N#. 633 Zondag 29 October. A". 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dun Btraa 30 Cts. Franco per post door go- heel Nhdbblakd 45 Cts. Naar Amubtita en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Tïxïl. TEXEL, 28 Oct. 1893. Aan de gemeentebegrooting voor 1894 welke gedurende 14 dagen op de secretarie ter inzage heeft gelegen, en die in ontvangst en uitgaat een eindcjjfer aanwijst van f 52734.00', ont leenen wij de volgende cijfers. Meer uitvoerig worden de ontvangsten ver meld als volgt: Ontvangsten vroegere diensten f 885.06 Ink. gem.-eigend. en bezittingen 518.— Opbr. van belastingen en helfiogen 36184.946 Ontv. v. versch. aard en toev. baten 6046. Buitengewone ontvangsten 9100.- Hoofdst. I vereischt geen nadere omschrijving. Hoofdst. II vermeld huur van gebouwen, opbrengst houthak, grasverpachting, erfpacht enz. Hoofdst. HI wijst aan: 40 opc. op de bel. geb. eigendommen f 2080.- 10 idem ongeb. 1584 34 50 idem personeel4824.10' ged. opbr. Rjjksbel. personeel 9489.— HoofdeliJken Omslag14000.— Belasting honden200.— Vergunningsrecht787,50 Leges en begrafenisrechten170.— Schoolgelden2700.- Marktgelden350.- Hoofdst. IV bevat opbrengst mestspeciën, terug gave verplegingskosten krankzinnigen, en andere Ïnotvangsten, alsmede voor vergoeding dertig ten onderd voor kosten lager onderwijs f 6000- Hoofdst. V vermeld: bijdrage van het R(Jk ter 0f tegemoetkoming in de kosten voor het lager onder- ia wfls f 7500; bijdrage Dep. Marine onderhoud toren 0I Oosterend f 100; tijdelijke geldleening f 1500. oi De uitgaven worden gespecificeerd in de jk volgende hoofdstukken flosten van huish. beheer. f 5195.— invordering pl. bel. en teruggave deswegens 445.— onderhoud gem.-eigend. 7943 75 openb. veiligh. en brandweer 3157.50 plaatselijke gezondheidspol. 125.— voor onderwijs 24850. armwezen en daarmede in g< rerband staande instellingen4870.— tenten en aflossingen 2527.50 Jensioenen en wachtgelden 710.— vi indere uitgaven920.— luitengewone uitgaven 1505.- )nvoorziene uitgaven 485.25* Hoofdstuk I behelst jaarwedden en uitgaven voor luishoudefijke behoeften. Hoofdstuk II als bovengemeld. Hoofdstuk Hl geeft aan verschillende kleine uit- aven voor onderhoud, alsmede voor grondlasten, ,tJk- en polderlasten en erfpachten; voor onderhoud ld' traten en pleinen is uitgetrokken f 2150; wegen Q voetpaden f 1650, haven- en andere water ferken f 2500 Hoofdstuk IV meldt voor jaarwedden aan veld wachters I 800; nachtwacht8 f 825, voor lantaarns n verlichting f 900, onderhoud brandbluschmiddelen 350, en verdere kleinigheden. Hoofdstuk VI, onderwijs, eischt voor jaarwedden 20600, verlichting en verwarming f1150.-; school- ïeubelen f 300.—; leermiddelen f 1400.—; stichten onderhouden schoollokalen en onderwözerswo togen f 1100, enz. Hoofdstuk VII geeft aan belooning voor dokters, eel- en verloskundigen f 2100; verpl. arme krank- nnigen f 360, subs, gesticht voor weldadigheid f 2400 i f 10 voor geneesk, hulp enz. voor arme en zieke r Jlsigers. Hoofdst. VIII behelst rente geldleening f 952 50, idem tijdelijke geldleening f 75, aflossing geld leening f 1500. Hoofdstuk X wflst aan jaarwedde veearts f 350, telefonisten f 150, voor brandverzekering f 200, onder houd en beheer van de markt f150 en verder diverse uitgaven voor ijk en herijk en militie. Hoofdstuk XI wordt ingenomen door aflossing tijdelijke geldleening f 1500 en een post voor verkoopingkosten. Hoofdstuk XH behelst uit den aard der zaak geen omschrijving. De schulden der gemeente zouden op 1 Januari 1894 bedragen f 12.500 47« f 500 47< pCt. en 10000 k 4 pCt. Waal, 24 Oct. De eerste bijeenkomst van „Nut en Genoegen" had heden avond plaats. De opkomst der leden was goed. Als spreker trad op de heer J. de Jongh, die de schoone voordrachtde Hoogmoed van Dr. E. Laurillard ten beste gaf. Met onverdeelde aandacht werd de spreker aangehoord, als ook de andere Heeren, die een 4 tal bijdragen voordroegen om het genot van den avond te verhoogen. Oudesohild, 27 Oct. Het plaatselijk nut „Neptunus," hield gisteren de eerste leesavond in dezen herfst. De opkomst was zeer be vredigend. De Heer Kroon hield eene boeiende lezing, die een stuk geschiedenis behelsde uit Rusland. Eenige andere leden gaven voorts bijdragen ten beste. Het genot van den avond werd zeer verhoogd door zangstukjes van Mej. Candel en de Heeren Hin en van Veen. Het voornemen bestaat den 2ln November eene eenigszins feestelijke bijeenkomst te houden, wijl de vereeniging op dien dag 33 jaren zal hebben bestaan. De Heer T. de Wijn, koster bij de Herv. Gem. alhier, zal op den In Nov. a. s. 25 jaren als zoodanig werkzaam zijn. Den Hoorn, 27 Oct. Gisterenavond hield de Vereeniging „Leering en Genoegen" alhier, de eerste maandelijksche vergadering voor dit seizoen. Als spreker trad op de heer Schaap, die eene keurige novelle van Cremer voordroeg, welke voordracht blijkbaar zeer in den smaak viel van de meeste aanwezigen. Na dezen spreker werden nog bijdragen geleverd door de heeren B. Lap en G. Duinker, zeer tot genoegen der aanwezigen. De opkomst was dezen avond niet groot, vermoedelijk een gevolg van het onstuimige weder. In de afgeloopen week kwamen nog weder cholera-gevallen voor te Scheveningen, Maassluis, Smilde, Utrecht, Zwolle, Meppel, Haarlemmermeer, Kuilenburg en Nieuwe- Pekela. Daar hetgeen van Rijkswege wordt gedaan ter bescherming van onze visschers- vloot, niet altijd waardeering ondervindt, meenen wij er melding van te mogen maken dat reeder en schipper van de Noordwijksche bomschuit „de Vrouw Catharina" zich gedron gen hebben gevoeld in de „Nederlandsche Visscherij-Courant" openlijk hulde en dankte brengen aan den commandant en de officieren speciaal ook den officier van gezondheid, van Hr. Ms. stoomschip „Dolphijn". Bedoelde bom had drie zijner manschappen ziek liggen en seinde om hulp aan den kruisenden „Dolphjjn" onmiddellijk kwam de officier van gezondheid met medicijnen aan boord en werden de zieken met de meeste zorg verpleegd. Als een bewijs dat de gronden, geschikt voor de bloembollencultuur, nog steeds hoog in prijs zijn, wordt in het „N. v. d. D." gemeld dat te Hillegom op 24 October ruim 11 Hec taren in publieke veiling verkooht zijn voor f 80,235 buiten de kosten. Het L. DU. ontving het volgende landbouw- bericht uit Haarlemmermeer De oogst van den landbouwer is in het laatste stadiumd9 aardappelen en de suikerbieten worden gerooid. Gelukkig is de regenperiode ten einde, zoodat dit werk nu veel vlugger en knapper wordt verricht. Ook de wegen ljjden bjj droogte veel minder van het drukke bietenvervoer. De opbrengst der aardappelen is niet zoo groot als het vorige jaar, maar toch veel beter dan eenige jaren geleden; Toen maakte gewoonlijk de aardappel ziekte het beschot klein, terwijl verleden jaar en nu heel weinig knollen vernield waren. De suikerbieten zfln in den laatsten tfld nogal toegenomen in quantiteit en qualiteit. Het suiker gehalte is toegenomen, maar de opbrengst is niet meer dan middelmatig. De boeren zeggende fabrikanten geven zaad, dat hun past, maar geen groot bruto gewicht geeft. De eigenlijke wintergranentarwe, rogge en wintergerst geven bfl het dorschen een tamelijk beschot, maar het zomergraan gerst en haver, heeft te lang met de droogte gekampt, om op eene rede lijke opbrengst te kunnen rekenen. Sommige stukken erwten-en enkele boonenakkers waren ook uitmuntend, maar er stonden ook paarden- of duivenboonen welke het zichten niet waard waren. Van de overige gewassen: vlas, kanariezaad, maanzaad en mosterd beteeken t de verbouw nog weinig, de opbrengst was over het geheel niet best. Voor den landbouwer zgn de tijden hoogst moeilijk. Hooi is zeer weinig binnengekomen. De tweede snede heeft elders nogal veel opgeleverd, hier is dat over het algemeen van weinig beteekenis. De boeren, die in den herfst gewoonlijk veel koeien aankoopen, koopen nu niets of veel minder. Waar men door het aankoopen van mest, natuur- of kunstmest, het tekort gaat aanvullen, heeft deze handelwijze niets bedenkelijks. Over bet geheel is het toch veel voordeeliger om twintig koeien goed te voederen, dan veertig zeer schraaltjes. De vee stapel is gezond, van ziekten wordt heel weinig vernomen. Een boer was onlangs op een verkooping en wilde op een vat bieden. Door zijn parapluie in het spongat te steken wilde hy meten hoe diep het vat was, maar ongelukkig had hij de parapluie niet goed dicht gemaakt en gingen de baleinen open staan, toen hij haar terug wilde halen. Hij deed wat hij kon om de parapluie weer naar buiten te krijgen, maar 't gelukte niet. Eindelijk was het vat aan de beurt om verkocht te worden „met alles wat er in is", gelijk de afslager tot groot vermaak van het publiek uitgilde. Om zijn eigen parapluie te behouden, moest de boer meebieden tot ver boven de waarde van het vat. Belangrijke vermindering. Voor de gemeente Groningen werd d.d. voor den tijd van 6 jaren publiek verhuurd eene boerdery met land ter grootte van 8,25,80 H.A. bij de Nieuwe Statenzijl. Het hoogste bod was f 520 jaariyksche huur. De vorige huurder gaf f 1200. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1