N<'. 621. Zondag 17 September. A\ 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Pr{js der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nammer. ^ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bfl de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Tïxil. TEXEL, 16 Sept. 1893. Voor de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, uitgeschreven tegen Maandag 18 dezer, zal dien dag tot inlevering van stem brief jes gelegenheid zijn ten raadhuize, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure. Volgens de ter visie liggende naamlijst der ingeschrevenen voor de Nat. Militie, zullen in deze gemeente 77 personen aan de eerstdaags te houden loting deelnemen. Woensdagavond zou in onze nabijheid bijkans een zelfde drama zijn afgespeeld, als dat hetwelk in de vorige week te Rotterdam plaats had; gelukkig evenwel was het nog volle dag toen het onheil plaats vond, en hadden de pogingen tot hulp en redding daar door beter succes. Omtrent het voorgevallene, een botsing van de stoomboot „Ada", op zijn avondreis naar hier met eene sloep van het ramtorenschip „Schorpioen," ter reede van Texel, ontleenen wij aan een verhaal van een ooggetuige, het volgende Wij waren bijna het laatste oorlogsschip ter reede gepasseerd, toen eensklaps een sloep aan at de buitenzijde van de „Schorpioen" zichtbaar >ii werd, die blijkbaar evenmin de boot had kunnen m zien als deze haar, omdat het oorlogsschip lat tusschen beide was. De roeiers poogden nog ui voor den steven der „Ada" langs te wijken, ii doch deze hield af-pnderwijl de uitkijk stoppen fin riep en eenige passagiers alles door elkaar b( schreeuwden. Juist was de machine gestopt, et toon do stoomboot, nog flink vooruit schietende, de sloep aan de zijde trof, zoodat zij in een ,D' oogwenk vol water was en vele schepelingen J in zee omzwommen. Gelukkig bleven kapitein Edl en manschappen, even als de meeste passa- giers goed kalm. Er scheen een wedstrijd te heerschen, wie de meesten zou redden. Met J Jouwen, stokken en al wat maar voor de hand kg, werden de drenkelingen aan boord gehaald. Eenige seconden na de botsing waren reeds twaalf van de dertien personen der boot gered ieleri veiliS °P d0 «Ada." Van de andere oorlogs- schepen schoten snel sloepen ter hulp en deze slaagden er in ook nog een man, de laatste ia L0r in noo(i verkeerenden, in veiligheid te n brengen. Voor zoover ik deze zaak kan beoor- jj doelen, behoort het ongeval, dat boven ver- zi( wachting zoo gelukkig afliep, tot de onvoorziene omstandigheden, welke bijna met den besten d wil niet zijn te vermijden. ?ei De »Ada" bracht de geredden, die zij in )(j jan groote marinesloep had overgescheept, naar dl te „Schorpioen" terug, nadat de kapitein de ver- iet iekering had gekregen dat alle man gered was. oof Daarna werd de gehavende sloep gehaald, vai ''0 inmiddels door eene andere sloep op sleep- ouw was genomen. Het onheil gaf eene [ertraging van nagenoeg twintig minuten, doch 'jt deerde ons niet, nu alles zoo goed was fgeloopen en ook wij een handje hadden mogen sw leehelpen om dit resultaat te verkrijgen," Verontrustend blijven nog steeds de vele gevallen van cholera, waarvan de bladen dagelyks melding maken. Afgaande op die berichten wint de gevreesde ziekte steeds veld, niet alleen door de meerdere gevallen alsook door het grooter aantal plaatsen waar zich die gevallen voordoen. Te Rotterdam kwamen tot heden 36 gevallen voor, waarvan 20 met doodelijken afloop; verder werden in deze week een of meer gevallen gemeld uit IJselmonde, Zwijndrecht, Oudshoorn, Streefkerk, Zwaluwe, Dubbeldam, Aarlanderveen, Alphen, Ameide, Schelluinen, Vianen, Molenaars graaf, Papendrecht, Wanneperveen, Leerdam, Kralingen, Terneuzen, Kloosterzande, Ouwerschie, Katendrecht, Durgerdam, Numansdorp, Deil, Jutfaas, Deventer, Oosterhout en Breda. Als een voorbeeld hoe het Hollandsche vee in het buitenland steeds gezocht blijft, meldt men dat een Transvaler onlangs van den Heer A. de Goede, te Beemster, een anderhalfjarigen stier heeft gekocht, bestemd voor de fokkerij in de Transvaal. Het dier, een schoon exemplaar, is viermaal bekroond gewordenhet werd verkocht voor f 400, welk bedrag echter met bijvoeging van de transport kosten tot de plaats van bestemming stijgt tot ongeveer duizend gulden. Dat niet alle groenten even duur zijn, bleek dezer dagen te Bovenkarspel (Station), waar een 70-tal witte kool werd afgeslagen, waarvoor de kooper niet meer dan 25 cents per 100 stuks betaalde. Ds. Bax, uit Zaandam, die was uitge- noodigd om in eene vergadering te Dordrecht op te treden, heeft bedankt, Het voorge vallene te Roermond heeft zulk een indruk op hem gemaakt en ook op zijn gezin, zegt het Hbl, dat hij er althans voorloopig van afziet, in politieke vergaderingen als spreker op te treden. De heeren Vermeulen c.s. hebben eene nota van toelichting ingediend op hun kiesrecht amendement, strekkende tot invoering van het meervoudig stemrecht. Zij gronden hun voor stel op de woorden van John Stuart Mill en beoogen een te laag peil van staatkundig oordeel en een klasse-wetgeving te voorkomen. Zij beroepen zich op de adhaesie aan het denkbeeld verleend in de pers, op de nota van den heer Vrolik en op het in België met medewerking der democratische linkerzijde aangenomen beginsel. Wat iemand bezit, wat iemand weet, wat iemand in het belang der publieke zaak gedaan heeft, ziedaar de drie factoren welke, meenen zij, de maatschappelijke waarde van iederen staatsburger bepalen. Vrees voor overheersching van de lagere klassen der kiezers behoeft niet te bestaan; er is alleen sprake van een zeer matig tegenwicht, ter voorkoming van over heersching in tegenovergestelden zin. Men schrijft uit Hollands Noorder kwartier „In verschillende streken alhier is voor de tweede maal de hooioogst in vollen gang. „De vreemde maaiers, die naar hunne woonplaatsen teruggekeerd waren, zijn opnieuw ontboden en alle handen vinden tegenwoordig druk Werk. Moge niet overal de hooioogst bevredigende uitkomsten opleveren, voor menigen boer brengt de tweede snede zooveel hooi aan, dat veel nog weer terecht kan komen en de zorgen voor den naderenden winter zeer verminderen. Het is te wenschen, dat het weder nog eenigen tijd goede blijve, opdat het nog te velde liggende hooi goed gewonnen kan worden en de weide nog eenigen tyd voedsel aan het vee kan geven, zoodat de wintervoorraad niet al te spoedig behoeft aan gesproken te worden." De boeren te Zevenwouden ondervinden groote schade van de veldmuizen, die door de aanhoudende droogte en den lagen water stand de geheele hooilanden kunnen door tippelen en groote plekken totaal kaal vreten. Een veehouder te Knijpe had een stuk land, waarvan hij tien wagens hooi dacht te krijgen. De muizen hadden er echter zoo in huis gehouden, dat de oogst slechts vijf wagens bedroeg. De „Staatscourant" van 13 dezer bevat het programma voor de opening der zitting 1893 1894 op 19 dezer door H. M. de Koningin- Regentes. Des middags te 12 uur zullen de leden zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, en zich in eene algemeene vergadering vereenigen, onder voorzitting van den door H. M. de Koningin - Regentes benoemden president van de Eerste Kamer. De Ministers, hoofden van ministerieele departementen, de kanselier der orde en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te 1 uur, mede in die zaal vereenigen. H. M. de Koningin-Regentes zal te 1 uur met het gewone ceremonieel van het paleis afrijden. Haaien op de kust. In den laatsten ijd worden nabij de Hollandsche kust veel haaien gevonden. Te Rotterdam komt bijna geen schokker aan of ze hebben een of meer van deze dieren gevangen. De schippers schrijven ook de slechte uitkomsten der schok- kervisscherij daaraan toe. Op de Nieuwmarkt te Amsterdam stapte een heer, een sigaar rookende, in een rijtuig. Spoedig viel hij in een vasten sluimer, waaruit de koetsier hem op de Prins Hendrik kade, waar hij moest uitstappen, wekte. De koetsier, misschien een goed drinkgeld ontvangen hebbende, reed haastig terug om nog even in de Barendsstraat van de vermoeie nissen uit te rusten. Terwijl hij daar op zijn gemak in een koffiehuis zat, werd hij opge schrikt door het geroep„Baas, je rijtuig staat in brand." De koetsier ijlt naar buiten, trekt het paard en rijtuig de straat uit en op den nabijzijnden dijk. Het vuur, dat in de kussens smeulde, werd door den wind nog meer aangewakkerd, zoodat spoedig de vlam naar buiten sloeg. Eerst na veel moeite slaagde men er in met eenige emmers water het vuur te doven. Het rijtuig viel echter verkoold in elkaar. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1