N°. 635. Zondag 5 November. A". 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dhn Bobq 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andc-re landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Pr{js der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bjj de Uitgevers LAN0EVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Boks op Tkil. TEXEL, 4 Nov. 1893. De aangekondigde uitvoering van het muziekkorps aan den Burg had Donderdag avond plaats. De opkomst der H.H. Donateurs met hunne Dames was zeer bevredigendde zaal was goed bezet. De nieuwe Directeur, de Heer Groenewold kweet zich flink van zijne taak niet alleen deed hy zich kennen als een goed pianist, maar ook als Directeur bleek hij de rechte man op de rechte plaats te zijn. Niet alle nummers van het programma voldeden even zeer: toch was het geheel goed en bewees het applaus aan het einde van elk goedgeslaagd nummer, dat de moeiten en zorgen, zoowel van den Directeur als vau de H.H. dilettanten op hoogen prijs worden jesteld. De Heer De Jongh van de Waal iracht aan het einde een warm woord van hulde aan den Heer Groenewold voor zijne leiding en aan de H.H. werkende leden voor hunne uitvoeringspr. wekte de ingezetenen van den Burg op om, door het toetreden als Donateur, eene goede zaak als deze te steunen, teneinde dikwijls in de gelegenheid te kunnen zijn een avond te smaken vol van het edelste cunstgenot. Een opgewekt bal besloot natuur- ïjk de goedgeslaagde uitvoering. Oudeschild, 2 Nov. Het zilveren jubilé als loster bij de Herv. Gem., ging gisteren voor den Heer T. de Wijn, niet onopgemerkt voorbij. Eene commissie uit Kerkvoogden en notabelen ging den jubilaris een bezoek brengen en gelukwenschen. Tevens werd aan de Wijn een stoffelijk )lijk van waardeering voor zijn onverflauwden jver geschonken, dat zeer zeker in de huishouding '°ede diensten zal kunnen bewijzen. Sedert eenige dagen is men bezig om roor het sluisje, hetwelk hier door den dijk oopt, een stevigen kistdam te maken. Wan- leer dit werk is afgeloopen zal wel alle ;evaar voor doorbraak op dat punt van den eedijk zijn weggenomen. De inzetenen hopen ®er, dat het sluisje niet zal worden wegge- lomen, maar in betere staat, zoo mogelijk 'at ruimer, zal in orde worden gemaakt. De Cooksdobp, 3 Nov. Gisteren morgen 'erd van den Eierlandschen vuurtoren aan et strand een scheepje ontdekt. Onmiddellijk egaven zich visschers van hier naar de landingsplaats en vonden de in ontredderden tèstand verkeerende blazerschuit, W.E. 123, 'aarvan men de mast, de zeilen enz. hier inbracht. Volgens nadere berichten is deze schuit voensdag, tegen het vallen van den avond, J Nieuwediep omgeslagen en hebben de pvarenden, drie in getal, den dood in de olven gevonden. Eene schuit van Wieringen aangekomen en zal trachten het wrak af brengen. - Volgens berichten in de dagbladen kwamen den laatsten tjjd gevallen van cholera voor te Nieuwe Pekela, Meppel, Zeist, Smilde, Utrecht, Assen, Maassluis, Avereest, Nieuw- Amsterdam, Kuilenburg. De H. en N. Ct. schrijft: Het stormachtige weer van Woensdag heeft op zee waarschijnlijk weder eenige offers geëischt. Het grootste deel der visschersvloot, die, door de gunstige gelegenheid van Dinsdag daartoe verlokt, ter vangst was uitgezeild, keerde gisteren in aen loop van den dag, toen de wind gaandeweg meer opstak, naar de haven terug. Onder hen die nog in zee bleven, behoorde ook de Wieringer blazerschuit W.R. 123, schipper C. Bakker. Gisterenavond naar binnen komende, were dit vaartuig in het Kaap- en Molengat door een hevigen rukwind omgeslagen, waarbi; vermoedelijk alle opvarenden het leven ver loren. De omgeslagen schuit is althans in den afgeloopen nacht bij Eijerland op Texe op strand gedreven, doch van de bemanning is geen spoor ontdekt. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp bevattende de voorschriften vereisch; om te geraken tot de aanwijzing van hen, die tot krijgsdienst verplicht zullen zijn. Volgens art. 1 van het nieuw ingediende ont werp is tot dienst by de militie en schuttery verplicht, behoudens de uitzonderingen en over eenkomstig de bepalingen van de wetten tot regeling van den dienst, ieder minderjarig manne lijk Nederlander, die binnen het Ryk verbiyf houdt ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die niet binnen het Ryk verbiyf houdt, doch wiens vader, moeder of voogd alhier woontieder meer derjarig mannelfjk Nederlander, die binnen het rjjk woont, en ieder manneiyk ingezetene niet- Nederlander, die op 1 Jan. van het jaar het 20ste of een ouder levensjaar was ingetreden. Dit laatste staat in verband met eene andere bepaling, volgens welke na het 24e levensjaar geen inschrijving meer plaats heeft. Hiermede wordt bepaald dat niet met het intreden van het 20ste levensjaar de verplichting tot inschry- ving ophoudt, en wordt die verplichting derhalve uitgestrekt zelfs tot meerderjarigen, maar onder gewone omstandigheden zal zelfs de op 24 jarigen leeftyd ingeschrevene op zyn 83e jaar van allen dienstplicht bevryd zyn. Te Hillegom zijn in veiling verkocht 7,03,03 HA. tuingrond, dat geschikt gemaakt kan worden voor de bloembollencultuur, voor f 49,610. Met alle kosten en inbegrip van de 6 pCt. komt dit den kooper op f 53,460. In den voorgevel van het huis, dat G. van Rheenen, te Hilversum, bij den Trompenberg voor zich heeft kunnen bouwen, is een gedenksteen aangebracht met het volgende opschrift 8 October 1892. Van Rheenen's moed en vlijt, Gezegend door Gods hand, Heeft Tilburgs weer bevrijd, Bedolven onder 't zand; Men gaf hem voor deez' daad, Dit huis, dat vóór u staat. 8 October 1893. In eene Friesche plattelandsgemeente las de secretaris in de raadsvergadering de notulen. Het bleek dat ze wat al te „woor delijk" uit een courantenverslag waren over genomen, want men hoorde den secretaris lezen „reeds in ons vorig nommer gemeld." Maandag, in den vroegen morgen had op het Spui een treurig ongeluk plaats. De stoom boot Oude Maas I, van de reedery „Oude Maas", kapitein Baars van Oud-Beierland, was om 5 uur 45 van Goidschalxoord naar Oud-Beierland gevaren. In het Spui gekomen, even voorby de Ruigeplaat, ontmoette de Oude Maas I in haar vaarwater een open baggeraiak met 5 menschen aan boord. De aak bevond zich aan den zg. Zuiderkant, terwijl de stoomboot den Noorderkant hield. Toen de opvarenden der aak de stoomboot zagen naderen, verkeerden zij, misschien ook door de duisternis, in den waan, dat deze den Zuiderkant hield en hun vaartuigje misschien niet was opgemerkt. Uit alle macht roeiden zy daarom naar den Noorderkant, meenende daardoor voor de boot uit te wijken. Doch helaas, zy gingen hun ondergang te gemoet. Wel werden op de stoom boot de noodige pogingen in het werk gesteld om het onheil te voorkomen, wel liet de kapitein ziende dat hy zyn koers niet meer veranderen kon, onmiddeliyk stoppen en werd de machine terstond tot stilstand gebracht, wel stuurde de stuurman nog zooveel mogeiyk naar hetNoorden, terwyi men uit alle macht den ongelukkigen toeriep „roei terugroei terug- het was te laat. Een schok, een akelige gil en het ontzettende het onvermydelyke had plaats gehad. De aak was op zyde aangevaren en gekanteld. Terstond weerklonk aan boord der Oude Maas I het bevel „vallen de sloep" en in minder dan geen tyd waren alle handen in de weer om het reddingswerk te bespoedigen. Helaas, slechts twee der opvarenden konden gered worden. De drie anderen, allen hoofden van gezinnen, oppassende werklieden, die waarschyniyk hout zouden gaan hakken, vonden hun graf in de golven. In een korte spanne tyds had dat alles plaats gehad en weldra was het weder stil op de plaats, die even te voren het schouwtooneel was van een ontzettend ongeluk. Men beproefde nog de lijken der ongelukkigen te visschen, zonder gevolg evenwel. En zoo zette de Oude Maas I hare op zoo verschrikkelyke wyze onderbroken reis voort, aan boord met zich voerend, dof zwygende menschen, allen onder den indruk van het somber drama, dat zoo even was afgespeeld. RottNbl.) Te Alblasserdam heeft een hevige brand jewoed, waardoor 14 gezinnen dakloos ge worden zijn. Tegen middernacht uitgebroken in de timmerloods van den heer Abr. Pijl, werd spoedig het woonhuis van dien heer aangetast, waarop de vlammen over den dyk sloegen en eene rij huizen afbrandden, waar onder ook het nieuwe woonhuis van degebr. Lepeltak. Het grootste gedeelte is verzekerd, terst te acht uren kon een gedeelte der spuitgasten afgedanktf worden. De spuit van Oud-Albas, op het terrein gekomen, kon niet werken door het lage water. Een aantal boeren te Borgercompagnie lebben besloten een coöperatieve aardappel meelfabriek op te richten, om geheel onafhan kelijk te zijn van de fabrikanten, die de aardappelen naar de meening van de verbouwers uiterst laag op prys houden. texelsche courant.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1