De directeur-generaal der posterijen, de heer Ha velaar, heeft naar aanleiding van een desbetreffende vraag medegedeeld, dat bij bet laatste lid van art. 8 der wet van 15 April 1891 duidelijk bepaald is, dat frankeering van kopijen op voet van drukwerk alleen geoorloofd is, als die kopijen gevoegd zijn bij een druk proef, tot dezelfde uitgaaf behoorende, b.v. de bij die proef behoorende, de voorafgaande of de vervolg kopy. Kopijen afzonderlijk verzonden, vallen onder het port der brieven. Te Breda is eene vergadering gehouden van landbouwers en hoveniers uit die stad en omstreken, welke vrij druk was bezocht, waarin besloten werd tot het oprichten eener „Vereeniging tot afschaffing der tienden," waai bij zich ongeveer 40 landbouwers als leden aansloten, 't Doel is elkander in zake de tienden te steunen en eenzelfde gedragslijn te volgen, na ingewonnen rechtskundig advies. Bij den Gemeenteraad van Zwolle is een zeer belangrijk plan aanhangig, nl. tot ont ginning der pl.m. 480 hectaren heidegronden onder Wapenvelde, aangekocht ten behoeve der Zwolsche drinkwaterleiding. Het plan is op uitnoodiging van B. en W. opgemaakt door den directeur der Nederlandsche Heide maatschappij, den heer H. J. Lovink. De kosten zijn op f 55,200 geraamd. In andere gemeenten tracht men ook wel heide-ontginning te hand te nemen, doch meer door den nood der werkloosheid gedrongen. Dit plan echter is ontworpen, in de ver wachting, dat het een zuiver winstgevend werk zou kunnen zijn. In het Prins Hendrik-dok, te Middelburg, wordt door de Kon. Maatschappij „de Schelde" een niet alledaagsch werk verricht aan een van de schepen der Rotterdamsche Lloyd. Het stoomschip „Batavia", dat den 7den April 1883 van genoemde werf te water werd gelaten, zal 24 voet worden vergroot. De ijzeren platen op ongeveer 2U der lengte van het schip zijn reeds voor een deel los gemaakt, het achterste gedeelte zal worden achteruit gebracht de kiel ligt dan ook in hellende richting en de verkregen ruimte alsdan aangevuld. Met deze ver grooting gaat gepaard vernieuwing van machine en tuig. Wanneer het vernieuwde stoomschip be wijzen zal hebben geleverd aan de verwachting te hebben voldaan, dan bestaat de waarschijn lijkheid, dat er een dergelijke bewerking op meer schepen dier reederij zal worden toegepast. Woensdagmorgen werd begonnen de „Batavia" in het droogdok te Middelburg in tweeën te trekken, hetgeen met uitstekend succes geschiedde. Het achteruit te brengen stuk rustte op een wieg zooals bij afloopende schepen wordt gebruikt en werd getrokken door twee vijzels met kettingen aan een frame onder het roer aangebracht en evenzoo geduwd met vijzels aan de andere zijde. Patromonium bevat een artikel, getiteld .Een vingerwijzing", waaiin zij verklaart, dat men naar hare meening met de philantrophie in zake weezenverplegiDg op een verkeerden weg is. Van de kazerneering moet men terugkomen: weezen zijn geen soldaten en evengoed als hare geestverwanten een afkeer hebben van het Fourieristisch denkbeeld om alle kinderen samen van Staatswege te doen opvoeden, behooren zij er ook afkeerig van te zijn om op weezen dat Spartaansche stelsel toe te passen. „Want we gelooven in overeenstemming met de Heilige Schrift te spreken", zegt ze, „als wij beweren een W6es mag in geen geval worden achtergesteld bij een kind dat beide ouders bezit." Zij dringt er op aan het bewustzijn te ver levendigen, dat het de plicht is der nabestaanden, zich over de weezen te ontfermen en die in hun eigen gezin op te nemen, in plaats van ze aan een gesticht toe te vertrouwen. „Indien nu echter heel zulk een familie mocht ontbreken, wat toch altoos tot de zeldzaamheden behoort, dan is er in onzen, Gode zij dank ontwakenden, tijd weer een gemeenschapsbesef in de Christelijke Kerken, dat niet tevergeefs wordt wakker ge klopt in geval van nood en ellende. „In veel van hetgeen er af en toe over ver pleging van ouderlooze kinderen in weeshuizen besproken en geschreven is", zoo besluit ze, „ligt een duidelijke vingerwijzing. Het roept Nederland luide toeHerzie uzelven op het gebied uwer weezenverpleging en begin bij ieder bijzonder geval met de familie, indien nog noodig, wakker te maken, tot zoolang de consciëntie aan het woord komt." Als een bewijs van den enormen voorraad appelen en peren, welke dit jaar gewonnen zijn, deelt de „Bred. Ct." mede, dat op de markt te Breda de wijnappelen verkocht werden voor 7 en 8 centen per 5 liter. Dertien manden varkenspruimen, door een particulier te Druten naar Engeland verzonden, brachten 10 cent op. De vee-uitvoer naar België neemt na de heropening der Belgische grenzen nog steeds in omvang toe. Reeds gedurende de laatste weken vertrok telkens na do Vrijdagsche markt te Leeuwarden (na Rotterdam de belangrijkste van het geheele land) geregeld te 4,30 namiddags een speciale veetrein naar België, die gewoonlijk meer dan 50, soms 60 wagens telde. Daar al het veevervoer per snelgoederentrein geschiedt, heeft de directie der Exploitatie maat schappij nu onlangs besloten, ook met het oog op een tijdige aankomst en tot waarborg van het geregeld vervoer, iederen Vrydag te 3,10 uur namiddags nog een extra veetrein van Leeuwarden te doen vertrekken. Ook van deze gelegenheid wordt een druk gebruikgemaakt. Onzen eenigen rustbewaarder moet het hoofd wel omloopen, zoo meldt men uit Kolhorn aan de „Alkm. Ct." De zorg voor een tweetal drinke broers, die ons anders zoo kalm dorpje in beweging brengen, geven daartoe aanleiding. Nadat een dier jenever helden f 250 had zoek gebracht en, toen hy zyne woninghuur niet meer betaalde, op straat was gezet, ontfermde de ander zich over hem en nam hem by zich in. Nu ging het lieve leventje eerst recht aan den gang. In roerende eendracht bedrinken zy zich nu en maken dan den openbaren weg tot het tooneel hunner luidruchtige vreugde over zooveel eensgezindheid. Reeds beproefde men de vrienden te scheiden door een van hen in den toren op te sluiten, doch zelfs de muren waren tegen den innigen band, welke beiden vereenigt, niet bestand. Fluks werd er een gat in gebroken, en tot groote verbazing van de H. Hermandad liep men weldra weer broederiyk over den weg te zwaaien. De Laudermarke, eene vier uren gaans uitgestrekte grasvlakte van Laude (Gron.) achter Ter Apel langs tot aan de Pruisische grenzen, komt in cultuur. Reeds hebben een aantal boeren er hunne woning opgeslagen en door middel van diep ploegen den bodem, die slechts natuurweide van de minste soort is, verbeterd en geschikt gemaakt voor graan bouw. Thans worden wegen en breede slooten aangelegd door de gemeente (Vlagtwedde) en komt het Westerwoldsche kanaal tot stand, de bakens van Ter Apel uit staan er al, dan kan dit dorre land nog rijke vruchten dragen. In een huisgezin te Twekkeloo, gemeente Lonneker, sukkelden de man en de vrouw sedert jaren aan rheumatiek, ten minste dit meende men. De vrouw stierf zelfs. Dezer dagen nu werd ook de zoon rheumatisch aangedaan. De geneesheer constateerde lood- vergiftiging ten gevolge van slecht drinkwater. Door oordeelkundige behandeling zijn de patiën ten thans aan de betere hand. In „Morgenrood", het blad, waaraan o. a. de heeren F. Domela Nieuwenhuis, G. F. Van Duyl, mr. P. J. Troelstra, dr. Vitus Bruinsma en ook Nellie medewerken, staat het volgende „Steeds was goed geloof de oorzaak van de ellende der arbeiders. Met die innige goedhar tigheid, die de groote massa der proletariërs kenmerkt, hangen zy aan den persoon, die hun den weg naar beterschap van hun toestand zegt te zullen wyzen. Zij zullen beterschap van hun toestand krygen, zoo de man, die hen leidt, braaf is en het oprecht meent, zoo niet eerzucht hemzelven leidtzoo niet enkel de wensch om zelf genoemd te worden, hem aan het hoofd van de arbeiders heeft geplaatst. Maar is dit laatste wél het geval, wee dan ongelukkigen, die uw vertrouwen hebt gesteld in zulk een leidsman Langs de ruggen der menigte klimt hy op, om, boven gekomen, met zyne laarzen naar alle kanten schoppen uit te deelen. En juist omdat hy zoo goed weet, hoe hy met de lieden heeft te doen, om hen geheel ten onder te brengen, zal hij geen middel sparen om de tuchtroede met alle kracht op hen te laten neerkomen. ArbeidersZiet toeMoge nimmer eene dergelyke ontgoocheling uw deel worden „De Tyd" qualiflceert deze woorden als „wer kelijk zeer verstandige." In het begin dezer week vertoonden zich in de Joden-Breestraat te Amsterdam twee wielrijders, waarschijnlijk vreemdelingen, waarvan de een een houten been had, dat naast het wiel hing. Met één been trappend, kwam hij even snel en zeker vooruit als zijn reisgenoot. De bekende Amsterdamsche nieuwsgierig heid noodzaakte den man van zijn wiel te gaan en te loopen, wat hem blijkbaar zeer moei lijk viel. Yoor zoover men weet, werd door dergelijke I gebrekkigen van het rijwiel nog geen gebruik gemaakt en blijkt het toch voor hen een ver-1 voermiddel bij uitnemendheid. Het ongeluk op den Kralingschen Plas. - Niettegenstaande de kermis dit jaar een bij zonder kalm verloop heeft gehad, heeft de na- kermis haar offers geëischt. Een zevental I kermisgasten kwamen Maandagmiddag, eenigszins aangeschoten, maar niet veel, bij den herbergier P., aan het einde van den Oudendijk en wilden daar een roeiboot huren, hetgeen echter geweigerd werd. Na in 't „Baarsje" aan de Lange kade nog even te hebben aangelegd, huurden zij daar een boot en gingen den plas op. Waarschyniyk door den invloed van den drank nam de vroolyk- heid dermate toe, dat men midden op behoefte gevoelde, eens te dansen. Het gevolg bleef nietl uit en zeer begrypelijk is 't, dat wanneer zeven| man in een rank bootje staan te dansen, vaartuigje moest kantelen. Vijf er van verdronken; twee hadden tegenwoordigheid van geest zich aan de bootl vast te houden. De werklieden Cornelis Boerl en Pieter Eerland, die het ongeval aan de Lange] kade zagen, aarzelden geen oogenblik, spoeddenl zich naar de plaats des onheils en slaagden metl moeite er in hen te redden. Onder de vijf, die| verdronken, waren twee broers, waarvan deeei| vader van 5 kinderen. Het spreekt van zeil dat het ongeval in de omgeving veel sensatis| verwekte. (KI. C. v. R.) „Hartjesdag" te Amsterdam. Tm\ Engelsche dames, die ook van de feestelykhedee op Hartjesdag hadden gehoord, gingen Maandag avond een kykje nemen in de Willemstraat Terwyi zy met belangstelling naar een groepje] dansende jongens en meisjes zagen en luisterdei naar het gesis van de voetzoekers en het knalli van de zevenklappers, kwam er plotseling groote voetzoeker op de kleeding van een di dames terecht, waardoor haar toilet in bram geraakte. Terwyi een paar omstanders toeschoten oi de vlam te dooven, begaf zich de andere da: naar den Haarlemmerdyk, om een dokter zoeken. Zy schelde by een geneesheer aai De meid deed open maar verstond de Engels dame niet die ongelukkig op hare beurt gi woord Hollandsch kon spreken. Het dier: meisje dacht dat de Engelsche dame hi voor den mal hield en gaf haar een klap i 't gezicht. De EDgelsche dame niet onbe" ven in de bokskunst, sloeg flink terug en oogenblik later, rolden de twee vrouwen o' den grond. Gelukkig kwam er nu een mi aan, die het dienstmeisje aan 't verstand bracl wat de wensch der dame was. Het dienstmeisje, geheel verslagen, bi hare verontschuldigingen aan. De Engelscl dame schikte haar verfomfaaid kostuui bekeek met treurigen blik haar bedorvi hoed, en keerde met een dokter terug di hare vriendin, die na voorloopige behandel harer wonden naar het ziekenhuis wi gebracht. f i e o 't 3] lil ti g' ci bi al w: va he ae w( 26i pei vo< eer Ve; bec voc daa sch kec Toe de schi wei Een aap in de kerk. In de „Vereenigi in de Kal verstraat te Amsterdam, wordt door i der artisten des avonds een voorstelling gedresseerde apen gegeven. Twee „Keesies" ontsnapten in de vorige we hun meester, waarvan de kleinste in de kerk' het Bagijnhof vluchtte. Den volgenden morgen, toen de kerkaangie zat Keesie in zyn zwart rokje met een gezicht op het koor, buiten het bereik der ke gangers. Daar den geheelen dag dieast werd gehoui erge met wel ioge niet Tusj op e Maat •a a E 0

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2