SCHOUW. stoora-meel- en breekfabriak, 1 Mtersplaats. Rejjer Pieter Kejjsen. Buitenland. Marktberichten. SCHOUW. SCHOUW. ^PREüTkBEUR T E N.~ ADVEBTENTIEN. H.H. Veehouders Als aas, ten gebruike bij de beugvisscherij op de Noordzee worden thans, nu 't koelere weer aanvangt, weer groote hoeveelheden van levers gebezigd. Zoowel levers van rundvee, als van schapen en paarden doen voor dit doel dienst en worden bij groote hoeveelheden uit Friesland verscheept. De zendingen gaan zelfs tot Vlaardingen en andere plaatsen vanwaar beugvisscherij gehouden wordt. Als bewijs dat de zeilvaart zich meer en meer toelegt op groote schepen, om met goed gevolg tegen de stoomvaart te concur- reeren, strekt, dat te Amsterdam op 't oogen- blik 4 zeilschepen liggen van 7000 tot 8000 M3. 3 er van zijn uit Voor-Indië gearriveerd met ladingen lijnzaad en het vierde ligt gereed om met een lading cokes te vertrekken. Een veelbelovend echtpaarOp de gewone plaats buiten aan het Stadhuis te Amsterdam kon men in de afgeloopen week onder de ten huwelijk ingeschrevenen ook de namen van een veelbelovend paar lezen. De gelieven wonen in de Govert Flinckstraat. Zij lieten daar door een bloemist gedurende 14 dagen eene versiering aanbrengen met bloemen, wat gedurende de poëtische bruidsdagen behoort. Doch bij het terughalen der versiering op Donderdag jl. bleek het, dat deze luidjes reeds den vorigen avond in allerijl vertrokken waren met achterlating alleen der planten plus tal van bedrogen leveranciers, als banketbakkers, slagers, kappers, tuinier enz. Niemand weet waarheen het echtpaar de huwelijksreis maakt. De nieuwe regeling van het postwezen, op 1 April 1892 ingevoerd, heeft in de laatste negen maanden van dat jaar de brieven met 4 pet., de nieuwsbladen met 11V» pet., de drukwerken met 7 pet., de postwissels met 8, de quitantiën en wissels met 41 pet. doen stijgen. Het getal briefkaarten is 7 pet. af genomen, wat te verklaren is uit de invoering van het 3-cents-port voor stadsbrieven, wier getal reeds 2Va millioen bedroeg. In het ge heel zijn aan de post in 1892 14 millioen stukken of 7 pet. meer behandeld dan in 1891 en de gezamelijke geldswaarde is van 202 tot 211 millioen gestegen. Zal de dienst niet gebrekkig zijn, dan is vermeerdering van personeel op tal van kantoren noodig. Voor 1894 is daartoe f 149,300 op de Staatsbe groting gebracht. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Gt. meldt, dat de Minister van Oorlog bij de vaandelplechtigheid van het paard viel door het breken van een der stijgbeugels van 's Ministers zadel. Het toeval wilde, zegt de schrijver, dat de ordonnans der Koningin, de heer van de Poll, den Minister ophielp na zijn val, dezelfde rit meester die, bij de vorige begrooting, volgens sommigen voornamelijk door een minder beleidvol optreden van den heer Seijffardt, van den „grooten staf" afgevoerd werd en gedwongen zijn ontslag als officier te nemen. „Aardig," zei men ons, „de man, die door 's Ministers schuld van zijn paard werd ge worpen, hielp Z.Exc. weer te paard." De Engelsche spoorweg-maatschappij heeft in haar rijtuigen lampen, die alleen licht geven, wanneer men er voor betaalt 1 Doe vijf centen in den bus en gij hebt licht 1 Zoodra de vijf centen zijn verdwenen, brandt de lamp een half uur. Wie dan niet in 't duister wil zitten, moet dan weer offeren. Wanneer door het een of ander het mechanisme niet werken wil, worden de vijf centen weer naar buiten geworpen. De brandnetels zyn volgens een mededeeling der Kneippsche bladen, een uitstekend middel tot behoud der haren. Daar waar de haarwortels nog niet gestorven z'jn, ontstaat zelfs nieuwe haargroei. Om dit haarmiddel te maken, gebruikt men de wortels. Men neemt ongeveer 200 gram fijngesneden wortels, zet ze met een liter water en een halven liter azijn op het vuur en laat ze een half uur koken. Met de afgegoten vloei stof wordt 's avonds, voor men te bed gaat, het hoofd ingewreven. Om het droog en hard worden der haren, die er nog zijn, tegen te gaan, wordt het hoofd wekelijks eens met fijne sla-olie ingewreven. De werkstakingen. Op de te Londen gehouden vergadering van mijneigenaren is eene motie aangenomen, waarin de vergadering ver klaart te betreuren, dat het besluit van het mijn werkerscongres te Chesterfield louter eene her haling is van het reeds geweigerde voorstel. De eigenaars verklaren dat er geen regeling is te treffen, die niet eene loonsvermindering in zich sluitdaar de vertegenwoordigers der mynwerkers weigeren over eene loonsvermindering te beraad slagen, maken zfi het onmogelijk, de quaestie op conferenties van beide partijen te regelen. De Fransche regeering ziet met zorg de wending, welke de gebeurtenissen in de departement Nord on Pas-de Calais nemen. Zij moet besloten hebben, paal en perk te stellen aan het optreden van den afgevaardigde Basly, die de mijnwerkers opstookt. Het aantal werkstakers blijft stationnair in de Borinageterwfil hun aantal te Cuesmes en te Flénu toegenomen is, zijn te Boussu en te Quaiégnan weer eenige werkstakers aan den arbeid gegaan. De socialistische leiders orga- niseeren vergaderingen om de werkstaking algemeen te maken. Op Nieuw-Zeeland, waar men ons in menig opzicht vooruit is o. a. hebben de vrouwen er kiesrecht is nu eene vrouw, miss Marga ret Edger, in den raad van beheer der univer siteit van Auckland benoemd. In een openbare zitting heette de president haar welkom in den raad, en zeide dat, sinds de vrouwen academische graden kunnen verwerven, het strijdig zou zijn met het gezond verstand om haar de hooge functiën te weigeren, waartoe de academische titel haar het recht geeft. In den Noord-Amerikaanschen staat Iowa is eene vrouwe, miss Bell H. Meeks, tot superin tendant van het openbaar onderwys benoemd. Uit onderscheidene plaatsen van Italië komen berichten van geduchte overstroomingen, waardoor huizenrijn ingestort en op vele punten het spoorwegverkeer is verbroken. De aange richte schade is grootook zjjn eenige personen omgekomen. Het departement van binnenlandsche zaken van Rusland maakt bekend, dat in Rusland geen runderpest heerscht, zooals buitenlandsche bladen verzekeren, zoodat de vrees der Pruisische regeering, dat de pest met ingevoerd hooi en stroo naar Duitschland zou kunnen worden overgebracht, ongegrond is. Maar en dit is zeker ongelooflijk vriendelijk om de landen gerust te stellen, die uit Rusland hooi en stroo ontvangen, is de uitvoer van de producten uit Kaukasië, Jekaterinoslaw, Charkow en het gebied van den Don verboden. De storm in Amerika. Van de golf van Mexico en van den kant van Plaquemine en Jefferson kwamen verontrustende berichtenmen schat het getal der dooden op 201 en de schade op 1,250,000 dollars. Nog slechtere berichten kwamen uit Bayon Cook, by de monden der Mississippi, waar eene geheele kolonie van 150 oestervisschers met hunne gezinnen om kwamen. Voor rekening van het Deensche blad „Politiken," zal een bekend Deensch luchtschipper een luchtreis maken met een daarvoor byzonder ingerichten ballon, waarmede hy 6000 voet hoopt te ryzen en zoolang mogelyk uit te blijven. Op reis zal hij metereologische waarnemingen doen en die op briefkaarten schrfiven en neerwerpen. Den vinders wordt verzocht die berichten onver- wyid aan de redactie van de „Politiken" te telegrapheeren. Voor dezen tocht wordt éen groote ballon gebruikt, die met een buis aan vier kleinere bevestigd is. Begint nu het gas te verminderen dan wordt de buis geopend 6n het gas der kleinere ballons in den grooten over gebracht, waardoor de draagkracht vermeerdert. Een electrisch licht is aangebracht om by nacht den barometerstand te kunnen zien. Met spanning ziet men deze reis tegemoet, die om slecht weer een week werd uitgesteld. Zondag 8 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin, tien uur Ds. van Schaick. Koog. Voorm. tien uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 3 uur Ds. de Mazure. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. (Avondmaal.) Schagen, 5 Oct. Aangevoerd16 paarden f 40 a 250 5 Stieren f 40 a f 150 226 Gelde- koeien f 60 a f 220 30 Kalfkoeien f 125 a 220; 56 Vaarzen f 50 af 100; 10 Nuchtere Kalveren f5 a 13275 Schapen f 6 a f 19,50 Lammeren f af 4 Bokken en Geiten f 2,- a f 7.- gld.42 Varkens f 14 a f 17 Biggen f 6 a f 10,—Kippen 35 a 135 ct. Eenden 45 a 55 ct. Boter per KG. f 0,65 a 0,70. Kaas per kilogram 25 a 35 ct. Kipeieren per 100 400 a 450 ct. Eendeieren per 100 f Leiden, 6 Oct. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 116 a f 272 42 Stieren f 43 a f 235Veulens stuks af 340 kalfkoeien f 110 a f 248 Melkkoeien f 110 a f 248; 217 Varekoeien f 82 a 185172 Vette koeien f 116 a f 27230 Vette kalveren f 38 a f 90, 23 Magere kal veren f 4,— a f 10; 190 Graskalveren f 12 a f40 720 Vette Schapen f 14 a f 25.—622 Schapen (weide) f 9, a f 17,— Paarden f af 184 Magere Lammeren f6 af 11,— Vette jarige 203 Magere Varkens f 15 a f 40 Vette Varkens a. 315 Biggen f 6 a f 18. V Bevallen van een Meisje, Mevrouw SAUËR-de Bruijn. St. Maartensdijk, 3 October 1893. Ondertrouwd PIETER EELMAN en HARTJE SELSER. De Waal op Texel, 5 October 1893. Ondertrouwd D. WIIIS en T. BOON. Oosterend en Oost, 7 Oct. '93. Ondertrouwd P. A. VAN DER VIS Bz. en A; BROUWER. Zevenhuizen en 7 October 1893. Oost op Texel Algemeene kennisgeving. De bekende en onbekende schuldeischers in de onder het voorrecht van boedelbeschryving aanvaarde boedel en nalatenschappen van wyien de echtelieden WILLEM VAN DER VIS en TRIJNTJE EELMAN, beiden gewoond hebbende en overleden te Texel, worden opgeroepen om op Vrijdag 13 October a. s., 's namiddags 1 ure, te verschijnen ten kantore van ondergeteekende teneinde aldaar aan te hooren de rekening en verantwoording welke namens de benificiaire erfgenamen zal worden afgelegd en indien geen verzet plaats heeft hunne vorderingen in ontvang te nemen, voor zooverre het batig saldo der nalatenschap veldoende zal zijn. Makelaar J. H. MOOJEN. Texel, 7 October 1893. Het Bestuur van den polder het Burger- Nieuwland, brengt ter kennisse van de Ingelanden dat de SCHOUW op het schoonmaayen en zuiveren der Togtslooten in genoemde polder is bepaald op Donderdag 12 October a. s. De nalatigen verbeuren eene boete van f 1 en by herschouw f3.—. Texel, 25 September 1893. C. B. BAKKER, Voorzitter. S. KEIJ SER Pz., Secretaris. Dykgraaf en Heemraden van den polder Waal en Burg, brengen ter kennisse van de Ingelanden dat de SCHOUW op het schoonmaayen en zuiveren der Togtslooten in genoemde polder is bepaald op Woensdag 11 October a. s. De nalatigen verbeuren eene boete van f 1 en by de herschouw f 8.— Texel, 25 September 1893. J. J. ROEPER, Dykgraaf. S. KEIJSER Pz., Secretaris. Belanghebbenden wordt bericht dat de reeds vroeger per circulaire aangekondigde SCHOUW over de perceelslooten van Eyerland, loopende in de richting van de duinen naar het kanaal, zal plaats hebben van af 9 tot 14 October aanstaande. Het Bestuur van den polder Eijerland, D. C. LOMAN, Dykgraaf. J. P. NOORDIJK, Secretaris. En verder die belang hebben by de oprichting eener worden verzocht op te geven hoeveel hectoliter Graan en Zaden zij in 1893-94 daar in verwerkt willen zien, tegen verlaagd tarief of overeen te komen voorwaarden. De belangstelling in deze, die ik reiiiier hi ondervonden, doet my dit ter uwer kennis brö. -«jef In afwachting uwer verdere opgave, Met aanbeveling, Uw Dw. Dr. Ondergeteekende bericht zyn geachte begunsl- gers en plaatsgenooten dat hy in de volgende wetk DROS, Slachter, OOSTEREND.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2