N°. 618. Donderdag 7 SeptemberA0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dun Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nkdkrland 45 Cts. Naar Akïrtka en anir e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBorg op Texel. LOSLOOPEN VAN RAMMEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, vestigen de aandacht van belangheb benden op het bepaalde bij art. 23 der verordening van politie voor de Gemeente, luidende Het is verboden „a. rammen, anders dan voorzien van „twee spannen, in de weide te laten loopen „van 1 September tot 1 October; „b. rammen van 1 October tot 1 December „d.a.v. in de weide te laten loopen, tenzij „na verkregen schriftelijke toestemming „van Burgemeester en Wethouders." Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf en-twin tig gulden. Texel, 4 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het proces-vei baal van de inlevering en een van de op heden plaats gehad hebbende opening van stembriefjes, ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, is aangeplakt en ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Texel, den 5 September 1893. Burgemeester en Wethouders van Texel, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 6 Sept. 1893. De handel in vee teekende op de markt van Maandag nog geen betere uitzichten. De aanvoer was weder niet onbeteekenend, de handel echter stug, de prijzen zoo mogelijk nog lager. Voor Schapen werd van f 5,25 tot f 13,50 besteedvoor lammeren van f 4,50 tot f 10,25 van rundvee en varkens konden we geene prijzen noteeren. Aangevoerd waren 423 Schapen, 51 Lam meren, 6 Koeien, 1 Paard, 1 Veulen, 5 Schrammen, 6 Biggen, 3 korven Kippen. - De uitslag van de herstemming, noodig voor de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, op Maandag jl. gehouden, was als volgt Ingeleverd waren 315 stembriefjes. Van onwaarde 5 stemmen. Uitgebracht waren op de Heeren Jhr. Strick van Linschoten 163 stemmen. C. Wz. Bakker Jr. 148 Zoodat tot lid van den Gemeenteraad is verkozen de Heer Jhr. STRICK VAN LINSCHOTEN. - Naar wij met zekerheid vernemen heeft Jhr. Strick van Linschoten zijne benoeming tot lid van den Gemeenteraad niet aangenomen. Oudesohild, 4 Sept. De Heer Haanraads decoratieschilder, enz., gaf gisterenavond in de gemeenteschool eene alleraardigste voor stelling met een z. g. marionnetten theater. Niet alleen het jonge volkje had er veel pleizier van, maar ook vele ouderen woonden met genoegen de vertooning bij. Naar men zegt heeft de Heer Haanraads het voornemen om in den a. s. herfst de verschillende dorpen van ons eiland te bezoeken en dan uitvoeriger voorstellingen te geven. Wij durven een bezoek ten zeerste aanbe velen, zoowel aan jongeren als aan ouderen. Blijven de gevallen van cholera in ver schillende plaatsen nog steeds sporadisch, de naamlijst der plaateen waar zulke ziektegevallen voorkomen breidt zich nog al uit. Volgens de laatste berichten in de couranten kwamen gevallen voor te Nieuwe Wetering, Rotterdam, Kraüngen, Ameide, Koog a/d Zaan, Dedemsvaart, Helmond, Utrecht, Gorkum, Leerdam, Deventer, Eist, Hansweerd, Nieuwe- dijk. (N. B.) Een verschrikkelijk ongeluk heeft Zondag avond om tien uren te Rotterdam plaats gehad. Op het politie-alarm namelijk dat er brand was ontstaan in het Zwaanshals, waar eene houten loods brandde, trachtten vele nieuwsgierigen, die aan de overzijde van de Rotte stonden, met de daar liggende ijzeren pont van de Linker-Rottekade over de Rotte naar het Zwaanshals te gaan. De pont, twintig personen kunnende bevatten, was echter reeds overvol toen er nog van de wal personen bijsprongen. Daardoor schepte de pont van achteren water. Men drong naar voren door het water, de pont zonk en de ketting brak, waardoor allen te water lagen. Velen redden zich, doch een groot aantal personen verdronk. Maandag zijn 10 drenke lingen opgevischt. Dezer dagen werd te Barendrecht een paard in de weide door een zwerm wespen aangevallen en zoodanig gestoken, dat het dier weinig of geen voedsel meer kon nuttigen en eindelijk aan de gevolgen is bezweken. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tegen woordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 September 1893, des namiddags te drie uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te be geven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Twee meisjes uit Harlingen, dochters van een visscher, zijn naar Amerika ver trokken, om onder de Mormonen te worden opgenomen. Vooraf zijn ze te Amsterdam onderwezen in de Engelsche taal en in de beginselen van het Mormoonsche evangelie. De Haagsche Courant zegt Wat zit daar achter? Er werden op één dag te Utrecht weer 4 candidaten voor de akte gymnastiek L. O. allen afgewezen. Dat is in ruim eene week tijds nu al drie malen gebeurd. Bijna zonder uitzondering laat men al de candidaten zakken. Daar moet iets achter schuilen. Want 't is toch geen heksenwerk, zulk een examentje voor de lagere gymnastiek akte. Als vervolg hierop zegt hetzelfde blad Alweer werd niet één van de drie candidaten, die zich lieten examineeren, door de commissie te Utrecht bekwaam genoeg geacht om lager onderwijs in gymnastiek te geven. Als de commissie om welke reden dan ook toch van plan is, alle gegadigden voor dat aktetje af te wijzen, ware 't dan niet beter, dit maar openlijk bekend te maken? De ongelukkige slachtoffers kondén dan ten minste de reiskosten uitspareD. Te Heerenveen, waar dit jaar bijna niet getimmerd is, (er verrees slechts éen nieuwe woning,) zijn thans twee groote gebouwen in aanbouw, die volgens sommigen het beeld van onzen tijd te zien geven. Die gebouwen zijn„het gemeentelijk armhuis" en „de kazerne der marechaussée." Men schrijft. In de Weesinrichting te Neerbosch bevinden zich thans 1028 kinderen. Hieronder zijn er 323 waarvoor niets betaald wordt, 40 waarvoor jaarlijks f 10 wordt bijgedragen, 55 waarvoor f 20, 59 waarvoor f 30, 32 waarvoor f 40,188 waarvoor f 50, 91 waarvoor f 60,81 waarvoor f 70, 36 waarvoor i 80, 89 waarvoor t 100, 4 waarvoor f 110, 28 waarvoor f 120, 1 waarvoor een vrije gift van f 200 wordt gegeven en een ongelukkig meisje, waarvoor jaarlijks als gift f 300 wordt bijgedragen. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat ieder kind aan onderhoud, waaronder is begrepen voedsel, kleeding, onderwijs enz. jaar lijks f 120 kost, kan men begrijpen, wat de weesinrichting, behalve voor den bouw van nieuwe huizen, aan giften behoeft. Het volgende recept, hetwelk men zoo noodig kan beproeven, vinden wij in een onzer bladen Om een neusbloeding te stillen, bewege men de kaken evenals bij het eten. Is de patient een kind, dan steke men het een stuk papier in den mond en gelast het op te eten. In de ernstigste gevallen heeft dit eenvoudig middel baat gegeven. De Nederlandsche Amerikaansche Stoom vaart-maatschappij heeft het volgende schrjjven tot hare agenten gericht„Met het oog op de uit verschillende plaatsen in Europa gerapporteerde gevallen van cholera is door den „surgeon-general", chef van den marine hospitaaldienst der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, besloten, dat tot nadere aankondiging alle derde klasse passagiers gedu rende 5 dagen vóór hunne inscheping naar Noord Amerika in de haven van inscheping onder toezicht van den in elk dier havens gestatio- neerden, tot bedoelden marine-hospitaaldienst behoorenden Amerikaanschen arts, moeten blijven en dat al hunne bagage vóór afvaart moet worden gedesinfecteerd. Derde klasse passagiers voor de des Woensdag vertrekkende stoomschepen moeten derhalve uiterlijk Vrijdag en die voor de des Zaterdags vertrekkende stoomschepen uiterlijk Maandag van te voren te Rotterdam zijn en zich onmiddellijk na aankomst aan de kantoren der Maatschappij vervoegen. De kosten van verblijf en voeding f 1.20 per dag en per volwassene zijn voor rekening van de passagiers. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1