N°. 616. Donderdag 31 A#. 1893 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bubo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nkdibland 46 Cts. Naar Ammboca en andere landen met verhoogkig der porto'*. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot* letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Txxra. FEESTGROET aan KONINGIN WILHELMINA. Heil, Koningin, die feest moogt vieren; Wel moogt ge blijde zijn. De schoonste zomerbloemen sieren, Vorstinne, Uw jaarfestijn. De vlaggen wuiven in deez' stonde, Vol vriendelijken zin, Terwijl de feesttoon juicht in *t ronde, Gegroet, o Koningin! Waar Moederliefde en Moedertrouwe, Zoo teer en zorgvol waakt; e| Waar 't volk Uw heil weer mag aanschouwen, En steeds vol liefde blaakt rj Voor 't fier Oranje, wil 't ook zingen Een lied, vol gloed en min Daar jubelt het in alle kringen: Gegroet, o Koningin! u| Gegroet, gegroet, in deze stonde! in| Lief Koningskind, gegroet! ''S Het volk gaart bloemen in het ronde En strooit ze voor Uw voet. or* Een bloemengaard zij heel Uw leven; Wees zelf de schoonste er in! ar| Moog God U 't hoogst geluk steeds geven Gegroet, o Koningin 1 ent )id| en m enJ roll aar 3rd) en, ami leell »en ilen uit Pearti- STREMMING PASSAGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ex el, brengen ter algemeene kennis, dat de igsage over den Westerweg in Waal en Burg, ingevolge het verleggen van den koker bü het irceel land, genaamd „het Hooge Weidje", zal ]n gestremd op Vrijdag den 1 September 1893. Texel, den 30 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders van Texel, Strick va» Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 80 Aug. 1893. [Maandag jl. waren ter markt aangevoerd p2 Schapen, 485 Lammeren, 17 Koeien, 2 arden en 1 Veulen. [De handel was stug, de prijzen even zoo or Schapen werd betaald van f8 tot f 12,50; frameren golden van f 4 tot f 9,50Koeien f 85 tot f 130. 3 Rammen werden ver- cht voor f 18 per stuk. |- Naar wij vernemen zal Vrijdag a. s. morgens te 11 uur, de oefening met de pingboot achter Den Hoorn plaats hebben. elder, 29 Aug. Heden is hier door de rine-autoriteiten onderzocht, hoeveel tijder ie gemoeid zou zijn, om een zware ketting Br de haven te spannen, ten einde deze op wijze te versperren. Zonder iets aan het nut van dergelijke oefeningen te kort te willen doen, zij toch de vraag geoorloofd of zulke manoeuvres niet op den laatsten dag der week, b. v. des Zaterdagnamiddags hadden kunnen gehouden worden. Nu toch werd de vischaanvoer zeer belem merd, doordien de haven eenige uren achtereen was afgesloten. Voor de vele visschers, die het toch al niet te breed hebben, zijn de dikwijls voorkomende sluitingen der haven zeer schadelijk. Te Rotterdam hebben zich nog weder een paar choleragevallen met ongunstigen afloop voorgedaan, evenzoo te Leerdam. Verder werden cholera-gevallen geconstateerd te Delft, Kedichem en in het kanton Oostburg. De torpedobooten te Nieuwediep voeren een eindeloozen strijd tegen steigerwerken, sluisdeuren, steenendammen en andere stevige voorwerpen. Zoo ramde de „Idjen" eene der grootste torpedobooten Donderdagnamiddag zoodanig het buitenhoofd der haven, dat het houten plankier heel wat beschadigd werd. Het ijzerwerk aan den kop der boot, had zich bij de botsing zoo om een paal geslingerd, dat zij bijna niet los was te werken. PurmCt.) De besmettelijke varkensziekte maakt in de Streek nog steeds offers. Door de regeering is de rijksveearts van der Snel van Amsterdam belast met het ontsmetten en verbranden der hokken waarin de ziekte is voorgekomen, en met het opbouwen voor 's Rijks rekening van nieuwe hokken. (Enkh. Ot.) Hoe onvoorzichtig het is om petroleum bij een brandende lamp te doen, bleek dezer dagen weder ten duidelijkste te Lonneker. De echtelieden Wagelaar kwamen, met hun 12-jarig zoontje, 's avonds van een bruiloft. De moeder steekt een lamp aan, doch bemerkt dat er geen petroleum genoeg in iszij gelastte haar zoontje er wat bij te doen, waarop deze dit deed. Plotseling spatte de lamp uit elkaar en staat het jongetje in lichte laaiezijn ouders komen op zijn angstgeschrei toesnellen en blusschen hem zoo spoedig mogelijk, maar hij had reeds zulke brandwonden bekomen, dat men voor zijn leven vreest. Een zandduiker op de „Lutine". Naar aanleiding van een voordracht van den heer Van Deinse over het werken op verzande wrakken, meer bepaaldelijk op the Lutine, wordt door het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Werktuig- en Scheepsbouwkundigen de aandacht opnieuw gevestigd op het wrak der „Lutine", liggende in de Terschellinger buitengronden, en op een door den heer Ter Meulen, te Bodegraven, ontworpen werkplan, om door middel van een zandduiker de kostbare lading verder te onderzoeken en zoo mogelQk te bergen. Zooals bekend is, strandde het Engelsch oorlogs fregat „the Lutine" met 32 stukken en 200 man equipage den 9den October 1799 in de Terschellinger buitengronden op ztln reis uit Plymouth, met bestemming naar Hamburg. Slechts een der opvarenden, de scheepsklerk, werd gered. Het verlies der menschenlevens buiten beschouwing latende, mag toch gesproken werden van een kostbare lading want aan boord was aanwezig ruim 14 millioen gulden aan goud- en zilverstaven en muntspeciën, bestemd voor Hamburger handelshuizen en ter betaling van het gealieerde Russische en Engelsche leger. Vier malen heeft men getracht een gedeelte van de lading te bergen, en wel in 1800 ter waarde van f 669,240, in 1814 slechts 17 munten, in het tijdvak 1867—1861 f 529,487, terwijl in 1886 opnieuw pogingen werden aangewend en 8573 muntstukken ter waarde van f 8232 werden opgehaald. Het wrak ligt op ongeveer 14 meter beneden laag water, met pl. m. 8 meter zand bedekt, en bevat, zooals uit bovenstaande blijkt, wellicht nog eene groste hoeveelheid goud en zilver. De heer Ter Meulen stelt nu voor, door water in het zand te persen, dit beweeglijk en als het ware vloeibaar te maken, waardoor een schacht gemaakt wordt in den vorm van een groote flesch, waarin een duiker, zwaar belast, zich kan laten zakken, om het terrein te onderzoeken en den aanwezigen schat te voorschijn te halen. Het vloeibaar maken van het zand wordt herhaaldelijk toegepast bfl het inspuiten van palen en damplanken en het duiken in dat zand is ook reeds een paar malen welgeslaagd beproefd, nl. te IJmuiden en te Scheveningen. Begrijpelijkerwijze wordt de meening uitgesproken, dat technici zoowel als de mannen van geld bereid zullen gevonden worden nadere proeven te nemen, te meer daar een commissie, bestaande uit de heeren H. Cop, H. A. De Smit van den Broecke en A. C. J. Vreedenberg, als hun meening te kennen geven, dat gebleken is, dat bet zandduiken, mits met goed materieel en met beleid uitgevoerd, moet slagen en geheel verantwoord is, omdat het alsdan geen gevaar voor den duiker oplevert. De voordracht van den heer Van Deinse, het rapport van de commissie met bijlage van den heer Ter Meulen en de gevoerde discussie zijn in een bundel vereenigd en in den handel verkrijgbaar 4 fl. Ook al mis. In de laatste tijden is meer dan eens in sommige bladen gemeld, dat de vermogensbelasting vrij wat meer zoude opbrengen, dan door minister Pierson was geraamd. Afgaande echter op wat ons ter oore kwam omtrent de grootste gemeenten, gelooven wij dat deze berichten door de uit komst zullen worden gelogenstraft. N. R. Ct. Ten gevolge van den overgrooten oogst van tuin- en veldvruchten, die den landbouwer ten deel valt, ziet men te 's-Hertogenbosch des nachts te 12 uur reeds vele volgeladen karren ter markt komen, waarvan de begeleiders hun manden en zakken met groenten en vruchten terstond beginnen uit te zetten over de markt, ten einde zich voor den volgenden morgen eene goede staanplaats te verzekeren. Te Eksloërveen, waar men van de - theorieën, door de socialisten aldaar verkondigd verzadigd is, wordt thans door de veenarbeiders eene methode gevolgd, die meer in den geest van den Bond van orde door Hervorming is. De arbeiders kiezen aldaar namelijk op som mige dagen na het werk of gedurende den schafttijd, een of meer sprekers uit hun midden, die de aanwezigen moeten toespreken, zooals vroeger de socialisten deden. Altijd treedt een hunner of soms ook twee na elkander op, die de aanwezigen aansporen tot zuinigheid, matigheid, orde en eendracht, die waarschuwen voor het misbruik van sterken drank, enz. Meestal wordt de voor de vuist uitgesproken rede door het gezang van het „Gevoel o mensch" uit Hazeu's liederenbundel of met het Volks lied van Tollens besloten. Eene zoodanige bijeenkomst dezer dagen aldaar gehouden, werd door ruim 250 personen, die van het werk huiswaarts keerden, bijgewoond. O TEXELSCHE COURANT 10'r 361

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1