Buitenland. Marktberichten. Da minister van binnenlandsche zaken heeft in de gegeven omstandigheden geene vrijheid gevonden het aanbod van de Bossche afd. van het „Nut" omtrent de Kweekschool aldaar aan te nemen. De onderhandelingen hebben derhalve geen voortgangde ver plaatsing der Kweekschool naar Nijmegen staat vast. Dezer dagen meldde zich aan de kazerne der marechaussóe te Meppel een persoon aan, voorgevende met een kameraad uit Veenhuizen ontvlucht te zijn. Deze kameraad had echter niet kameraadschappelijk met hem gehandeld, daar hij, in het bezit zijnde van het hun samen toebehoorende geld, alleen naar Antwerpen was vertrokken, hoewel de afspraak was, dat zij samen daarheen zouden gaan. De achtergebleven persoon, die nu geheel zonder middelen was en geen kans zag om onder dak te komen, wenschte nu maar zijn straf wegens het verkoopen van een gedeelte zijner goederen te ondergaan, dan was hij toch weer geborgen. Te Yeendam hebben de landbouwers het werk gestaakt tegenover de leverancier van straatvuilnis, de stad Groningen. Bij de publieke veilingen zoo redeneeren ze willen we niet opbieden tegen een quasi- kooplustige. De stad eischt f 70 per vracht, de boeren zijn overeengekomen niet meer dan f 55 te betalen. Wie dat gebod overtreed, veroordeeld zichzelf tot eene boete van f100. Tel. De mieren hebben het nu zoover in het post- en telegraafkantoor te Leeuwarden gebracht, dat de directeur een andere woning moet zoeken, daar de beestjes niet te ver drijven zijn. Deskundigen achten het noodig de door deze plaag aangetaste gebouwen te sloopenanders steken ze heel Leeuwarden of misschien het gansche land aan. Alle middelen om ze te verdelgen, waren vruchteloos. De Haagsche kroniekschrijver van de „N. Gr. Ct." deelt mede, dat de Commissie van Rapporteurs over de kiesrecht-ontworpen zelfstandig werkende een leiddraad voor dat onderzoek heeft opgemaakt, die 17 punten bevat en een geleidelijk onderzoek zal bevor deren, maar ook een breedvoerigheid, even groot als die bij het algemeen debat. Men kan een volumineus verslag tegemoet zien en als van zelf, als gevolg daarvan, eenig tijd verlies, dat, naar zijne meening, zijn vroeger geuit vermoeden wel zal bevestigen, dat men 't openbaar kiesrechtdebat niet vóór Februari 1894 zal kunnen hervatten. In de Staatscourant van Woensdag 27 September 1893 no. 227 komen voor de voorwaarden van Concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Alkmaar over Heer-Hugowaard naar Hoorn, welke concessie door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij is aanvaard. De spoor weg moet voltooid en in exploitatie gebracht zijn, binnen drie jaar na aanneming van de wet regelende de onteigening van de voor den spoorweg benoodigde gronden. Die termijn kan door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid verlengd worden. Mag men de verwachtingen van weer- voorspellers gelooven, dan gaan wij een vroegen winter te gemoet, op grond dat te Loesdrecht en in de omstreken reeds nu ongemeen vroeg verschillende koppels wilde ganzen zijn gezien. Sedert zes weken worden te Sloten door het Rijk met de machines en onder toezicht van den heer H. van Breemen Hzn., vervener te Haarlem, proeven genomen tot het maken van geperste turf, die in tijd van nood, met name bij een eventueel beleg van Amsterdam, de steenkool zou kunnen vervangen. Daar dit een zaak is van zeer groot belang, heeft het Haarl. Dagbl. naar de uitslag der proefnemingen een onderzoek ingesteld en ver nomen, dat zij als zeer goed geslaagd kunnen worden beschouwd. Daar de proeven loopen over een tijdvak van zes weken, is het resul taat van groote boteekenis. Een oningewijd publiek heeft er geen flauw begrip van, hoe veel omvattend de taak der Algemeene Rekenkamer is, op hoe velerlei dingen hare ambtenaren moeten letten, van hoe velerlei zaken zij op de hoogte moeten zijn om hun werk in vollen omvang te doen en den Staat voor geldelijke schade te vrij waren. Daar heeft men bv. de vraaghoeveel jenever wordt gemiddeld per man op een oorlogsschip binnengaats gebruikt? Dat zou het departement van marine dienen te weten, en van zijne wetenschap zou het moeten gebruik maken oin rekeningen te controleeren. Doch het departement wist het niet, of maakte althans van die wetenschap geen gebruik. Niet al zoo de Rekenkamer! De rekening kwam, de Rekenkamer zag haar en zei: Neen, zooveel jenever als op die rekening staat, kan niet in zoo korten tijd gedronken zijn En de Rekenkamer bleek gelijk te hebben. Eero wien eere toekomt. Ia den omtrek van Maastricht schijnt de barbaarsche gewoonte te bestaan de varkens te brandmerken. In een ingezonden stuk in „Ons Zuiden" wordt daarop de aandacht ge vestigd. Schrik en angst bevangen u, schrijft de inzender als gij den brandmerker met het gloeiend ijzer in de hand het varkenshok ziet binnentreden, om het arme dier eene diepe wonde op het achterste gedeelte van het lijf toe te brengen. Nauwelijks heeft het varken de groote N, omgeven van een breeden cirkel, ontvangen, of het dier loopt razend door den stal, en zou zijn kwaaddoener ver scheuren, indien het hem nog kon genaken. Dat het arme dier er verschrikkelijk van lijdt, getuigt de weigering van voedsel gedurende verscheidene dagen. Volgens den schrijver geschiedt deze wreede maatregel om den smokkelhandel in varkens tegen te gaan. Dat de krankzinnigengestichten hier te lande overvuld zijn, zooals wij voor eenigen tijd reeds meldden, blijkt hieruit, dat de krankzinnigen uit het Noorden des rijks naar België worden gezonden, by gebrek aan gelegenheid tot ver pleging in het eigen land. Door het gure, natte weder zijn vele boeren in het westelijk deel der gemeente Alkemade, die nog gras te maaien of gemaaid hebben, tot de gedachte gekomen, daar zij het toch wellicht niet meer tot hooi kunnen bewerken, om het pas gemaaide gras in te maken op de volgende wijze: „Men zet het op het erf op hoop, dekt het met eene laag riet of stroo, en daarna met een flinke laag zand, zoodat het groene gewas luchtdicht is afge sloten." Dit zal in den a. s. winter gelijk pulp worden gevoerd. Prof. Nageli heeft gevonden, dat het gapen een uitstekend gezondmiddel is. H|j beveelt het aan als ochtend en avondgymnastiek voor de longen en de borst, vooral als men zoo als onwillekeurig meestal geschiedt de armen er flink by uitstrekt. Daar gapen geiyk men weet aanstekeiyk is, behoeft maar één persoon het voorbeeld te geven van deze gezonde gymnastiek en de geheele familie doet weldra mede. Men seint uit Charleroi, 26 Sept. Het comité der mynwerkere heeft besloten, de mynwerkers uitte noodigen, a. s. Donderdag algemeen het werk te staken, als de gevraagde loonsverhooging van 10 pet. dan niet is toe gestaan. In het bekken van het Centre heeft de werk staking zich een weinig uitgebreid. In het bekken van Luik wordt op enkele kleine myn- ondernemingen niet gewerktin het bekken van Bergen hebben 7000 mijnwerkers den arbeid gestaakt. In alle mynen te Anzin wordt met voltallige ploegen gewerkt. De werklieden geven geen gehoor aan de aansporing der werkstakers uit Pas de-Calais om hunne zaak te steunen. Een hevige orkaan, vergezeld van een wolkbreuk, heeft groote verwoestingen aangericht op de wereldtentoonstelling te Chicago. Het glazen dak der afdeeling Kunst is gedeelteiyk ingestort, vele tentoongestelde schilderyen, vooral Nederlandsche en Russische, zijn beschadigd. Een groot aantal personen werden gekwetst door de vallende glasscherven. Tengevolge van de veepest en de hooge pryzen, die voor paarden gevraagd worden, gebruikt men ten oosten van de Wolga zeer vele kameelen als trekdieren. Zy moeten als zoodanig uitstekende diensten bewijzen. Een dokter te Presburg had een kind bezocht, dat aan diphteritis leed. Hy ging naar huis en vóór dat hy d6n tyd had zich te wasschen en te ontsmetten, sloeg zyn zoontje hem de armen om den hals en kuste hem. Twee dageD later bezweek het kind zelf aan de gevreesde ziekte. De dokter werd ten gevolge hiervan krankzinnig en stierf, terwyi hy riep: „Ik heb myn kind gedood 1" De commandant van een trainbataillon in een Pruisische stad, zoo verhaalt de Magdeburger Zeitung, ontving onlangs een officieel schryven, waarin gevraagd werd, waarom voor de kat van het traindepót iederen dag 5 pfennige melk werd verbruikt, terwyi de kat van het proviand-maga- zyn maar voor 3 pfennige noodig had. Het antwoord van den commandant luidde„de kat van het proviand-magazyn eet muizen die zich vetgemest hebben met meel en koren; maar de kat van het traindepót leeft van muizen, die slechts een karig voesel vinden in het daar aanwezige lederwerk enz. Daarom heeft de laatste voor 2 pf. per dag meer melk noodig." Men schijnt die verklaring voldoende geacht te hebben. Althans er werd geen aanmerking meer gemaakt op het rantsoen van de arme militaire kat, die zich met leeretende muizen moet be helpen. Te Baja, in Hongarije, had iemand de aar digheid uit een ooievaarsnest een der eieren te verwisselen met een ganzenei. Het wijfje broedde de eieren uit en toen het vogelpaar met verbazing het vreemde jong bemerkte, nam de scherts, die men zich met het ei had veroorloofd, een tragisch einde, want het mannetje doodde het wijfje met den snavel, vloog weg en liet het jong omkomen. In het Noorden van Londen ontsnapte Woensdag een zeer groote vijf-en-zeventigjarige oliphant aan zijn geleider, die met hem was uitgegaan om hem een luchtje te laten scheppen. Het anders zeer gehoorzame dier toonde plotseling een wil en verbazend veel kracht te hebben. Hy liep met snellen draf het Finsbury Park in, verbrak alle hekken en heiningen die hem te hoog waren om over te springen, terwyi hy yzeren hekken die hem in den weg waren, een voudig geheel en al uit den grond tilde en ter zyde wierp. Luid trompettend viel hy een muziekkoepel aan, dien hy met eenige slagen van zijn tromp vernielde. Door straten, tuinen, binnenplaatsen vervolgde hij zynen weg, beukte met zyn tromp niet minder dan zeven tuinmuren omver om zich een doortocht te verschaffen, smeet een man ter zyde, sloeg een jongen man met de punt van zyn tromp de hand stuk, waarna hy hem opnam en eenige ellen verder wierp, liep een stal in, maar brak er aan de andere zijde weder uit, ging bedaard in de New- River drinken en liet zich na nog heel wat ver nieling te hebben aangericht eindeiyk heel bedaard door zijn geleider de voorpooten ketenen en kalm naar zijn stal geleiden. Het was 's namiddags half twee toen hij wegliep en zeven uren 's avonds toen hy zich liet vangen, al dien tyd achtervolgd door politie en honderden menschen, die echter, als hy zich omkeerde, brulde en met zyn tromp zwaaide, rechts en links stoven. Te Parijs heeft men niet zonder geweld te gebruiken een krankzinnige naar een gesticht overgebracht, die verscheidene malen in de week in zyne schitterend verlichte salons groote gast malen gaf aan de leden der Kamers, ambasadeurs enz. Deze heeren, wel te weten, zaten slechts in zijne verbeelding met hem aan. DeTaibout- straat was, avond op avond, verstopt door de menigte ledige vigilantes, die hy er deed komen en uren liet wachten om zyne denkbeeldige gasten weg te brengen. Een vermakelijk tooneeltje bracht dezer dagen de straatjeugd te Keulen op de been. De heer X. kwam van eene buitenlandsche reis terug en reed van het spoorwegstation met een huurrytuig naar huis. In zyn verlangen om zyne vrouw te zien, die hem aan de voordeur stond op te wachten, stak de heer X. hoofd en boveniyf uit het portiervenster nog voordat het rytuig stilstond. Maar de corpulentie van den reiziger belette hem zich uit dat venster weder los te werken. Wat hij ook beproefde, niets baatte, tot men eindeiyk besloot naar den stal te ryden. Gevolgd door de saamgestroomde en luid juichende straatjongens van Keulen reed het rytuig weg, steeds met den gedwongen uit het portier hangenden reiziger, tot eindeiyk in den stal met hulp van een rijtuigmaker het portier venster uit elkander genomen kon worden. De heer X. mocht toen naar huis wandelen, om vrouw en kroost te begroeten, doch niet dan na eerst de kosten van het beschadigde portier te hebben voldaan. Schagen, 28 Sept. Aangevoerd: 10 paarden f 75 a 350 7 Stieren f 40 a f 110 215 Gelde- koeien f 80 a f 220 30 Kalf koeien f 160 a 210; 60 Vaarzen f 40 a f 85; 11 Nuchtere Kalveren f 3 a 13; 520 Schapen f 6 a f 23, 250 Lammeren f 6 f 13, 4 Bokken en Geiten f 2,— a f 4.— gld.40 Varkens f 14 a f 18; Biggen f 7 af 10,—; Kippen 25 a 60 ct. Eenden 40 a 50 ct. Boter per KG. f 1,25 a 1,45. Kaas per kilogram 25 a 35 ct. Kipeieren per 100 375 a 475 ct. Eendeieren per 100 f Leiden, 29 Sept. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 118 a f 262 38 Stieren f 48 a f 200Veulens stuks af 322 kalfkoeien f 106 a f 251 Melkkoeien f 106 a f 261190 Varekoeien f 85 a 188160 Vette koeien f 118 a f 26241 Vette kalveren f 45 a f 78, 13 Magere kal veren f 5,— a f 11; 175 Graskalveren f 14 a f42 1020 Vette Schapen f 15 a f26. 720 Schapen (weide) f 9, a f 16,— 4 Paarden f 26 a f 7<" 166 Magere Lammeren f5, af 11,— Vet4 jarige 180 Magere Varkens f 16 a f V Vette Varkens a. 276 Biggen f 6,60 a f R 3/

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2