N". 620. Donderdag 14 A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL SEOEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nkdhbland 45 Cts. Naar Ambrtka «n andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewtjsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen btj de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Tïxil. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize, een rozenkrans in etui, gevonden op het landpad van Zuid-Haffel naar den Burg. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetische Lijst. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister over 1893, lichting 1894, met de daaruit opgemaakte j Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van heden tot en met den 18en September i aanstaande ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 11 September 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. KOSTELOOZE INENTING. 1 I BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- iak| meente TEXEL maken bekend, dat op Zaterdag, ichjie September 1893, des voormiddags te Huur, in de O. L. School te de Cocksdorp en des ziinamiddags te 1 uur in de O. L. School te Zuid- hl Eierland, gelegenheid zal bestaan tot kostelooze glJinenting en herinenting van de ingezetenen, die zich hiertoe aldaar aanmelden. Texel, 12 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester, del J. A. Wesstra, Secretaris. iefl[ Igd.) TEXEL, 13 Sept. 1893. De aanvoer van vee op de markt van indag was belangrijk minderer waren angevoerd 5 Paarden, 2 Veulens, 4 Koeien, B74 Schapen, 176 Lammeren en 3 korven lippen. Die mindere aanvoer kan zijn oorzaak vinden hierin, dat reeds veel vee is uitgevoerd, de brijzen van dien aard zijn, dat zij niet tot perkoop uitlokken, of het eeDigszins gunstiger Teer nog eenig voedsel op het land kan doen far wachten. De handel was ook nu stug, de prijzen ag; voor Schapen werd van f 7,00 tot f 12 steedlammeren konden van f 3 tot f 11 keiden. Het uitzicht op beter is voor den veehouder foor dit jaar vervlogen. - De door de afdeeling „Noord-Holland" an het „Nederlandsch Paardenstamboek" bier uitgeschreven keuring van Paarden had 'aandag plaats lo. van jonge merriepaarden van 3 tot 6 en, gedekt door een Stamboekhengst, waar- r het bedrag van het aantal toe te kennen emiën over 1894 nader zal worden geregeld. Voor deze afdeeling waren tot inschrijving geboden 6 paarden, waarvan een voorloopig erd afgewezen. Ingeschreven werden 5 den, in volgorde van de HeerenA. P. 'lman, C. Keijser Pz., C. Garritsen, Aug. "sar en 0. Slot. 2o. van paarden boven de 6 jaren oud (in het stamboek ingeschreven) met hare veulens, waarvoor bij waardigkeuring, twee premiën, elk van 26 gulden zouden worden toegewezen. Aangegeven waren drie paarden met hare veulens, nl. van de Heeren C. Keijser Pz., S. Keijser Pz. en Jac. Bakker, BargeD. De jury wees de eerste premie toe aan de inzending van den heer S. Keijser Pz., de tweede aan die van den heer C. Keijser Pz. Dank de bemoeiingen van onzen burge meester, is door de Comm. der Koningin een besluit genomen, hetwelk ongetwijfeld velen onzer ingezetenen tot genoegen zal strekken. 't Betreft namelijk de plaats der jaarlijksche loting voor de Nationale Militie. Gelijk men weet heeft de loting van inge schrevenen uit deze Gemeente telkenjare te Helder plaats. Aan die loting wordt door de daarbij betrokkenen liefst persoonlijk deelge nomen, vandaar dat op de bestemde dag de meesten hunner een tochtje naar den Helder doen. 't Schijnt evenwel dat èn het verblijf aan den Helder èn de terugtocht niet altijd van dien aard zijn dat daarover een roep van tevredenheid kan uitgaan, doch de opgewonden heid van sommigen, meermalen van dien aard is dat onaangename voorvallen daarvan het gevolg zijn, daargelaten nog het gevaarlijke voor de zoodanigen, op een klein bestek als een vaartuig, op het midden van het water. Dat menig ouder somtijds wellicht met vreeze zijn kind tot die tocht toestemming geeft, is zeker geene gewaagde onderstelling. Bovendien is zulk een dag geen koopje voor de Gemeente; toen in vroeger jaren de stoombootdienst door de Gemeente werd gesubsidieerd scheen het overbrengen der lotelingen daarbij te zijn inbegrepenthans echter nu die subsidie heeft opgehouden, geschied die overtocht voor rekening der ge meente en kost haar jaarlijks nagenoeg 50 gulden, (het vorig jaar toen tweemalen eene loting plaats moest hebben alzoo het dubbele.) Op grond van al het bovengemelde heeft het hoofd onzer gemeente zich tot deC. d. K. gewend, met verzoek om de loting voor de hier ingeschrevenen ook alhier te doen plaats hebben. Dat verzoek leidde tot de gunstige beschik king, dat de loting alsnu te Texel zal plaats hebben, mede voor de ingezetenen van Vlieland. De loting voor dit jaar is bepaald op Vrijdag 20 October a.s., en zal alsnu voor het eerst aan den Burg geschieden. Oudeschild, 11 Sept. Het hier gevestigde onderling begrafenisfonds „Steunt Elkaar," mag zich in toenemenden bloei verheugen. Dit bleek weer uit het verslag op Zaterdag 11. in eene algemeene vergadering uitgebracht. In het afgeloopen jaar konden de leden reeds gedurende drie maanden worden vrijgesteld van het voldoen der contributie. Het fonds trad den ln September 1887 in werking, zonder kas en met 62 leden. Thans is er in kas een bedrag van f 958.06V» en telt de vereeniging reeds 385 leden. 't Aantal leden stijgt van week tot week. De afgetreden bestuursleden, de Heeren M. Kroon, Jbz. en G. K. Brouwer, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Aan net bestuurslid, den Heer H. Dogger, die geheel belangeloos de functie van bode vervult, werd een hartelijk woord van dank voor zijne bemoeiingen toegebracht. Door den heer A. de Goede te Beemster is aan een groot landeigenaar in de Transvaal dezer dagen verkocht een jonge stier voor f 400. Daarbij komt nog circa f 1000 trans portkosten dus dat beestje is wel prijzig. Donderdagochtend is, bij het binnenrijden van het station Rozendaal, de goederentrein 587 van Breda ontspoord. De schok was verschrikkelijk. De machine werd uit het spoor gelicht en zat gekanteld in het zand. De vijf daarop volgende wagens werden tot splinters geslagen. De lijn, die toegang geeft tot de loods der Holl. spoor, is met stukken en brokken bezaaid, zoodat de locomotieven de loods niet konden verlaten. De remmer Bak, die zich in een der ver brijzelde wagens bevond, is met moeite, en aan de zijde verwond, uit de stukken der verbrijzelde wagens gehaald. Een groot aantal arbeiders zijn aan het werk om de lijn weder vrij te maken. Men schryft uit Breda aan de „Haarl. Ct." De vermindering van den zoutaccijns op 1 Mei 11. heeft den smokkelhandel in de omstreken van Breda nog geenszins uitgeroeid. B(jna dagelijks verneemt men, dat kleinere of groo- tere hoeveelheden zout worden in beslag geno men en tegen de fraudeurs proces-verbaal wordt opgemaakt. Soms zijn het partyen van 900 tot 1000 KG. toe, voornamelijk te Achtmaal, Rysbergen, Ruephen en Langendyk, en dan ziet men troepen van 20 tot 25 man zich naar de zoutkeet „de Hoorndonck" begeven, die op een kwartier afstand van de Nederlandsche grens is gelegen. Een zak zout van 50 KG. kost den drager op „de Hoorndonck" slechts f 0,90, en op de Meerselsche dreef f 1,25 die zak weegt meestal pl. m. 53 KG., doch wat over de 50 KG. is wordt toegekregen. In den regel verdienen de smokkelaars een aardig „nachf'geld. Door den minister van Financiën zyn wel verscherpte maatregelen getroffen tot verster king der linie, doch deze biyken niet krachtig genoeg te zyn. Al de plaatsen op de 2de linie rondom het zoogenaamde Heike moesten door commiezen worden bezet, terwyi thans groote tusschenruimten nog zonder surveillance zyn. Op de kermis te Aalsmeer is in de vorige week eene tent, waarin een acrobatengezel- schap eene voorselling gaf, ineengezakt. De voorstelling had juist een aanvang genomen; een honderdtal personen, waaronder vele kin deren, bevonden zich in de tent. Alles is zonder ernstige ongelukken afgeloopen. Eenige der bezoekers geraakten te water, anderen hadden hunne hoofddeksels verloren, terwijl een enkele licht gekneusd werd. Eenige oogenblikken later zag men de kunste makers op straat de pas begonnen voorstelling voortzetten, TEXELSCHE COURANT. 1

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1