N°. 629. Zondag 15 A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voer de» Bob» 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar AmranrA en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Pryt der Advertentiên Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend: dat de LOTING voor de Militie van degenen, die vóór 1 September van dit jaar zyn inge schreven, zal gehouden worden te Texel, in de o. 1. school te den Burg op Vrijdag, den 20en October 1893, des middags te 12 uren; dat op Zaterdag, den 21,B October 1893, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeente-Secre tarie de getuigschriften kunnen worden aangevraagd, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon; 8« dat de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of die van een broeder of broeders, de noodige bewijsstukken moeten inleveren by den Burgemeester, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, en alzoo vóór den 1 December 1893. Voor de 2de maal afgekondigd op heden. Texel, 13 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. STREMMING PASSAGE, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tengevolge het maken van op- en afritten nabij de haven te Oudeschild, de passage over den z.g. Nieuwenweg naar de Waal aldaar, van af den 23 October a. s. tot en met den 11 November d. a. v. zal zyn gestremd. Texel, 13 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. G E M E F NTE-BEGRO O TIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de Gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1894, den Raad is aangeboden, gedurende 14 dagen, van den 14en tot en met den 28en October a. s. ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrygbaar is gesteld. Texel, 13 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Striok van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 14 Oct. 1893. Woensdagavond had vanwege het Nuts- departement Texel, de eerste volkslezing voor het winterseisoen plaats. Als spreker trad op de heer Bruinwold Riedel, algemeene secretaris van de Maat schappij „tot Nut van 't Algemeen"het onderwerp zijner lezing was „het doel en streven van de Maatschappij", alzoo eene propaganda-voordracht. Had het ongunstige weer wellicht enkelen teruggehouden, anderen hadden het mogelijk niet waardig gekeurd eene lezing als verwacht werd te gaan aanhooren, in de veronderstelling dat het wel een taaie verhandeling zoude wezen. Ook van de opgekomenen, wier aantal "evenwel niet onbevredigend was, waren er efi 'èlen die geen hooge verwachting van deze U «özing koesterden. Edoch ze werden in die ongunstige ver achting teleurgesteld, wel was het onderwerp iet anders, dan zij hadden verwacht, doch de ide welke de spreker daarvan had gemaakt, as zoo aangenaam aan te hooren en werd jO uitstekend en met vuur weergegeven, 2: it zeker geen enkele der aanwezigen zijn jjj (gaan naar deze lezing heeft beklaagd, Na het ontstaan der Maatschappij (in 1784) te hebben herinnerd, schetste de spr. het vele wat door de Maatschappij was en nog wordt gedaan, niet slechts voor volksontwikkeling doch ook voor volkswelvaart. Getuigden de bibliotheken, volksvoordrachten en de bemoei ingen voor het onderwijs voor het eerste, de oprichting van spaarbanken en hulpbanken, zoomede de bemoeiingen in begrafenis- en ziekenfondsen, pensioenfonds voor werklieden en meer dergelijkeu, getuigden ontegenzeggelijk voor het laatste. Tot zijn leedwezen moest spr. er op wijzen dat velen de Maatschappij schijnen te beschouwen als eene Maatschappij tot genot van 't alge meen in plaats van tot nut van 't algemeen, hij meende daartegen te moeten waarschuwen overtuigend toonde hij aan, dat niet het eerste maar het tweede genoemde het doel der Maatschappij was. Vooral richtte hij het woord tot het „jonge Holland", dat nog steeds te veel van verre blijft staan, bij het werk der Maatschappij. Veel was volgens hem nog te doen voor het volk tot hen af te dalen, hunne behoeften te leeren kennen en naar die behoeften tot verbetering mede te werken was een plicht waartoe hij allen aanspoorde. Met onverdeelde aandacht werd des sprekers rede aangehoord, en het luidde applaus aan het einde er van, bewees ten volle, de tevredenheid der aanwezigen. Met recht bracht dan ook de Voorzitter den spreker van dezen avond namens allen een woord van dank terwijl het „tot weder- ziens hetwelk hij daaraan toevoegde, veler instemming verwierf. Dén Hoorn, 12 Oct. Gisterenavond hield het hier bestaande Ziekenfonds eene openbare vergadering. Nadat de Voorz. de vergadering had geopend met een welkom aan de leden welke hij dank bracht voor hunne getrouwe opkomst en de Secretaris een verslag over het afge- loopen jaar had uitgebracht, deed de Penning meester rekening van zijn gehouden beheer, waaruit bleek dat de toestand der financiën over het afgeloopen jaar zeer gunstig mocht genoemd worden. Aan het einde van het jaar was f 458.80 in kas. Bij de daarna gehouden verkiezing van bestuursleden werden de aftredende leden de heeren G. Boon, Directeur, G. Duinker, Secretaris en D. Lap, Commissaris, met groote meerderheid herkozen. De Directeur sloot de vergadering met de wensch dat de Vereeniging steeds in bloei zal toenemen, nog tal van jaren. Oudeschild, 13 Oct. In de volgende week zal worden overgegaan tot afsluiting van het sluisje door den Zeedijk, aan het Oosteind van dit dorp. Door den slechten toestand van dit sluisje maakten zich velen ongerust, dat bij een buitengewoon stormgetij, lichtelijk een doorbraak zou kunnen ontstaan. Blijkbaar deelden de ambtenaren van den Waterstaat die bezorgdheid. Er zal nu voorloopig aan den buitenzijde eene afdamming plaats hebben. Intusschen ware het, met het oog op waterverversching en afvoer, zeer gewenscht, ook voor land eigenaars, der perceelen aan de Schildsloot, dat het sluisje bleef bestaan en flink in orde werd gebracht. Bericht aan Zeevarenden. Spits van het landmerk „kerktoren van Hoorn" tijdelijk vervangen. Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den inspecteur over het Loodswezen in het 3de District do. 6 Oct. jl. is de afgebrandde spits van hot landmerk „kerktoren van Hoorn, Texel, tijdelijk vervangen door een houten raamwerk van overeenkomstige gedaante. Waarom er geen werk is voor den werkman. Volgens de statistiek van den in-, uit-en doorvoer over 1891, uitgegeven door het departement van financiën, werden, zegt Ons Noorden, in dat jaar in Nederland ingevoerd: aan meubelen voor eene waarde van f 1,329,961, en aan gemaakte kleeren en kleedingstukken voor eene som van f 4,114,510 neemt men daarby in aanmerking, dat de groot handelaren en expediteurs de goederen meestal ver beneden de waarde aangegeven, (wat o. m. bewezen wordt door het feit, dat met 5 pet. belaste modewaren door laatstgenoemden tegen betaling van 5 pet. en minder der factuurwaarde franco vracht en rechten van België b. v. naar Holland verzonden worden) dan mag men het bedrag van het aan meubelen en gemaakte kleeren ingevoerde gerust op ruim f 7,000,000 schatten. In hetzelfde jaar werd voor minstens f 25,000,000 aan manufacturen, en aan kuip- en vaatwerk (vry van rechten voor eene waarde van f 1,265,549 ingevoerd. Is het niet bedroevend dit te vernemen, als men weet, dat de Nederlandsche ny verheid kwynt, de werkman geen brood voor vrouw en kinderen kan verdienen en dus den langen winter met vrees te gemoet gaat? Een vreeselijk ongeval heeft Maandag middag te Haarlem plaats gehad. Zekere mevr. F., wonende aan de Ruijchavestraat, had het ongeluk om loopend met een brandend petroleumstel te haken aan een tafeltje waarop evenzeer een brandend toestel stond, en het welk juist tegenover de trap stond, tengevolge waarvan zij van de trap viel, onmiddelijk gevolgd door de petroleumstellen. De dienst bode, die op haar gegil kwam toeschieten, geraakte zoozeer buiten zich zelve dat zij de straat opliep en de voordeur achter zich toe liet vallen. Toen men op het geschreeuw toegeschoten, er in geslaagd was met een moker de deur open te slaan, vond men mevr. F. zwaar gekneusd in eene vlammenzee aan de trap liggen, terwijl het vuur zich reeds aan het houten beschot had medegedeeld. De verschillende doctoren, die ter adsistentie waren toegeijld, geven weinig hoop om de deeriyk verbrande ongelukkige in het leven te behouden. {Amst. Ot.) Dood gewaand I De 77. Ass. Ct. meldt het volgend zonderling geval: In de maand Juli jl. werd uit de Maas te Rotterdam opgevischt het ïyk van een onbekend persoon, hetwelk by onderzoek bleek te zyn dat van G. Toller, aldaar woonachtig. G. Toller was dus verdronkeniedereen zei het en de familie zei het ook. Er schoot hierop niets anders over dan hem te begraven en zyn naam te schrappen uit de registers van den Burgerleken Stand. Alzoo geschiedde en G. Toller was voorgoed van dit aardsch tooneel verdwenen. Zoo meende men, ja I Maar dezer dagen bleek, dat hy rustig en wel in de rykswerkinrichting te Veenhuizen zat, jawel I als verpleegde in Veenhuizen No. 2 En daar het nu niet goed mogeiyk was, dat deze verpleegde G. Toller dezelfde was, die in Juli jl. begraven werd, zoo lag de meening voor de hand dat hy nooit dood geweest kon zyn, dat men derhalve onder zyn naam een ander begraven moest hebben, die aldus, als 'tware, onder een pseudoniem de kist was ingegaan! Dit nu was zeker niet prettig voor den doode, maar deze gansche geschiedenis was nog minder pleizierig voor den levende, die nu, een brief aan zyn zoon schryvende, by deze de allergrootste verbazing en ontsteltenis teweegbracht, daar maar een enkele gesteld is op correspondentie van gene zyde des grafs. Evenwel een ingesteld onderzoek maakte het den zoon duideiyk, dat zyn vader niet zoo dood was als het wel scheen, en herstelde den ouden man in zyne rechten van levend menBch. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1