N°. 638 Donderdag 16 November. A# 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Sint Nicolaas. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bübq 80 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en ar.de: e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen btj de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkïl. Voor het feestje te houden aan den Burg, voor kinderen van 8 tot 7-jarigen leeftijd, (waar over we in ons vorig nummer een uitvoerig opstel schreven) ontvingen we bereids aan ons bureau f 2.00 en f 2.50. Voor meerdere bijdragen houden we ons voor dit doel beleefdelijk aanbevolen. De Uitg. TEXEL, 15 Nov. 1893. De markt van Maandag j.l. was van weinig beteekenisaangevoerd waren 8 paarden, 10 koeien, 8 schapen, 43 biggen; omtrent de handel valt weinig te vermelden. Met deze markt zijn de gewone weekmarkten voor dit jaar ten einde; gedurende de drie volgende wintermaanden wordt eens per maand gelegenheid geboden tot het markten van vee. Den Hoorn 14 Nov. Bij de stemming voor een notabel bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is met meerderheid van stemmen gekozen, de heer C. Schaap, die deze benoeming heeft aangenomen. De Cooksdorp, 14 Nov. Op de j.l. Zondag [gehouden vergadering voor het kiezen van drie leden van het kiescollege zijn als zoodanig herkozen de heeren J. Buijs Hz., T. Buijs en A. Dros Pz. Volgens een correspondentie in de „Tel." I zou de opbrengst der vermogensbelasting niet I minder dan 13 ton bij de raming achterblijven. I's Gravenhage zou bijna 1 millioen geven, [Amsterdam niet meer dan 12 ton, Rotterdam 16 ton. Deze laatste opgaven kunnen juist zijn Idat 's Gravenhage bijna 1 millioen opleveren Izou, deelden wij vroeger mede, en dat Rot-- Iterdara, maar vooral Amsterdam tegenvielen, Iwas bekend. Maar een volledige opgaaf staat ■nog niemand ten dienste, daar de eind-opgaven leerst 15 Nov. aan het departement worden Jingewacht. De minister van financiën zal waarschijnlijk in staat en bereid zijn bij de nemorie van antwoord op de „algemene be schouwingen" den sluier op te lichten. Vad.) Gedurende de zomermaanden is van Amsterdam honderdduizend pond aal, welke ||n de binnenwateren gevangen werd, naar /orkum vervoerd om van daar naar Engeland worden overgebracht. Aldaar verkiest men aal uit de Hollandsche binnenwateren [wen de Noordzee-aal. Door de politie te Amsterdam is de hand [elegd op eene bende jonge dieven, die zich genes- eld hadden in de ledige perceelen naast het Jveneens ledige postkantoor. Het was eene ware navolging van hetkinder- helletje Kruip-door-sluip-door; want langs de bogelijkste omwegen hadden deze veelbelo- pe knapen de verschillende huizen met elkander temeenschap gebracht. Het zal dan ook nog Kraag zyn of het den agenten, wier kleeding Iporen droeg van h6t onvermijdelijk kruipen Klauteren, gelukt is alle leden der bende in Jen te krijgen. Het nog maar altijd uitgestelde sloopingswerk is intusschen vergemakkelijkt. Lood van de daken, koperen kranen, sloten enz. waron netjes bij elkaar gepakt. Vermoedelijk zal reeds vroeger menig vrachtje in veiligheid zijn gebracht, (Echo.) Een jonge vrouw huwde veertig jaar geleden een ouden man, in de hoop spoedig een rijke weduwe te zijn. Zij stierf dezer dagen op den leeftijd van 66 jaar, diep be treurd door haar 101-jarigen echtvriend. „N. G. Ct." De minister van binnenl. zaken heeft aan de veehouders te Sloten, die verzocht hadden het daarheen te willen leiden, dat het kon. besluit van 27 Maart 1888 in dien geest werd gewijzigd, dat aan den eigenaar van ieder aan miltvuur gestorven rund de volle waarde door het Rijk zal vergoed worden, alsmede dat de kosten van inenting tegen die ziekte ook voor 's Rijks rekening komen, te kennen gegeven, dat hun verzoek Diet voor inwilliging vatbaar is, maar te zijner tijd op de belangen der veehouders bij eene wets wijziging zal worden gelet. Een boer uit Heeswijk haalde met zijn paard en kar van eene door hem verhuurde boerderij den appeloogst naar huis. Hij laadde de appelen in zakken op zijne kar en „legde" verschillende malen „aan" onder weg. Met een zwaar hoofd reed hij, nadat er heel wat tijd met borrelen was heenge gaan, verder en dommelde onderweg in. Thuis gekomen moesten allen zijn appelen helpen afladen, maar o, wonder de appelen waren in zand veranderd. Niettegenstaande het scherpe politietoezicht is en blyft de O. Z. Armsteeg te Amsterdam zeer onveilig, zóó onveilig zelfs, dat het den wande laar niet geraden is in het nachtelijk uur door die straten te loopen. Niet alleen worden de menschen in de herbergen en andere krotten bestolen, maar ook op straat hebben aanrandingen plaats: men wordt er van zijn sieraden en geld beroofd. Zelfs overdag is het er niet altijd pluis. Toen een onzer verslaggevers (zoo deelt het Ebld. mede) gisteravond, eens een kfjke wilde nemen, de Warmoesstraat uitkomende, de O. Z. Armsteeg wilde inslaan, legde een agent van politie plotse ling de hand op zjjn schouder, zeggende: „Mijnheer, ga deze straat niet in, want het is voor eenen vreemdeling hier gevaarlyk." Toen onze ver slaggever opmerkte, dat hij zoo heel bang niet was, waarschuwde de agent nogmaals, en zeide „zelfs niet voor zfjn leven te kunnen instsan als hjj zijnen raad niet opvolgde." Zulke toestanden vindt men nog in Amsterdam, en zooals wy zeiden de politie schynt er weinig of niets aan te kunnen doen. Bfjna dagelijks hoort men er van aanrandingen en menschen die bestolen zijn, terwyi de bevolking voor eene vechtparty ook niet bang is. Geiyk te verwachten was, is ook in de afdee- lingen der Tweede Kamer er op gewezen dat de dubbele tijdrekening een grooten last oplevert, en het dan ook niet te verwonderen is dat zich eene sterke beweging in den lande vertoond heeft om op eenheid van tyd aan te dringen. Aan dien wensch kon thans te eer gevolg worden gegeven, nu de Duitsche vereeniging van spoorwegbesturen geen bezwaar schijnt te hebben tegen invoering van den midden-Europeeschen tyd op de Nederlandsche spoor wegen, en de groote steden bereid zijn dien tfld aan te nemen, ale de P.egeering voorgaat. Dat die tyd boven den Greenwich-tfld de voorkeur verdient, scheen moeielyk te ontkennen. De aanne ming van den midden-Europeeschen tyd zou toch, in vergelijking met den Amsterdamschen t(Jd, een vervroeging van alle dageiyksche bezigheden met 40 minuten tengevolge hebben, en, geiyk in Duitsch- land ook de ervaring bewyst, eene groote besparing van uitgaven voor kunstlicht met zich brengen. Maar bovendien blykt meer en meer, dat de aanne ming van den GreeDwich-tyd voor de spoorwegen, posterijen en telegrafen, in den handel met Duitsch-' land tot groote nadoelen en moeilijkheden aanleiding geeft. Het leven is in Duitschiand, met welk land wy de belangrykste handelsbetrekkingen hebben, door de invoering van den midden-Europeeschen tyd vervroegd, en daarvan is o. a. het gevolg dat tele grafische berichten, die 's ochtends uit Nederland verzonden worden zoodra de telegraafkantoren ge opend zfin, daar later op den dag aankomen dan voor eene spoedige afdoening van zaken wenscheiyk is. Ook voor de aanslutimg der Nederlandsche spoor wegen met de Duitsche leverde de thans bestaande toestand groote moeieiykheden op. In Belgie schynt men algemeen overtuigd, dat de aanneming van den Greenwich-tyd nadeelige gevolgen met zich heeft gebracht. Wel komt deze tyd overeen met dien van Engeland, maar waar de gemeenschap met Engeland niet per spoorweg, maar over zee plaats heeft, kan verschil van tyd hier minder bezwaar geven, terwyi bovendien onze handelsbetrekkingen met Duitschiand nog belangryker zyn dan die met Engeland. Ten vorigen jare verklaarde de minister van water staat zich bereid met zyne ambtgenooten in nader overleg te treden omtrent eene wettelyke regeliDg van den tyd. Men zou gaarne vernemen, of een voorstel dienaangaande van deze Regeering is te verwachten. Welk een advertentieIn het socialis tische hoofdblad „Recht voor allen" komt de volgende advertentie voor: „Socialistische meisjeskoopt voor uw vrijer als Sint-Nico- laascadeau een revolver met 80 patronen, van f 5,15 te verkrijgen aan het bureau van Recht voor Allen, van Voorwaarts en van Volkstri buun". Wat dunkt uNiemand behoeft langer te twijfelen, hoe de heeren van R. v. A. het met de revolutie, die zij prediken, in werke- lijkheid meenen. En wat een opvoeding voor het aankomende vrouwelijk geslachtDe liefde moet uit de harten weg, en de haat er in. De vrouwenhand moet moordtuigen aanreiken, in plaats van wonden te heelen. Afschuwelijke leer 1 Maar dat is geen soci alisme meerdat is tot het kookpunt opge jaagde haat, die bezig is tot krankzinnigheid over te slaan. Dat komt er van, als men de hartstochten niet onder den teugel houdt. („Nieuw Leven".) Door den heer J. Haringhuizen, civiel- ingenieur te Nieuwe-Niedorp, is dezer dagen een watervélocipède vervaardigd. Dit nieuw soort rijwiel bestaat uit twee groote houten voorwielen met schoepen, terwijl tot achter wiel een groote, blikken, cilindervormigen trommel dienst doet. Het geheel wordt op dezelfde wyze als een gewoon driewielig rijwiel in beweging gebracht. Zondag jl. nam de heer Haringhuizen een proef met zijn uitvinding. Een groot getal nieuwsgierigen woonden deze proefneming by. Het bleek, dat men met dit voertuig, al voldeed het niet geheel aan de verwachting, toch met betrekkelyk kleine krachtsinspanning oen goede snelheid kan verkregen. xit TE2ELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1