N\ 619 Zondag 10 September. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdbq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tbxil. TEXEL, 9 Sept. 1893. Eene commissie uit Q-ed. Staten van Noord-Holland, bezocht Donderdag jl. onze gemeente, teneinde een onderzoek in loco in te stellen naar de begraafplaats in den Burg, in verband met de voorstellen tot sluiting van die begraafplaats. Door eenige ingezetenen werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om bij de comm. ter audiëntie te gaan. De comm. bracht later nog een bezoek aan de nieuwe begraafplaats, benoorden den Burg. Bij de op 4 en 5 dezer te Alkmaar gehouden toelatings- en her-examens tot de Rijks hoogere burgerschool, slaagden o. m., voor de eerste klasse H. J. D. W. Dikkers, A. Dros en W. J. Vos, allen van Texel. De verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad alhier, noodig door het niet- aannemen zijner benoeming door Jhr. Strick van Linschoten, zal plaats hebben op Maandag 11 September a. s. Woensdag had de aanbesteding plaats voor de levering van brandstoffen voor de verschillende openbare scholen en het raadhuis alhier. De aanbesteding geschiedde in 4 perceelen. Voor perceel I, II en III was de minste inschrijver Dirk Vos, resp. voor f 80,50 f 200,50 en f 110,50. Voor perceel IV P. Bruin Jz. voor f 124. De levering werd aan de laagste inschrijvers jê| gegund. snt De lang gewachte, zoo vurig gewenschte tel regen is eindelijk gekomen; wel wat laat, im| maar toch niet minder hartelijk welkom. En ze kwam in een flinke hoeveelheid. De sluizen enïdes hemels schenen als het ware zoo wijd 5Pl mogelijk geopend en eerst zacht, later met eiI volle stroomen bevochtigde de regen het aard ei11! rijk mild en overvloedig. Doch met die weldaad trof tevens een ramp, 0erj of beter gezegd een onheil. 3eD| Reeds even na den middag deed zich het eer[ gerommel van den donder hooren. Te vier dat|uren werd de donder hevig en de bliksem: leDl schichten feller en te ruim vijf uur koos het h6t|onweder zich een offer. Een boerenwoning v68|in Tienhoven van den heer Aug, Keijser, werd lieI|door den bliksem geraakt en stond in een eMloogwenk in lichte laaie. Aan blusschen viel lle°lniet te denken, terwijl de vlammen rijkelijk 13 Ivoedsel vonden in het daar geborgen hooi en IgraaD. De woning was bewoond door C. Bruin, nleen knecht van den heer Keijser, die met zijn ..Igezin ten zeerste verschrikt werden door het „Jjongeval. Persoonlijke ongelukken hadden geluk- ll"'~ niet plaats; er kon echter zeer weinig jtuplworden gered. ejull Oosterend, 8 Sept. Hedenmiddag sloeg de ardelbliksem in de R. K. kerk alhier. Ofschoon mdsjer geen brand ontstond, werd het voorste ;edeelte, zoowel binnen als buiten, vrij be- itydllangrijk beschadigd. De gevel is gescheurd, -{terwijl een groot gedeelte der rollaag van boven werd geworpenhet schot en zolderwerk vertoont op verschillende plaatsen scheuren en splinters, en verscheidene glasruiten zijn gebarsten. Het gebouw is verzekerd. In het geheel hebben vanaf het ontstaan der ziekte, op 21 Aug., zich te Rotterdam 20 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 14 met doodelijken afloop. Ook te Amsterdam is een dergelijk geval voorgekomen, de patiënt is echter beterende. Verder werden volgens berichten nieuwe gevallen geconstateerd te Leerdam, Gfiesendam, Oudshoorn, Woubrugge, Zuilichem, in het gehucht Stuivezande onder Oosterhout en te Vlaardingen 2 gevallen aan boord van een logger. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct deelt mede, dat de Minister van Financiën met zijn wijziging van het personeel reeds zoover gevorderd is, dat hij vermoedelijk reeds tegen of in October zijn voorstel zal kunnen indienen. Is deze correspondent wel ingelicht, dan zouden de wijzigingen hierop neerkomen, dat de grondslagen zouden worden teruggebracht totvier huurwaarde, mobilair, dienstboden en paarden, en dan zou daarbij een vrij sterke progressie worden toegepast, die evenwel weder een depressief tegenwicht zou vinden in aftrek van een zeker percentage van de hoofdsom van aanslag, in verhouding tot het getal kinderen. De decoratie-regen, welke bij gelegenheid der Koninginne-jaardag over Nederland is gegaan en zoo hier en daar eenige druppels heeft laten vallen, wordt door de meeste bladen besproken, doch met zoo verschillend oordeel dat niet ten onrechte de „Telegraaf" het spreekwoord in herinnering brengt dat iedere decoratie één ondankbare en tien wangunstigen maakt. Het gemoedelijkst is zeker wel de „Amst. Ct." die zich verheugt met de ver heugden, en alle ontevredenen troost met de opmerking dat wij toch- allen hopen, dat de Koningin het volgende jaar weer jarig zal zijn. Dat er hier te lande velen zijn, die Bakker heeten, is bekend. Hoe toevallig soms de Bakker's elkander kunnen ontmoeten, bleek dezer dagen bij eene plechtige gelegen heid te Schagerbrug. Dtór werd namelijk de geboorte aangegeven van Pieter Bakker, zoon van Pieter Bakker, waarbij als getuigen op traden Pieter Bakker en Pieter Bakker. Menscbrfjft uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Men zal zich herinneren dat eenige maanden geleden de heer Marselis Hartsinck zich naar Amerika heeft begeven in verband met zjjne plannen tot kolonisatie van Nederlanders in het verre Westen. De heer Hartsinck is thans van deze reis in het vaderland teruggekeerd en heeft goede uitkomsten medegebracht. De „general landcommissioner" te Washington ont ried kolonisatie in de far West, omdat de transport kosten der producten te hoog zouden zijn om goede winsten te maken, maar wees daarentegen een onlangs van de Indianen gekocht territory in Alabama als zeer geschikt aan. Het bleek evenwel, dat deze grond b(j niet meer dan 20 acres tegelflk mocht worden toegezegd, zoodat de heer Hartsinck zich verplicht zdg weder naar iets anders om te zien. Toen vestigde men van verschillende zijden zijne aandacht op de Oostelijke staten North Carolina en Virginia. Hf] begaf zich dus naar Norfolk in Virginia, een stad met 70 a 80 duizend inwoners, en vond daar hetgeen hy zocht. Op anderhalf uur rfldens van de stad werd hem een stuk gronds van 50.000 acres (20 000 bunders) te koop geboden uitnemend geschikt tot groente-, kool-, vlas- en vruchtenteelt en veefokkerij. Vóór November a, s. zal over al of niet aankoop van dit terrein moeten beslist wordende heer Hart sinck zou de helft willen verdeelen onder de Neder- Jaadsche kolonisten en het overige in Amerika zelf weder van de hand willen doen. Gelijk reeds bekend, strekt zijn plan hiertoe, dat niet meer dan 100 acres tegelijk zouden kunnen worden genomen, zoodat in het geheel minstens 250 Nederlandsche gezinnen zich daar zouden kunnen vestigen. Volgens z(Jne mede- deeling bestaat er te Norfolk groot gebrek aan boter en kaasmakers, zoodat tot heden jaarlijks voor 2 a 8 millioen dollars boter en kaas uit het Westen te Norfolk wordt aangevoerd, terwijl dit product veel beter in de streek zelf zou kunnen worden gewonnen. Het klimaat is daar over het algemeen zeer gunstig. Des winters daalt de thermometer zelden beneden 40° F. en des zomers blijft h(j doorgaans beneden 80°, Mocht de Hollandsche boer in de warmste dagen van het jaar hulp behoeven tot de bewerking van zijn land, dan zal hfj daar gebruik kunnen maken van negerarbeid, welke hem op 50 cts. a 1 dollar per dag zal komen te staan. Er zal thans te Amsterdam een comité voor deze kolonisatie worden samengesteld met sub-comité's in de verschillende provinciën. Intusschen heeft de heer Hartsinck reeds thans verscheidene aanvragen van werklieden en land bouwers ontvangen, en gelooft hfl, dat men in weinig tfjds in die mate met de zaak zal vorderen, dat de overtocht naar het nieuwe vaderland in de maand October zal kunnen plaats hebben. Gelijk wij reads vroeger mededeelden, zullen de kolonisten al wat zij tot de bewerking van den grond noodig zullen hebben, onder bepaalde voorwaarden door bemiddeling van het comité kunnen ontvangen, hoewel hun natuurlijk ook de gelegenheid wordt gelaten zich daarvan zeiven te voorzien. De lijsterstrikkers in Gaasterland (Fr.) hebben dit jaar weinig hoop op een goede vangst. De bij uitstek droge zomer is nl. oorzaak dat de bosschen als het ware wemelen van muizen. Deze nu zijn zeer verzot op de bessen, die ze met groote behendigheid weten machtig te worden. Een enkele maal slechts moeten ze hun snoeplust met den dood bekoopen, door in de strikken verward te raken. Waar deze snoepers zich in grooten getale bevinden is letterlijk het vangen van lijsters onmogelijk; 's avonds worden de beugels van groote trossen bessen voorzien, 's anderen morgens zijn de meeste afgekauwd. Welke middelen ook zijn aangewend om van deze plaag bevrijd te raken, geen enkel heeft mogen baten. Aangezien het vermoeden bestaat, dat er nog lijken zouden kunnen liggen op den bodem der Rotte, waar Zondagavond te Rot terdam de ontzettende ramp heeft plaats gehad (zelfs de buitenlandsche pers heeft er telegraphische berichten over), wordt de rivier daar ter plaatse door duikers afgevischt. Een roestige speld! De vrouw van D. V. te Benedenknijpe was bezig met haar zuigeling „te verpakken" en stak zich daarbij met een roestige speld in den arm, met het gevolg dat haar arm dadelijk geweldig opzwol. Met den meesten spoed werd door dr. Rinkes geneeskundige hulp verleend, die bloedvergiftiging consta teerde. Er bestaat hoop, dat de vrouw beteren zal. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1