P. J. BRUIN is vacWelading DiMt Mr-Met en Eag. Kascntes, tegen coacorreereade priizeii. Puik RQQKVLEESGH Belangrijke Houtveiling. Regenmantels Photografisch Atelier. Neerbosch. Eene belangrijke partij Houtwaren, JACHT. Feuilleton. geld: G. J. O. D. DIKKERS, publiek verkoopen Een buitengewone groote party gekleede heeft de ondergeteekende voorradig in alle kleuren, van de allerlaatste modellen; de voordeelige inkoop stelt ondergeteekende in staat, deze mantels voor ongekende lage prijzen om te zetten. Tevens een mooie party zeer goedkoope KINDERMANTELS. Kom mij met een bezoek vereeren, ten einde u te kunnen overtuigen; a contant ook nog 5*/o korting UE. Div. D., Ph. VLESSING. per 5 ons 40 cent. Verkrijgbaar bij K. PEREBOOM. Warmoesstraat B 396. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het vervaardigen en leveren van GROEPEN, met of zonder byievering van lijsten. W. J. UEd. D. D. LANGEVELD Photograaf. Pz. De COMMISSIE in zake Neerbosch, door drongen van de wenschelykheid om ieder die haar aangaande deze Stichting eenige mededee- lingen wil doen van feiten of omstandigheden, daartoe ook in de gelegenheid te stellen, noodigt by deze alle belangstellenden uit zich schrifteiyk tot haar te wenden. Zij heeft hare werkzaamheden geregeld en verdeeld onder drie sub commissies, die als volgt zyn samengesteld: 1. Commissie tot onderzoek van den finan- tiëelen toestand, bestaande uit de heeren Mr. E. Ph. de Kanter te Haarlem, Voorzitter. Mr. J. H. C. Cazius te 's-Bosch. Mr. D. Engelberts te Zutphen. Jhr. Mr. G. M. Mollerus te Apeldoorn. Prof. Mr. J. de Louter te Utrecht. W. Eovy te Amsterdam. J. A. van der Lee te Aarlanderveen. 2. De paedagogische Commissie, uit de heeren Dr. Laurillard te Amsterdam, Voorzitter. Ds. C. J. G. van Eoogstraten te 's Hage. Baron van Palland te Putten. Dr. Van der Ven te Haarlem. C. van der Linden te Rynsaterswoude. J. J. Verbrugh Wz. te Velp. G. E. Eintzen te Rotterdam, Secretaris. 3. De hygiënische Commissie, uit de heeren Prof. Dr. Van Overbeek de Meijer te Utrecht, Voorzitter. Prof. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman te Amsterdam. Dr. Bruinsma te Steenbergen. Dr. Berends te Nymegen. O. de Zwaan Jr. te Heivoort. Graaf Van Limburg Stirum te 's-Hage. Dr. Eermanides te Geldermalsen, Secretaris. Ten einde een geregeld en vruchtbaar onder zoek te kunnen doen noodigt zy belangstellenden uit zich voor elk der onderdeelen te wenden tot een der sub commissies of wel tot de onderge- teekenden Mr. W. H. DE BEAUFORT, te Leusden, Voorzitter. J. DEN BOER, te Almkerk, le Secretaris. Mr. J. C. H. PRIKKEN, te Amersfoort, 2e Secretaris. E. L. GRAAF VAN LIMBURG STIRUM, te 's Eage, Penningmeester. P.S, Tot I Oct. worden mededeelingen ingewacht Notaris te Texel, zal, op ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1893, 's morgens 10 uur, aan de EAVEN te Oude- schild op Texel, waaronderAmerik. greenen Dekplanken, lang 10 tot 53 voet, dik 3 bij 51/, Amst. duim. VOORTSEiken Dekbalken, Palen, Rond hout, Brandhout en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. Afkomstig van het Fransche schip „Liberté." Het is verboden te Jagen op de eigendommen van het Waterschap de 30 Gemeensch. polders en van den Eeer E. NOORDIJK in het Noorden, en in den Polder de Eendragt. S. KEIJSER Pz. C. KEIJSER Pz. Roman door A. S. 83 Hoofdstuk XXIX. Van Dalen was doodkalm en toch viel een traan op het papier, waarop hfl den brief schreef. Zfl deed de letters van het woord „scheiding" uit elkaar loopenhy moest met een vloeitje de vlek opdroogen en de byna verdwenen letters van het woord „schei ding" nog eens natrekken. Den brief zond hy met een bode te paard naar het postkantoor. Hy had nu geheel en al met het verledene gebroken. In de galery was als gewooniyk de thee gereed gezet. Elize, die tot dusverre zich met het inpakken der bagage op hare kamer had bezig gehouden, kwam, om als naar gewoonte, de thee te zetten, doch thans voor de laatste maal. Van Dalen wilde haar met enkele woorden geluk wenschen, maar zyn stem weigerde haar dienst, hy kon haar slechts de hand reiken, een lichte druk zyner hand zei hem, dathy door Elize begrepen werd, Met een blik vol mede- ïyden zag Elize Van Dalen aan, zy zette zwygend de thee, door geen opgedrongen woorden van troost wilde zy den beklagenswaardigen man storentoen zy spoedig daarna met Klara vertrok, nam zy afscheid van Van Dalen, daar zy den volgenden morgen vertrok en hem wel niet meer zou zien. l Van Dalen bevond zich nu alleen. Hoe verlaten kwam hem thans de galery voor, de lievelingsplaats van Bertha. Daar op den schommelstoel zat zy zoo gaarne, hy ging dan dikwyis achter haar staan en wiegde haar schertsend. Wanneer zy dan Daar hem opzag met haar betooverend lachje, hy haar zyn lief, byzonder mooi vrouwtje noemde, gevoelde hy zich overgelukkig, en heden? Hy legde de hand op het hart, hy beet zich op de lippen, maar een heete traan rolde hem toch over de wangen. Eerst laat in den morgen verliet hy des anderen daags zyn slaapkamer, Klara verwachtte hem aan de koffietafel. Zy bracht hem de laatste groeten van Elize, die des morgens vertrokken was. Hy onderhield zich kalm en verstandig met zyne zuster, hy sprak tot haar zoo harteiyk en vriendeiyk als ooit, maar zyn hart was niet by het gesprek. Tusschenbeide hield hy eensklaps op in het midden van een zin en keek droomend voor zich uit; wanneer dan eenige tyd verloopen was, opende hy het gesprek weer en praatte over verschillende onderwerpen; de naam van Bertha werd niet door hem genoemd en ook Klara sprak dezen niet uit, ofschoon zy niet minder dan haar broeder aan de weggeloopene dacht. Na gebruik van het ontbyt reed Van Dalen naar de landeryen, hy gaf den arbeiders zyne bevelen even kalm en duideiyk als hy dit gewoon was te doen, keerde vervolgens naar zyne woning terug en zette zich in de galeryhier had hy geen rust, hy moest naar buiten naar den tnin, met betooverend geweld voelde hy zich getrokken naar het heeren- 1 priëel. Hy wandelde daar heen en zette zich op de houten bank, op dezelfde plaats waar Bertha gezeten had en van waar zy was opgesprongen om zich aan zyn borst te werpen. De geheele onaangename geschiedenis kwam hem weder klaar voor den geest; ieder woord, dat Bertha toen gesproken had, klonk opnieuw hem in 't oor. Hy leed zwaar onder deze herinnering en toch had hy de kracht niet zich er aan te onttrekken of aan het geweld der betoovering, die het priëel op hem uitoefende. Ook in de volgende tyden was het priëel dageiyks, zelfs in deu winter, het doel zyner wande lingen door den tuin. Weken en maanden waren aldus op dezelfde eentoonige, vervelende wyze voorbygegaan, Van Dalen vervulde zyne plichten, hy beheerde zyne goederen met denzelfden yver en nauwkeurigheid als voorheen, maar vermaak vond hy daarin niet meer; elk uur, dat hy zich, zonder daaraan te kort te doen, aan den arbeid onttrekken kon, bracht hy droomende door in het heerenpriëel Klara gaf zich de grootste moeite haar broeder op te vroolyken, maar zy slaagde daarin nietzy leefde slechts voor haren broeder, ieder zyner wenschen trachtte zy als 't ware uit diens oogen te lezen, Z(j praatte, ofschoon haar zelve ook zooveel op het harte lag, opgeruimd met haren broeder gedurende de maaltyden, de eenige tyd waarin zy hem zag, maar hoe lief en voorkomend zy zich ook tegenover hem gedroeg, zy slaagde er toch niet in de droefgeestigheid te verdry ven, die zich van Hugo had meester gemaakt. Hy was tegenover haar zóó vriendeiyk, zóó vol liefde als hy steeds geweest was, maar hardnekkig weer stond hy den invloed, dien zy op hem trachtte uit te oefenen, zy smeekte hem dikwerf en dringend de eenzaamheid, waarin hy leefde, op te geven, maar hy antwoordde dan slechts met een droefgeestig hoofdknikken. Van Dalen had lederen omgang met zyn huurlieden afgebroken, hy bracht, noch ontving bezoekenzoodra eene equipage voor het heerenhuit stilhield, trok hy zich terug; Klara moest de bezoekers ontvangen, hy zelf liet zich niet zien. Zelfs metj hen, die het vurigst wenschten Van Dalen in eene andere gemoedsgesteldheid te brengen, Bernard Van] Olna en zyne vrouw, maakte hy geene uitzondering, Met toestemming van Elize had Bernard haar vergezeld op haar reis naar de ouderiyke woning, ten einde dadelyk de toestemming voor hunne ver loving te vragen. Nadat de eerste plichtplegingen van de ontvangst dan ook waren afgeloopen kwam] Bernard dadelyk met zyn verzoek voor den dag. Onverwacht kwam dit aanzoek geenszins, want reeds dadelyk by hunne aankomst had het moederoog] ontdekt, wat de reden van het bezoek moest zyn. Aangezien er naar hare meening niets tegen di verloving was, gaf zy gaarne hare toestemming,! Daar Bernard's aanwezigheid op Plagnitz moeieiyk gemist kon worden vertrok hy des anderen daags] weder. Zyn eerste bezoek, nadat hy van zyne reis w; teruggekeerd, had den ongelukkigen vriend gegolden maar hy trof dezen niet aan. Klara ontving hei en vertelde hem, onder het storten van tranen, d; haar broer was uitgereden, om het bezoek te ontgaan Zonder Van Dalen gezien te hebben, moest Beman weer naar Plagnitz terugkeeren, hy herhaalde zflo bezoek, maar met hetzelfde ongelukkig gevolg, b schreef een hartelyken brief aan Van Dalen docb ontving daarop geen antwoord. Drie maanden later voerde Bernard de jonge, scboom meesteresse van Plagnitz in hare nieuwe woning Mevrouw Van Elshout vergezelde bare geliefde dochter, Bernard had voor de door hem zoo hoog vereerde vrouw eenige kamers in het huis latei inrichten en was ten hoogste verheugd, wanneet hy zag hoe het eerbiedwaardige gelaat van de be minde schoonmoeder van vreugde schitterde, toet zy door haren schoonzoon geleid werd door de voot haar bestemde en zoo gemakkeiyk mogeiyk inge richte kamers. Hoe gelukkig gevoelde Bernard zie! thans 1 Hy had eene hem aangename werkkrin gevonden. Het beheer van Plagnitz, hetwelk door aankoop van naburige landeryen nog zeer ha< uitgebreid, vorderde al zyne werkzaamheid, ofschoot hy daarby door Springer flink werd by gestaan. Bernarl^ wilde zyne eigendommen niet alleen tot modelbezil tingen maken, haar ten hoogste rentege /end doen zfic neen, hy beoogde nog iets anders. Hy gevoelde op hem rustende verplichting, de nog op een lagei trap van beschaving staande landelyke bevolking, d knechts en meiden, de daglooners, enz. meer zegeningen der beschaving deelachtig te doen worden Dit was voorwaar geen gemakkeiyken taak, die no| zwaarder gemaakt werd door de lieden zelf, die va nieuwigheden niets wilde weten. (Wordt vervolgd.) <3 h re d< w zi tu vc do rie sd de in en gie het ton ag Eei -w; en sch slaa der brei dee] 'ac oms ffil D sen d! ieke Ds ie i coum Perti lit i Snelpersdruk - LANGE VELD DB ROOIJ-Ttri Beet •fgel v V tOi 00j

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 4