N°. 637. Zondag 12 November. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Sint Nicolaas. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nammer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELB DE ROOÜ, ParkstraatBurg op Texel. H E R H A L I N G S O N D E R W IJ S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter openbare kennis, dat, bij wijze van proef, op de O. L. School te den Burg en Oudeachild, kosteloos gelegen heid zal worden gegeven tot het genieten van herhalings-onderwijs gedurende het tijdvak van 15 November 1893 tot 15 April 1894, op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrydag, des avonds van 67t tot 87a uur, voer jongens en meisjes van 13 tot 16 jaar, die het gewoon schoolonderwijs hebben genoten. Zjj die daarvan wenschen gebruik te maken, zullen zich vóór den 14 November a. s. bij het betrokken hoofd der school moeten aanmelden, onder overlegging van hunne vaccinatie bewijzen, Texel, 9 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. Wanneer we aan het jaargetijde zijn gekomen waarin de dagen zoo merkbaar veel beginnen te korten, wanneer de gezellig snorrende kachel het tehuis nog des te aangenamer maakt, wanneer avond-ontspanningen, 't zij in huise- lijken kring of in publieke localiteiten worden uitgedacht om de lange avonden te veraange namen, dan zijn we tevens gekomen aan het telkenjare door velen met verlangen verbeide feest: de jaardag van St. Nicolaas. Wat dan ook de tijd heeft kunnen wegvagen, wat verflauwd of verslapt, de jaardag van den goeden Sint, de kindervriend, blijft maar immer in eere en niet het minst bij het jongere geslacht. Zijn ook de ouderen niet afkeerig van aan gename verrassingen op den St. Nicolaasavond, 't lijdt toch geen twijfel dat vooral voor dat deel der menschheid voor wien het feest van St. Nicolaas nog steeds het geheimzinnige heeft behouden, die tijd het vurigst en meest ge- wenscht wordt. Behalve het verzenden en ontvangen van aangename verrassingen, biedt de eigenaardige viering van den St. Nicolaasavond alhier, ook nog dit, dat we vergast worden op vertooningen van gemaskerden en 't geen daarbij behoort. Voor velen zijn die vertooningen slechts bijzaak, voor anderen, wier financiën een zeer laag cijfer aanwijzen, vaak hoofdzaak, en 't was vooral daarom dat wij er meermalen op aandrongen dat door een „goeddoend" bezoek aan de woningen der mindergegoeden, de eer van de goede Sint zou worden opgehouden. Tevergeefs is die aansporing niet geweest; meermalen toch is ons gebleken dat in menige woning het bezoek van een geheimzinnig per- j soon, tot blijdschap en dankbaarheid aanleiding gaf. Dat is goed, dat is flink, dat is gehandeld in den geest van den Sint, wiens jaardag we gedenken. Ml En wanneer we dat alles nu nog weder Ml eens herinneren, dan doen we dat niet zonder rdf eenige bedoeling, doch dan hebben we het oog op het aanstaande Sint-Nicolaasfeest en we aa' doen een beroep op allen die door eene kleine of groote gave willen steunen en medewerken aan een plannetje, dat voor het a. s. Sint- Nicolaasfeest wordt op getouw gezet en het welk ongetwijfeld veler ingenomenheid en medewerking verdient. Dat plannetje, hetwelk ons ter oore kwam is dit: Eenige dames aan den Burg hebben het voornemen opgevat om bij gelegenheid van het a. s. St.-Nic.feest, alle kinderen aan den i Burg van S tot 7 jarigen leeftijd) zonder onder scheid van maatschappelvjken stand of gods dienstgezindte een feestelijk avondje te ver schaffen; zij zullen hen uitnoodigen in een lokaal en hen aldaar onthalen, bij welke gelegen heid tevens de Sint in eigen persoon zal tegenwoordig zijn met zijn knecht, en aan de kleinen een cadeautje zal worden uitgereikt. In welk lokaal dit zal geschieden achtten wij ons niet gerechtigd te mogen zeggenwel mogen wij mededeelen dat het getal der kinde ren ruim 80 zal zijn, dat de bedoelde dames groote plannen hebben en zich van dat feestje veel voorstellen. En om dat avondje nu zooveel mogelijk aan het doel te doen beantwoorden is veler mede werking gewenscht. Niet voor het feestje zelf, dat zal plaats hebben ook zonder verdere medewerking, doch de bedoelde commissie zou dat feestje gaarne nog wat willen uitbreiden door aan de minder gegoeden der kleinen welke daaraan deelnemen, boven de gewone geschenken nog eenige kleedingstukken te verschaffen, indien anderen daarvoor iets zouden wilden bijdragen. Voor het feestje zelf vraagt de damescom missie alzoo geene bijdragen, doch gaarne zou zij die willen ontvangen ten einde met het oog op het koude jaargetijde eenige noodige en gewenschte kleedingstukken te kunnen uit reiken. Dit werd ons medegedeeld en gaarne brengen wij door ons blad dit ter kennis van alleD, om de gelegenheid open te stellen aan deze werkelijk aardige en goedgedachte St. Nicolaas- feestviering mede te werken. Dat wij tot medewerking krachtig aansporen zal zeker niemand bevreemden en gaarnestellen wij ons bereid om als tusschenpersoon de kleinere of grootere bijdragen in geld, aan ons bureau in ontvangst te nemen, welke wij alsdan der commissie zullen verantwoorden. En mogen velen hiervoor een offertje over hebben: in de eerste plaats gij ouders die aan uwe kinderen zulk een prettig avondje ziet verschaffen, een avondje dat gij zelve wel zoudt kunnen bekostigen, doch dat thans uwe kleinen om niet wordt aangebodenin de tweede plaats gij allen die iets kunt missen en op deze wijze eene weldaad verrichten wilt aan de kinderen van hen die minder rijkelijk met aardsche goederen gezegend zijn. Vele kleintjes maken eene groote, moge het bewijs daarvan ook thans geleverd worden door eene milde en spoedige toezending van bijdragen, tot steun van dit aardige plannetje) voor de eer van Sint Nicolaas. TEXEL, 11 Nov. 1893. Zelfvertrouwen) was het onderwerp van de rede, waarmede in de Nutsvergadering van Donderdagavond, de spreker voor dien avond voor de aanwezigen optrad. Het was ongetwijfeld een goed gekozen onderwerp voor onzen tijd en bij velen was de verwachting dan ook hoog gespannen. Bevredigd werd die verwachting niet geheel; ontegenzeggelijk bevatte sprekers rede meer malen iets schoons, iets degelijks, doch naar 't ons voorkwam zou door eene ruimere uiteen zetting van het onderwerp de lezing veel hebben gewonnen. Het leven van den grooten industrieel Scholten, hetwelk de spreker als voorbeeld stelde mocht goed gekozen zijn, de enkele voorvallen welke hjj uit diens jongelings tijd in zijne rede inlaschte getuigden o. i. meer van overmoed dan van zelfvertrouwen. Over het algemeen echter was ook uit deze lezing wel iets te leeren. Na de pauze gaf de spreker nog eenige gedichten ten beste, welke hij uitnemend voordroeg. Met een woord van dank aan den spreker en de talrijk opgekomenen werd de bijeenkomst met een gepast woord door den Voorz. gesloten. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie, betreffende de winterdienst der Stoomboot „Ada van Holland." Meer bijzonder maken wij daarbij indachtig dat gedurende de winterdienst de stoomboot thans ook des Zondags de dienst 2.15 van Texel naar Helder en terug zal vervullen, welke dienst bij de vroegere regeling van October tot April niet werd vervuld. De Prov. Staten van Noord Holland hebben afwijzend beschikt op het verzoek der P. W. B. te Oudeschild om eene jaarlijksche subsidie van f 100 voor die inrichting. De heer Dikkers verdedigde de subsidie aanvraag op grond dat de gemeente Texel geen geldelijken steun kan verleenen. Volgens een bericht in een onzer bladen voorkomende, zou Ds Stutvoet te Oosterend voorkomen op het tweetal van predikanten te Nieuwedam. Voorzichtigheid zij aanbevolen. De wed. Bakker, te Edam, geraakte d.d. door het aanleggen eener kachel, met petroleum, in brand. In haren angst liep zij in de sloot achter het huis en verdronk. Zij laat 4 kinderen achter. Onlangs deed een oud-visscher te Arne- muiden, den leeftijd van 74 jaren bereikt hebbende, per omroeper bekend maken dat hij niet in het huwelijk zou treden wegens familie onaangenaamheden, doch eenige dagen later bedacht hij zich en stapte met een bruidje van 29 lentes het huwelijksbootje in. Dit voorbeeld schijnt aanstekelijk gewerkt te hebben op zijn kleinzoon, een jongeling van 17 jaarten minste deze is Zaterdag jl. met een meisje van denzelfden leeftijd in den echt verbonden. {Amst.) Door een tiental fabrikanten wordt thans pogingen in het werk gesteld ten gunste van beschermende rechten. Zij hebben een circulaire verspreid, waarin zij den tegenwoordigen toestand onzer indus trie „onhoudbaar" noemen, hoofdzakelijk als gevolg van „de enorme buitenlandsche mede dinging." En de heerschende werkloosheid behoort mede tot den treurigen nasleep van onze kwijnende industrie. „Er behoeft zoo wordt o. a. in de circu laire gezegd in ons land geen werkgebrek te zijn, zoolang er gezorgd wordt, dat men- schen met ondernemingsgeest kans van slagen hebben. „Zooals de omstandigheden nu zijn, worden die kansen hoe langer hoe geringer." Het weekblad de Wielersport heeft een nieuwe prijsvraag uitgeschreven. Zij wacht namelijk vóór 1 December 1893 aan het bureau des uitgevers, de firma F. B. van Ditmar te Utrecht, een vierregelig versje in, waarin op luimige wijze een definitie moet worden gegeven van een dameswielrijdster. Aan den inzender van het bestgekeurde versje zal door de redactie als blijk van hulde worden aangeboden een „coupe-vent" of zooals wij Nederlanders gereedelijk zouden kunnen zeggeneen windscherm, uit het gerenom meerde rijwielmagazijn van de firma J. J. Goetsch te Utrecht, welk toestel den weerstand der lucht onder het rijden tot op een vijfde vermindert en dus den rijder veel inspanning en vermoeidheid bespaart. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1