N°. 634 Donderdag 2 November. A*. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Buna 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ahbrika en aade;e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prigs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tïxil. RIJKSKEURING VAN PAARDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis, dat aan de in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars van één of meer paarden is uitgereikt het formulier, bedoeld bij artikel 14 van het Koninklijk besluit van 10 November 1892 (Staatsblad No. 253) en dat dit formulier vóór of op 2 November a. s. ingevuld aan het Gemeentebestuur behoort te worden ingeleverd. Eigenaars van één of meer paarden, die bedoeld formulier niet mochten ontvangen hebben, kunnen die alsnog ter Gemeente-Secretarie bekomen. Texel, 30 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 1 Nov. 1893. De aanvoer van Vee op de markt van ilaandag jl. bepaalde zich tot 11 Koeien, 10 i Schapen, 22 Lammeren, 3 Paarden, 51 Biggen. Van de handel valt weinig of niets te zeggen; 'oor uitvoer is niet veel vraag, de handel :an dus niet vlug ziju. De verkoop voor eigen ebruik van eenige Biggen of een enkel exem pt ilaar Rund- of Wolvee is een moeielijk basis oor marktprijs. ld Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing an leden voor het kiescollege bij de Hervormde 61 emeente werden gekozen de Heeren J. R. G. ininck Westenberg, P. Plaatsman Pzn., G. lazinga, Johs. Kalis Pzn., P. P. van Wessem, oor den tijd van vier jaar; P. Koorn Hzn., B oor den tijd van een jaar. i^UDESOHiLD, 31 Oct. In een groote palingfuik d gisteren een zeehond gevonden, die er verward was geraakt. 'e visscher deed alle moeite om de zeldzame gst levend te bemachtigen, met het doel rob naar „Artis" te sturen, t Beest scheen tegen de voorgenomen luizing sterk te protesteren. De zeehond ie zich althans zoo woest aan, dat hij de dge mazen der fuik verbrak en in 't ruime een goed heenkomen vond. - De groote najaars-veemarkten zullen Uk maar worden gehouden den 6en en 22en 'ember a. s. - De vijfdaagsche quarantaine, welken de ichendekpassagiers vóór hun vertrek naar erika in het hotel der N. A. S. M. aan Wilhelminakade tot dusverre moeten onder- o, wordt met het einde dezer maand opge- en. - Eenige landbouwers in „Holland's Noor kwartier" hadden den Minister van Binnen- Ische Zaken verzocht, de wettelijke bepa- ;en op de besmettelijke veeziekten zoo- ig te wijzigen, dat ook voor aan miltvuur weken vee eenige vergoeding uit 's-Rijks worde verstrekt. Dezer dagen heeft de Minister aan de adressanten bericht, dat aan hun verzoek vooralsnog niet kan worden voldaan, doch dat de zaak zal worden over wogen bij het tot stand brengen van de wet telijke regeling, bedoeld in art. V. van de Additioneele artikelen der Grondwet. Men schrijft uit Volendam Groot is de teleurstelling der visschers, nu het te vreezen staat, dat de zoogenaamde herfst-teelt (de vangst van schelvisch en kabel jauw) weder geheel mislukken zal. Door onze vloot is nog geen schelvisch aangebracht, terwijl het vroeger regel was, dat de botters in het begin van October reeds naar de Noord zee, bij Terschelling, vertrokken. Meer en meer schijnt het dat de kustvisscherij ongun stiger wordt. Men vraagt zich wel eens ernstig af, waar het heen moet, als een be drijf vol moeite en gevaar zoo weinig brood meer opleveren kan. Uit eene herb9rgzaal bij Zevenbergen hebben dievenhet biljart ontvreemd. Bij de politie is van dezen zonderlingen diefstal aangifte gedaan. Te Enkhuizen is de heer J. Sterken voornemens aan ongeveer 20 arbeiders op zeer billijke voorwaarden een stuk grond te verhuren en wel zoo, dat de huurders na verloop van 10 jaar eigenaars van den grond kunnen worden. Voor dit doel is door hem een verzoek aan den Raad gericht tot aankoop van gemeente grond. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de door den Minister van Financiën toegezegde gedeeltelijk herziening van de wet op de Personeele Belasting aan het Departement bijna is voltooid. Een wijziging in de successiebelasting en in de zegelbelasting zouden o. a. het equivalent moeten leveren voor de vermindering van ontvangsten, die daaruit voor de schatkist voortvloeit. Het moet in de bedoeling liggen de partieele herziening zooveel mogelijk gelijktijdig met de bedrijfsbelasting in te voeren, zoodat de indiening der voorstellen niet lang meer zal uitblijven. Slechte tijden. Eene landbouwers woning onder Haarlemmerliede met 11 H.A. weiland bracht in publieke veiling op f 22,490; twaalf jaren geleden was die hofstede aange kocht voor f 36,000. Met het oog op den druk der tijden maken zich meerdere gezinnen, zoowel in die gemeente als te Haarlemmer meer, tot landverhuizing gereed. Een mooi voorbeeld gaven enkele landheeren onder laatstgenoemde gemeente en Sloten, door 5 en 10 pCt. mindering in pachtsom toe te staan, in hoofdzaak tot aankoop van vee voeder, doordat de hooioogst gering was. De Delftsche Courant bevat het volgende Zoo de justitie er nog niet in geslaagd is om de vermiste vrouwen van De Jong te vinden wat verklaarbaar is en zoo de moordenaars der dienstbode van de familie Viotta, en die der vrouwen te Haarlem, en de bedrijvers der moorden te Gouda, te Hontenisse enz. door haar nog niet zjjn ontdekt, daarom is het nog niet gedaan met de gerechtigheid in Nederland. Men oordeele: Twee kinderen werden voor den Utrechtschen rechter gebracht. De akte van beschuldiging luidde, dat zij des nachts zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal in vereeniging, door middel van o verklimming, van goederen aan eene kerk toebehoorende. En wat bleek ten slotte, dat terechtstonden een meisje en een knaapje, arme kinderen, die op een Zondagmorgen vroeg een beetje gras waren gaan halen voor 't konijntje, op een berm of akkertje achter de kerk, welk gras daar gemaaid lag, maar als strooisel liggen bleef. Het gestolene was zóóveel, dat een der rechters vroeg „Zeg eens, veldwachter, denk je dat de waarde van't gestolene wel tot 4 centen zou komen Dit geval werd gevolgd door een ander, waarin terechtstonden twee knaapjes, wien te laste gelegd was dat z(j een boer de vruchten van een appelboom hadden ontroofd. De veldwachter had gezien doch van de overzijde der rivier, dat door steenworpen de appelen in grooten getale neervielen en deze door de knapen werden „gezakt." Door de rivier kon hfj niet by hen komeD, maar door 't opheffen van zijn stok had hy hen op de vlucht gedrevenEn wat bleek hier Dat de knaapjes, nog te onvast van hand en oog, hunne keisteentjes niet eens in goede richting van den boom hadden kunnen krygen, en geen appel meester waren geworden. Te Beek, by Nijmegen, wordt door belas tingambtenaren reeds zes weken lang een even over de grenzen gelegen huis bewaakt, waarin ongeveer 180 KG. chloroform bewaard wordt, naar men vermoedt met het voornemen om die in Nederland binnen te smokkelen. Over dag bewaakt een ambtenaar voor en een ander achter hot huis den schat; 's nachts worden de posten verdubbeld. De administratie weet voor wien het chloroform bestemd is. Te Rotterdam, een der vier groote centra van den veehandel in ons vaderland, gaat tegenwoordig al zeor veel om. Zoo liet de maatschappij van den stoomhootdienst op de Lek op den jongsten marktdag varen: eene veeboot van Culemborg, eene van Nieuwpoort, eene van Groot-Ammers, eene van Berg-Am- bacht en eene van Streefkerk, terwijl daaren boven met de geregelde diensten der stoom- booten „Schoonhoven", „Culemborg" en „Vrees wijk" mede veel vee vervoerd werd. Men meldt uit Zierikzee als een argument voor de invoering van leerplicht Vrijdag jl. was een der lotelingen van eene gemeente op Duiveland zoo gelukkig een vrij nommer te trekken. Dat dit gewichtige nieuws per telegraaf aan moeder moest mede gedeeld worden valt te begrijpen. De besteller kwijt zich van zijne taak, en een paar belang stellende of misschien wel nieuwsgierige buur vrouwen komen spoedig aanloopen om het heugelijke nieuws te vernemen. Maar eilacy in het jaar onzes Heeren 1893 komt op eene gemeente, waar van 1857 tot 1891 geen schoolgeld geheven was, het treurige feit voor, dat geen der drie vrouwen het bericht kon lezen en het ontvangbewijs kon teekenen. De besteller belastte zich met de tweede werkzaamheid. {Z. Nb, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1