Buitenland. OöSTEËEND, 11 Ofit. De oestervisscherij, voor jaren een hoofd bron van bestaan voor de Texelsche visschers, is thans bijna geheel te niet. De uitkomsten van het zoeken naar oesters waren steeds zoo, dat de moeite niet beloond werd. Boven dien werken de bepaling van openingstijd voor de visscherij en de verpachting van enkele waarden zeer ten nadeele èn voor de voort- teeling èn voor de vangst. Voor eenigen tijd werd ook van hier een verzoekschrift aan de Regeering gericht om de vischtijd een of twee maanden eerder open te stellen. Waarschijnlijk naar aanleiding daarvan zal er in de loop van deze week onder leiding van Dr. Hoek en een bejaard ervaren oestervisscher van Oost, een onderzoek op de voornaamste oesterbanken worden in gesteld, misschien om de oorzaken op te sporen, waarom hier thans zoo weinig van de eenmaal beroemde Texelsche oesters gevonden worden Vrijdag is doorgebroken de dijk te Beetskoog tusschen Oosthuizen en Hoorn. Een deel van den polder (circa 100 hectare) is overstroomd. De spoorbaan (lijn Zaandam—Enkhuizen) is bij het dorp Scharwoude weggeslagen. Treinen kunnen daar niet doorrijden. De dijk was in onderhoud bij het college der Zes Steden, en zeer licht, bij den veenachtigen bodem. Van andere zijde meldt men, dat de spoorbaan over eene uitgestrektheid van 25 Meter is weg gespoeld. Het verkeer is geheel gestremd, denke lijk voor een paar dagen. Omtrent dit ongeval wordt nader aan de N. R. Ct. gemeld De langdurige droogte, in dit jaar, deed den dijk (die hoofdzakelijk uit veengrond is samen gesteld) belangrijk inkrimpen, en daardoor veel van zijn weerstandsvermogen verliezen. Toen nu, na de vele regens, de verschillende polders met stoomgemalen en molens op Schermerboezem begonnen uit te slaan, rees het peil daarin tot bij A. P. Tegen dien drang was Vrijdagochtend dit door de Zes Steden niet krachtig onderhouden dijkje niet bestand en ging (zooals men het noemt) over „den kop." Door goed beleid is de eigenlijke polder Beets koog (groot 600 H.A.) voor overstrooming gevrij waard; het kleinere gedeelte (deSchardammerkoog) staat geheel blank en levert met de daarin drijvende voorwerpen een zeer treurig schouwspel op. Vele woningen zullen waterschade hebben. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen, en het vee is tijdig naar veiliger plaats overge bracht.. Toen de doorbraak plaats had, is Schermer boezem dadelijk gedaald, en het college der uitwaterende sluizen in Kennemerland en West- Friesland gaf het sein dat alle gemalen moesten stoppen, opdat het boezemwater niet meer zou rijzen. Vele hooggeplaatste personen bezochten Vrijdag en Zaterdag de plek des onheils. De gewone spoordienst werd reeds Zondag weder hervat. Eene nieuwe staalwaterbron is te Zaandam voor eenige maanden op het terrein van de Zaanlandsc'ne stoom-wasch- en tapijt reiniging van de heeren Latenstein en Van de Stadt, op eene groote diepte ontdekt, die volgens de analyse, uitgevoerd door de heeren dr. Van Hamel Roos en Har mens, dd. 6 Juli 1893 met uitzondering van de Pouhoubron te Spa, alle bekende staalbronnen in de schaduw stelt, daar waar het water van de Wilhelmina- bron bevat 0.1112 grammen per liter bicarbonas forrosus, dat van deze bron 0.1729 grammen, alzoo 557j pet. meer bedraagt. De Tweede Kamer zegt het Vad. heeft haar openbare vergaderingen voor een 14 dagen gestaakt. Men berekent, dat het afdeelingsonderzoek dien tijd zal vorderen; daarna zullen nog een of twee openbare ver gaderingen worden gehouden, waarop een reces van ongeveer drie weken zal volgen. De commissie van rapporteurs voor de kiesrecht-ontwerpen heeft zich beziggehouden met de vaststelling van de hoofdpunten van het verslag over het afdeelingsonderzoek omtrent de amendementen op de artikelen dier voor dracht ingediend. Hoewel met bekwamen spoed aan het verslag zal worden gearbeid, laat het zich voorzien, dat de openbare beraadslaging over de kieswet niet vóór Februari van het volgend jaar hervat zal worden. Mr. L. Haffmans verklaart in het Venl. Weekblad, dat hij den indruk heeft ontvangen dat er nog een kansje bestaat, dat „vóór den grooten zondvloed die ons dreigt," het perso neel herzien en de tollen op wegen en vaarten afgeschaft worden. Wat na dien zondvloed gebeuren zal, daar valt geen peil op te trekken. Hoogstwaarschijnlijk wordt een groot deel der liberalen en met hen de regeering weggevaagd. Er is dus gevaar bij vertraging. Maar volgens de verklaringen van den minister staat de zaak der herziening van het personeel en der afschaffing van de tollen nog niet zoo desperaat als zij, naar dë troonrede te oordeelen, scheen. Men mag dus nog altijd hopen, dat er iets van komt. Moge deze hoop verwezenlijkt en er eindelijk ook iets voor de belangen van het platteland, van landbouw en nijverheid gedaan worden. Nu de lotingsdagen voor de nationale militie weer naderen, zijn de socialisten in Friesland druk in de weer overal bijeen komsten aan te kondigen tegen de „bloedwet", waarin sprekers zullen optreden, om vooral het woord te richten tot de lotelingen. Zeker iets nieuw op dit gebied is de weddenschap voor een paar weken geleden aangegaan tusschen dr. E. en den heer N. te Rotterdam, om vóór het einde van dit jaar een millioen tramkaartjes te verzamelen. Indien de verzamelaar vóór den 1 Jan. dit belangrijk aantal compleet heeft, dan moet de tegenpartij f 2000 storten voor een liefdadig doel, komt hij evenwel niet in tijds gereed, dan is het aan hem dit bedrag aan eene lief dadige instelling te schenken. Verscheidene jongens ziet men thans zorg vuldig de weggeworpen tramkaartjes opzamelen om bij den verzamelaar te brengen, die 10 cents uitlooft voor iedere 100 stuks. 0?er de thans zoo geruchtmakende en vele pennen in beweging brengende zaak de Jong w(jdt de schrijver der „brieven uit de Hoofdstad" aan de Ass. Gt. de volgende regelen: Zullen we over de affaire-de Jong spreken? Ik weet er niets van te vertellen. Als ik er pleizier in had zou ik in deze stad nog wel de een ot andere vrouw kunnen ontdekken hetzij een fatsoenlijk meisje of een demi- of quart-mondaine die hfl bedrogen heeft of geld afgezet, maar 't lust me «iet te wroeten in het particulier leven zijner vrouwelijke slachtoffers. Het bedrog, dat hfl pleegde tegenover den kastelein uit een klein hotel op de Martelaars gracht en diens dochter, was ook mg bekend, maar de man woont met z(jn kind elders en het is niet aangenaam thans in een adem genoemd te worden met een man, die met alle vrouwen, waarmeê hij omgang heeft gehad, in gemeenschap schijnt geleefd te hebben. De hoofdvraag blijft; waar zijn de beide verdwenen vrouwen, zfln z(j dood of levend, vermoord of niet? Nu loopen de verschillende getuigenissen, vooral bij het verdwijnen van Maria Schmitz, omtrent uur en dagteekening zeer uiteen. Indien de dagbladen zich, ter wille hunner lezers, die verlekkerd zijn op deze soort van lectuur, met de zaak de Jong willen blijven bezighouden, dan dienen zü minder het oog te slaan op het verleden van den man, dan wel alle pogingen aan te wenden om de kleinste bijzonder heden omtrent het heden te verzamelen. Tot nu weet men volkomen niets. De vrouwen zijn verdwenen, dit weet men, maar meer niet. Dat de Jong de Engelsche Jack the Ripper zou zijn, zooals. volgens de Londensche correspondent van het Handelsblad een amateur-detectieve, die mede in Londen op dezen misdadiger heeft jacht gemaakt, geloofde, kan moeieljjk aangenomen worden, omdat dit individu het ergste van zich deed spreken, toen de Jong te 's Hertogenbosch gevangen zat, Hoe menigmaal is men reeds door de courant gewaarschuwd geene spelden in den mond te nemen, daar dit de jammerlijkste gevolgen kan hebben. Vooral zij, die met kinderen omgaan, vinden het gemakkelijk de spelden, bij hetontkleeden der kleinen, tusschen de tanden te verzamelen. Dit gebeurde dezer dagen door een dienst meisje te Kaag, met het treurig gevolg, dat zij eene speld doorslikte. Wel is het, in 't Academisch Ziekenhuis, gelukt, de speld welke boven de maag vast geraakt was en zeer veel pijn veroorzaakte, er weder uit te halen, maar de wond is nog verre van genezen. Men schrijft aan de Amst.: Een echt Amerikaansche reclame werd Zaterdagmorgen tegen half twaalf op'tRokin te Amsterdam gemaakt. Een als heer gekleed persoon sprong plotseling met een parapluie onder den arm van de brug bij de Langebrug- steeg te water, bleef een minuut onder en kwam daarna boven met de parapluie opge stoken, waarop met duidelijke letters een reclame voor een cacao-firma te Nieuwer-Amstel was geschilderd. De reclame-maker bleef zes k zeven minuten rondzwemmen in het vieze Rokin-water voor een cacao-man niet ongeschikt wat de kleur betreft klom daarna op den wal en stapte in een gereedstaand rijtuig, waarmee hij wegreed, door een groot aantal verbaasde toe schouwers nagekeken. Men meldt uit Zuidland Als een bewijs van de groote productie en goedkoopte der aardappelen kan vermeld worden, dat in den Zuidlandschen polder een landbouwer woont, die dezer dagen vijf en veertig jonge varkens (biggen) heeft gekocht, om ze met zijne aardappelen groot te brengen. Een inwoner van Gorinchem kwam in de vorige week Maandag te Amsterdam om f 500 rente te halen van het Grootboek. De man gebruikte meer sterken drank dan hij kon verdragen, en ging met zijn geld op zak in een huurrijtuig een toertje maken, den koetsier overlatende welken weg h nemen. Deze voerde zijn passagier doe Kalfjeslaan, waar twee mannen, misse, wel kennissen van den voerman, in het rijt j bij den man met rente plaats namen. Ze 1 spoedig was de passagier het portier uitgt' worpen, en toen hij tot bezinning kwam, bemerkte hij, dat zijn portefeuille met f 500 en zijn horloge en zijn portemonaie weg was. De beroofde deed aangifte van het geval bij de Nieuwer-Amstelsche politie, wier onderzoek dusver tot geen uitkomst leidde. In het oosten van Berlijn heerscht de typhus heviger dan ooit: op ditoogenblikliggen 83 lijders in het stedelijke ziekenhuis Friedrichs- hain. De doctoren vermoeden, dat de epidemie toeneemt, omdat in den bovenloop der Spree groote wasscherijen zijn en deze een deel der stedelijke waterleiding besmet hebben. Ongeveer drie weken geleden verhaalden de dagbladen te Weenen en te Pest, dat een arme drommel David Willisch, een fortuin van 9 millioen pond sterling had geërfd van een in Australië overleden bloedverwant. Deze gelukkige erfgenaam bevindt zich thans in de gevangenis, beschuldigd van oplichting en valschheid in geschriften. De geschiedenis der erfenis was door hem verzonnen, om zich eenig crediet te openen en hij zelf had, door middel van valsche stukken, in de dagbladen het bericht doen opnemen. Onder zijn slachtoffers behoort een wisselagent, die hem 5000 fl. leende en een ander, die hem zijn geheele fortuin aanbood, maar van wien h(j slechts 9000 fl. aanvaarde. Het slechtst van de reis kwam een ander wisselagent, te Weenen, zekere Leopold Wachsman, die hem niet alleen 7000 fl. leende, maar nog bovendien de dochter van David voor zijn oudsten zoon ten huwelijk vroeg en verkreeg. Het huwelijk is met groote plechtigheid voltrokken en twee dagen later werd David gevangen genomen. In Denemarken worden voordurend meer spoorweg-locomotieven ingericht om als spuit dienst te kunnen doen, in geval van brand op de lijn of in de buurt daarvan. In Jutland z(jn nu alle locomotieven in dien geest ver anderd. Sarah Bernhardt heeft tijdens haar verblijf aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan ook het bombardement van Rio bijgewoond. Dat was, volgens haar beschrijving, alles be halve vreeseljjk. Van weerzijden werd blijk baar zorgvuldig er op gepast, dat men niets raakte. Het vlaggeschip van admiraal De Mello (de vlag der opstandeling is witwerd den ganschen dag in 't geheel niet geraakt, evenmin als een torpedoboot, die kalm heen en weer stoomde onder het vijandelijk vuur. 't Was precies alsof het vrede-congres de stuk ken richttei De „Portugal", aan boord waarvan Sarah Bernhardt zich bevond, mocht geen passagiers landen, maar de Fransche admiraal stelde een stoombarkas tot haar beschikking daar zij zoo graag wilde zien hoe het er in een gebombar deerde stad uitzag. Dat viel haar erg tegen. Alles was zoo rustig mogelijk; alleen gingen de menschen nu en dan eens naar het strand om naar het gebombardeer te kijken. Door de „ridders van den arbeid" is het besluit genomen de werkstaking in het bekken van Charleroi vol te houden. In de vergade ringen werd eene heftige taal gevoerd. Groote troepen werkstakers, nauwlettend gadegeslagen door de gewapende gendarmerie, doorkruisen den omtrek. De burgerwacht werd opgeroepen om de werklieden te beschermen die niet aan de werkstaking deelnemen en in de mijnen afdaalden om aan den arbeid te gaan. Eene dynamietpatroon is ontploft en heeft de woning van een mijnwerker belangrijk be schadigd. Nu de steenkool zoo duur wordt, geeft een huisvrouw in de „Times" een middel aan de hand om aanmerkelijk op de brandstof te be zuinigen. Het bestaat in een platten, vuur vasten steen, dien men boven op het vuur legt ten gevolge waarvan de hitte, die anders door den schoorsteen verloren gaat, zich in de ka mer verspreidt. De dame beweert, dat op deze wijze de helft van de gewone hoeveelheid steenkool voldoende is om dezelfde temperatuur te verkrijgen. De nieuwste reclame maakt een magazijn van gemaakte goederen te Washington, dat de verplichting op zich neemt iederen ongehuwden man een vrouw te bezorgen, wanneer hij dat verlangt. De jonge man verbindt zich het geheele uitzet in het bedoelde huis te koopen, dat daaren tegen weder voor alle noodige toebereidselen tot het huweljjk zorgt en het bovendien doet inzegenen door een uitstekend predikant. Tot nu toe zijn door bemiddeling van dit huis tien huwelijken gesloten. Een nieuwe plaatsvervanger van den aardappel. Een nieuwe plant zal binnenkort bij het volk van de Vereenigde Staten ingevoerd

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2