwarden Naar aanleiding van eene in de vraagbus van de afd. Leeuwarden en Leeuwarderadeel van de Friesche Maatschappij van Landbouw gevon den vraag omtrent eene andere wijze van ver huren der boerenplaatsen, ook in verband met de werkloosheid en den roofbouw werd in de laatste vergadering aan de heeren Bernh. Behrns te Leeuwarden, G. Th. de Groot Stiens en J. K. Oosterveld te Hempens opgedragen deswege een onderzoek in te stellen en te rap porteeren. Zij hebben thans dat rapport uitgebracht met de volgende conclusie Het Hoofdbestuur van de Fr. Mij. van Land bouw uit te noodigen, zich tot de Hooge Regeering te wenden met het verzoek bij de Wetgevende Macht de noodige wetsvoorstellen aanhangig te maken, waardoor'. 1. de land gebruiker het recht tot weder inhuring verkrijgt op voorwaarde dat de door hem aangebrachte land verbetering bij het be palen der nieuwe huursom zoo wordt berekend, dat de voordeelen, uit die verbetering voort vloeiende, zoowel hem als den eigenaar ten goede komen 2. de landeigenaar ten allen tijde de vrije beschikking over zijn eigendom kan terug erlangen op voorwaarde dat hij den land- gebruiker tijdig opzegging doet en ten volle vergoeding geve voor de door hem aangebrachte verbeteringen, doch hem recht gegeven worde op schadevergoeding wanneer verwaarloozing der plaats of roofbouw op wettige wijze is ge constateerd 3. Kamers van Landbouw of pachtcommis- siën in het leven worden geroepen, te kiezen door en uit landeigenaren en landgebruikers, met vrijheid zich door deskundigen te laten voorlichten 4. de gemeentebesturen d6 bevoegdheid erlangen, om op de kohieren der directe belasting op het inkomen niet alleen de ingezetenen maar ook de ingelanden aan te brengen, des, dat de eigenaren, zoover zij binnen Nederland wonen, in de plaats hunner inwoning van dat kohier afschrijving erlangen naar verhouding van het belastbaar inkomen waarvoor zij elders zijn aan geslagen 5. elk burgerlijk contract in strijd met eenige wet, of de toepasselijkheid van eenig wetsartikel uitsluitende, ongeldig is. In het „Maandblad" van de Friesche Maatschappij van Landbouw van 15 Aug. jl. leest men het volgende Dezer dagen werd ons eene rekening ge toond van een binnen het arrondissement Leeuwarden residerenden notaris, betrekkelijk den verkoop van vast goed. Bij het stuk wordt aan den kooper acht per cent van de koopsom in rekening gebracht en bovendien de kosten voor het extract uit het proces-verbaal van den verkoop. Neemt men hierbij in aanmerking, dat deze verkooping in haar geheel tusschen de 20 en 30 duizend gulden opbracht en dus hier geen sprake kan zijn van eene verkooping tot een onbeduidend bedrag, dan schijnen de voorstel lingen van sommigen, dat de vermindering van het registratie-recht met 4.12 pet. in den zak van den notaris zal vloeien, niet geheel ongegrond. In de zomervergadering van den Genees kundigen Raad voor Friesland en Groningen was o.a. een voorstel ingekomen van dr. Baart de la Faille, uit Leeuwarden, luidende„De Geneeskundige Raad spreke zich uit over het gebruik van ruw ijs met het oog op cholera- gevaar." De inleider (bij afwezigheid van den heer De la Faille, de inspecteur) zeide o.a.: Men kan aannemen, dat in het ijs tien procent! bacteriën in levenden toestand aanwezig z^jnl van die, welke voorkwamen in het water, waarl van het ijs afkomstig is. Nu zijn de meeningenl nog verdeeld over de levensvatbaarheid vacl bacteriën in ijs, maar dit kan men wel aannemen] dat de typhusbacillen bij zeer lage temperatuur! levensvatbaar blijven. In elk geval levert jjs] afkomstig van besmet water, in voedingsmid] delen en dranken gebruikt, gevaar op, en daarom] zou spreker aan het voorstel van dr. de la Faillel die uitbreiding willen geven, dat daarin nietl alleen van cholera-gevaar werd gesproken. Na eenige discussie werd de volgende moti«| aangenomen. Besmet drinkwater wordt niet zuiver dooil bevriezinghet gebruik van het daaruit verkregen! ijs, in voedingsmiddelen of dranken, kan dusl even gevaarlijk zijn als het gebruik van hetl water zelf. Op de anarchistische conferentie te Zurichj® de salon des refuses van het socialistisch congres is een eenigszins gewijzigde motie van Domei Nieuwenhuis aangenomen, waarin het programs der anarchisten nauwkeurig omschreven word! Daarin wordt gezegd, dat men met alle te dienste staande middelen, wettige, onwettige gewelddadige, streven moet naar vernietiging ds tegen woordige kapitalistische maatschappijSlecbl met hen die dit erkennen kunnen de anarchiste samenwerken, alleen van hen zjjn zjj geen onve zoenlijke vijanden. Dit zegt de ex-predikant 1 ii wma—J

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2