Buitenland. Woensdagmiddag wilde te Sas van Gent de vrouw van den ambtenaar Rud, op een petroleumtoestel bezig visch te bakken, er mee de trap opgaan. Bij ongeluk trapte zij op haar kleed, viel en stond in een oogwenk in volle vlam. De man snelde toe, greep haar en ijlde met haar naar het kanaal, op een zes meter afstand gelegen. Hij wierp zich met haar te water. De vlammen waren gedootd, doch het slacht offer was reeds met vreeselijke brandwonden overdekt. Het vel hing met flarden aan armen en lijf. De vrouw lijdt verschrikkelijke pijnen en haar toestand is zeer zorgelijk. De vrouw van een landbouwer te Raalte, die in het vorige jaar het leven schonk aan een drieling, welke kinderen thans allen nog welvarend zijn, werd dezer dagen verrast met de geboorte van een tweeling. Na aan 17 kinderen het leven te hebben geschonken (van wie 16 nog in leven zijn), beviel te Dongen eene vrouw van twee wel geschapen dochters. Toestand van den Landbouw! Aan den laatsten „Brief van Nelis" in het Ebl. ontleend het Rott. Nbld. het volgende In ons vaderland behoorden in 1890 reeds 3/5 gedeelte van den bodem der provinciën Noord-en Zuid-Holland aan personen, die zelf geen land bouwers waren; en sedert is het er niet op verbeterd. Zeer vele eigenaars werden huurders, en de hypothecaire schulden namen toe. Dat treurige verschijnsel zal wel komen, doordat het groot-kapitaal zich meester maakt van den bodem. Een gevolg daarvan is weder, dat, door zware concurrentie, de huursommen tot het uiterste worden opgedreven en het gebruikrecht van den boer te onzeker is. Men moest de huurprijzen regelen naar de opbrengst der landerijen en dan verder lange pachttermijnen invoeren; ziedaar het advies van een eenvoudige „Purmerboer." Terecht is erop gewezen, dat onze agrarische toestanden dringend behoefte hebben aan een andere regeling. Rijp zijn de denkbeelden tot verbetering nog niet. Maar allengs zal zich wel een vaste opinie vormen, want het algemeen belang wordt werkelijk ernstig bedreigd door den achteruitgang van den boeren stand. „Nelis" wenscht daarom der Regeering wijsheid toe, want de tijden zijn ernstig voor land en volk. Voor een Staat als de onze, waar de landbouw een zoo voorname plaats bekleedt onder de bestaans middelen, is het van het hoogste belang, dat de klasse der eigengeërfde boeren niet alleen bljjve, maar uitgebreid worde Bij de najaarsmanoeuvres zal worden nagegaan in hoeverre de belasting van den infanterist kan worden verminderd, zonder de marsch- en strijdvaardigheid van den man te verminderen, en zonder dat daarmede bijzondere onkosten gepaard gaan. Tevenszal worden nagegaan, of het vervangen van de schako door de politiemuts een noemens waardige verlichting voor den man is, en of het mogelijk is de schoenen onder den ranselzak te bevestigen. In het Noordwestelijk deel van Friesland zijn zooveel hazen, dat de boeren er over beginnen te klagen. Niet zelden ziet men 10 a 12 langooren op een akker bij elkaar zitten smullen van graan of gras. De buitenlanden in Friesland leveren zooveel hooi, dat vele boeren berouw hebben, tegen onge hoorde prfjzen maden gehuurd te hebben, daar ook de tweede snede op de binnenlanden de verwachting ver overtreft. Een gevolg van een en ander is, dat de prijzen van 't hooi belangrijk dalen. In de Friesche veenderijen is 't treurig gesteld, daar de aftrek van turf zeer gering is. De voorraad brandstof van 1892 is zeer belang rijk. Talrijke hopen turf van dat jaar wachten steeds op afscheping. De concurrentie van briquet- ten, petroleum, cokes en steenkolen is voor de verveners te groot, om het vol te houden. Niet alleen de verveners, maar ook de arbeiders worden de slachtoffers van dezen toestand, want de werkzaamheden in de veenderijen nemen gaande weg af, omdat de verveners door den geringen aftrek geen werk kunnen geven. Ook met den brandhouthandel staat het ongunstig, daar in dit artikel mede weinig aftrek is. Als een bewijs, hoe groote waarde gehecht wordt aan eene standplaats op de Bossche kermis, kan dienen, dat een der kermisgasten aldaar de a.s. kermis f 1000, een ander f 700 zal betalen om het rocht te hebben er zijne tent op te slaan. Onder de niet benijdenswaardige postjes behoort voorzeker genoemd te worden dat van kommies bij 's Rijks belastingen. Na afgelegd examen worden de toegelatenen naar de grenzen gezonden om aldaar eenige jaren op eene be looning van f 480 meestal zwaren dienst te doenbij opklimming in rang of klasse worden ze in het land geplaatst, doch hun tractement kan nooit hooger klimmen dan tot f 744, welk cijfer echter eerst na langdurigen dienst kan worden bereikt. Onder dat groote corps van ambtenaren nu (circa 2500) is in den laatsten tjjd eene beweging uitgegaan, om door vereeniging te trachten de positie te verbeteren. Een bond is tot stand gekomen, die Koninklijk is goedgekeurdvelen hebben zich aangesloten en in onderscheidene plaatsen zjjn afdeelingen opgericht. A. s. Zondag zal te Arnhem eene algemeene vergadering worden gehouden, voor welker bijeen komst niet minder dan 18 punten op de agenda voorkomen o. m. met alle ten dienste staande middelen aan te dringen op meerdere bezoldiging en spoediger bevordering by Z. E. den Minister van Financiën te zien te verkrygen, dat de grondslag van het pensioen in plaats van V«o op 7« wordt gesteld; oprichting van een fonds tot uitkeering by overiyden aan de betrokken weduwen. Zeldzaam. Bij den landbouwer De E., te Zoeterwoude wonende, die „uit aardigheid" in de maand Juli groene erwten had gepoot, staan er daarvan nu al in bloei. De wespenplaag is in het westelijk gedeelte van Noord-Brabant zóo groot, dat men van vele boomen de vruchten niet durft plukken. Vooral pruimen en peren moeten het ontgelden. Men tracht de insecten te vernietigen door des avonds petroleum of teer in het nest te gieten. Uit Borkulo meldt men aan de „Tel.": De reizigers, welke Zaterdagavond met den locaaltrein van 7.30 van Ruurloo kwamen, zijn aan een groot gevaar ontkomen. Circa 5 meter van de spoorwegbrug, welke over de Berkel ligt, werd eene koe overreden, waardoor de twee locomotieven, welke voor dezen trein waren, ontspoorden. De voorste locomotief tuimelde van de spoor baan af en kwam bijna in de rivier de andere kantelde dwars over de spoorbaan. Doordat de wagens losraakten, bleven deze staan en kwamen de passagiers met den schrik vrij. Het wekte groote verwondering, dat zelfs machinisten en stokers ongedeerd bleven. Men schrijft uit Bommelerwaard Sedert eenige dagen worden verschillende landbouwers in Bommeler- en Tielerwaard, door den Bond der Beetwortelsuikerfabrikanten aangemaand, om binnen 5 dagen te betalen een boete van honderd gulden per hectare van het door hen gecontracteerde land, alsmede het genoten voorschot terug met 6 pet. rente doordien zij, in strijd met hef bepaalde bij art. 9 van het contract, met meer dan één fabrikant over hun beetwortelland hebben gecontracteerd. Ofschoon het contract zulks verbiedt, werd dit reeds vele jaren, wegens de concurrentie, door de boeren beschouwd als een doode letter, aangezien de fabrikanten en agenten wel wisten dat zulks geschiedde en het ongestoord lieten doorgaan. Aangezien duizenden contracten in Gelder land met meer dan één fabrikant zijn gesloten, zal menig boertje de straat op moeteneenigen hebben reeds den eisch voldaan, anderen vragen uitstel, doch dat werd niet toegestaan betalen of vervolgen, is het harde woord. Aan het „Utr. dagbl." schryft men uit Linschoten, dd. 17 Aug.In tegenstelling van de slapte van voor eenigen tyd, heerscht thans allerwege in den landbouw groote bedryvigheid, ja, we zouden zeggen, er schieten haast handen by tekort. Ziet men hier den veehouder yverig bezig met den hooibouw, treft men ginds de bogerdlui druk in de weer met het vruchten- plukken, elders is het de akker, die de bouwman roept tot het schoonhouden of oogsten, alles onder begunstiging van uitmuntend weder, waar mede de oogstmaand zich tot heden doet kennen. Gat de langdurige droogte den veehouder redenen van bezorgdheid, dank zy het groeizame I weder, mag de hoop op eene nog ongedachte I uitkomst vrijwel gekoesterd worden, zoo al niet I algemeen van voldoend hooigewin sprake zal zyn. I Ook op den akker zyn de gewassen zeer I gegroeid, wat mede voor de aardappelen eene I bevredigende rooiing doet verwachten, indien I daarin althans „het kwaad" niet of weinig zall gaan heerschen, waar het zich reeds hier en daar I in het lof vertoond. Gunstiger teekent zich dit jaar, wat de vruchten E aangaat, die thans reeds bij veelheid tot geringen I prijs worden omgezet. Aan dezelfde Ct. schryft men uit BenschopI Als een voorbeeld van de schier ongekende! groeikracht der laatste weken kan dienen, datl een veehouder in deze gemeente van 14 „hond"! of 2 hectaren hooiland 33 voer hooi binnen haalde! of by na het dubbele van een gewonen oogst. I Het komt dan ook voor, dat landbouwers, die! vier weken geleden nog geen lok hooi in den berg! hadden en nog geen enkel stuk land hadden om! te maaien zelfs, nu reeds verzekerd zijn van eenl hooioogst, voldoende voor de behoeften van het! op te stallen vee. Drie jongelui hebben te Ylissingen dei aardigheid uitgehaald om bij een winkelier inl hoeden en petten een roodgeverfden ijzeren! hoed, die buiten de deur staat, weg te nemenl i en te plaatsen op het hoofd van het beeld! 1 De Ruyter. I De politie verwijderde dit hoofddeksel vanj onzen held. De jongelui boden den winkelier! f hun excuses aan. De nacht-politie had van het geheele gevalI niets gemerkt. (M. Ct.) I Een weervoorspelling 1 11 Er komt, na de profeten zeggen, een vroege!1 herfst na onzen vroegen en langen zomer. I' Er zweven al herfstdraden in de lucht etl op vele plaatsen maken de zwaluwen reedsl g( aanstalten voor de reis naar het zoelere Zuiden g( By een familie, wonende op de Wetering! schans te Amsterdam, is dezer dagen een inbraal^ gepleegd, zóó brutaal als maar zelden gehoord is!" De familie was uit de stad en had het huisl gesloten. Toen de heer des huizes Zondagavonl°c z()ne woning wilde binnengaan, kon hy het slolte niet omdraaien en moest de hulp van een smi|aa worden ingeroepen, die het slot openstak. AJec spoedig bleek het dat er inbraak was gepleegl en ook dat de dieven het daarbij niet hadde|(ja gelaten, doch tevens het huis tot hun tydeiyk!zje woning hadden gebruikt. |]or Zy waren achterin gekomen door een ruit valjaj de keukendeur te verbreken. Eenmaal in dp0l keuken, hadden zy het paneel der deur, dijoV( toegang gaf tot de gang, geforceerd en wareiGUa toen hun onderzoekingstocht begonnen. tjie Zeker als zy biykbaar waren niet gestoord tt6s zullen worden, lieten zy geen kamer onbezocbC6t geen kast of buffet onaangeroerd! foe] Zy hadden in de keuken eenige blikken meiuu eetbare waar geopend, deze heel netjes oppetrinü leumtoestellen gewarmd en opgepeuzeld. p Daar zy hun kleeding niet van de mooist» lD. vonden, trokken zy die uit en het ondergo»iek aan dat zy in de opengebroken kleerkasten vondel^, hun vuile plunje achterlatende. Bovenkleederef y namen zy echter niet mede. [en Geen plekje in huis of zij hadden sporen v«nri verwoesting nagelaten en den inhoud van enkejn t] kasten van boven naar beneden gebracht. letv Een groot aantal voorwerpen van waarde hebbjoor zy medegenomen, waaronder het noodige zilv»0or werk; kortom, zy waren te werk gegaan opeioor wyze, waaraan de bekende boeven uit de operetl „Erminie" nog een lesje hadden kunnen nemel leao Op bevel der regeering in Italië wordl^1 alle telegrammen uit Napels onderschept. AlleilL verontrustende geruchten doen te Rome de rondje De betoogingen hebben het karakter van et. oproer aangenomen talrijke dooden en gewondt moeten gevallen zyn bij de pogingen van t gewapende macht om de beweging te ondf drukken. 11° De toestand is overal ernstig; Rome, Gen*'? Milaan en Turyn verkeeren in een waren ststjL van beleg. Het gebouw van het Fransche gezat j schap te Rome is als 't ware in eene kazeit herschapennacht en dag wordt het door eet groote bezetting bewaakt. 7" Men vreest nog voortdurend de ergste onf^aa regeldheden. Een groot aantal anarchisten til hechtenis genomen. fwts' O

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2