N°. 628. Donderdag 12 October. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsn Borg 80 Cts. Franco per post éloor ge heel Nederland 46 Cts. Naar Aye rik a en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxil. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennia van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem ia belegd op Vrydag, den 13 Oct. a. s. des vóórmiddaga 11 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 10 Oct. 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen: J. Onderzoek geloofsbrief nieuw gekozen raadslid. II. Mededeelingen. Ingekomen stukken. III. Verzoek gem. asch- en vuilnisophaalder W. Schaatsenberg, om verhooging jaarwedde enz. IV. Adres R. Eelman e.a. tot het aanleggen van een voetpad langs den Waalderweg. V. Aanbieding begrootingena der Gemeente, b van het Algem. Armbestuur, c van het Algem, Wees huis, alle voor 1894. VI. Benoeming commissiën onderzoek begrootingen. VII. Voorstel B. W. tot wijziging der verordening regelende het openbaar lager onderwijs. TEXEL, 11 Oct. 1893. De aanvoer van vee op de markt van Maandag jl. was merkelijk minder dan den vorigen marktdagtoch scheen het voor de kooplust nog overvoldoende. De handel was stugvoor Schapen was de prijs van f 8 tot f 14; voor Lammeren van f 5 tot f 10. In kalveren was weinig of geen handelde prijs was vermoedelijk tusschen f 20 en f30. Ook in Biggen ging weinig om. Aangevoerd werden 1 Paard, 3 Koeien, 11 Kalveren, 1 nucht. Kalf, 81 Schapen, 124 Lammeren, 11 Biggen, 1 korf Kippen. Dinsdagavond hield de Harmoniekapel hare tweede jaarsvergadering. Met het bestuur en de werkende leden waren eenige aandeelhouders ter vergadering opge komen. Na opening der vergadering, werd door den Secretaris een verslag voorgelezen over het afgeloopen jaar. Dat verslag mocht ontegenzeggelijk aanspraak maken op groote zaakrijkheid, want het gaf ten duidelijkste weer de geschiedenis der Ver- eeniging over het afgeloopen jaar. Wenschelijk ware 't zeker geweest, dat velen uit het publiek van dit verslag kennis hadden kunnen nemen, daar het als het ware een antwoord was op de vermeende grieven, welke sommigen wel eens tegen de Harmoniekapel uitspreken, omdat deze volgens hen zich te weinig in het publiek laat hooren. „Even als bij vele zaken, speelt ook bjj deze Vereeniging, de financiën eene groote rol, maar zou hier de minder gunstige toestand der fin., het bestaan der Vereeniging bijkans hebben bedreigd. Gelijk men weet werden de lessen aan de leden der Vereeniging gegeven door een leer meester van elders, waardoor gevolgelijk die lessen nogal kostbaar waren. Aangezien de contributie voor de kunstlie vende leden niet hoog is en die voor de wer kende leden te bezwarend werd, was het niet doenlijk de vereischte uitgaven voor lesgelden snz. te bestendigen, zelfs dan nog niet, wanneer gebruik werd gemaakt van de werkelijk opof ferende aanbieding van den leermeester, de heer Gijswijt. Gelukkig vond de Vereeniging in deze moeie- lijke aangelegenheid eene uitkomst in de bereid willigheid van den heer Groenewold, die zich, op verzoek, bereid verklaarde, als Directeur op te treden. In Juni trad de heer Groenewold als zoo danig op, doch de verandering van Directeur had als gevolg dat de uitvoeringen welke de Kapel zich had voorgesteld dezen zomer in het Park of elders anders te geven, er bij zijn ingeschoten." Deze bijzonderheden meldde ons het verslag en wij doen daarvan mededeeling in de ver wachting dat de vermeende grieven daardoor wat zullen worden getemperd. Laat ons wenschen dat in een volgenden zomer de Kapel ons vergoeding zal schenken voor de teleur stelling welke ze ons thans, onwillens moest veroorzaken. Uit de daarna gedane rekeniüg bleek dat de fin. toestand niet ongunstiger is dan het vorig jaar; 10 aandeelen zijn reeds uitgeloot en 't laat zich aanzien dat spoedig weder meerdere aandeelen zullen uitgeloot worden. Tot lid van het bestuur werd gekozen in plaats van het aftredend lid de heer Stam, de heer Groenewold. Verder werd bepaald dat Donderdag 2 Novem ber eene uitvoering voor de kunstlievende leden zal worden gehouden. Door den Directeur werd de wensch uitge sproken dat meerdere jongelieden zich opge wekt mochten gevoelen als werkend lid toete- treden. Aan den aftredenden Voorz. werd een woord van dank gebracht, voor zijne bemoeiingen, hetgeen door dezen werd beantwoord met de wensch dat de Vereeniging krachtiger dan ooit zal worden, nu zooveel betere toekomst haar te wachten staat. Met eenige nummertjes muziek door de werkende leden ten beste gegeven, werd de vergadering besloten. De heer S. Keijser Jz. werd in de daarna gehouden bestuursvergadering tot Voorzitter gekozen. Met genoegen verwijzen wij naar achter staande advertentie, waarin wordt aangekon digd een te houden concert, op Zondag a.s. in de Vergulde Kikkert. Dit concert is, naar wij vernemen, voor een groot deel eene herhaling van het in de P. W. Bewaarschool te Oudeschild gegeven concert, op Koninginne-jaardag, hetwelk alstoen zoo uitmuntend heeft voldaan. Bij deze gelegenheid zullen bovendien nog (zie de adv.) eene Dame en 3 Heeren èn voor de zang èn als musicus, hunne medewerking verleenen. Naar wij vernemen is het op vereerende uitnoodiging van eenige ingezetenen van den Burg, dat de verschillende medewerkers zich bereid hebben verklaard dit concert alhier te gevendat ongetwijfeld velen gebruik zullen maken van de hier zoo zeldzame voorkomende gelegenheid om eene zanguitvoering bij te wonen, meenen wij wel te mogen verwachten. Gedurende deze drooge zomer ia er in ver schillende couranten veel geschreven over de aanstaande voedernood, het toepassen van groen- voeder en met het oog op een tweede sneê gras het inkuilen en persen van hetzelve. Vooral maakte de brochure van den heer Bertels, eigenaar van het landgoed „De Biezen" te Barneveld, op de Veluwe, een groot opzien, zoodat wekelijks honderden belangstellenden zich opmaakten om kennis te maken met dit nieuwe systeem van voederbewaring, waartoe gemelde heer zijne bezitting ter bezichtiging en iederen Donderdag zijn persoon ter beschikking stelde om die behandeling uit te leggen. Naar wij uit zekere bron vernemen heeft de tegenwoordige eigenaar van de hofstede Vianen in de Eierlandsche polder, het systeem Bertels van groen voeder persen gevolgd en een 40 wagens gras tweede snede op schelf gezet, daar hij bij de sedert 14 dagen gevallen regen geen kans zag hooi er van te kunnen maken. Wij vernamen tevens dat die proef voorloopig uit stekend is geslaagd en het aldus geperste gras door 't vee graag genomen wordt. Wij kunnen een ieder aanraden, daarmede kennis te maken, te meer daar de eigenaar gaarne daartoe een ieder in de gelegenheid wil stellen en geheel belang loos alle noodige inlichtingen aan belanghebbenden op gemelde hofstede geeft of doet geven. Uit Nes, N.-Amstel, wordt ons dato 9 dezer het volgende bericht toegezonden: „Heden morgen werd op ongeveer 10 minuten afstands van ons dorp de tijding gedaan, dat er een lijk in de Amstel drijvende was. Terstond toog de gemeente-veldwachter, vergezeld met twee particulieren in een roeiboot naar de plaats om het op te visschen, doch hoe groot was de verwondering toen het bleek te zijn, volgens gegeven signalementen, M. Schmitz de laatste der vermiste vrouwen in de zaak H. de Jong, hetgeen later meer werd bevestigd door een in de nabijheid van de overledene wonende dienstbode, die juist hier aanwezig was. Terstond werd de justitie per telefoon er mede in kennis gesteld en werd heden avond door een buurvrouw van de overledene ook het lijk herkend als te zijn dat van Mejufr. M. Schmitz." Volgens de laatste berichten herkent de zuster van Marie Schmitz het lijk echter niet en de overige getuigen twijfelen nu weder. Het Handelsblad meldt in zijne middageditie dat het gevonden lijk niet is van Marie Schmitz, maar van eene juffrouw uit Arnhem. Den Hoorn, 7 Oct. Den 5den dezer hield de Vereeniging „Leering en Genoegen" alhier de uitgeschreven huishoudelijke vergadering, welke van eene goede opkomst der leden getuigde. Nadat, na opening der bijeenkomst, de pres. met eenige woorden had herinnerd aan het afgeloopen jaar, werd door den penningmeester rekening gedaan. Daaruit bleek dat de Vereeniging flnanciëel niet is vooruitgegaan, hetwelk niet is te ver wonderen wanneer men bedenkt dat in het vorig jaar de contributie de helft minderwas dan in het daaraan voorafgaande jaar; niet temin bleef de contributie ook nu als in het verstreken jaar. Eenige nieuwe leden hebben zich aangemeld. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. Joh. Bruin en W. Boon. Ten slotte werd goedgevonden om iedere maand weder eene bijeenkomst te houden. Moge de Vereeniging ons in den aanstaanden winter weder menig genoegelijken avond ver schaffen. Oosterend, 11 Oct. De visschers van hier beginnen erg te klagen over de slechte resul taten van dit jaar. De ansjovisvisscherij heeft niets opgeleverd en ook de verdiensten op de Noordzee blijven tot heden beneden het middel matige. Men had gehoopt op het najaar, doch dat biedt tot heden niets aan dan ruwweer, zoodat de schuiten in meer dan drie weken niet of bijna niet in zee geweest zijn. Komt er niet spoedig eenige verbetering opdagen, dan gaat men hier den winter met bezorgdheid te gemoet. Een raad in den „wildtijd." Eet geen „adellijk" wild zonder eenigen twijfel is bedorven vleesch hetzij dan wild of niet schadelijk voor de gezondheid. Als ge hazen peper maakt en de hazenboutjes in azijn legt, zoek er dan eerst de looden hageltjes uit want gedenkt, dat lood zeer gemakkelijk in azijnzuur oplost en dat azijnzuur-lood een zeer gevaarlijk vergift is. {Maandblad.) TEXELSCHE COURANT. a r-' ssin iw isimiiMiniXMsiij suil ,iica»3ag^rBciao»gnw.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1